„Putlutė buvau nuo pat vaikystės ir, kiek save atsimenu, visada kovojau su antsvoriu. Būdama dvidešimties vartojau kokteilius „Slim Fast“, tuo metu mano svoris buvo 52 kg. Jaučiausi puikiai. Ištekėjau, laukiausi sūnaus. Nėštumo metu priaugau 32 kg. Buvau tarsi koks burgeris, o ir po gimdymo svoris niekaip nekrito... Per ketverius metus pavyko pasiekti 74 kg, tuomet antras nėštumas, vėl kova su kilogramais...

Paaugus antram sūnui griebiausi pačių kvailiausių būdų svoriui mažinti: vartojau Lietuvoje neregistruotas ir prieštaringai specialistų vertinamas „Lida“ kapsules, įvairias obuolių sidro priemones, išbandžiau daug vaistinės papildų, bet viskas buvo veltui... Svoris krisdavo ir vėl sugrįždavo...

Prie viso šito prieš dešimt metų prasidėjo rimtos problemos su sveikata: susirgau I tipo cukriniu diabetu, vilklige, kuri pažeidė daug organų, kamuoja artritas, aukštas kraujospūdis, stuburo problemos, ant kojos atsivėrė negyjanti opa, prasidėjo alergija. Tenka vartoti tikrai daug vaistų, turbūt ir jie prisidėjo prie organizmo išsiderinimo, tad nuolat gyvenu tarsi svorio pokyčių karuselėje...

Zita

Dar šių metų sausio mėnesį svėriau 87 kg, tačiau didelio užsispyrimo dėka šiuo metu pavyko pasiekti 76 kg (mano ūgis 163 cm). Tačiau svoris sustojo vietoje, nekrenta nuo talijos, jaučiuosi tarsi obuolys...

Antsvoris ir ligos nėra vienintelės mano problemos. Nuo pastovaus vaistų vartojimo oda pasidarė labai jautri, išplonėjusi, negraži... Įtariu, kad vyras tikriausiai jaučia man tik gailestį... Suprantu, kad labai sunku ir sudėtinga gyventi su stambia žmona, kai akys krypsta į lieknas ir gražias... O aš labai noriu GYVENTI, būti MYLIMA ir graži...“

***

Sanatorijoje „Gradiali“ dirbantys specialistai sutiko pakomentuoti Zitos atvejį, tik pabrėžė, kad tai neatstoja tikros gydytojo konsultacijos. Moteris serga gausybe ligų, vartoja daug medikamentų, todėl svorio kontrolės klausimus ir situaciją turėtų aptarti ir derinti su gydytoju dietologu (dietisto kompetencijos čia neužteks). Šioje situacijoje turėtų dirbti specialistų komanda: dietologas, endokrinologas, reumatologas, reabilitologas, kineziterapeutas ir kt.

Dietistė Ivona Simokaitytė: tinkama mityba gali būti antras vaistas

Dietistė Ivona Simokaitytė

Yra daugybė veiksnių, kurie gali nulemti antsvorio turėjimą vaikystėje: tai gali būti paveldima, taip pat dėl netinkamos mitybos ir per mažo fizinio aktyvumo, lėtos medžiagų apykaitos ar ligų. Kai kurie mokslininkai teigia, jog vaikų antsvoriui įtakos gali turėti ir tai, jog vaikas kūdikystėje nebuvo žindomas motinos pienu.

Kodėl kai kurios moterys nėštumo metu priauga tiek daug svorio? Dažnai būsimos mamos vadovaujasi principu, jog kai laukiesi reikia valgyti už du, tačiau tai nėra visiška tiesa. Nėštumo metu moteris prie savo suvartojamų dienos kalorijų, turėtų pridėti 500–600 kilokalorijų. Taip vaisius gaus pakankamai maisto medžiagų ir moteris išvengs didelio svorio priaugimo. Taip pat, reikėtų nepamiršti, jog laukiantis svarbu laikytis disciplinos, nėštumo metu norisi valgyti visko ir daug, tačiau reikia rinktis sveikus produktus, vengti riebaus maisto ir daug cukraus turinčių produktų. Žinoma, dietų nėštumo metu laikytis nepatartina, daugiau valgyti galima ir reikia, tačiau reikia jausti saiką.

Analizuodama Zitos bandymus lieknėti manau, kad ji pasirinko netinkamus būdus, t.y. vartojo liekninamuosius papildus, kokteilius. Tokie preparatai suteikia greitą efektą, tačiau dažnu atveju tik laikiną, be to, jie turi šalutinių poveikių sveikatai. Visi liekninamieji preparatai veikia skirtingai, tačiau dauguma jų blokuoja alkio jausmą. Taigi, tokie preparatai gali ne tik padėti numesti svorio, bet ir sukelti virškinimo sutrikimų. Taip pat organizmas badaudamas pradeda kaupti maisto medžiagas, o kai nustojama laikytis dietos ir vėl pradedama valgyti įprastai, organizmas, gavęs šoką, ir toliau kaupia maistines medžiagas, taip ruošdamasis dar vienai bado bangai. Tokiu atveju, svoris ne tik nustoja kristi, bet, dažnu atveju, ir grįžta numesti kilogramai. Tačiau labai gerai, kad moteris turi užsispyrimo, tikriausiai tai jai ir padeda lieknėti, tik svarbu jo neprarasti ir suprasti kokie yra tinkami sveiki būdai padėsiantys sulieknėti.

Suprantama, turint tiek ligų lieknėti tikrai nėra paprasta. Tiek sergant vilklige, tiek cukriniu diabetu labai svarbu pakeisti savo gyvenseną, nes ne tik medikamentai, bet ir mityba padeda palaikyti ligos kontrolę.

Rekomenduojama valgyti dažnai, tačiau mažesnėmis porcijomis. Tarp trijų pagrindinių valgymų reikalingi ir užkandžiai. Valgant dažniau, bet mažomis porcijomis dings alkio jausmas, tačiau išvengsite persivalgymo, kas dažniausiai nutinka valgant retai. Labai svarbu turėti valgymo režimą, jausti saiką ir rinktis sveikus produktus. Derėtų atsisakyti riebių produktų, tokių kaip sviestas, margarinas, fermentinis sūris, aliejai, riebios mėsos. Taip pat reikia vengti didelį kaloringumą turinčių produktų, tokių kaip bulvės, makaronai, greitasis maistas, desertai.

Nors sergančioji turi atsargiai rinktis ką valgyti, tačiau gausu produktų, kuriuos ji gali vartoti: tai yra visos daržovės, salotos, liesa žuvis, paukštiena, grūdinės kilmės produktai. Tiesa, pastaruosius rekomenduojama vartoti pilnagrūdžius, juose gausu skaidulinių medžiagų ir pilnagrūdžiai produktai nėra lengvai pasisavinami angliavandeniai, todėl šie angliavandeniai, saikingai vartojami, nedidins kūno masės. Taip pat svarbu paminėti, kad negalima piktnaudžiauti produktais, kurie yra skirti sergantiems diabetu – nors juose nėra cukraus, tačiau gausu jo pakaitalų bei daug riebalų.

Zita rašo, kad nemažai svorio jai pavyko numesti pačiai, bet dabar atsidūrė aklavietėje. Greičiausiai ji dėl vartojamų papildų ar alinančių dietų pasiekė greito rezultato, tačiau norint, kad svoris mažėtų palaipsniui, reikia nuolatinio mitybos režimo, t.y. nuolat maitintis sveikai, maisto kiekis turėtų būti porcijuotas, kalorijų reikia suvartoti tiek, kiek yra skirta kiekvienam valgymui. Pavyzdžiui, per pietus mūsų maisto porcijos dažniausiai būna gausios, tačiau ir ryte, ir vakare tos porcijos turi būti mažesnės – negalima valgyti tiek, kiek per pietus. Be to, svarbu ir kokius patiekalus renkamasi vienu ar kitu valgymo metu. Ryte patartina vartoti angliavandenių turinčių produktų, per pietus galima vartoti visas maistines medžiagas: ir baltymus, ir angliavandenius, ir riebalus, tačiau pastarųjų reikia nepadauginti. Vakare labiausiai tinka baltyminis maistas. Žinoma, nepamirškime ir sveikų užkandžių tarp pagrindinių valgymų. Pirmoje dienos pusėje užkandžiai galėtų būti vaisiai, antroje dienos pusėje vaisių reikėtų vengti, jie turi labai daug angliavandenių. Tačiau svarbu suprasti, kad lieknėjant svarbi ne tik mityba, galbūt Zitai derėtų laikytis ne tik dietos, tačiau ir užsiimti lengva fizine veikla.

Rekomenduočiau Zitai kreiptis į mitybos specialistus, kurie nustatytų, kiek ir kokių produktų jai reikia suvalgyti, vesti savo maitinimosi dienoraštį, stebėti, ką valgo, analizuoti savo mitybą. Taip pat rekomenduočiau kreiptis ir į kitus specialistus, galbūt jos problema yra ne mityba?

Kineziterapeutė Deimantė Šopytė: kartais organizmui reikia sukelti stresą

Kineziterapeutė Deimantė Šopytė

Moteris skundžiasi, kad ypatingai sunkiai svoris krenta nuo talijos. Patarčiau jai lavinti juosmeninės stuburo dalies paslankumą. Sumažėjus stuburo slankstelių sąnarių amplitudei toje stuburo dalyje sulėtėja kraujotaka, lėčiau skaidomos maisto medžiagos. Nesuskaidyti angliavandeniai ir baltymai virsta riebalais ir ima kauptis talijos srityje. Siekiant padalinti kūno formas, reikia stengtis, kad vienu metu susitrauktų kuo daugiau raudonųjų raumens skaidulų, todėl rekomenduočiau atlikti pratimų, reikalaujančių ištvermės (pavyzdžiui, lenta).

Manau, kad dabar Zitos organizmas priprato prie krūvio, todėl ir nebevyksta pokyčiai. Organizmui reikėtų sukelti stresą: pakeisti treniruotės pobūdį arba kartą į mėnesį treniravimosi krūvį sumažinti 50 proc.

Atsižvelgiant į esamus sutrikimus rekomenduočiau skirti dėmesį atskirų sričių (kaklo, krūtinės, juosmens, stuburo) mobilumui, stuburo slankstelių dekompresijai ( tinka tempimo pratimai). Būtų gerai stiprinti juosmeninio korseto raumenis ir kojų raumenis, skirti daugiau dėmesio sėdmenų ir hamstringų jėgos lavinimui (pilvo ir nugaros). Rekomenduočiau pilateso ar kalanetikos pratimus.

Psichologė Anželika Korolenko Grigaitienė: su antsvoriu kovoti nereikia

Psichologė Anželika Korolenko Grigaitienė

Zitos situaciją ganėtinai sudėtinga komentuoti, kyla daug klausimų. Tai pakankamai jauna moteris, tačiau serganti daugeliu ligų. Moteris rašo, kad labai nori gyventi, būti mylima ir graži. Galima daryti prielaidą, kad dauguma jos ligų yra susijusios su psichologine būsena (santykiai su vyru, savęs priėmimas, pasitenkinimas gyvenimu, savo poreikių patenkinimas ir kt.).

Kūnas ir siela tarpusavyje glaudžiai susiję. Kūno negalavimai daro įtaką mūsų nuotaikai, pavyzdžiui, lėtinės arba sunkios ligos gali įstumti žmogų į depresiją. Bet yra ir atgalinis ryšys: žmogaus psichologija daro įtaką jo savijautai ir sveikatai, o sveikas, gražus, jaunas kūnas padidina psichologinį komfortą. Žinoma, negalima sakyti, kad tik kūnas daro žmogų laimingą arba nelaimingą, tačiau įtaka psichologinei būsenai yra didelė. Yra psichologijos mokslo šaka, nagrinėjanti psichikos įtaką žmogaus sveikatai. Ši disciplina – psichosomatika, o ligos, kurias išprovokuoja psichologinė būsena, vadinamos psichosomatinėmis. Didelė tikimybė, kad psichologinės priežastys nulemia kai kurių onkologinių ligų, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, bronchinės astmos, širdies ir daugybės kitų ligų atsiradimą. Emocinis valgymas taip pat yra tiesiogiai susijęs su psichologine žmogaus būsena.

Mokslui nežinoma, ar kūnas daro didesnę įtaką žmogaus psichologijai, ar psichologija kūnui. Iki šiol dėl to karštai ginčijamasi. Bet psichologams akivaizdu, kad žmogaus psichologinė būsena labai veikia jo savijautą ir sveikatą. Kadangi pagrindinės psichosomatinių ligų priežastys yra psichologinės, išgydyti vien tik vaistais jas labai sunku. Norint pasveikti būtina pakeisti savo mąstymą. Padaryti tai be jokios pagalbos – sunki užduotis.

Norėčiau patarti Zitai nekovoti su antsvoriu, nes kai žmogus pasiruošęs kovai, išsiskiria streso hormonai, kurie kaupiasi, kaip taisyklė, liemens srityje. Reikia ne kovoti, o mokytis pamilti save, priimti save tokią, kokia esi. Padėti galėtų dėmesingumo praktikos, mokymasis būti čia ir dabar. Kelias link meilės sau nėra greitas, tačiau įmanomas. O vyro minčių skaitymas tam tik trukdo. Pamilus save, nebekils klausimų, ko reikia vyrui ir kokios moters jis galimai norėtų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (23)