aA
Batai pakeičia natūralią pėdos struktūrą. Tokios išvados priėjo Jungtinių Amerikos Valstijų gydytojai ortopedai, išanalizavę ortopedo dr. Filipo Hofmano (Philip Hoffman) tyrimą „Žmonių, vaikštančių basomis ir su batais, pėdų palyginimas“. Tyrimo metu gauti rezultatai bei juos iliustruojančios nuotraukos buvo išspausdintos amerikiečių ortopedinės chirurgijos žurnale bei sulaukė gydytojų ortopedų susidomėjimo ir diskusijų.
Batukai
© Organizacijos nuotr.

Specialistai perspėja: avalynė keičia natūralios pėdos struktūrą

Jeigu žmogus vaikščiotų basomis ir niekada neavėtų batų, jo pirštai būtų platūs, pėda – stabili, sveika. Vos tik pėda suvaržoma bate, ji ima keistis. Tą įrodo ir minėtas profesoriaus tyrimas bei akivaizdūs skirtumai tarp žmogaus, avėjusio batus, pėdos bei žmogaus pėdos, kuris batų niekada nebuvo avėjęs.

Žmogaus, avinčio batus, tarpai tarp pirštų būna pastebimai mažesni (jie būna jau suvaržyti avalynės), nykštys – stipriai pasuktas į vidų (kas gali prisidėti ir prie Hallux valgus, t.y., vadinamų pėdos „kauliukų“, patologijos).

Gydytojai ortopedai teigia, kad pėda tiesiog taikosi prie avalynės: batai riboja pėdos funkcijas, o šiai belieka prisitaikyti. Būtent todėl minutė, kai vaikas pirmą kartą užsideda batukus, tampa kone lemtinga: nuo šiol vaiko pėdos formuosis priklausomai nuo to, kokia mažylio avalynė. Būtent todėl tinkama avalynė tampa svarbiausiu įrankiu, norint turėti sveikas pėdas bei išvengti įvairioms pėdų problemoms ateityje.

Taisyklingos pėdos – taisyklingo kūno pamatas

Vaiko pėda formuojasi skirtingais laikotarpiais, pagal mažylio augimą. Pėdos stipriai įtakoja kūno laikyseną, tampa jos pamatu. Nuo laikysenos priklauso vaiko sąnarių bei raumenų būklė, eisena, bendra organizmo savijauta, todėl tėvai turėtų susirūpinti vaiko pėdomis dar ankstyvoje vaikystėje.

Emilis Čekanauskas
Emilis Čekanauskas
© Organizacijos nuotr.

Kaip pastebi Medicinos mokslų daktaras, LSMU vaikų ortopedijos traumatologijos sektoriaus vadovas, prof. Emilis Čekanauskas, „uždelstas ar laiku nediagnozuotas susirgimas gali sukelti negrįžtamų pakitimų“. Taigi, kuo anksčiau pradėsime tinkamai rūpintis pėdomis, tuo mažiau problemų turėsime ateityje.

Daugumą deformacijų vaikai išauga

Pasak gydytojo vaikų ortopedo traumatologo E. Čekanausko, „svarbu suprasti, kas yra fiziologija, o kas – patologija“. Tėveliai turėtų atsiminti, kad visi mažyliai yra „pilnapadžiai“. Taip nutinka dėl mažylių laikysenos ir jų pėdutėse esančio riebalinio audinio, kurio yra kur kas daugiau nei suaugusio žmogaus pėdoje bei fiziologinio raiščių laisvumo. Tai yra fiziologinė plokščiapėdystė ir ji dažniausiai dingsta iki penkerių metų, kai išsivysto pėdos skliautai ir susiformuoja eisena.

Vaikai labai dažnai išauga ir neįprastas eisenas, būdingas ankstyvoje vaikystėje. Pavyzdžiui, vos tik pradėjusių vaikščioti mažylių kojos dažnai būna O formos, pėdos – fiziologiškai plokščios, sukasi į vidų. Trimečiai itin „mėgsta“ vaikščioti ant pirštų galų, jų keliukai dažnai primena X formą. Šešiamečiams mažyliams dažnai paskaudena kulnus, o 12–14 metų vaikams – kelio sąnarius. Apie 40 proc. vaikų naktimis „kenčia“ dėl kojų skausmų, kurie dažniausiai praeina nuo paglostymo, lengvo masažo, pvz., mamos veido ar rankų kremu. Kaip komentuoja gydytojas specialistas E. Čekanauskas, „augant ir bręstant, kiekviena amžiaus grupė turi savo pseudo ligas arba, tiksliau sakant, fiziologinius ypatumus, kurie paprasčiausiai išaugami“.

Batukai
Batukai
© Organizacijos nuotr.

Iki 80–90 proc. tokių pacientų po ortopedo traumatologo konsultacijos išeina sveiki, nes dažniausiai visi šie pakitimai yra fiziologinės kilmės. Normali eisena pasirodo apie šeštuosius vaiko gyvenimo metus.

Sunerimti reikėtų, jeigu šešiamečio vaiko vidinis pėdos skliautas yra nusileidęs ir liečia žemę. Tokiu atveju derėtų nedelsti ir kreiptis į specialistą. Kita vertus, pasikonsultuoti su gydytoju ortopedu niekada nebus per anksti. Įvertinęs mažylio pėdutes, gydytojas specialistas patars, kaip elgtis toliau, kad vaiko pėdutės augtų sveikos.

Ortopedinė avalynė tinka ne visada

Rūpestingiems tėveliams specialistai pataria neskubėti pirkti ortopedinės avalynės: dėl nežinojimo, užmovę ortopedinius batukus vaikui, turinčiam natūralią pėdų fiziologija, tėvai gali sužaloti iš esmės sveikas mažylio pėdas.

„Ortopedinė avalynė skirta tik vaikams su rimtais sveikatos sutrikimais. Ortopedinei ir profilaktinei avalynei taikomi skirtingi reikalavimai ir į tai labai reikėtų atsižvelgti“, – pabrėžia gydytojas E. Čekanauskas.

Nors tėveliams atrodo kitaip, labai dažnai nutinka, kad mažyliui ortopedinės avalynės visiškai nereikia. Tačiau pastebėjus, kad pėdos skliautas nusileidęs, vaikas skundžiasi skausmu ar pėdučių nuovargiu, būtina kreiptis į specialistą.

Tačiau, pasak E.Čekanausko, „Fiziologinė asimptominė (beskausmė) plokščiapadystė negydoma“.

Daugelį bėdų padeda išspręsti judrus gyvenimo būdas. „Atšilus orams, tokie užsiėmimai kaip pasivažinėjimas riedučiais ar dviračiu ne tik stiprins raumenis, bet ir suteiks begalę teigiamų emocijų. Be abejo, labai prašau nepamiršti dėvėti apsaugos priemonių“, – šypsosi gydytojas, pridurdamas, kad „vaikai yra vaikai. Jiems reikalingas ne tik krūvis, bet ir – atitinkamas poilsis“.

Mažoms pėdutėms taip pat labai tinka vaikščiojimas basomis, tiek lauke, tiek – namuose. „Dažnai deklaruojamas mitas, kad vaikai namuose privalo vaikščioti su batukais“, – pastebi E.Čekanauskas.

Nepakeičiamu pratimu, lavinant pėdų raumenis, tampa žaismingas užsiėmimas: smulkius daiktus stengiantis paimti pėdomis. Toks pratimas lengvai transformuojamas į žaidimą, todėl turėtų patikti ir patiems mažiausiems.

Kokia turėtų būti tinkama avalynė vaikams

Ortopedinė avalynė ir profilaktinė ortopedinė avalynė yra du skirtingi dalykai. Pasak specialistų, labai svarbu, kad avalynė neturėtų galimybės neigiamai įtakoti vaiko pėdos. Todėl, renkant avalynę, ypač svarbu atsižvelgti į tai, kad ši leistų mažajai pėdutei vystytis, augti.

Dėl šių priežasčių vaikiškus batukus reikėtų pirkti nei per didelius, nei per mažus, netinka ir per platūs ar per siauri. Tėveliams labai lengva atsiminti vadinamą „nykščio“ taisyklę, kuomet nuo mažylio kojos nykščio iki batuko priekio turi likti apie 1,5 cm, kurie leis pėdutei jaustis komfortiškai bei netrukdys jai augti.

Vaikams skirta profilaktinė avalynė turi turėti šiek tiek kietesnį užkulnį, kuris stabilizuoja čiurną, jeigu viduje yra supinatorius su atrama išilginiam skliautui, tai ta atrama turi būti minkšta ir minimali. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, ar vidurinė pado dalis yra lanksti. Nuo pado lankstumo priklauso vaiko žingsnio lengvumas, taip pat – gebėjimas kokybiškai atsispirti priekine pėdos dalimi.

Tinkamos vaikiškos avalynės padas turi būti neslidus ir lygus, t.y., be jokių pakulnių. Šie elementai sąlygoja geresnį raumenų mechanizmo vystymąsi ir garantuoja, kad mažylio pėdos augs sveikos.

Specialistai skatina tėvelius batukus pirkti kartu su atžalomis. Apavus mažylį nauja avalyne, derėtų leisti jam pavaikščioti, pabėgioti. Tokiu atveju vaiko pėdutė gaus tinkamą apkrovą, o tėveliai bei specialistai matys, ar butukai yra tikrai tinkami mažajam. Visos šios pastangos bei rūpestinga mažų pėdučių priežiūra šiandieną – užtikrins mažylio sveikatą rytojui.

Trumpa atmintinė tinkamai vaikiškai avalynei:

  • Nesuvaržykite pėdutės augimo: nuo vaiko pėdos nykščio iki batukų galo turėtų likti erdvės pėdutei augti (maždaug 1–1,5 cm);
  • Batukų noselė turėtų būti ganėtinai plati, kad nevaržytų besivystančios pėdutės judesių;
  • Užkulnis turėtų būti šiek tiek aukštesnis ir tvirtesnis, kad stabilizuotų čiurną;
  • Avalynės padas privalo būti neslidus ir kartu – lengvas bei lankstus;
  • Natūralių medžiagų avalynė padeda išvengti pėdučių prakaitavimo;
  • Geros kokybės batuose supinatoriai nebūtini.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Venų varikoze serganti moteris: nedarykite mano klaidos, iškart kreipkitės į gydytojus

Į išsiplėtusias paviršines venas dažnai ilgą laiką nekreipiama jokio dėmesio, o varginantys...

Kaip sergantiems cukralige išvengti opų pėdose? (1)

Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, pasaulyje cukralige serga apie 425 milijonai žmonių....

Chirurgas-traumatologas įspėja: dažniausiai traumas atneša ruduo (1)

Ortopedai-traumatologai kasdien gydo pacientus, patyrusius pačias įvairiausias traumas ar...

Kodėl sveikas kojas vargina skausmas ir kas gresia jų negydant

Kiekvieną kartą, kai skubiu žingsniu bėgame į susirinkimą, iki paryčių šokame pagal...

5 svarbūs dalykai, kuriais būtina pasirūpinti nėštumo metu (6)

Kiekviena nėštukė yra pasiryžusi nueiti ne vieną papildomą mylią vardan savo dar negimusio...

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos (456)

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Dėl laisvės kovojančio Tibeto ypatumai: du broliai dalijasi viena žmona, o šildosi kūrendami mėšlą (66)

Lietuviui pavyko nuvykti į griežtai kontroliuojamą Tibetą, nors ten laisvai keliauti draudžiama....

Britanijos vyriausybė pritarė „Brexit“ susitarimo projektui  paskelbė 585 puslapių „Brexit“ sutarties projektą, papildyta 23.22 (80)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May trečiadienį vakare paskelbė, kad jos...

Orai: ypač šals Rytų Lietuva (4)

Ketvirtadienio dieną šalyje bus dar ganėtinai šilta, tačiau artėjanti žiema apie save mums...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (708)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę (8)

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga (35)

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Kunigas savo parapijiečius šiurpino „Porsche“ automobiliu, kurį traukė įkinkyti mažamečiai vaikai (69)

Maltos Gozo salos kunigas, sukėlęs nemenką skandalą savo sprendimu po parapiją pasivažinėti...

Psichologė išskyrė 7 mąstymo įpročius, kurie nėra teisingi, bet daro įtaką mūsų savijautai (12)

Nepaisant patirčių, amžiaus ar statuso, visus žmones retkarčiais aplanko mintys, kurios ne visada...

Skandalingasis rusų milijonierius už dyką atiduoda Kurtinaičio treniruoto klubo akcijas Rusijoje paskelbtas bankrotas (5)

Skandalingais pareiškimais ir elgesiu pagarsėjęs rusų milijonierius Dmitrijus Gerasimenka...