Lietuvoje plėtojamos aukštosios technologijos

 (53)
Lietuvai ropščiantis iš sunkmečio duobės, vienu pagrindinių kelrodžių gali tapti aukštųjų technologijų pažanga. Juolab, jog šalies mokslininkai sparčiai žengia į priekį – kuriami mokslo centrai, įsigyjami šiuolaikiniai prietaisai. Visa tai atveria naujas technologines galimybes verslui, žemdirbiams, užsienio mokslo laboratorijoms.

Svarų indėlį į „žaliųjų“ biotechnologijų vystymą, sveikesnio maisto kūrimą, vandenilio panaudojimą, šviesos energijos sistemas mokslininkams leis įnešti 2007-2013 m. Europos Sąjungos (ES) struktūrinė parama.

Iš viso pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos priemonę „Aukšto lygio mokslinių tyrimų centrų ir kompetencijos centrų plėtojimas“ buvo skirta 25 mln. litų. Šios investicijos pasitelktos šalies mokslinių tyrimų bazės stiprinimui ir konkurencingumo didinimui.

Postūmis maisto pramonei

Vienas didžiausių mokslo vystymąsi skatinančių projektų yra Maisto mokslo ir technologijų kompetencijos centro įsteigimas. Čia imami kurti sveikesni maisto produktai, verslui suteikiamos galimybės išbandyti naujas maisto produktų gamybos technologijas.

Anot vieno iš centro steigėjo Kauno technologijos universiteto Maisto produktų technologijos katedros vedėjos dr. Daivos Leskauskaitės, nauja įranga, leidžianti imituoti pramonėje vykstančius procesus, atveria neribotas galimybes mažiausiomis sąnaudomis kurti ir išbandyti maisto produktus, o tai yra pravartu verslui, siekiančiam plėstis ir pasiūlyti vartotojams naujovių.

Mokslininkė pasakojo, jog naujasis centras jau turi keletą užsakymų atlikti bandymus su nauja duonos rūšimi. Sulaukta ir konditerijos pramonės atstovų susidomėjimo. Saldainių gamybos įmonė „Rūta“ siekia sukurti naujus gaminius iš uogų ir vaisių. Savo produkcijos perdirbimu pradėjo domėtis daržovių augintojai. Vienas iš tokių – bendrovė „Ingredientas“, pateikusi užsakymą sukurti naujas uogų šaldymo technologijas.

„Tikimės, kad naujasis mokslo centras pakels maisto pramonės kartelę į aukštesnį lygmenį, leis joje sparčiau diegti modernias technologijas, žinias ir inovacijas, o tai bus naudinga vartotojui, jo sveikesnei ir saugesnei mitybai bei padės išjudinti šalies verslą“, - pabrėžė D.Leskauskaitė.

Mokslo pasiekimai – verslo akiratyje

Pasinaudodamos ES finansavimu, savo laboratorijas atnaujino ir mokslinių tyrimų institutai. Pavyzdžiui, Lietuvos miškų institutas patobulino genetinius-molekulinius tyrimus ir jau gali klonuoti geriausiomis savybėmis pasižyminčius medžius, tokius kaip hibridinės drebulės. Šiais medžiais susidomėjo verslu užsiimančios šalies bendrovės. UAB „Euromediena“ ne tik užsakė keletą šimtų tūkstančių hibridinių drebulių, bet ir sudarė sąlygas laboratorijoje įsteigti penkis naujus etatus.

„Tapę patrauklesniais verslo atstovams, turime ne tik daugiau darbo, bet ir pagausinome jaunųjų mokslininkų gretas. Pas mus jau pluša keli perspektyvūs studentai. Džiugu, jog jiems nebeteks sukti galvos dėl darbo ir kelti sparnus į užsienį – savo vietą jie rado Lietuvoje”, - ES paramos naudą pabrėžė Miškų instituto darbuotoja Sigutė Kuusienė.

Už ES lėšas sudėtingą įrangą, leidžiančią išvesti pažangesnes augalų veisles, taip pat įsigijo Sodininkystės ir daržininkystės institutas bei Žemdirbystės institutas.

Mokslinę bazę praturtino ir biotechnologai, ėmę auginti bei tirti ląsteles, naudojamas vaistų ir vakcinų gamybai. Taip mokslininkai atsidūrė užsienio farmacijos laboratorijų akiratyje. Biotechnologijos institutas jau pasirašė bendradarbiavimo sutartį su reagentus laboratorinei diagnostikai gaminančia Vokietijos kompanija „Euroimmun“. Lietuviai vokiečių kolegoms tiekia laboratorijose užaugintus ir susintetintus baltymus, naudojamus mažai ištirtų virusų diagnostikai.

Ieškoma naujų energijos šaltinių

Be augalų biotechnologijų mokslininkų ES parama pasinaudojo ir fizikai. Pavyzdžiui, Vandenilio energetikos technologijų centre pradėti tyrimai, bandant vandenilį panaudoti mažesnio galingumo prietaisuose, tokiuose kaip mobilieji telefonai ar nešiojami kompiuteriai. Mokslininkai kitais metais planuoja užpatentuoti naują medžiagą, kuri išskiria ir saugo vandenilį. Ja jau susidomėjo keletas Prancūzijos buitinės technikos ir elektronikos prietaisų gamintojų.

„Gali būti, jog tai bus naujas vandenilio panaudojimo proveržis mažesnio galingumo prietaisuose“, - intriguojančiai naują medžiagą apibūdino Vandenilio energetikos technologijų centro vyriausiasis mokslinis darbuotojas prof. habil. dr. Liudvikas Pranevičius.

Nuo vandenilio specialistų neatsilieka ir fizikai, ieškantys naujų šviesos energijos panaudojimo galimybių. Steigiamame aukštųjų optoelektronikos technologijų centre kuriami tokie pažangūs prietaisai, kaip šviesos diodai, pakeisiantys kaitrines lempas, lankstūs monitoriai ar ant sienos užpurškiamos saulės baterijos.

Informacija parengta įgyvendinant Lietuvos visuomenės informavimo kampaniją apie 2007 – 2013 m. Europos Sąjungos struktūrinę paramą Lietuvai. Užs.Nr. 028.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 

ES investicijos

Europos Parlamento nariai – arčiau Jūsų problemų (20)

Kokius iššūkius ir galimybes atneš klimato kaita? Ar Lietuvos žmonėms bus lengviau įsigyti ekologiškus maisto produktus? Ko tikėtis iš kaimynystėje dygstančio atominio monstro?

Naujas dujotiekis Lietuvoje – didesnė prieiga prie alternatyvių dujų šaltinių Baltijos šalių rinkos dalyviams (4)

Magistralinis dujotiekis, nusidriekęs nuo Klaipėdoje esančio Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo iki Kuršėnų, jau nebekelia klausimų apie jo naudą. Tai – dar didesnė Baltijos šalių prieiga prie pasaulinės SGD rinkos, regiono dujų rinkų integracijos stiprinimas, reikšmingas energetinio saugumo ir patikimumo padidėjimas, ir, žinoma, konkurencingos kainos.

Strateginės reikšmės dujotiekio Klaipėda–Kuršėnai nauda – visiems Baltijos šalių dujų vartotojams (2)

Antra magistralinio dujotiekio Klaipėda-Kuršėnai gija jau daugiau nei mėnesį tiekiamos dujos iš Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo. Kuo Baltijos šalių regionui svarbus naujas dujotiekis?

Užsienio investuotojams – galimybė rengti kvalifikuotus darbuotojus

Viena iš problemų, su kuria susiduria Lietuvoje ketinantys investuoti užsienio verslininkai – reikiamos kvalifikacijos darbuotojų trūkumas. Pagal Ūkio ministerijos administruojamą priemonę „Žmogiškieji ištekliai Invest LT+“ užsienio įmonės gali sulaukti ES fondų investicijų projektams, pagal kuriuos pačios pasirengtų sau reikalingus kvalifikuotus specialistus.

ES investicijos – nuo medicinos iki maisto produktų

2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų finansiniu laikotarpiu viena iš prioritetinių krypčių yra investavimas į smulkaus ir vidutinio verslo įmones (SVV). Ūkio ministerijos administruojamomis priemonėmis skatinamas verslumas, konkurencingumas bei įmonių kūrimasis ir plėtra regionuose. Per šį laikotarpį į SVV įmones planuojama investuoti daugiau kaip 531 mln. eurų.