aA
Atlyginimo dydis konkurencinėje kovoje dėl geriausių specialistų šiandien toli gražu nėra vienintelis darbdavių koziris. Patraukliais darbdaviais siekiančios būti įmonės savo darbuotojams suteikia įvairiausių privalumų ir tokiu būdu stengiasi pritraukti talentų, išlaikyti, vienam tikslui suburti ir motyvuoti komandą. Tad ko iš darbovietės šiandien gali tikėtis paklausūs specialistai ir kas yra svarbiausia siekiant darbuotojų lojalumo?
© DELFI / Domantas Pipas

Labiausiai nori įdomaus ir prasmingo darbo

Vadovų paieškos įmonės „Master Class Lietuva“ vadovė Laura Duksaitė-Iškauskienė pranešime žiniasklaidai sako, kad dėl specialistų konkuruoti vien atlyginimais įmonėms šiandien jau tikrai neužtenka. Paklausiems specialistams, darbuotojams, kurių rinkoje trūksta, geras atlyginimas yra tarsi savaime suprantamas dalykas, todėl darbdaviai juos privilioti ir išlaikyti stengiasi pasiūlydami patrauklias darbo sąlygas ir pačių įvairiausių privalumų.

„Darbuotojų pasitenkinimą darbu, jų motyvaciją lemiančius faktorius būtų galima išskirti į materialius ir nematerialius. Pastarieji, jei kalbame apie paklausius specialistus, šiandien tikrai ima viršų. Įmonė darbuotojams gali mokėti kokius tik nori pinigus, suteikti brangiausius automobilius ir nuomoti butus miesto centre, tačiau jei paklausiam specialistui nesugebės pasiūlyti įdomaus darbo, prasmingo tikslo, galimybių realizuoti save, greičiausiai daug talentų pritraukti nepavyks“, – sako L. Duksaitė-Iškauskienė.

Anot darbo rinkos ekspertės, darbuotojams šiandien taip pat ypatingai svarbu įmonės organizacinė kultūra, galimybė dirbti bendraminčių komandoje, palaikantys ir augti padedantys vadovai. Vis tik materialios pridėtinės vertės taip pat yra reikšmingos ir kartais gali tapti lemiamu svertu darbuotojui renkantis iš kelių panašių darbdavių. Tai yra tokie dalykai kaip darbdavio suteikiamas sveikatos draudimas, nemokamas maitinimas ar kitos privilegijos.

Specialistus darbdaviai vilioja ne tik algomis: įvardijo geriausias priemones
© DELFI / Domantas Pipas

Galimybė patirties pasisemti užsienyje

Advokatų kontoros „Sorainen“ Lietuvos biuro vadovaujantis partneris, advokatas Tomas Kontautas sako, kad įmonės darbuotojus motyvuoti siekiama suteikiant jiems tobulėjimo galimybes ir vertes, kurių nori ir kurias vertina patys bendrovėje dirbantys specialistai.

„Mūsų veiklos srityje yra itin svarbus nuolatinis tobulėjimas, kompetencijų kėlimo galimybės, todėl bene labiausiai darbuotojus motyvuoja būtent suteikiamos sąlygos augti kaip specialistams ir kaip asmenybėms. Šiuo tikslu yra sukurta mainų programa, kuri leidžia mūsų teisininkams ir kitiems darbuotojams išvykti pasisemti patirties į mūsų padalinius kitose šalyse. Tokios stažuotės leidžia pažinti skirtingų rinkų specifiką, iššūkius, sustiprinti ryšius su kolegomis, pasidalinti sava patirtimi, susitiktų su kuruojamų klientų seseriniais padaliniais ir taip dar geriau suprasti jų poreikius“, – sako T. Kontautas.

Draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje personalo departamento vadovė Aistė Lapinienė sako, darbuotojams svarbu sudaryti sąlygas atskleisti savo gebėjimus ir talentus, o tai padeda padaryti įvairios programos.

„Mes turime tiek mainų, tiek talentų programas, kurios leidžia mūsų specialistams ugdyti savo kompetencijas, keistis patirtimi su kolegomis iš kitų šalių. Tokios programos yra itin naudingos, nes leidžia naujai pažiūrėti į savo kasdien atliekamą darbą ir galbūt patobulinti tai, kas buvo daroma iki šiol. Taip pat tokios iniciatyvos skatina kolegų bendradarbiavimą“, – teigia A. Lapinienė.

Darbuotojams – laisvė realizuoti save

A. Lapinienė pasakoja, kad itin svarbu suteikti galimybę darbuotojams pateikti savo idėjas. „Vienas iš tokių ERGO projektų „Innovation Bootcamp“, kurio tikslas – sustiprinti bendrovės inovacijų kūrimo ir diegimo kultūrą bei paskatinti visus darbuotojus aktyviai pasidalyti savo idėjomis ir jas plėtoti.

Darbuotojai kasdien susiduria su konkrečiomis darbinėmis situacijomis, todėl gali pateikti inovatyvių idėjų, pasiūlyti naujus draudimo sprendimus klientams remiantis jų patirtimi. „Innovation Bootcamp“ metu darbuotojai pateikė beveik 100 idėjų, kurių dalis jau įgyvendinta ar šiuo metu yra įgyvendinamos. Be to, tokie projektai gerina kolegų tarpusavio santykius ir skatina jų kūrybiškumą, o kai kuriais atvejais gali atverti ir naujas karjeros galimybes“, – teigia A. Lapinienė.

Specialistus darbdaviai vilioja ne tik algomis: įvardijo geriausias priemones
© Shutterstock

ERGO atstovė sako, kad darbuotojai žinodami, jog į jų pasiūlymus atsižvelgiama, idėjas gali pateikti net neskatinami. „Kolektyvą raginame propaguoti sveiką gyvenimo būdą, todėl pernai už pasiekimus regionų darbuotojams dovanojome dviračius. Biure pastatytus dviračius pamatęs vienas kolega darbuotojų grupėje socialiniame tinkle pasiteiravo, ar tai visiems darbuotojams skirta susisiekimo priemonė. Tai paskatino mus apdovanoti ne tik geriausius darbuotojus, tačiau dviračiais bei paspirtukais aprūpinti ir centrinėje būstinėje dirbančius kolegas“, – prisimena A. Lapinienė.

Anot T. Kontauto, advokatų kontoros darbuotojai taip pat vertina jiems suteikiamą laisvę įgyvendinti savas iniciatyvas. „Nenorime darbuotojams primesti tam tikrų dalykų, todėl suteikiame jiems galimybes ir priemones patiems kurtis patraukliausią darbo aplinką. Pavyzdžiui, savanorių grupės pačios sprendžia, kokia pripažinimo darbe forma jiems yra priimtiniausia.

„Sorainen goes fit“ projektas suteikia galimybę darbuotojams pasinaudoti biudžetu savo pasirinktoms sveikatinimo ir sporto veikloms – ar tai būtų badmintonas, ar žygis gamtoje ar meditacija. Mūsų siekis, kad žmonės turėtų laisvę būti kūrybingi ir įgyvendinti savo idėjas, realizuoti talentus – nebūtinai tik profesinėje srityje“, – sako T. Kontautas.

Specialistus darbdaviai vilioja ne tik algomis: įvardijo geriausias priemones
© DELFI / Domantas Pipas

T. Kontauto įsitikinimu, pačių darbuotojų sugalvotos iniciatyvos ir yra pačios naudingiausios ir geriausiai prigyja. Jos leidžia darbuotojams įsitraukti į organizacijos gyvenimą, kurti jos kultūrą bei stiprina komandos tarpusavio ryšius. Be to, pašnekovo manymu, daugeliu atvejų jos yra naudingos ir už darbo ribų. Pavyzdžiui, pačių kontoros teisininkų sumanyta „Healthy brains“ iniciatyva padeda įmonės darbuotojams maitintis sveikiau.

Už lojalumą – dalis įmonės pelno

T. Kontauto teigimu, svarbios yra ir finansinės darbuotojų motyvavimo priemonės. Pašnekovas pasakoja, kad advokatų kontoroje egzistuoja praktika, kuomet įmonei pasiekus išsikeltų verslo tikslų, pelnu pasidalinama su kiekvienu darbuotoju.

„Kiekvienas mūsų darbuotojas turi individualų fondą, į kurį keliauja maždaug vieno mėnesinio atlygio dydžio indėlis kaskart, kai įmonė pasiekia numatytų veiklos rezultatų. Taip kaupiamos lėšos darbuotojui išmokamos po 5 arba 10 kontoroje išdirbtų metų. Turint omenyje, kad advokatų kontorai greitai sukaks 20 metų, o apie 10 mūsų darbuotojų jau yra gavę tokią padėką už lojalumą, rodo, kad ši priemonė teisininkus išties motyvuoja – ypač žinant, kad teisininkų rinkoje specialistai yra gan judrūs“, – pažymi T. Kontautas.

Prie atostogų – papildomos penkios dienos

Komanda
Komanda
© Shutterstock


ERGO personalo departamento vadovė teigia, kad dar viena įmonės taikoma motyvacijos priemonė yra papildomos penkios dienos prie darbuotojams priklausančių kasmetinių atostogų. „Siekiame suteikti galimybes kokybiškai pailsėti, daugiau laiko praleisti su šeimos nariais, artimaisiais ar draugais. Juk gerai pailsėjęs ir pasikrovęs papildomos energijos darbuotojas darbe gali būti produktyvesnis, o tai atsiliepia siekiant asmeninių ir bendrų įmonės rezultatų“, – sako A. Lapinienė.

Anot draudimo bendrovės atstovės, tokia darbuotojų motyvacija skatina jų lojalumą įmonei ir didesnį jų įsitraukimą.

Per pusryčius – „TED“ konferencijų įrašai

Savo darbuotojus įvairiomis privilegijomis palepina ne tik advokatų kontoros, bet ir bankai. Štai „Danske Bank“ atstovė ryšiams su visuomene Vaida Bičkutė sako, kad darbuotojus pritraukti, išlaikyti ir motyvuoti visų pirma siekiama suteikiant jiems galimybę augti ir tobulėti, būti atsakingiems už savo sritį, siūlyti ir patiems įgyvendinti naujas idėjas. Kartu į motyvacijos krepšelį įtraukiami ir papildomi mokymai, konferencijos, teminiai darbuotojų susitikimai su įvairių sričių ekspertais, idėjų dirbtuvės, hakatonai ar kalbų kursai.

Bendradarbystės erdvė „UMA“
Bendradarbystės erdvė „UMA“
© Bendrovės archyvas

„Kitas mūsų prioritetas – darbo ir laisvalaikio balansas. Tai reiškia, kad darbuotojai turi galimybę naudotis darbe įrengtomis poilsio zonomis, valgykla, sporto sale, žaidimų kambariais. Jiems skirti du papildomi laisvadieniai savanorystei arba dvi papildomos ligos dienos. Darbuotojai mielai patys inicijuoja įvairius renginius ar akcijas, kurias palaiko ir darbdavys. Pavyzdžiui, valgykloje pusryčių metu žiūrime darbuotojų pasiūlytus „TED“ konferencijų vaizdo įrašus, o kasmetinio kalorijų iššūkio metu darbuotojų sudegintas kalorijas paverčiame finansine parama „Maisto bankui“, – pasakoja V. Bičkutė.

Anot V. Bičkutės, banko darbuotojai taip pat gali naudotis darbdavio sveikatos ar nelaimingų atsitikimų draudimu, papildomomis įmokomis į III pakopos pensijų fondus bei specialiomis darbuotojams siūlomomis trečiųjų šalių nuolaidomis ir kitais privalumais.

Pataria branginti darbuotojus

L. Duksaitė-Iškauskienė tuo metu pažymi, kad šiandien visoms įmonėms yra svarbu rūpintis savo kaip darbdavio reputacija, ieškoti būdų užtikrinti darbuotojų pasitenkinimą darbu ir investuoti į papildomų naudų jiems suteikimą.

„Net jei įmonė su darbuotojų trūkumu šiandien galbūt ir nesusiduria, išlaikyti aukštus standartus darbuotojų samdos ir darbuotojų gerovės užtikrinimo srityje yra labai svarbu. Norint pasiekti aukštų rezultatų kiekvienai įmonei reikia gerų specialistų, todėl juos derėtų branginti, nes konkurentai greičiausiai nesnaudžia – juolab, kad darbuotojams šiandien yra atviras visas pasaulis. Be abejo, išskirtiniais privalumais dažniausiai mėgaujasi tie specialistai, kurių rinkoje trūksta, tačiau vargu, ar ir jie norės dirbti įmonėje, kurioje nėra bendro požiūrio vertinti įmonės darbuotojus“, – sako L. Duksaitė-Iškauskienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Žinoma žurnalistė dirbs, kol pasieks 60 metų stažą: darbas neleidžia atsipalaiduoti ir ištežti (40)

„Dar yra keli miesteliai, kuriuos būtinai norėčiau nufilmuoti“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje...

Lietuvis studentas per vasarą užsidirbo 25 tūkst. JAV dolerių: tai geriausia patirtis mano gyvenime (20)

Kasmet vis daugiau jaunų žmonių vasaromis uždarbiauja užsienio šalyse. Vilniaus Gedimino...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (110)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Lietuvių vis dar egzotika laikoma specialybė: žmonės visame pasaulyje susikalba viena kalba (7)

Vargu, ar be priekaištų surimuotas lietuviškas eilėraštis pasaulyje būtų taip gerai suvoktas,...

Daugėlaitė atvirai apie darbą televizijoje: nuo sužvaigždėjimo išgelbėjo tėvai (48)

Kuo garsiau rėksi apie savo meilę, tuo trumpiau truks, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Stilius“ sako...

Top naujienos

Malinauskas prisipažįsta: premjero komanda rūpinosi Skvernelio prezidentinės kampanijos pradžia (404)

Apie dalyvavimą Prezidento rinkimuose dabartinis šalies premjeras Saulius Skvernelis paskelbė...

Specialistai apie Žiežmarių gimnazijos skandalą: tu sėdi įtampoje ir nežinai, kada tave užgrius ši lavina (501)

Savaitgalį socialiniuose tinkluose pasklido įrašas, kuriame girdėti, kaip Žiežmarių gimnazijos...

Kitokie pasikalbėjimai. Radistai Jonas su Rolandu ir Mantas Katleris (160)

„Kitokie pasikalbėjimai“ kviečia į Kauno „Gargarą“, kur Mantas Katleris kalbins radistus...

Didžiulį pranašumą išbarstęs „Rytas“ paskutinę sekundę pralaimėjo Berlyne (318)

Europos taurės „Top-16“ rungtynėse antradienį Vilniaus „Ryto“ (1-3) krepšininkai išvykoje...

Javtokas – apie tris prasčiausius baudų metimus karjeroje, pirmą prašymą po avarijos ir ryklio tatuiruotę (45)

Eurolygos tinklalaidėje „The Crossover“ Joe Arlauckas pakalbino Kauno „Žalgirio“ sporto...

Eva Tombak. Aš turiu alergiją dvasingumui (157)

Jeigu kažkas sako – „esu dvasingas“, jau žinau, kad mums ne pakeliui. Neprisimenu, kas...

Audringos reakcijos po „Pravieniškių mafijos” filmo: emocijos pritrenkiančios (20)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios knygos „...

Klaipėdietės pergalė: pardavėjas privalės atlyginti už ką tik įsigytą ir pakeliui sugedusią transporto priemonę (434)

Sėkminga byla suformavo precedentą: dabar automobilių pardavėjams reikia būti atidesniems.

Unikauskas įvardijo tikslų laiką, kada reikėtų eiti miegoti: tik taip kokybiškai pailsėsite (29)

Raumuo, kuris dieną gavo fizinio krūvio, paauga tik naktį, kai užmiegate giliu miegu ir pasiekiate...

Vilniečiams biure padeda keturkojai: jų pareigos nesunkios, bet labai svarbios (3)

Aviacijos paslaugų bendrovės „ Baltic Ground Services “ darbuotojai žino, kad jų nuotaika –...