aA
„Klestinti, technologiškai pažangi valstybė. Šilutėrobotikos centras. Kiekvieno Lietuvos miesto mokykloje – po robotikos laboratoriją“. Tai – ne pageidavimai Kalėdų seniui ir ne politikų rinkimų pažadai. To nuosekliai siekia šilutiškis Eivanas Maksvytis. Po darbų Švedijoje ir Japonijoje sugrįžęs programuotojas Šilutės gimnazijoje įkūrė robotikos centrą. Jo pastangos ugdyti Lietuvoje technologiškai ginkluotą kartą, kuri rastų vietą prie ateities stalo, įvertintos Globalios Lietuvos lyderių apdovanojimu. Žurnalisto Audriaus Matonio pokalbis su Inovacijų ir robotikos centro „Tavo robotas“ įkūrėju E. Maksvyčiu – „Dienos temoje“.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

– Jūs savo vaikams sakote, kad ir mažame mieste gali gimti technologijos revoliucija. Jūs rimtai tuo tikite?

– Labai net. Kad mažame mieste galėtų atsirasti pasaulį galbūt stebinančios korporacijos produktai, tam nebūtina turėti didmiesčio statusą. Tam reikia turėti jaunų žmonių, dirbančių toje srityje. Aš taip teigiu dėl to, kad savo akimis tokį pavyzdį mačiau, gyvendamas Skandinavijoje. Mes gyvenome mieste, kuris turėjo tik 35 tūkst. gyventojų, bet tai yra kone didžiausia inžinierių ir programuotojų koncentracija Švedijoje.

– Kuri gimdo revoliucijas?

– Ten gimsta labai daug technologijų, kurios yra taikomos telekomunikacijų, finansų sektoriuje ir karo pramonėje.

– Globali Lietuva ir Lietuvos provincija. Kaip Jums šios dvi sąvokos dera tarpusavyje?

– Aš, tiesą sakant, nematau, kodėl provincija negalėtų irgi būti globalios Lietuvos dalis.

– Juk pačią Lietuvą kartais vadina Europos provincija.

– Blogai, kad taip vadina. Bet tai ragina mus pasitempti.

– Kas jus patį parginė į Lietuvą iš Švedijos ir Japonijos, kur niekam nereikia aiškinti, kas yra ketvirtoji technologijų pramonės revoliucija, kur visi supranta, kad ta revoliucija neįmanoma be robotikos ir dirbtinio intelekto, ir kur darbas šioje srityje garantuoja sotų ir įdomų gyvenimą?

Programuotojas Šilutėje įkūrė robotikos centrą: gal jau gana per technologijų pamokas kalti inkilus
© DELFI / Mindaugas Ažušilis


– Tiesiog taip išėjo, kad mano dukra gimė Skandinavijoje. Tada su žmona pradėjome diskutuoti, ar iš tikrųjų mes norime, kad abi mūsų atžalos augtų Skandinavijoje. Mūsų sprendimas buvo grįžti į Lietuvą, kad jie galėtų augti Lietuvoje.

– O Lietuvoje kam visą šitą veiklą užkūrėte?

– Kad turėčiau ką veikti.

– Gana egoistinis motyvas, ar ne?

Eivanas Maksvytis
Eivanas Maksvytis
© J. Auškelio, LRT nuotr.


– Iš tiesų man atrodė, kad pasaulis keičiasi. Pats dirbau korporacijose, kurios keičia pasaulį, kur tobulinamos ir kuriamos technologijos, kurios šiandien yra dar tik eksperimentinės būsenos. Pavyzdžiui, ateina į rinką 5G ryšys, vienas iš flagmanų, „Ericsson“ korporacijos tobulinama technologija, daug metų didžiulės investicijos į tai buvo mestos. Aš pagalvojau, kodėl nepadarius panašaus eksperimento ir Šilutėje, pradėti nuo edukacijos ir mokyti jaunimą pažangių technologijų taikymo dar jiems esant mokyklos suole.

– Ką jūs veikiate tame Inovacijų robotikos centre?

– Gaminame robotus. Mokomės elektronikos, programavimo ir mechanikos, stengiamės, kad nebūtų vien tik teoriniai mokslai, nes jie greičiausiai jiems nebūtų tokie įdomūs, jeigu mes negamintume kažko.

– Jei teisingai suprantu, jūs tą centrą įkūrėte už savo pinigus?

– Taip, taip reikėjo pačioje pradžioje.

– Jis kol kas yra unikalus Lietuvoje, bet ambicija yra tokius centrus įkurti visuose Lietuvos miestuose?

– Labai norėčiau, kad man šis uždavinys pavyktų. Vienas iš strateginių tikslų yra mėginti keltis į kitą miestą su tokiu modeliu ir turėti antrą laboratoriją.

– Jūs manote, kad tie metai Šilutėje parodė, jog idėja yra gyvybinga ir ji gali plisti?

Eivanas Maksvytis
Eivanas Maksvytis
© GLL nuotr.


– Ji yra labai naudinga, ji yra labai reikalinga ir aš manau, kad ji turi plisti.

– Kas jums yra globali Lietuva?

– Man Lietuva iš tikrųjų yra ne tiek teritoriškai apibrėžtas regionas Europoje ar pasaulyje, o Lietuvos žmonės. Ir globali Lietuva reiškia, kad mes turime labai gausias diasporas skirtinguose kontinentuose ir nepertraukiamas bendravimas bei idėjų mainymasis tarp tų diasporų, mėginant jas galbūt centralizuoti Lietuvoje, ir yra globali Lietuva. Kitais žodžiais sakant, po visą pasaulį išsibarsčiusių lietuvių patirtis skirtingose kultūrose ir civilizacijose, sunešta į Lietuvą.

– O ką jūs atsakytumėte tiems, kurie globalizaciją vadina blogio šaltiniu ir ateitį mato ne globalioje, o etninės kultūros ir tradicijų rėmuose užsidariusioje Lietuvoje?

– Buvo žmonių, manančių, kad ir internetas yra blogis, taip visą laiką būna. Aš manau, žmonės skeptiškai žiūri į dalykus, kurių galbūt dar nesupranta arba jie nėra visavertiškai iškomunikuoti, bet man atrodo, kad valstybė, kuri praktikuoja uždarumo politiką ir yra užsivėrusi nuo pasaulio, neturi sėkmingos ateities.

– O jums pačiam kur yra Lietuva? Turbūt ne tik ten, kur piliakalniai ir trypiamas klumpakojis?

Eivanas Maksvytis
Eivanas Maksvytis
© BNS nuotr.


– Ne, man Lietuva yra visur, kur matai lietuviškas šventes, lietuviškas tradicijas, lietuvišką kultūrą. Ir tai nebūtinai turi būti Lietuvos Respublikos teritorijoje.

– Jūs prieš metus atidarydamas laboratoriją Šilutėje pranašavote stebuklą. Jūsų manymu, stebuklas jau vyksta?

– Jis prasidėjo ir mane labai nustebino. Su mūsų laboratorijos komanda važiavome skaityti pranešimo konferencijoje „Industrija 4,0“ ir spontaniškai sugalvojome sudalyvauti po tos konferencijos vykusiame „hakatone“. Jame mūsų laboratorijos studentų kolektyvinis darbas pasiūlė tokią idėją, kuri, cituojant Klaipėdos uosto generalinį direktorių, yra tai, ko dar pasaulyje jis niekur nematė. Aš labai džiaugiausi tuo pripažinimu. Aišku, mes ir laimėjome prizinę vietą. Tai tas stebuklas jau prasidėjo.

– Jūsų skaičiavimu, jeigu vėl teisingai cituoju, kad Lietuvoje žmonių, dirbančių technologijų srityse, skaičius yra beveik 9 kartus mažesnis negu Vakarų valstybėse. Ar iš tikrųjų mes turime tokius neišnaudotus žmogiškųjų išteklių klodus dar?

– Aš manau, kad Lietuvoje potencialo dar turi daugiau žmonių, dirbančių programavimo, informacinių technologijų srityje, tikrai yra, nes poreikis labai auga. Ir tiesa, kad mes nuo Vakarų valstybių atsiliekame. Negaliu dabar sakyti, kad 9 kartus, nes nemačiau paskutinės statistikos, bet prieš metus 7,8 karto atsilikome nuo Didžiosios Britanijos. Tai, manau, mums yra kur pasitempti. Jeigu mūsų šalyje bus daugiau inžinierių ir programuotojų, aš manau, bus gerai.

– Jūs matėte tuos švedų vaikus, jūs matote dabar lietuviukus, vaikus, Šilutės vaikus. Ar jie nėra kokie nors negabesni, mažiau motyvuoti negu Vakaruose?

– Aš nedrįsčiau taip pasakyti. Jie yra talentingi, gabūs, išradingi vaikai, kuriems trūksta tiktai galimybių ir erdvės pasireikšti.

– O kaip jūs motyvuojate juos?

– Aš juos motyvuoju, rodydamas daugybę eksperimentų. Iš tikrųjų motyvacija darbui galbūt yra susieta su mano autoritetu, nes aš pats esu daug metų dirbęs programuotoju ir galiu jiems visavertiškai papasakoti, kaip tose korporacijose ta vidinė virtuvė verda ir ką mes darome, ir tai gan vaizdžiai parodyti ir papasakoti. Aš manau, juos tai inspiruoja ir mūsų daroma veikla laboratorijoje yra tokia gana įtraukianti aktyviai į gamybą, į tyrinėjimus. Aš manau, tai juos savaime motyvuoja toliau judėti į priekį.

– Ar mūsų švietimo sistema yra tinkama ugdymui jaunuomenės technologiškai ginkluotos, pasiruošusios ateities iššūkiams, toms gėrio dalyboms už ateities stalo?

– Tam, ką aš dabar pasakysiu, ne visi galbūt pritars Lietuvoje, bet man atrodo, gal jau gana mums per technologijų pamokas kalti inkilus, gal jau užteks tekinti žvakides. Reikėtų mokykloje mokyti jaunuolius dalykų, kurie būtų praktiški ir reikalingi XXI amžiuje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daugėlaitė atvirai apie darbą televizijoje: nuo sužvaigždėjimo išgelbėjo tėvai (46)

Kuo garsiau rėksi apie savo meilę, tuo trumpiau truks, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Stilius“ sako...

Profesija, kurios specialistų trūksta masiškai: per mėnesį gali uždirbti net 20 tūkst. eurų (237)

Pelningiausios Lietuvos profesijos atstovai – orlaivių pilotai – per mėnesį vidutiniškai...

„Discovery“ kanale dirbantis lietuvis: tik lipant per galvas Niujorke galima kažko pasiekti (66)

„Turėjau aiškų planą, kad noriu gyventi Niujorke ir dar aiškesnį, kaip to pasiekti“, – be...

Žmonės jų vengia ir bėga: mūsų darbas – ne tik medžioti ir bausti (133)

Turbūt galima teigti, kad viešojo transporto kontrolierius – profesija , į kurią daugelis...

Darbas televizijoje tik atrodo itin romantiškai: rutina ir šeima už ekrano

Kasdien dalyvaujame naujame renginyje, koncerte, tačiau jie dažnai vyksta savaitgaliais ar per...

Top naujienos

Kas plauna smegenis Lietuvai: apklausos rodo, už ką verta padėkoti Putinui ir kur prašovė Kremlius (55)

Lietuviai, kam jums ta kariuomenė? Nereikia jums ES ir NATO – vien išlaidos, nelaimės, pamintos...

Pasikeitus mokesčiams, keičiasi ir pensija: dirbantys savarankiškai turėtų pasiskaičiuoti (1)

2019 metais įsigalioję mokestiniai ir pensijų kaupimo pakeitimai palietė visus dirbančiuosius,...

Nesėkmingą greičio ruožą įveikęs Vanagas: valandos per dvi dienas neatsiloši (9)

Benediktui Vanagui ir Sebastianui Rozwadowskiui, „ General Financing team Pitlane “ ekipažas,...

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May atnaujinta 21.45 (653)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Aštunta diena Dakare sėkminga ne visiems lietuviams – dėl geriausio rezultato laukia kova papildyta 02.54 val. (322)

Aštuntoji Dakaro ralio diena buvo permaininga kaip niekada. Organizatoriai žadėjo nelengvą dieną,...

Gintarė Karaliūnaitė pirmą kartą prabilo apie santykius su Rolandu Janavičiumi: tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė

Dažnai sakoma, kad itin populiariems pramogų pasaulio atstovams, retai sekasi asmeniniame gyvenime....

Sabonis buvo netoli dvigubo dublio, „Pacers“ sutraiškė Finikso klubo gynybą

Įspūdingą pergalę NBA pirmenybėse iškovojo Indianos „Pacers“ (29-14) ekipa. Nate‘o...

Perėjusi pragarą „Tesla“ atsigauna: 7 diagramos rodo Muską vėl stojantis ant kojų (1)

Prieš metus „ Tesla Inc.“ vargiai parduodavo keletą šimtų „Model 3“ sedanų per savaitę...

Vilnietė patikrino, ką galima rasti Lenkijos išparduotuvių miestelyje: užėjus į pirmą parduotuvę mane ištiko euforija (175)

Iš Italijos slidinėjimo kurorto į Lietuvą garmėjusi Agnė negalėjo praleisti progos aplankyti...

Orai: laukia nauja atodrėkio banga (4)

Trečiadienį dieną malonesniais, ramesniais su pragiedruliais orais mėgausis Vidurio ir Rytų...