Kalbant apie Lietuvos IT rinką, šiuo metu trūksta apie 10 tūkst. kvalifikuotų specialistų. Tendencija tokia, kad pastaruoju metu net nespėjama paruošti jų užtektinai. Reaguodamos į specialistų trūkumą IT bendruomenei priklausančios įmonės kuria savo akademijas, kuriose suteikia galimybę augti jauniems talentams bei keisti profesijos kryptį ne tik darbuotojams įmonės viduje, tačiau ir visiems norintiems, sakoma pranešime.

Ruošia specialistus, kurių mokymo įstaigos nerengia

Tačiau, pasak tarptautinės IT kompanijos „TransUnion Lietuva“ komunikacijos ir prekės ženklo vystymo vadovės Daivos Gritėnaitės, į IT sektorių norintiems įsilieti žmonėms kyla nemažai klausimų ir baimių. Pavyzdžiui, ar aš sugebėsiu perprasti technologijas? Ar pavyks greitai rasti darbą, jei persikvalifikuosiu? Kaip mano darbdavys žiūrės, kad neturiu čia jokios patirties?

„Visiškai nesvarbu iš kurios srities žmogus ateina, svarbiausia, jis turi norą išmokti ir gali skirti laiko“, – drąsina D. Gritėnaitė.
Daiva Gritėnaitė

Svarbiausia, tokiose akademijose yra ruošiami specialistai, kurių mokymo įstaigos nerengia. Viena tokių specialybių – programinės įrangos testuotojas. Testavimas – tai programų funkcionalumo patikrinimo procesas, kurio tikslas – pagerinti programinės įrangos veikimą. Testuotojai yra neatskiriami nuo programuotojų, kurių sukurtas programas būtina testuoti.

„Įkūrėme akademiją, siekdami savo jaunus talentus užauginti įmonės viduje, galime pasiūlyti nemokamas studijas ir žmonėms iš išorės. Visi baigę akademiją gali laisvai iškart įsidarbinti. Iš viso per visas akademijas esam pasamdę 15 absolventų, o į darbo rinką išleidę apie 60 naujų testuotojų“, - sako D.Gritėnaitė.

Testavimo specialybę atranda ir farmacininkai, ir mamos

Akademiją renkasi labai skirtingi žmonės, bet visi turi vienodas galimybes startuoti naujoje rolėje. „Į mūsų akademiją ateina mokytis IT srities studentai, mokytojai, barmenai, administratoriai, farmacininkai, taip pat mamos, kurios augino namuose vaikus ir nusprendė, jog reikia persikvalifikuoti“, – pasakojo įmonės komunikacijos ir prekės ženklo vystymo vadovė.

Akademiją baigusieji gali iškart pradėti dirbti testavimo srityje. Tapęs testuotoju darbuotojas komandoje glaudžiai bendradarbiauja su produkto vadovu, programuotojais, analitikais, projektų vadovu. Iš kitos srities atėjusiam specialistui ši vieta tampa pirmuoju laipteliu į IT pasaulį. Vieni toliau dirba testuotojais ir pereina į kitą lygį, kiti gali pakeisti sritį ir pereiti į programavimą, kur reikia nerti gilyn į techninius dalykus arba eiti vadovauti techninėms komandoms.

Baigus akademiją – į pokalbį dėl darbo

D. Gritėnaitė pasidalino ir akademijos studentės pasakojimu. „Baigusi mokyklą blaškiausi tarp gamtos ir socialinių mokslų, 7 metus bandžiau rasti savo svajonių profesiją, kol draugas supažindino mane su programinės įrangos testavimu. Kuo daugiau apie tai skaičiau, tuo labiau jaučiausi tikra dėl savo ateities. Akademijoje įgytų žinių dėka tapau programinės įrangos testavimo inžinierė,“ – savo patirtimi dalinasi Aušra Kasiulionytė.

Testavimo sritis reikalauja kruopštumo, atidumo, dėmesio detalėms. Tad, nenuostabu, kad tarp testuotojų yra ir nemažai moterų. Anksčiau buvo gajus stereotipas, kad IT sritis esą ne moteriška, tačiau, pasak D. Gritėnaitės, laimei, tai keičiasi. Įvairios iniciatyvos ir projektai, skatinantys merginas bei moteris nebijoti siekti karjeros IT sektoriuje, regis, veikia ir pastaruoju metu vis daugiau jų ryžtasi nugalėti savo baimes.

20 proc. atėjusių studentų tapo partneriais

Profesionalų nuo pačio pirmo laiptelio auginimas būdingas ir teisės srityje. Būtent tokiu principu yra paremtas advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ karjeros modelis. Daugiau nei 20 procentų partnerių teisininkų kontoroje yra užaugę iš studentų, likusių po ilgalaikės praktikos, trunkančios nuo 6 mėn. iki kelerių metų. Viena pastarųjų – apie 14 metų kontoroje dirbanti duomenų apsaugos ir atitikties praktikos vadovė Miglė Petkevičienė, šiemet tapusi ne tik kontoros partnere, bet ir Įvairovės ir įtraukties partnere kontoros viduje.

Pastaruosius ketverius metus kontora teisės studentams siūlo sutrumpintą 4-ių savaičių stažuotę. Įmonės žmogiškųjų išteklių projektų vadovė Loreta Gedminienė teigia, kad tokios praktikos metu studentai spėja pajusti didelės advokatų kontoros virtuvę iš arti, išbandyti kelias praktikos sritis, suprasti, kaip veikia rinka ir, išbandę 2-3 teisės sritis, nuspręsti, kuri labiau traukia.
Loreta Gedminienė

„Esminiai kriterijai yra studijų rezultatai. Taip pat svarbi motyvacija, noras tobulėti, puikios anglų kalbos žinios, privalumas – dalyvavimas šalies bei tarptautiniuose teisės konkursuose. Daug lemiantis momentas yra ir asmeninės savybės. Svarbus yra domėjimasis verslo aktualijomis, plati pasaulėžiūra, mokėjimas argumentuoti bei dirbti komandoje. Galiausiai – žmogaus autentiškumas, gebėjimas būti savimi, ne kažkieno kopija“, – pranešime vardina kriterijus L. Gedminienė.

Kalbant apie konkrečias teisės sritis, kurios domina jaunimą, advokatų kontora išskiria IT, Fintech, pinigų plovimo ir panašių, skaitmeninę pakraipą turinčių teisės sričių poreikį. Tarp studentus dominančių ir itin aiškią perspektyvą turinčių sričių yra ir duomenų apsauga.

Šis straipsnis yra specialaus „Delfi Karjera“ projekto ciklo „HR žvilgsnis“ dalis. Ankstesnį ciklo tekstą rasite ČIA. Ciklas skirtas perteikti personalo vadovų, žmogiškųjų išteklių specialistų įžvalgas ir patarimus, kurie gali praversti ieškant darbo ar keliant kvalifikaciją.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės