aA
Pandemijos sukeltas ekonominis nuosmukis ir skausmingi įmonių veiklos bei gyventojų mobilumo apribojimai skaudžiai smogė daliai darbuotojų ir paliko jų darbo vietas nežinioje. Tačiau COVID-19 sukelta epidemija turi ir kitą, kiek mažiau pastebimą pusę – spartesnę ateities darbo rinkos transformaciją.
Pandemija keičia darbo rinką: ar jūsų profesija turi ateitį?
© Shutterstock

Pasaulis dar niekada nesikeitė sparčiau

Ketvirtoji pramonės revoliucija yra skatinama technologinio pažangumo, vis spartesnės duomenų apdorojimo galios bei interneto prieigos, kuri leidžia informacijai po pasaulį sklisti sparčiau, nei kada nors galėjome įsivaizduoti, pranešime spaudai sako „Swedbank“ ekonomistė Greta Ilekytė.

Mokslinė fantastika, kai gatvėse galima sutikti automobilį be vairuotojo, operaciją atlikti nuotoliniu būdu ar namuose 3D spausdintuvu atsispausdinti spagečius, jau nebėra jokia fantastika. Tai pamažu tampa mūsų kasdienybe, kuri vis mažiau stebina.

Naujosios technologijos, daiktų internetas ir dirbtinis intelektas taip pat transformuoja kiekvieną pramonės šaką kiekvienoje šalyje – produkciją, valdymų sistemas, darbuotojų profesijų bei jų kompetencijų poreikį. Tai neabejotinai sukuria naujų galimybių, prisideda prie efektyvumo ir produktyvumo augimo.

Visgi, kartu su galimybėmis, darbo rinkai tai atneša ir pokyčių. Darbuotojams tenka persikvalifikuoti ar įvaldyti tas naująsias, greitai besikeičiančias technologijas, kurios tampa ne tik darbo jėgos papildymu, bet, dažnu atveju, ir konkurentu.

Tai reiškia, kad visas šias technologijas galima įdarbinti kuriant didesnę pridėtinę vertę, auginant produktyvumą, taupant išteklius ir... atsisakant darbo jėgos.

Ketvirtoji revoliucija pakeis darbo rinką

Pasaulio ekonomikos forumas prognozuoja, kad robotų ir dirbtinio intelekto paklausa sparčiai augs, o 2025 metais valandų skaičius, kurį dirba robotai ir žmogus, susilygins.

Šie pokyčiai, be abejo, paveiks darbo jėgos perspektyvas daugelyje pramonės sričių. Prognozuojama, kad iki to laiko apie 6 proc. dabartinių profesijų bus visiškai atsisakyta, ir ši rizika nėra aktuali darbuotojams, dirbantiems vos keliuose sektoriuose.

Remiantis Pasaulio ekonomikos forumo atliktu tyrimu, iki 2025 metų net 43 proc. įmonių planuoja atsisakyti dalies darbuotojų – būtent dėl didesnės technologinės pažangos, kuri koreguoja ir darbo jėgos poreikį.

Su didžiausia rizika susiduria ne tik tie asmenys, kurių darbas yra nekvalifikuotas, tačiau ir tie, kurių darbą lengvai galima pakeisti skaitmenizuojant ar optimizuojant procesus pasitelkus dirbtinį intelektą.

Pavyzdžiui, duomenų suvedimo specialistams, dokumentus rengiantiems administratoriams, buhalteriams ar apskaitininkams, auditoriams, bibliotekininkams ar pardavėjams telefonu.

Šiose pareigybėse dirbantiems asmenims netolimoje ateityje teks ieškoti galimybių, kaip įgalinti savo kompetencijas arba persikvalifikuoti. Tačiau kaip bebūtų, naujosios technologijos ne tik atima, bet ir kuria darbo vietas, tad darbo vietų praradimai bus kompensuojami kitomis ateities profesijomis.

Ko galime tikėtis ateityje

Naujosios technologijos bei dirbtinis intelektas augins tų darbuotojų paklausą, kurie supranta šias technologijas, gali jas prižiūrėti ir įgalinti jų veikimą. Tad darbo poreikis augs duomenų apdorojimo ir dirbtinio intelekto specialistams, inžinieriams, programuotojams.

Taip pat augs ir paklausa tų darbuotojų, kurių darbo pakeisti jokios technologijos negali ir, tikėtina, dar ilgai negalės. Gydytojo, socialinio darbuotojo, odontologo ir slaugytojo profesijos išliks itin svarbios bei kertinės ir ateityje, turint omenyje, kad gyvenimo trukmė ilgės ypač sparčiai.

Gana saugūs išlieka ir kūrybinį darbą dirbantys menininkai, architektai ar statybininkai. Apskritai, kūrybingumas išliks ta kompetencija, kurios jokios technologijos nepakeis dar ilgai, todėl jo ugdymas išlieka itin svarbiu uždaviniu mokyklose.

Šalia kūrybiškumo labai svarbu ugdyti ir kompleksinių problemų sprendimą bei kritinį mąstymą, kurių svarba aštrėja augant socialinių tinklų įtakai ir plintant dezinformacijai bei melagienoms. Šios kompetencijos išlieka kritinės ne tik profesinėje veikloje, bet ir kasdieninėse gyvenimo situacijose.

Ką visa tai reiškia mums?

Pirmiausia, mokyklose bei universitetuose mokymo programas bei profesinį rengimą jau dabar turėtume adaptuoti taip, kad jaunoji karta įgautų kuo daugiau kompetencijų, kurios, tikėtina, bus neišvengiamos ateityje. Taip galėsime patenkinti darbo rinkos darbuotojų poreikį ir skatinti ekonomikos augimą.

Be to, sparčiai tobulėjančiame pasaulyje turime išsiugdyti įprotį nuolatos mokytis bei tobulėti. Negebėjimas naudotis naujausiomis technologijomis sukurs barjerus net ir toms profesijoms, kurios ateityje išliks mažai pakeičiamos.

Galiausiai, į technologinį pažangumą turime žvelgti kaip į neišvengiamą mūsų žmonijos tobulėjimo etapą ir pasiimti visą jo kuriamą naudą. O ateityje sėkmingiausi specialistai bus tie, kurie išmoks ne konkuruoti su technologijomis, bet su jomis bendradarbiauti.

„Swedbank“ ekonomistė Greta Ilekytė ves pamoką sausio 21 d. vyksiančioje didžiausioje šalyje nuotolinėje pamokoje „Mokonomika“. Skirtingoms moksleivių amžiaus grupėms pritaikytas pamokas ves 24 įvairių sričių ekspertai, kurie pasakos apie kūrybą, tvarumą, ekonomiką, pilietiškumą ir daugelį kitų temų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.7500

Šie specialistai yra geriausiai mokamų profesijų penketuke: be jokios patirties gauna 1000 eurų į rankas ir atlygis nuolat auga (63)

Jau dabar pirmą darbą gavę šios profesijos atstovai pradeda nuo maždaug 1000 eurų atlyginimo į...

Galingas taifūnas nušlavė viską, ką lietuvis Filipinuose buvo sukūręs: namus sugriovė, verslo nebėra, džiaugiuosi, kad patys likome gyvi (29)

Teisininkas Hiliaras Sasnauskas (39 m.) niekada pernelyg nemėgo keliauti, tačiau prieš 8 metus,...

Operacinės slaugytojo padėjėja papasakojo, kada būna sunkesnės dienos ir po kokių operacijų tvarkytis būna lengviau

Operacinė – ypatinga vieta, kurioje kiekvieno operacinės komandos nario indėlis ir funkcijos yra...

Ankstyvos plastinės operacijos, botoksas, užpildai – kaip šiandien atrodo garsieji devintojo dešimtmečio supermodeliai (5)

Naomi Campbell, Cindy Crawford, Claudia Schiffer – šios ilgakojės gražuolės buvo podiumų...

Top naujienos

Ar po valdančiųjų fiasko Seime laukia dar vienas Šimonytės ultimatumas: dauguma nėra tvirta

Seimas neįteisino privalomo medikų ir socialinių darbuotojų vakcinacijos. Pataisas inicijavo...

Ukrainiečių žurnalistas apie situaciją dėl Rusijos: dabar viskas kaip ant delno (66)

Karai ne veltui lyginami su epidemijomis. Žmonės gana panašiai į juos reaguoja. Visi pamena...

Pasipylė skundai dėl šauktinių – paskola bankui ir vadovaujančios pareigos ne priežastis atidėti tarnybą (155)

Pasipylė skundai dėl šauktinių. Įmonės skundžiasi, kad Lietuvoje trūkstant darbuotojų, į...

Lietuvius užgriuvo tvarumo banga: populiariausių daugkartinių gaminių, padedančių sutaupyti, sąrašas (8)

Jau tikriausiai pastebėjote, kad kavinėje užsakant gėrimą, kuris įprastai geriamas su...

Kuria unikalų planą: senstelėjusius automobilius atnaujins ir grąžins į rinką, kad būtų naudojami kuo ilgiau (16)

Burnastone, kur gaminami „ Toyota Corolla “ hečbekai ir universalai, siekiama dar labiau...

Lietuvą aplankė rekordinis laimėjimas – vilnietis loterijoje susižėrė 24 mln. Eur (2)

Penktadienio vakarą Lietuvą sudrebino rekordas – „Eurojackpot“ žaidėjas iš Vilniaus, kartu...

D+ Lauryna Vireliūnaitė

Būsimos Skvernelio partijos pavadinimą galėjo lemti netikėta aplinkybė (17)

Sausio pabaigoje naujos partijos steigimą planuojantis Saulius Skvernelis su bendražygiais...

Violeta Repčenkaitė apie kritiką jai: ko ji gali mokyti kitas, pati triskart išsiskyrusi (11)

Maltoje jau nieko nebestebina vaizdas, kai būrelis moterų įspūdingiausiose salos vietose pasitinka...

Transliacija / Radikalus smalsumas. Smalsios. Robotikos mokyklos direktorius: vaikai nebemoka naudotis kompiuterine pele

Goda ir Kristina lankėsi Robotikos mokykloje, kur jos direktorius Paulius Briedis papasakojo apie...

Jonas Nainys nusirėžė kurį laiką puoselėtus ilgus plaukus: fanai lepina komplimentais, giria atjaunėjus (14)

Didžėjus, muzikos prodiuseris Jonas Nainys -Jovani atsisveikino su pamėgtu įvaizdžiu. Sėdęs į...