aA
Gyvenimas nenuspėjamas, negalime jo kontroliuoti, bet galime kontroliuoti savo požiūrį į tai, kas vyksta. Turėdami šį gebėjimą, įgyjame pranašumą rasti išeitį iš kiekvienos situacijos ir judėti pirmyn.
V. Šerelis
V. Šerelis
© Asmeninio albumo nuotr.

Tokią žinią komunikuoja šią savaitę startuojanti naujausia kavos gamintojos „Paulig“ kampanija, kurios nuotoliniame pristatyme kalbėjęs Lietuvos karininkas, buvęs specialiųjų operacijų pajėgų eskadrono „Erelis 02“ Afganistane vadas, karinis patarėjas Irake, taip pat bardas ir poetas Valerijus Šerelis pasidalino, kaip su nenuspėjamais įvykiais tarnyboje tvarkosi kariai ir kaip gebėjimas valdyti chaosą, laiku priimti sprendimai ne kartą padėjo jam išsaugo ne tik savo, bet ir drauge tarnavusių karių gyvybes. Juokaudamas apie gyvenimo nenuspėjamumą, pulkininkas leitenantas sakė: „Karas yra nenuspėjamas, bet pietūs pagal tvarkaraštį!“

Chaose net suvokimo šešėlis padeda priimti reikiamus sprendimus

„Afganistane, kuriame mano eskadrono kariai budėjo stebėjimo postuose tam, kad kontroliuotų vietovę ir nustatytų potencialaus priešo maršrutus, vieną dieną gaunu radijo pranešimą, informuojantį apie šešis, maždaug už 5 kilometrų iš rytų į vakarus judančius, ginkluotus priešininkus. Iš karto supratau, ką jie daro: jie apeidinėja mano eskadrono stebėjimo postą ir bandys jį atakuoti. Nedelsdamas priėmiau sprendimą – liepiau kariams pakuotis daiktus, o pats išėjau iškviesti sraigtasparnio“, – įvykius iš 2002–2003 metų tarnybos Afganistane, kuriame buvo pirmasis lietuvis, Lietuvos vyriausias nacionalinis atstovas, prisiminė Valerijus Šerelis.

Pranešime spaudai rašoma, kad kai V. Šerelis pasiekė sraigtasparnį, jo pilotai tuo metu gėrė kavą.

„Pasakiau, kad jie gali baigti gerti kavą, bet jau reikėtų skirsti. Iš tiesų, komanda papuolė į kontaktą, susišaudymas trūko apie 10 minučių, kol virš jų atskrido sraigtasparnis. Susišaudymas nutrūko. Priešas atsitraukė. Kariai sulipo ir sraigtasparnį ir buvo saugiai pargabenti“, – lemtingus įvykius prisiminė jau daugiau nei 30 metų Lietuvos karininko uniformą vilkintis V. Šerelis. Po jų vienas eskadrono „Erelis-02“ karys paklausė: „Vade, skristi reikėjo pusantros valandos, o sraigtasparnis ant taško buvo po 10 minučių. Kaip tai atsitiko?“. „Šeštas jausmas man pakuždėjo, kad taip nutiks, ir aš priėmiau sprendimą sraigtasparnį išsiųsti iki kontakto pradžios“, – atsakė V. Šerelis. Pasak jo, didžiulis skirtumas, ar susišaudymas trunka 10 ar 90 minučių: „Šeši žmonės liko gyvi“.

JAV "Marines" Helmando provincijoje, Afganistane. 2010-ieji metai
JAV "Marines" Helmando provincijoje, Afganistane. 2010-ieji metai
© wikipedia

Laiku priimti sprendimai išgelbėjo gyvybes

Kalbėdamas apie chaosą, buvęs specialiųjų operacijų pajėgų eskadrono Afganistane vadas akcentavo, jog chaoso valdymas, o tai reiškia – laiku priimti ir tinkamai įgyvendinti sprendimai, labai priklauso nuo kitų sričių – rizikos, resursų, laiko ir informacijos valdymo. „Tam, kad priimčiau tam tikrus sprendimus, man reikia žinoti, kur yra oponentas, ką jis gali, koks gali būti jo ketinimas, man reikia žinoti kliūtis, vienaip ar kitaip įtakojančias mano operacijas, man reikia žinoti savo galimybes erdvėje ir laike“, – nuotoliniame pristatyme sakė V. Šerelis.

Karininkas pasidalino prisiminimais iš tarnybos Irake, kuriame Valerijus Šerelis taip pat buvo pirmasis lietuvis ir vyriausias nacionalinis atstovas. „Susidraugavau su vietiniais arabais ir vienas jų man sako, kad nevažiuočiau į Bagdadą penktadienį, kai jis iš viso net negalėjo žinoti, kur ir kada aš turiu važiuoti. Nuėjau pas misijai vadovavusį pulkininką ir informavau, kad gavau pranešimą iš šaltinio, jog geriau penktadienį į Bagdadą nevažiuoti, – pasakojo Valerijus Šerelis. – Pulkininkas sutiko ir pasakė patikrinsiantis šaltinio patikimumą – kelionė į Bagdadą buvo atidėta sekmadieniui.“

„Minėtą penktadienį išpuolis įvyko – buvo detonuotas šalikelėje paslėptas savadarbis kumuliatyvinis sprogmuo. Buvo žuvusių ir sužeistų, bet tai buvome ne mes“, – karo įvykius prisiminė Lietuvos karininkas. Po jų, V. Šerelį pasikvietęs pulkininkas patarė saugoti šaltinį, nes jo informacija patikrinta ir šaltinis patikimas. „Jei aš nebūčiau tos informacijos gavęs, maždaug 25 proc. tikimybė, kad su jumis šiandien nekalbėčiau“, – sakė Lietuvos Kariuomenės Mokymo ir doktrinų valdybos Karybos instituto direktorius, pulkininkas leitenantas V. Šerelis.

Žmonės labai dažnai chaosą sukuria patys

Dar vieną situaciją, atskleidusią gebėjimo laiku priimti sprendimus, atsitraukti ir nesivelti į chaosą svarbą, V. Šerelis atskleidė po pristatymo paklaustas, ką reiškią jo el. pašto parašas „Atsitrauk nuo žemėlapio“. „Kai dėsčiau Baltijos gynybos koledže Tartu, Estijoje, buvau šešių studentų grupės, kitaip vadinamos sindikatu, instruktorius. Moderuoju diskusiją, duodu uždavinį ir paprašau: aš einu parūkyti ir atsigerti kavos, grįšiu už 20 minučių, tik nelįskite į taktiką, išlikite operaciniame lygmenyje. Grįžtu, jie stovi ir pirštu bado į žemėlapį. Primenu, jog prašiau jų nelįsti į taktinį lygmenį, o jie man atgal sako, jog juk net negirdėjau, ką jie šneka. O man ir nereikėjo girdėti – jie buvo per arti žemėlapio ir nematė operacinio konteksto“, – pasakojo V. Šerelis.

Biuras
Biuras
© Shutterstock

„Iš taip arti matai detales – tiltą, upelį, takelį, pamiršti, ką tu turi pasiekti, o pradedi galvoti, ką tavo pavaldinys turi padaryti. Jis pats sugalvos, ką turi padaryti, pagal tavo operacinį planą. Iš tos situacijos ir atsirado citata „Atsitrauk nuo žemėlapio“. Žmonės labai dažnai chaosą sukuria patys, darydami ne savo darbą, sukoncentruodami dėmesį į neesmines detales, spręsdami ne savo problemas, nematydami visumos ir dažnai veltui švaistydami laiką tobulindami sprendimus“, – akcentavo V. Šerelis

Pandemija atskleidė: daug lemia požiūris į situaciją

Visumos matymas ir aiškus žinojimas, kur link eina, tapo priežastimi „Paulig“ atnaujinti savo pozicionavimą bei vartotojams prisistatyti su nauja įvaizdžio kampanija: „Kaip ir žmogaus, taip ir įmonės gyvenime yra laikas, kai norisi sustoti ir pamąstyti apie tai, kur mes esame, kur eisime toliau. Pajaučiame, kad tiek viduje, tiek išorėje įvyko pakankamai ženklių pokyčių ir atėjo laikas stabtelėti, pasidaryti kavos, atsisėsti ir labai sąžiningai su savimi pasikalbėti, kaip mes tuose įvykiuose atrodome, ką tie pokyčiai mums reiškia, kaip mes norime atrodyti ateityje“, – sakė Rita Sudnienė, bendrovės Marketingo vadovė.

Tokių momentų jau 145 metus gyvuojančios bendrovės istorijoje buvo ne vienas. „Kompanija išgyveno du pasaulinius karus, kai net nebuvo galimybės gauti ir prekiauti tikra kava, įvairias ekonomines krizes. Pastarieji – pandemijos – metai taip pat parodė, kiek daug lemia požiūris. Įmonė visada laikėsi pozicijos, jog iš kiekvienos situacijos yra išeitis, kiekvienoje situacijoje įmanoma rasti kažką gero ir judėti pirmyn“. Pasak R. Sudnienės, ši žinutė ypatingai aktuali šiandien, kai labai svarbu prisiminti, jog teisingas požiūris ir teisingai išnaudoti momentai yra tie du dalykai, kurie gali padėti iš gyvenimo pasiimti viską, kad ir kas bevyktų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
3.1600

Švedijoje karjeros laiptais kylantis Vytautas – apie statybininko profesiją ir tai, kodėl kol kas neplanuoja grįžti į Lietuvą

33 metų Vytautas Urbonavičius nuo pat vaikystės žinojo, kad užaugęs bus statybininkas . Kaip jo...

Karas ukrainietes privertė keisti specialybes: buvo nelengva, tačiau svajoja Lietuvoje rasti ir širdžiai mielą veiklą

Kiek žmonių, tiek skirtingų likimų – šis posakis ypač tinka, kalbant apie karo pabėgėlių...

Kuo būsiu baigęs ekonomikos studijas? Darbdaviai pasisakė apie šių specialistų perspektyvas Lietuvos ir tarptautinėje darbo rinkoje

Besirenkantieji savo gyvenimo kelią ir būsimą specialybę dažnai susiduria su didele studijų...

Savanorė Justina apie nepamirštamas patirtis: jie jaučia, kad aš galiu būti tas žmogus, kurį jie mato paskutinį kartą

„Savo darbe kasdien matau žmones, kurie atsidūrė akistatoje su mirtimi, – pasakoja Santaros...

20 metų patirtį IT srityje sukaupęs specialistas šią profesiją pataria rinktis ne dėl solidaus atlyginimo ar populiarumo

„ Programavimo sritį ar IT profesiją šiandien turi rinktis tie, kurie nori kūrybiško ir...

Top naujienos

Karą stebėjo nuo pirmų dienų: pavyko suvokti du šokiruojančius faktus apie Rusiją

Daugiau nei 80 dienų vykstantis Rusijos Federacijos pradėtas karas Ukrainoje keičia vakarų šalių...

Karas Ukrainoje. Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų taikos derybos – sustabdytos (1)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Duomenys, kurie nustebins ne vieną: kokia dalis Lietuvoje yra susipainiojusi, kas kaltas dėl įvykių Ukrainoje (31)

Atrodo, akivaizdu, bet ne visiems, – pagal tai, kokia dalis gyventojų Lietuvoje supranta, kad dėl...

Mariupolio gynėjų evakuacija iš „Azovstal“ dar ne istorijos pabaiga: ragina nuolat spausti Rusiją (1)

Milžiniška plieno gamykla „ Azovstal “ vis dar ukrainiečių pasipriešinimo Rusijos invazijai...

Perspėjo dėl bandymo dėmesį atkreipti tik į tautybę karo metu: tai labai pavojinga

Karas niekaip nepakeitė ukrainiečių požiūrio į rusų tautybės Ukrainos piliečius, tačiau...

Rudenį prognozuoja naują maisto kainų šuolį: laimėtojų nebus šiųmetinis derlius bus vienas brangiausių

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius sako, kad Lietuvos gyventojai...

Karo ekspertai: rusai vaizduoja, kad puolimui pasirinko ir kitą kryptį, bet jų tikslas – ne toks

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad Rusijos...

Žiniasklaida: Putinas ketina savo pyktį nukreipti net prieš savo tariamą krikšto dukrą Kseniją Sobčiak (3)

Manoma, kad Vladimiras Putinas savo pyktį gali nukreipti prieš Kseniją Sobčiak – garsią...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas: kokios klaidos daromos renkantis būsimą profesiją ir kaip jų išvengti?

Mokslo metams einant į pabaigą domėsimės kaip išsirinkti studijas, kad netektų gailėtis. Apie...

Gediminas Kirkilas. Batka migloje (1)

Nepaisant to, jog Vakarų pasaulis sukoncentravo dėmesį į karą Ukrainoje, Lietuvai, kaip ir...