„Svarbu nepamiršti, kad viską įmanoma pasiekti, jei tai darome atkakliai ir nenuleidžiame rankų. Vis dėlto, naudinga žinoti keletą taisyklių, kurios ne tik sutrumpins darbo paieškos laiką, bet ir suteiks tam tikrų naudingų įgūdžių“, – pasakoja Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.
1. Neapsiribokite tik darbo paieškos portalais
Dažna problema, su kuria susiduria pirmą kartą ieškantys darbo – nežino, kur jo ieškoti. Darbo skelbimų ieškokite įvairiais kanalais – neapsiribokite tik vienu šaltiniu. Skirtingi darbo paieškos kanalai pritaikyti kiek skirtingoms auditorijoms – įvertinkite, kokio darbo ieškote ir kur tokio tipo bendrovės dažniausiai apie juos skelbia.
„Šiuo metu darbo ieškoti galite tiek tradiciniuose kanaluose, pavyzdžiui, darbo skelbimų portaluose, tiek ir darbo paieškos programėlėse. Darbo paieška vis plačiau persikelia į socialinį tinklą „LinkedIn“ – naudojantis šia platforma dažnai net nereikia atskirai prisegti CV, užtenka tiesiog socialinio tinklo profilio nuorodos“, – pataria E. Staniulionė.
Ekspertė priduria, kad taip pat svarbu patikrinti ir dominančių darbdavių puslapius, įvairias specialistus vienijančias „Facebook“ socialiniame tinkle esančias grupes. Dažnai ieškodami specifinėmis sritimis (pavyzdžiui, fotografija, komunikacija, informacinėmis technologijomis) besidominčių žmonių, darbdaviai apie darbo skelbimus pirmiausia informuoja grupėse.
2. Išnaudokite „LinkedIn“ galimybes
Anksčiau, sprendžiant ar verta kandidatą kviestis į darbo pokalbį, darbdavys įspūdį apie jį susidarydavo daugiausia iš gyvenimo aprašymo (CV). Šiandien įprastą CV keičia socialinio tinklo „LinkedIn“ profilis.
„Jei kandidatas yra tinkamai užpildęs informaciją apie save, šis socialinis tinklas darbdaviui apie kandidatą atskleidžia netgi daugiau nei įprastas CV. Rekomenduoju užpildyti ne tik pagrindinę informaciją apie save (studijos, ankstesnė darbo patirtis, oficiali profilio nuotrauka), bet ir parengti įtraukiantį aprašymą apie save, užpildyti įgūdžių skiltį (angl. skills). Socialinis tinklas darbdaviams suteikia galimybę netgi ieškoti žmonių pagal jų įvardintus įgūdžius, asmenines savybes“, – sako žmonių ambasados vadovė.
3. Nedvejodami klauskite
Jei darbo paieška vyksta nesėkmingai, dažnai pirmą kartą darbo ieškantys specialistai paprasčiausiai nežino, ką daryti toliau. Nepamirškite, kad šiandien turite visas galimybes patys parašyti savo svajonių darbdaviui, pasiteirauti, kodėl nebuvote pakviestas į darbo pokalbį, paprašyti patarimų, kaip galėtumėte tobulėti. Taip ne tik dar kartą priminsite apie save, bet ir parodysite savo motyvaciją, veržlumą.
„Ieškant darbuotojų tam tikroms pozicijoms, prioritetą teikiame kandidato motyvacijai, o ne patirčiai. Darbo specifika išmokstama, kai patied jauno darbuotojo akys „dega“, jis nori tobulėti ir siekti aukščiausio rezultato“, – akcentuoja ekspertė.
E. Staniulionė priduria, kad puikus būdas kandidatui užmegzti kontaktą su organizacijos atstovu – „LinkedIn“ socialiniame tinkle esanti funkcija „InMail“. Ji leidžia siųsti tiesiogines žinutes visiems žmonėms – net jei jie nėra jūsų kontaktų sąraše. Pranešimai yra riboti, tačiau pasižymi puikiais atsakymų rodikliais. Taip galite sėkmingai susisiekti su dominančios įmonės įdarbinimo specialistu ar bet kuriuo kitu žmogumi, su kuriuo norite pasikonsultuoti karjeros klausimais.
4. Pasiruoškite darbo pokalbiui
Jauniems specialistams pirmieji darbo pokalbiai – ne mažesnis iššūkis. Jaudulys prieš pokalbį – natūralu, o jį sumažinti galima tinkamai pasirengus.
„Rekomenduoju dar ieškant darbo išsisaugoti darbo skelbimus, į kuriuos kandidatuojate. Skambučio į darbo pokalbį galima sulaukti ir praėjus daugiau laiko, todėl pasitaiko situacijų, kad kandidatai nepamena kur kandidatavo, nežino kokia tai įmonė. O jau prieš patį darbo pokalbį reikėtų pasiruošti – pasidomėti pačia organizacija peržiūrėjus jų puslapį, socialinius tinklus“, – sako „Bitės“ žmonių ambasados vadovė.
Ekspertė priduria, kad reikėtų įsitikinti, kad ir „nuotolinis“ darbo pokalbis nepakiš jums kojos. Pašalinkite trikdančius garsus namuose, atkreipkite dėmesį, kokią aplinką, foną matys jūsų pašnekovas. Įsitikinkite, kad veikia jūsų kompiuterio mikrofonas ir kamera.
Taip pat išnaudokite virtualaus pokalbio suteikiamas galimybes – ekrane pokalbio metu galite matyti užrašus su svarbiausiais aspektais, kuriuos būtinai norite paminėti ir taip palikti gerą įspūdį darbdaviui.
5. Įgaukite trūkstamų žinių
Ieškant pirmojo darbo, didžiausias sunkumas – darbo patirties neturėjimas. Visgi įgauti naudingų įgūdžių galima ir baigus nemokamus, virtualius kursus.
„Internete rasite daugybę įvairių sričių mokymų, kurie padės tobulėti. Pavyzdžiui, galite išbandyti nemokamus kursus, „LinkedIn Training“ ar „Coursera“ platformose. Rasite įvairių sričių mokymų tobulėjimui: nuo programavimo pagrindų iki rinkodaros specialybės mokymų. Pabaigę kai kuriuos kursus net gausite sertifikatą“, – paaiškina E. Staniulionė.
Kitos studijų alternatyvos: platformos „Udemy“ (kursų kaina apie 9 eurai), „edx“ (kursai nemokami, tačiau kainuos, jei norėsite gauti oficialų kursų baigimo pažymėjimą).
Ištyrė beveik 3 mln. įmonių ir pasakė, kokio amžiaus žmonėms geriausiai sekasi kurti sėkmingus startuolius
Startuolius kuria ir juose dirba tik jaunimas. Tikriausiai dauguma iš jūsų esate girdėję tokį...
Darbas užsienyje, šeima – Lietuvoje: psichologė pataria, kaip išsaugoti santykius
Noras užsidirbti , pasisemti patirties ar išmokti naujų dalykų dažną lietuvį išvilioja kurį...
Netikėtas patarimas darboholikui, kaip nepervargti ir gauti geresnius rezultatus – smegenis apgauti nėra sudėtinga
Jeigu norime jausti daugiau balanso gyvenime, teks išmokti atleisti perfekcionizmo gniaužtus, nes...
Ką daryti, jei sąskaita areštuota? Teisininkas pasakė, kaip galima koreguoti išieškomą skolą – yra 2 sąlygos
Ką daryti, jeigu sąskaita areštuota ir negaliu naudotis joje esančiomis lėšomis? Tai tikrai...
5 patarimai, kaip pasiruošti atostogoms – kad jaustumėtės laimingas ne tik prieš jas, bet ir po jų grįždamas į darbą
Nors apmokamų atostogų tradicijos susiformavo dar prieš šimtmetį ir daugelis keliaudavo į...
Top naujienos
Taivanas – kaip ant parako statinės: mano, kad Kinija seka Rusijos taktiką (7)
Prasidėjus karui Ukrainoje, taivaniečiai pajuto, kad Kinija gali užpulti Taivaną, pasinaudodama...
Dalis verslo jau stebi nuosmukį: situacija keičiasi radikaliai (6)
Pramonės atstovai sako kelis mėnesius jaučiantys užsakymų mažėjimą ir perspėja, kad...
Karas Ukrainoje. Ukrainoje dėl rusų puolimo 350 tūkst. gyventojų raginami evakuotis paskutiniuose Luhansko regiono kilometruose vis dar vyksta mūšiai
Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...
Gyventojai pusę saulės elektrinėms numatytos sumos rezervavo per kelias dienas: paaiškino, dėl ko dalis pinigų negauna
Dar liko 25 dienos, kai galima pretenduoti į paramą saulės jėgainėms, tačiau jau akivaizdu, kad...
VDAI pradėjo tyrimą dėl „Švaros brolių“ klientų duomenų saugumo
Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) antradienį pranešė pradėjusi tyrimą dėl...
Kauno rajone rasta negyva neseniai gimusi mergytė
Kauno rajono policija aiškinasi skaudžios nelaimės priežastis.
Atostogų Graikijoje metu Karolina Meschino įsiamžino su Nicole Scherzinger: pasisekė nepaisant to, kad atlikėjos stalą supo apsauga (5)
Nuomonės formuotoja Karolina Meschino šios vasaros akimirkas, panašu, atsimins ilgai....
Į kratą vilniečio bute teko kviesti „Aro“ pareigūnus
Vilniuje triukšmavęs vyras prisiprašė policijos dėmesio. Pareigūnams patekus į butą teko...
Vaistažolių arbatos tinka ne visiems: patarė, kada ir kurią reikėtų rinktis, o kada gali pakenkti
Visi žinome, kad peršalus reikia gerti ramunėlių ar liepžiedžių arbatą , o kosint –...