aA
Dar mėnesį gyvensime karantino režime. Per pandemiją beveik 90 proc. įmonių darbo interviu vykdė nuotoliniu būdu, rodo JAV konsultacijų bendrovės „Gartner“ duomenys. Nors bendravimas technologijų pagalba per pastaruosius metus darbo rinkoje tapo visuotinai priimtina priemone, tačiau atrankas vykstantys specialistai pastebi, kad įsidarbinimo interviu metu kylantis jaudulys ir elementarių taisyklių nežinojimas gali pakišti koją gauti norimą darbą.
Dauguma darbuotojų bent dalį laiko tikisi dirbti iš namų
Dauguma darbuotojų bent dalį laiko tikisi dirbti iš namų
© Shutterstock

„Net ir IT sektoriuje, kur, atrodo, žmonės ir technologijos tikrai „sutaria“, pasitaiko daug kurioziškų situacijų, kai iš nežinojimo, jaudulio ar pasiruošimo stokos kandidatai pasimeta.“ , – pranešime spaudai patirtimi dalinasi Renata Tilmantaitė, įmonės „Baltic Amadeus“ Talentų atrankų vadovė. Pasak specialistės, ruošiantis nuotoliniam darbo pokalbiui svarbu žinoti pagrindines taisykles ir iš anksto pagalvoti apie tokio interviu specifiką. R. Tilmantaitė dalinasi praktiniais patarimais, kurie pravers norintiems per nuotolinį darbo pokalbį pasirodyti gerai.

Išbandykite pokalbiui pasirinktą programą iš anksto

R. Tilmantaitė džiaugiasi, kad vykdantys nuotolines apklausas specialistai turi galimybę rinktis iš kelių visuotinai paplitusių pokalbių programų. „Mums nėra didelio skirtumo, kurią programą naudoti, tačiau visada paklausiame kandidatų, kokios yra jų preferencijos. Suteikdami galimybę žmogui įvardinti, kurią programėlę jam patogiau naudoti, bandome užbėgti už akių situacijai, kai pokalbis stringa dėl technologinių trikdžių“, – sako ekspertė. Vis dėlto, dažnai pasitaiko, kad likus kelioms minutės iki pokalbio kandidatas bando jungtis ir supranta, kad konkreti programa jo kompiuteryje neįdiegta arba nedera su kitais nustatymas. Pasak R. Tilmantaitės, tai gana dažna situacija IT sektoriuje, kur žmonės turi galingus, gerai apsaugotus kompiuteris su daug specifinių nustatymų, bet pamiršta instaliuoti tokias bendros naudojimo programas kaip ZOOM ar Microsoft Teams. Patarimas – likus ne mažiau kaip valandai patikrinti, ar pokalbiui pasirinkta programa įdiegta Jūsų kompiuteryje ir ar ji veikia.

Įsitikinkite, kad girdimi esate Jūs, o ne Jūsų klaviatūra

Pasak R. Tilmantaitės, nuotolinio darbo interviu metu svarbiausia yra matyti ir girdėti kandidatą. Nors šis reikalavimas atrodo paprastas, tačiau specialistė prisimena ne vieną atvejį, kai interviu prasidėdavo nuo techninių trikdžių taisymo. „Kad pokalbis būtų sklandus, kandidatą turime aiškiai girdėti. Bet koks pašalinis triukšmas gali tapti rimta kliūtimi ne tik suprasti kandidatą, bet ir norėti su juo kalbėti. Įsivaizduokite, jei visą valandą turėtumėte klausytis savo balso aido arba šiugždesio. Tai blaško ir erzina“, – patirtimi dalinasi atrankų specialistė. Sprendimas – pokalbyje dalyvauti su ausinėmis, kurios sumažins pašalinių garsų poveikį ir pasitikrinti, ar veikia mikrofonas: „Nebūtina iš karto investuoti į brangias ausines ar naują mikrofoną – daugelis naujų kompiuterių turi gana kokybišką komplektaciją. Tačiau visada verta pasitikrinti, ar mikrofono neslopina pagalvės, arba papildomų garsų nekelia kitos aktyvios programos“. Ypač reikia vengti pokalbio metu naudotis klaviatūra ir pele – pasak ekspertės, jų keliamas garsas labai gerai girdisi. Jei pokalbio metu prireikia ką nors pasižymėti, ekspertė rekomenduoja naudotis popieriumi ir tušinuku, o nevaldomam jauduliui valdyti naudoti streso kamuoliuką.

Nuotolinis mokymas
Nuotolinis mokymas
© Shutterstock

Būkite matomi ir žiūrėkite į kamerą

Nebent yra iš anksto sutariama kitaip, kandidatas pokalbyje turi dalyvauti su įjungta kamera: „Pokalbyje neturėtų dalyvauti juodas ekranas ar kandidato nuotrauka. Nuotoliniame darbo pokalbyje, kaip ir gyvame, labai svarbu užmegzti akių kontaktą – net jei jis yra tik virtualus. Svarbu ne tik įsijungti kamerą, bet ir žiūrėti į ją viso pokalbio metu“, – primena R. Tilmantaitė. Jei pokalbis ilgesnis, kandidatai užsimiršta, praranda dėmesio koncentraciją, pradeda dairytis į šalis ar, dar blogiau, ima naršyti internete. „Nors nuovargis yra suprantamas, tačiau darbo pokalbio metu reiktų vengti žiūrėjimo pro langą – tuomet pokalbyje dalyvauja kandidato profilis, o ne veidas. Labai gerai matosi, jei kandidatas nusprendžia paklajoti internete – nuolat kintantis apšvietimas ant kandidato veido išduoda, kad atidaromi papildomi langai. Tokiu būdu siunčiate signalą, kad pokalbis neįdomus. Gali kilti abejonės ir dėl kandidato noro gauti darbą“, – perspėja ekspertė.

Venkite pokalbio su pagurkliu ir pakaušiu

Nors dirbdami per atstumą gerai jaučiamės ir prie stalo, ir krėsle ir net lovoje, nuotoliniam darbo pokalbiui tinkamiausia yra sėdima pozicija ir stabilus kompiuteris. R. Tilmantaitė prisimena atvejus, kai pašnekovai pasidėdavo kompiuterį ant kelių, todėl jiems pakeitus pozą judėdavo ir vaizdas, arba pasirinkdavo pusiau gulimą poziciją, pamiršę nustatyti tinkamą kameros kampą: „Nors esame įpratę dirbti su kompiuteriu ant kelių, darbo pokalbiui rekomenduojame jį pasidėti ant tvirto paviršiaus – stalo, kėdės ar net grindų. Pasitaiko atvejų, kai gulint lovoje pradedamas lankstyti kompiuterio ekranas, ir pokalbyje dalyvauja jau ne kandidatas, o jo pakaušis ar pagurklis. Stabilus paviršius padeda nustatyti tinkamiausią kameros kampą ir išvengti judančio vaizdo efekto“, – pataria ekspertė.

Nuotolinis darbo interviu: 5 patarimai norintiems pasirodyti gerai
© Shutterstock

Nekartokite „Aš nesu katė“ situacijų

R. Tilmantaitė primena, kad darbo pokalbio metu reiktų vengti naudoti ryškius, judančius virtualius fonus, nuotraukas su kitais žmonėmis, juokingomis situacijomis ar gyvūnėliais. „Labai rekomenduoju nenaudoti virtualių filtrų – jie gali iškrėsti pokštą ir paversti jus ne patyrusiu profesionalu, o mielu katinėliu. Juokinga – taip. Tačiau darbo pokalbiui iš to naudos nedaug“, – linksmą situaciją su į katiną pavirtusiu advokatu komentuoja R. Tilmantaitė. Vis dėlto, net ir nuosekliai patikrinus visus techninius nustatymus, užtikrinus gerą garso ir vaizdo kokybę, galime susidurti su netikėtumais. „Dauguma kandidatų pokalbiuose dalyvauja iš namų, o ten yra ir antros pusės, ir vaikai, ir gyvūnėliai. Labai dažnai jie neplanuotai įsitraukia į pokalbį – ir tai iš atrankų ekspertų pusės visiškai suprantama. Tai – gyvenimas, ir dėl to per daug jaudintis nereikia. Visko būna. Net jei įvyksta kas nors netikėto – nusijuokite! Taip parodysite, kad turite humoro jausmą ir galite greitai reaguoti į netikėtumus”, – pataria atrankų ekspertė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Norite pasveikinti vadovą? Sužinokite, kokios dovanos yra prasčiausias sprendimas (4)

Kasmet spalio 16 dieną yra švenčiama Boso diena, per kurią darbuotojai tradiciškai sveikina savo...

5 požymiai, kad karjeros kelyje žengiate klaidingą žingsnį arba kodėl kartais reikia atsisakyti paaukštinimo (13)

Kiekvieną dieną priimame sprendimus, darome pasirinkimus. Laimė, dauguma jų nesudėtingi – ką...

Verslo psichologė apie sėkmingą karjerą – yra kelios itin svarbios sąlygos (5)

Savęs ir kitų pažinimas – viso gyvenimo mokymosi pagrindas, be kurio neįmanoma atskleisti savo...

Ko niekada nedaro sėkmės lydimos moterys – tinka ir namų šeimininkei, ir įmonės vadovei (32)

Pagrindinės taisyklės – universalios ir pritaikomos, neatsižvelgiant į veiklos sritį, –...

Perfekcionistai – džiaugsmas ar vargas: juos mėgsta ir vertina vadovai, tačiau bendradarbiai ir pavaldiniai nekenčia (6)

Idealūs namai, idealus darbas, idealus vyras, ideali išvaizda, idealūs vaikai... Ar tik...

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (119)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (108)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Savaitę užbaigsime rudeniška dargana: saulės nesitikėkite

Šiandien išliksime šiauriau Lietuvos slenkančio ciklono įtakoje. Vyraus debesuotas su...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (8)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (63)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Julija Leimonė | D+

Kauno elito šėlionės „Metropolyje“ perspjautų ir šias dienas: nesibaigiantys baliai su pusnuogėmis šokėjomis – tik viena iš detalių

1899-ieji, Kaunas . Tarp Rusijos ir Vokietijos imperijų bręsta įtampa, vėliau išvirsianti į...

Lietuvoje skursta kas penktas: palygino, kiek gauna 20 tūkst. turtingiausių ir didžioji dauguma (586)

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020-aisiais žemiau skurdo rizikos ribos gyveno apie...

ES kova su narkotikų platintojais: kai kurios nusikaltėlių veikimo schemos darosi vis aiškesnės (52)

Nei pandemija, nei buvusios krizės ne tik nesutrukdė organizuoto nusikalstamo grupuotėms vykdyti...

„Šok su žvaigžde“ eteryje – dramatiška kova dėl išlikimo ir netikėtumas: aikštelę paliko pirmoji pora (62)

Šeštadienio vakarą su žiūrovais vėl sveikinosi pasaulį ir Lietuvą užbūręs projektas „...

Aprašė ypatingą naktį motelyje: išvesk mane iš doros kelio (18)

Noriu vesti tave iš proto. Vilkėti raudoną suknelę ir tapti deginančia lava, naikinančia visas...