aA
Nors dirbantiesiems vasara dažniausiai yra atostogų metas, teigti, kad šiltuoju metų laiku darbo rinkoje štilis – negalima. Atvirkščiai, pastebima, kad vasaromis vis didesnė darosi sezoninių darbų pasiūla, dažnai masinanti nedidelę profesinę patirtį turinčius jaunuolius. Specialistai pastebi, kad pastariesiems kelią į norimą darbą užkerta ir gyvenimo aprašyme (CV) paliktos gramatikos klaidos, netinkama nuotrauka ar pasenęs, niekuo neišsiskiriantis formatas.
Nuo to priklauso, ar gausite svajonių darbą: 5 patarimai tobulam CV
© DELFI / Andrius Ufartas

Nors personalo atrankos specialistai pažymi, kad vienas visiems tinkamas CV šablonas neegzistuoja, jį kuriant patariama nepamiršti keleto kertinių dalykų.

Taigi kam ruošiant savąjį CV, būtina skirti daugiausia dėmesio, norint patraukti potencialaus darbdavio akį? Pateikiame 5 svarbiausius specialisčių patarimus, kuriais remiantis jūsų gyvenimo aprašymas ieškant darbo taps nenugalimu ginklu, rašoma pranešime spaudai.

Venkite netinkamų šablonų

Pasak personalo atrankos bendrovės „Manpower“ vyriausiosios atrankų partnerės Simonos Katauskytės, kuriant CV ypač svarbu tai, kad jame esanti informacija būtų aiškiai struktūruota, išryškintos reikšmingos gyvenimo aprašymo dalys ir atitinkamos detalės.

„Potencialaus darbdavio akį dažniausiai patraukia tai, kaip žmogus geba išreikšti savo mintis, ar ruošdamas CV galvoja apie informacijos tikslingumą ir jo skaitytoją. Taip pat, vertėtų internete paieškoti įdomesnių CV pavyzdžių, kurie padėtų jums atskleisti savo asmenybę bei kūrybiškumą. Tuo tarpu įprasto „Europass“ standarto reikėtų vengti (ypač kandidatuojant į kūrybinio pobūdžio darbo skelbimus), kadangi, siųsdami CV šiuo formatu, dažniausiai potencialiam darbdaviui komunikuojame, kad patingėjome skirti laiko savo individualiam prisistatymui“, – perspėja S. Katauskytė.

Nuo to priklauso, ar gausite svajonių darbą: 5 patarimai tobulam CV
© DELFI / Andrius Ufartas

Pateikite tik aktualią darbinę patirtį

Prieš nusprendžiant, ką minėti, o apie ką CV geriau nutylėti, specialistai pataria atsižvelgti į turimos darbo patirties kiekį ir jos pobūdį. Kalbos technologijų bendrovės „Tildės Biuras“ vadovė Renata Špukienė teigia pastebėjusi, kad jeigu darbo patirties asmuo turi mažai arba labai daug, jam kyla pagunda minėti viską, nes viskas atrodo svarbu ir reikšminga.

„Patarčiau susikoncentruoti į tas darbo patirtis, kurios yra susijusios su pozicija, į kurią kandidatuojama. Tai reiškia, kad vienas darbo patirtis derėtų aprašyti išsamiau, o kai kurias – visiškai pašalinti. Pavyzdžiui, ar studijų metais turėti trumpalaikiai darbai turi vertės kandidatui, kuris pastaruosius penkerius metus jau specializavosi kurioje nors vienoje srityje? Atsakymas, žinoma, neigiamas“, – pastebi bendrovės vadovė.

Nepražiopsokite gramatinių klaidų

Anot R. Špukienės, net ir nusiuntus CV su įspūdinga profesine patirtimi ir patogia struktūra galite taip ir nesulaukti darbdavio skambučio, jeigu skubėdami, ar per neatidumą, palikote gramatinių klaidų. Jos signalizuoja žinią apie kandidato neprofesionalumą ir dalykiškumo nebuvimą.

„Šios klaidos gali tapti tuo šaukštu deguto, kuris sugriauna net ir geriausią darbinę patirtį ir profesinius laimėjimus turinčio žmogaus įvaizdį. O juk kuriant gyvenimo aprašymą, kaip ir bet kurį tekstą, menkiausios klaidos kartais praslysta net ir pačiam atidžiausiam žmogui. Patikimiausias būdas to išvengti yra į pagalbą pasitelkiamos lietuvių kalbos redagavimo programos. Jos ne tik pažymi visus netaisyklingai parašytus žodžius, bet ir pasiūlo galimus jų taisymo variantus“, – sako R. Špukienė.

Pasigirkite asmeniniais pasiekimais

Dažnam jokios darbo patirties neturinčiam moksleiviui ar studentui CV rašymas gali pasirodyti tikra kančia. Kaip save pristatyti, jeigu darbo rinkoje žmogus dar tik žengia pirmuosius žingsnius? Personalo atrankų partnerė S. Katauskytė atkreipia dėmesį, kad tokioje situacijoje svarbu nepamiršti, jog darbdavys kandidatą renkasi ne tik pagal žinias ir darbinę patirtį.

„Tai – tik mažytė dalis to, kas vertinama atrankos proceso metu. Tai, kaip bendraujame, mąstome, kokie esame žmonės, yra kertiniai elementai, atveriantys duris. Atitinkamai, CV reikia nenutylėti ir atliktos praktikos, savanorystės ar kitos aktyvios veiklos moksleivių, studentų atstovybėse. Visa tai žmogų išskiria iš minios ir gali būti traktuojama kaip vertinga darbo patirtis“, – pastebi „Manpower“ atstovė.

Daug darbo patirties neturintys kandidatai turėtų nesikuklinti ir pasigirti savo akademiniais pasiekimais. Be to, turint neilgą CV, šalia jame išdėstytų darbo vietų patariama išvardyti ir jose turėtas atsakomybes. Taip potencialus darbdavys susidaro aiškesnį vaizdą apie žmogaus patirtį.

Gyvenimo aprašymas
Gyvenimo aprašymas
© Shutterstock

R. Špukienė savo ruožtu didelės darbinės patirties neturinčiam jaunimui pataria taip pat nepamiršti ir gero motyvacinio laiško svarbos. Anot „Tildės Biuro“ vadovės, į jį darbdavys tikrai atkreips dėmesį, net jeigu pačiame darbo skelbime prašymo atsiųsti motyvacinį laišką ir nebuvo.

„Motyvaciniame laiške derėtų papasakoti apie savo pomėgius, įvairius lankytus kursus, kurie, kandidato nuomone, jam gali praversti norimame darbe. Pavyzdžiui, į rinkodaros asistento poziciją kandidatuojantis jaunuolis neturėtų nutylėti šios srities mokymų, kuriuose lankėsi, arba turimo asmeninio tinklaraščio kelionių tema. Pirmuoju atveju parodomas asmens domėjimasis konkrečia sritimi, o antruoju – gebėjimas rašyti skaitytojui aktualius ir įdomius tekstus bei jų tendencijų išmanymas. Tai parodytų, kad tokio darbo siekiantis žmogus bent jau bendrais bruožais nusimano apie jį“, – sako R. Špukienė.

Prieš dėdami nuotrauką – gerai pagalvokite

S. Katauskytė pastebi, kad pasitaiko atvejų, kai kandidatuojantys asmenys atsiunčia CV su jame esančia asmenuke arba nuotrauka, kurioje matyti ir kiti žmonės.

„Tokios klaidos solidumo tikrai neprideda, o, kalbant apie nuotraukas CV, reikia nepamiršti, kad jos yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, tikrai ne būtinybė. Kol kas Lietuvoje stebime tendenciją, jog nuotrauka nėra būtina, tačiau pasitaiko kandidatų, kurie ją įtraukia ir jai skiria reikšmingą vietą gyvenimo aprašyme. Nė vienas atvejis nėra nei geras, nei blogas.

Vis dėlto kandidatams, klausiantiems, ar reikia CV dalintis nuotrauka, atsakau: „Į gyvenimo aprašymą reikia įtraukti tą informaciją, pagal kurią yra sprendžiama, ar jūsų kompetencijos yra tinkamos numatytam darbui atlikti. Ar nuotrauka apibrėžia ir padeda nustatyti jūsų turimas kompetencijas?“, – klausia S. Katauskytė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.2222

Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus? Teisininkės komentaras

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę...

Tiksinti bomba: įmonę paliekantis darbuotojas išsineša slaptažodžius, banko duomenis – apie virtualų saugumą nepagalvoja net pusė darbdavių

Darbuotojas palieka įmonę, tačiau dar vis turi prieigą prie skirtingų bendrovės paskyrų –...

Nuo rugpjūčio 1 d. įsigalioja Darbo kodekso pakeitimai: sužinokite, kaip pasikeis sunkia liga sergančio darbuotojo atleidimas

2022 m. birželio 28 d. Seimas pritarė Darbo kodekso bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo...

Dirbantiems sėdimą darbą – parodė 7 pratimus, kurie padės išvengti nepageidaujamų kaklo, pečių ar nugaros skausmų bei pailsinti akis

Net trečdalį savo gyvenimo praleidžiame darbe, o dirbant kompiuteriu beveik visą laiką tenka...

Top naujienos

400 tūkst. Lietuvos gyventojų gresia baudos: ieško išeičių (2)

Prezidentūra siūlo ne tik atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą, bet ir...

Ta pati prekė tame pačiame prekybos tinkle gali kainuoti skirtingai: kas tai lemia

Tas pats sviestas to paties tinklo parduotuvėje, tik esančioje kitoje vietoje, gali kainuoti...

Prabilo apie Šimonytės nenorą judinti ministrus: pradėjus klibinti, gali viskas pradėti klibėti (1)

Orai ir politika – amžinos pokalbių temos praktiškai visose pasaulio šalyse. Lietuvoje numatomi...

Delfi PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Saugumas pasaulyje byra į šipulius: gresia ir branduolinė katastrofa, ir karas tarp JAV ir Kinijos (9)

Per pasaulį ritasi ginkluotų konfliktų banga – karas jau vyksta ne tik Ukrainoje , bet kraujas...

Karas Ukrainoje. Ukraina sunaikino tris okupantų bazes ir tris amunicijos sandėlius Kadyrovas: į Donbasą vyksta nauja savanorių grupė

Situacija Južnobugo zonoje išlieka sudėtinga, tačiau kontroliuojama. Ukrainos gynėjai toliau...

Lietuvos irkluotojai neliko tuščiomis: bronza sugriebta paskutiniu bandymu

Lietuvos irklavimo rinktinės nuotaikas paskutinę Europos čempionato Miunchene (Vokietija) dieną...

Ežere žvejojusi šeima sutiko žaltį ir pavaišino jį žuvimi: tai, kaip pasielgė roplys, visus nustebino

Utenos rajone ežere žvejojusi šeima sutiko žaltį ir nusprendė jį pavaišinti ką tik sugauta...

Kokios mirtinai pavojingos Putino paslaptys kainavo gyvybes Litvinenkai, Borovikui, Trofimovui ir daugeliui kitų (2)

„Už Kremliaus sienų krauju pampsta eilinis siaubūnas, kuris labai primena Adolfą Hitlerį. Ir...

Didelė avarija Vilniuje: susidūrė du automobiliai, sužalotieji skubiai išgabenti į ligoninę

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Vilniuje įvyko didelė eismo nelaimė.