aA
Nors dirbantiesiems vasara dažniausiai yra atostogų metas, teigti, kad šiltuoju metų laiku darbo rinkoje štilis – negalima. Atvirkščiai, pastebima, kad vasaromis vis didesnė darosi sezoninių darbų pasiūla, dažnai masinanti nedidelę profesinę patirtį turinčius jaunuolius. Specialistai pastebi, kad pastariesiems kelią į norimą darbą užkerta ir gyvenimo aprašyme (CV) paliktos gramatikos klaidos, netinkama nuotrauka ar pasenęs, niekuo neišsiskiriantis formatas.
Nuo to priklauso, ar gausite svajonių darbą: 5 patarimai tobulam CV
© DELFI / Andrius Ufartas

Nors personalo atrankos specialistai pažymi, kad vienas visiems tinkamas CV šablonas neegzistuoja, jį kuriant patariama nepamiršti keleto kertinių dalykų.

Taigi kam ruošiant savąjį CV, būtina skirti daugiausia dėmesio, norint patraukti potencialaus darbdavio akį? Pateikiame 5 svarbiausius specialisčių patarimus, kuriais remiantis jūsų gyvenimo aprašymas ieškant darbo taps nenugalimu ginklu, rašoma pranešime spaudai.

Venkite netinkamų šablonų

Pasak personalo atrankos bendrovės „Manpower“ vyriausiosios atrankų partnerės Simonos Katauskytės, kuriant CV ypač svarbu tai, kad jame esanti informacija būtų aiškiai struktūruota, išryškintos reikšmingos gyvenimo aprašymo dalys ir atitinkamos detalės.

„Potencialaus darbdavio akį dažniausiai patraukia tai, kaip žmogus geba išreikšti savo mintis, ar ruošdamas CV galvoja apie informacijos tikslingumą ir jo skaitytoją. Taip pat, vertėtų internete paieškoti įdomesnių CV pavyzdžių, kurie padėtų jums atskleisti savo asmenybę bei kūrybiškumą. Tuo tarpu įprasto „Europass“ standarto reikėtų vengti (ypač kandidatuojant į kūrybinio pobūdžio darbo skelbimus), kadangi, siųsdami CV šiuo formatu, dažniausiai potencialiam darbdaviui komunikuojame, kad patingėjome skirti laiko savo individualiam prisistatymui“, – perspėja S. Katauskytė.

Nuo to priklauso, ar gausite svajonių darbą: 5 patarimai tobulam CV
© DELFI / Andrius Ufartas

Pateikite tik aktualią darbinę patirtį

Prieš nusprendžiant, ką minėti, o apie ką CV geriau nutylėti, specialistai pataria atsižvelgti į turimos darbo patirties kiekį ir jos pobūdį. Kalbos technologijų bendrovės „Tildės Biuras“ vadovė Renata Špukienė teigia pastebėjusi, kad jeigu darbo patirties asmuo turi mažai arba labai daug, jam kyla pagunda minėti viską, nes viskas atrodo svarbu ir reikšminga.

„Patarčiau susikoncentruoti į tas darbo patirtis, kurios yra susijusios su pozicija, į kurią kandidatuojama. Tai reiškia, kad vienas darbo patirtis derėtų aprašyti išsamiau, o kai kurias – visiškai pašalinti. Pavyzdžiui, ar studijų metais turėti trumpalaikiai darbai turi vertės kandidatui, kuris pastaruosius penkerius metus jau specializavosi kurioje nors vienoje srityje? Atsakymas, žinoma, neigiamas“, – pastebi bendrovės vadovė.

Nepražiopsokite gramatinių klaidų

Anot R. Špukienės, net ir nusiuntus CV su įspūdinga profesine patirtimi ir patogia struktūra galite taip ir nesulaukti darbdavio skambučio, jeigu skubėdami, ar per neatidumą, palikote gramatinių klaidų. Jos signalizuoja žinią apie kandidato neprofesionalumą ir dalykiškumo nebuvimą.

„Šios klaidos gali tapti tuo šaukštu deguto, kuris sugriauna net ir geriausią darbinę patirtį ir profesinius laimėjimus turinčio žmogaus įvaizdį. O juk kuriant gyvenimo aprašymą, kaip ir bet kurį tekstą, menkiausios klaidos kartais praslysta net ir pačiam atidžiausiam žmogui. Patikimiausias būdas to išvengti yra į pagalbą pasitelkiamos lietuvių kalbos redagavimo programos. Jos ne tik pažymi visus netaisyklingai parašytus žodžius, bet ir pasiūlo galimus jų taisymo variantus“, – sako R. Špukienė.

Pasigirkite asmeniniais pasiekimais

Dažnam jokios darbo patirties neturinčiam moksleiviui ar studentui CV rašymas gali pasirodyti tikra kančia. Kaip save pristatyti, jeigu darbo rinkoje žmogus dar tik žengia pirmuosius žingsnius? Personalo atrankų partnerė S. Katauskytė atkreipia dėmesį, kad tokioje situacijoje svarbu nepamiršti, jog darbdavys kandidatą renkasi ne tik pagal žinias ir darbinę patirtį.

„Tai – tik mažytė dalis to, kas vertinama atrankos proceso metu. Tai, kaip bendraujame, mąstome, kokie esame žmonės, yra kertiniai elementai, atveriantys duris. Atitinkamai, CV reikia nenutylėti ir atliktos praktikos, savanorystės ar kitos aktyvios veiklos moksleivių, studentų atstovybėse. Visa tai žmogų išskiria iš minios ir gali būti traktuojama kaip vertinga darbo patirtis“, – pastebi „Manpower“ atstovė.

Daug darbo patirties neturintys kandidatai turėtų nesikuklinti ir pasigirti savo akademiniais pasiekimais. Be to, turint neilgą CV, šalia jame išdėstytų darbo vietų patariama išvardyti ir jose turėtas atsakomybes. Taip potencialus darbdavys susidaro aiškesnį vaizdą apie žmogaus patirtį.

Gyvenimo aprašymas
Gyvenimo aprašymas
© Shutterstock

R. Špukienė savo ruožtu didelės darbinės patirties neturinčiam jaunimui pataria taip pat nepamiršti ir gero motyvacinio laiško svarbos. Anot „Tildės Biuro“ vadovės, į jį darbdavys tikrai atkreips dėmesį, net jeigu pačiame darbo skelbime prašymo atsiųsti motyvacinį laišką ir nebuvo.

„Motyvaciniame laiške derėtų papasakoti apie savo pomėgius, įvairius lankytus kursus, kurie, kandidato nuomone, jam gali praversti norimame darbe. Pavyzdžiui, į rinkodaros asistento poziciją kandidatuojantis jaunuolis neturėtų nutylėti šios srities mokymų, kuriuose lankėsi, arba turimo asmeninio tinklaraščio kelionių tema. Pirmuoju atveju parodomas asmens domėjimasis konkrečia sritimi, o antruoju – gebėjimas rašyti skaitytojui aktualius ir įdomius tekstus bei jų tendencijų išmanymas. Tai parodytų, kad tokio darbo siekiantis žmogus bent jau bendrais bruožais nusimano apie jį“, – sako R. Špukienė.

Prieš dėdami nuotrauką – gerai pagalvokite

S. Katauskytė pastebi, kad pasitaiko atvejų, kai kandidatuojantys asmenys atsiunčia CV su jame esančia asmenuke arba nuotrauka, kurioje matyti ir kiti žmonės.

„Tokios klaidos solidumo tikrai neprideda, o, kalbant apie nuotraukas CV, reikia nepamiršti, kad jos yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, tikrai ne būtinybė. Kol kas Lietuvoje stebime tendenciją, jog nuotrauka nėra būtina, tačiau pasitaiko kandidatų, kurie ją įtraukia ir jai skiria reikšmingą vietą gyvenimo aprašyme. Nė vienas atvejis nėra nei geras, nei blogas.

Vis dėlto kandidatams, klausiantiems, ar reikia CV dalintis nuotrauka, atsakau: „Į gyvenimo aprašymą reikia įtraukti tą informaciją, pagal kurią yra sprendžiama, ar jūsų kompetencijos yra tinkamos numatytam darbui atlikti. Ar nuotrauka apibrėžia ir padeda nustatyti jūsų turimas kompetencijas?“, – klausia S. Katauskytė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.2222

Beveik pusės dirbančiųjų sveikata – labai prasta: kaip sau padėti, kai jaučiate pervargimą (5)

Perdegimas – tai realus ir objektyviai pasireiškiantis sindromas, susijęs su darbe patiriamu...

Dėl karantino daugelis motyvacinių priemonių darbuotojams – neįmanomos: kaip prisitaiko bendrovės (9)

Dauguma šiuolaikinių organizacijų taiko įvairias motyvacines priemones, kad paskatintų savo...

Nutrūkę ar pašliję darbuotojo ir vadovo ryšiai karantino metu tapo išbandymu: taisyklės, kurių nevalia sulaužyti (7)

Sėkmingas vadovo ir darbuotojo santykis dirbant nuotoliu neretai vis dar išlieka iššūkiu. Bet...

Lina Širvinskienė | D+

Sėkmė darbo pokalbyje priklauso nuo šių 4 dalykų: vienam iš jų iš anksto nepasiruošite pataria Lietuvos TOP darbdaviai (7)

Kas lemia sėkmę darbo pokalbyje? Pagrindinis reikalavimas, keliamas kandidatams daugelyje darbo...

Patarimai, kaip pagerinti santykius su savo viršininku: yra ribos, kurių nevalia peržengti (27)

Įdarbinimo ir darbuotojų paieškos firmos „Spherion“ neseniai atliktas tyrimas „Emerging...

Top naujienos

Moteris nustebo, palyginusi grįžusiųjų izoliacijos trukmę Lietuvoje ir ES šalyse: skirtumas didžiulis (39)

Kaunietės Linos šeima dėl šeiminių aplinkybių daug keliauja po įvairias šalis, o grįžusi...

27-metis su tėvais gyvenantis jaunuolis tapo COVID-19 prognozių superžvaigžde (44)

Varžytuvėse dėl tiksliausio koronaviruso prognozuotojo titulo pagrindiniai varžovai buvo...

Paulius Jurkevičius. Nacionalinė akių muilinimo programa: jokių bangų! (2)

Kai kurie žodžiai erzina. Kai kurie sukelia kone dusulį (pykčio). Tam tikri žodžiai yra...

Kur šiais metais bus keliaujama: atsigavimą pastebi Afrikoje ir Antarktidoje (3)

Visuotinės pandemijos pradžioje kelionių ekspertai puolė spėlioti atsigavimo trajektoriją. Ar...

Agnė K. | D+

Karantininis pavasaris Nr.2: ar ir vėl neišlįsime iš treningų? ekspertės patarimai, kaip derinti stilių ir patogumą

Žiūrint į socialinius tinklus, peršasi išvada, kad žmonės karantino metu nešioja tik...

Drukteinis: ar galima diskriminuoti žmogų už tai, kad jis nepasiskiepijo? (451)

Darbdaviai, svarstydami, kaip paskatinti skiepijimąsi, įvardija, kad galėtų kompensuoti ir...

Po vaikino pastabos apie svorį pasiekė kardinalių pokyčių – tai geriau nei numesti kilogramai (7)

Merginos ir moterys, skiriu savo laišką jums, kad žinotumėt, kaip svarbu, kad pokyčiai gali...

Karjeros pergalė: Labanauskas pranoko triskart pasaulio čempioną (4)

Vieną skambiausių karjeros pergalių šeštadienį Boltone, Anglijoje, vykstančiame „Players...

Vilniečiai mėgaujasi paskutiniu žiemos savaitgaliu: gatvėse – minios žmonių (76)

Paskutinį žiemos šeštadienį vilniečiai leidžia mėgaudamiesi gražiu oru. „Delfi“...

LKL kovos atsinaujina: Prienų „CBet“ – Vilniaus „Rytas“ tiesioginė transliacija (1)

Po rinktinių lango pertraukos atsinaujina „Betsafe-LKL“ kovos. Šeštadienį Prienuose susitinka...