aA
Su amžiumi susiję kandidatams keliami reikalavimai darbo skelbimuose tiesiogiai neįvardijami, tačiau dažnai numanomi. Bet kyla klausimas, ar iš tiesų darbdavius domina tik Y kartos atstovai ir ką daryti tiems, kurie tūkstantmečio kartai nepriklauso.
Net jei jums 40-imt, jūsų karjeros traukinys dar nenuvažiavo: vertingi patarimai, kaip susirasti darbą
© Shutterstock

35-eri – tai pranašumas

Prieš keletą metų JAV ir Europoje tikrą furorą sukėlė serialas „Younger“ – dar vienas „Sekso ir miesto“ („Sex and the City“) autoriaus Darreno Staro kūrinys. Filmo veiksmo vieta – taip pat Niujorkas, tik laikas – 2015-ieji, bet pagrindinės veikėjos Lizos amžius beveik toks pat kaip „Sekso ir miesto“ herojų. Skirtumas tik tas, kad būdama 40-ies ji bando apsimesti 26-erių metų moterimi. Žmonės ja tiki, mat dabartinės keturiasdešimtmetės ne ką tesiskiria nuo tų, kurioms 25-eri. Kodėl Liza taip elgiasi? Nes ištisus 15 metų prasėdėjo namuose prižiūrėdama vaiką, o dabar ryžosi skirtis ir... susirasti darbą. Deja, per patį primą pokalbį su personalo skyriaus darbuotojais, kuriems nėra nė 30-ies, jai pateikiamas iš vėžių išmušantis klausimas apie tai, kiek paskyrų socialiniuose tinkluose ji yra susikūrusi. Paaiškėjus tikrajam Lizos amžiui, pokalbis dėl darbo kaipmat išsisemia. Situacija pasikeičia, kai Liza apsireiškia nauju amplua.

Už darbuotojų samdą atsakingas personalas, paprašytas pakomentuoti šį siužetą, skuba nuraminti, esą sėkmingai dirbti gali bet kurio amžiaus žmogus. Jie pateikė penkis patarimus, kuriuos derėtų įsiminti, norint nelikti užribyje.

1. Nepraraskite entuziazmo

„Tam tikra riba 35-erius metus verta laikyti nebent tada, jei norima atsakyti į sau užduodamą klausimą, ką jau pavyko pasiekti ir ką dar norisi padaryti, – aiškina darbuotojų samdos specialistė Irina Baranova. – Žmogus turi suprasti, kas žadina jo entuziazmą, kaip jis įsivaizduoja dalyvavimą „didžiajame žaidime“.“

Sulaukus trisdešimties labai svarbu ne tik suvokti, ko pats nori, bet ir žinoti savo vertę darbo rinkoje.

„Svarbu gebėti atsakyti į klausimą, kas aš esu, – tęsia I. Baranova, – kurioje srityje esu geriausias, vertas pagyrų už sugebėjimus. Pavyzdžiui, puiku, jei galite pasakyti: „Mano prekybiniai sugebėjimai daug geresni negu kitų, todėl šioje srityje aš neprilygstamas. Toks darbas kelia man entuziazmą, norą įveikti pasitaikančius iššūkius.“

2. Būkite motyvuoti

Įdarbinimo specialistai – neprasti psichologai, dažnai iš neverbalinių ženklų suprantantys, ar darbo ieškotės todėl, kad jau pabodo sėdėti namuose, ar esate nusiteikęs atsiduoti jam visomis jėgomis.

„Turite apsibrėžti, ką galite, ko norite ir kokius įpareigojimus galite prisiimti, – ragina I. Baranova. – Nuoširdi, nesumeluota motyvacija yra tas dalykas, kurį įdarbinimo specialistas nori pamatyti per darbo pokalbį.“

Akiniai
© Shutterstock

3. Pasistenkite „parduoti“ savo patirtį

Tūkstantmečio kartos atstovai dažnai kritikuojami dėl jiems būdingo infantilumo ir nepamatuotai aukšto savęs vertinimo. Kita vertus, tie, kurie profesinę patirtį kaupė dar paskutiniame praeito amžiaus dešimtmetyje, turi vieną nenuginčijamą kozirį – brandą. Be to, jie, aišku, vis dar puikiai atrodo, žiūri tuos pačius filmus kaip jaunimas ir naudojasi tokiais pat išmaniaisiais įrenginiais, tik viskas, ką jie daro, – labiau apmąstyta.

Kartais išskiriami tokie X kartos atstovų pliusai kaip nusiteikimas permainoms ir galimybėms rinktis, visapusis išprusimas ir kompiuterinis raštingumas, troškimas tobulėti ir netradicinės pažiūros, pragmatiškumas, emancipacija ir kliovimasis vien savimi.

Vadinasi, solidesnį amžių galima laikyti ne trūkumu, bet, atvirkščiai – pranašumu, juolab kad pretenduoti į begalę šiuo metu paklausių pareigų sąmoningai kviečiami būtent brandesni kandidatai.

„Net ir pardavimo skyriuose, kurių darbuotojų svarbiausia užduotis – klausytis kliento ir girdėti, ką jis sako, gyvenimiška patirtis tampa ypač svariu privalumu“, – pamini I. Baranova.

4. Neignoruokite socialinių tinklų

Turite ambicijų ryšių su visuomene, reklamos, rinkodaros, žiniasklaidos, komunikacijų arba individualios veiklos srityje? Tada turėtumėte žinoti, kad paskyros tokiuose socialiniuose tinkluose kaip „Facebook“, „LinkedIn“ ir „Instagram“ seniai tapo privalomos. Jei pretenduojate į buhalterio, teisininko arba finansininko darbo vietą, socialiniai tinkai ne tokie svarbūs, tačiau turėkite omenyje, kad potencialūs darbdaviai dabar dažnai peržiūri kandidatų paskyras. Aišku, jose gali būti ir to, kas darbdaviams galėtų nepatikti, pavyzdžiui, aiškiai išreikšta radikali politinė pozicija, bet kokie agresyvūs pasisakymai, taip pat potraukis gandams. Štai kodėl į asmeninės paskyros turinį reikėtų žvelgti atsakingai, ypač jei ieškotės darbo.

5. Elkitės natūraliai

Kaip tvirtina ekspertai, vyresnio nei 20-ies metų jaunimo kategorijai priskiriami kandidatai neretai paperka nuoširdumu.

„Žmonės su patirtimi, jau kažkelintą kartą dalyvaujantys darbo pokalbyje, mano puikiausiai žinantys visus „teisingus“ atsakymus ir stengiasi sakyti tai, ką, jų įsitikinimu, norima išgirsti, – sako I. Baranova. – Jaunuoliai retai kada įspraudžia save į tokius rėmus, nes nori rasti tokį darbą, kuris jiems teiktų tikrą malonumą. Šis jų troškimas, natūrali energija, su kuria imasi veiklos, noras pasiūlyti kažką naujo, keisti tai, kas nepasiteisina, ir veržtis pirmyn yra bene svarbiausias bruožas, dėl kurio jauni kandidatai paprastai sulaukia palankaus įvertinimo. Supraskite, kad net tuo atveju, jei stigs profesinių gebėjimų arba nebūsite idealiai tinkamo amžiaus, nuoširdus noras imtis darbo gali daug ką kompensuoti.“

Kam nusiteikti atšventus keturiasdešimtmetį

Jeigu jau stuktelėjo 40, pasistenkite vadovautis toliau išvardytais samdos specialistų suformuluotais patarimais.

Gyvenimo aprašyme nerašykite apie amžių ir tai, kad, pavyzdžiui, 20 metų dirbote vienoje įmonėje. Paverskite šį punktą įrašu apie asmeninius pasiekimus ir privalumus. Tarkim, galite parašyti, kad esate lojalus darbuotojas, turintis begalę unikalių gebėjimų – mokate sutarti su kolegomis, vienu metu galite užsiimti skirtingais projektais ir t. t.

Pasirūpinkite buvusių darbdavių rekomendacijomis.

Nusiteikite, kad gali tekti taikstytis su 10–15 proc. mažesniu atlyginimu (bent bandomuoju laikotarpiu).

Tikėtina, kad teks visiems laikams atsisveikinti su etatiniu darbu ir pradėti darbuotis pagal terminuotą arba kitokią sutartį.

Darbo pirmiausia ieškokite per pažįstamus, o ne oficialiais keliais: taip bus lengviau išvengti su amžiumi susijusių filtrų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
1.4762

5 būdai, kaip sėkmingai praleisti savaitgalį - kad deramai atsipalaiduotum ir perkrautum smegenis (7)

Kad ir kaip mylime darbą ir kolegas, kaskart savaitgalis mums – lyg maža šventė. Tačiau...

Ką būtina žinoti, kad vis labiau populiarėjančios darbostogos netemdytų nuotaikos (3)

Artėjant vasarai vis daugiau žmonių svarsto išbandyti naują nuotolinio darbo būdą –...

6 sėkmingų žmonių įpročiai, kurie padeda taupyti ir nesukti galvos dėl pinigų (6)

Dar mokykloje esame išmokyti skaičiuoti ir įveikti sudėtingas formules. Tačiau su tikrais...

Didžiausios klaidos, kurias, rinkdamiesi studijas, daro jaunimas  specialistė patarė, kaip elgtis būtų protinga (2)

Ne diplomas, o specifinės žinios garantuoja sėkmę. Kaip sužinoti, kokių specifinių žinių...

Motyvacija darbe: 3 būdai, kaip užtikrinti patrauklias darbo sąlygas šiuolaikiniam darbuotojui (14)

Atrodo, dar visai neseniai pagrindinė darbdavio užduotis buvo sukurti patogią darbo vietą ir laiku...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (124)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Atvejų mažiau, bet „biuletenių“ rekordas užfiksuotas pernai balandį – kokios priežastys tai lėmė? (5)

„ Sodra “ pernai fiksavo rekordinius išrašomų nedarbingumo pažymėjimų, vadinamųjų...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (402)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (532)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

Naktį Vilniuje užsiliepsnojo į kelio atitvarą atsitrenkęs „Seat“ (2)

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., išvažiavęs iš tunelio,...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (5)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (23)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (92)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (68)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....