Personalo atrankos įmonės „People Link“ vadovaujanti partnerė Jurgita Lemešiūtė pranešime spaudai išskiria tris dažniausiai darbdavių naudojamų motyvavimo priemonių grupes. Tai finansinis paskatinimas, siejamas su darbuotojų darbo rezultatais, darbuotojų lojalumo stiprinimas investuojant į tokius dalykus kaip papildomas sveikatos draudimas, pensijų fondai ir pan. Trečiąją grupę sudaro priemonės, skirtos geros atmosferos darbinėje aplinkoje kūrimui, profesinio ir asmeninio gyvenimo balanso išlaikymui.

„Pastebime, kad patys darbuotojai vis dažniau tikisi įvairių papildomų verčių ir darbo pokalbiuose jau dažniausiai klausia ne tik apie atlyginimą ir priedus, bet ir apie papildomas vertes, tokias kaip sveikatos draudimas ir kitos“, – sako J. Lemešiūtė.

Žinoma, kiekvienas žmogus turi savitų poreikių, tad tos pačios motyvacinės priemonės nebus visiems vienodai svarbios, tačiau esminiai principai aktualūs visiems. O tyrimai rodo, kad didžiausią vertę kuria ir užsidegimą ne tik gerai atlikti paskirtą užduotį, bet ir norą siekti daugiau, labiausiai skatina vidinė motyvacija, tad būtent į ją krypsta šiuolaikinių vadovų dėmesys.

„Leading science“ išskiria 3 pagrindinius vidinę darbuotojų motyvaciją skatinančius veiksnius. Tai
prasmingi komandos ir vadovo santykiai, leidžiantys dažnai ir atvirai bendrauti, savarankiškumo ir pasitikėjimo rodymas darbuotojams bei darbuotojų stipriųjų pusių ir užduočių, kurios jam patikimos, suderinimas. Su tuo sutinka ir Lietuvos įmonių vadovai.

„Naujos kartos vadovai kiekviename komandos naryje bando įžvelgti neišnaudotą potencialą, surasti jam tinkamiausias užduotis, kad žmogus atsiskleistų ir jaustųsi darbe gerai, nes tik tokiu būdu pasiekiama norimų rezultatų. Kiekvienas gali turėti puikių idėjų, kurios turi būti išgirstos, kitu atveju tu kaip vadovas lieki tik su ta informacija, kurią valdai ir apriboji save nuo galimybės sužinoti kažką naujo“, – įsitikinusi „BNM Finance“ vadovė Simona Matiukienė. Jos teigimu, nepriklausomai nuo organizacijos dydžio, kiekvienas darbuotojas joje turi jaustis reikšmingas ir suprasti savo įtaką.

Pasakodama apie įmonėje taikomas motyvacines priemones, S. Matiukienė pažymi, kad skirtingų kartų atstovams aktualūs skirtingi dalykai. Pavyzdžiui, jaunesniems kolegoms svarbu išbandyti save kuo platesnėse profesinėse veiklose, galimybė kilti karjeros laiptais įmonės viduje, vyresnieji vertina stabilumą, galimybę skirti daugiau laiko savo hobiams, artimiesiems ir pan. Tačiau kaip svarbiausią ir darbuotojams aktualiausią aspektą S. Matiukienė išskiria įmonėje taikomą partnerystės modelį.

Lankstumas didelėje įmonėje – misija įmanoma?

Maža darbuotojų kaita – vienas pagrindinių rodiklių, iliustruojančių, kad organizacijai pavyksta išlaikyti motyvuotus darbuotojus. Tačiau didelės, konsultacines paslaugas teikiančios įmonės maža darbuotojų kaita paprastai negali pasigirti. Kaip vieną esminių sąlygų, būtiną stabilumui išlaikyti S. Matiukienė įvardija įmonės lankstumą.

Virtualus susitikimas

„Viena priežasčių, dažnai apribojančių lankstumo galimybes įmonėse yra sudėtinga hierarchinė struktūra. Geriau, kai įmonė padalinta į mažus vienetus-padalinius, kuriuose vadovai turi pilnus įgaliojimus ir yra laisvi priimti reikiamus sprendimus čia ir dabar. Tai suteikia darbuotojams galimybes siūlyti, diegti naujoves ir tą daryti greitai“, – patirtimi dalijasi S. Matiukienė.

„Kai prarandamas lankstumas – prarandamos ir galimybės augti, žmonės jaučiasi bejėgiais kažką pakeisti, todėl nustoja siūlyti idėjas, nuleidžia rankas manydami, kad jie nereikšmingi ir negalintys kažko pakeisti. Taip įmonės apriboja savo galimybes atskleisti darbuotojų potencialą ir talentą“, – neabejoja vadovė.

Asmeninio ir profesinio gyvenimo balansas tampa prioritetu

Kaip dar vieną svarbią aplinkybę, lemiančią darbuotojų pasitenkinimą savo profesine veikla įmonės vadovė įvardija asmeninio ir profesinio gyvenimo balansą. O tyrimai rodo, jog tūkstantmečio kartai priklausiantiems darbuotojams, kurių šiuo metu rinkoje yra daugiausia, asmeninio ir profesinio gyvenimo harmonija yra ypatingai svarbus ir motyvuojantis veiksnys. Nenuostabu, nes spartėjat darbo ir gyvenimo tempams, viešojoje erdvėje vis dažniau prabylama ir apie perdegimo sindromą, o pasaulio sveikatos organizacija perdegimą yra įtraukusi į tarptautinių ligų klasifikatorių. Psichologai sutinka, jog siekiant neperdegti ir išvengti sveikatos sutrikimų būtina gyvenime siekti pusiausvyros ir atitinkamai susidėlioti prioritetus.

Virtualus susitikimas

S. Matiukienės teigimu, darbdavys turi suteikti darbuotojui galimybę planuoti savo darbo laiką ir krūvį lanksčiai, atsižvelgiant į tai, kokios yra žmogaus ambicijos ir konkrečiu momentu sau išsikelti tikslai.

„Kiekvienas yra savo gyvenimo šeimininkas ir turi atitinkamai planuotis savo darbo laiką. Jei šiuo metu prioritetas yra užsidirbti daugiau, galima atitinkamai didinti krūvį, jeigu tikslas daugiau dėmesio skirti savo hobiams, šeimai ar kitiems dalykams – pasirenkamas tokį tikslą atliepiantis krūvis“, – pažymi S. Matiukienė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)