aA
Vaizdo klipų montuotojas, internetinių svetainių kūrėjas, socialinių tinklų paskyrų vadybininkas, rinkodaros paslaugų specialistas, informacinių technologijų ekspertas. Vis daugiau gyvenimo keliantis į internetinę erdvę vis daugiau jaunimo renkasi dirbti per atstumą ir kartu keliauti po Europą ar visą pasaulį. Tačiau kuriai šaliai ir kada reikia mokėti už pajamas gaunamus mokesčius?
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Technologijų plėtra įnešė naujovių ir į darbo rinką. Vis didesnė dalis darbo galima atlikti fiziškai nebūnant darbo vietoje ar biure. Tuo naudojasi tam tikrus įgūdžius įvaldę specialistai, kurie, pavyzdžiui, žiemomis ar pusmečiui išvyksta iš Lietuvos ir sėkmingai toliau dirba šiltesnių kraštų. Vis dėlto ne vienam keliaujančiam darbuotojui kyla klausimų: kurioje šalyje mokėti mokesčius, kada reikia išsiregistruoti iš Lietuvos, ar mokesčius mokėti reikia Lietuvoje ar, pavyzdžiui, klientams esant užsienyje − svečiai šaliai.

Kada reikia mokėti pajamų mokestį Lietuvoje?

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė pirmiausia primena, kad gyventojai, norintys įteisinti savarankišką veiklą, gali pasirinkti dvi veiklos rūšis: individualią veiklą pagal pažymą arba su verslo liudijimu. Pavyzdžiui, pernai pagal individualią veiklą pajamas gavo apie 250 tūkst. asmenų Lietuvoje arba 7 tūkst. daugiau nei prieš metus.

„Kurioje valstybėje turi būti mokamas individualios veiklos pajamų mokestis priklauso nuo to, kurioje valstybėje vykdoma veikla ir nuo veiklą vykdančio asmens rezidavimo statuso. Tuo metu savarankiškai dirbančio asmens klientų rezidavimo vieta, iš kur gaunamos pajamos, pajamų apmokestinimui įtakos neturi. Be to, individualią veiklą Lietuvoje gali registruoti ir nenuolatiniai Lietuvos gyventojai“, – tinklaraščiui Euroblogas.lt aiškino specialistė.

Darbas užsienyje: specialistė atsakė į pagrindinius lietuvių klausimus
© Shutterstock nuotr.

Nuolatiniu Lietuvos gyventoju mokesčių mokėjimo tikslais laikomas tas žmogus, kurio nuolatinė gyvenamoji vieta mokestiniu laikotarpiu yra Lietuvoje; gyventojo asmeninių, socialinių arba ekonominių interesų buvimo vieta yra veikiau Lietuvoje nei užsienyje; asmuo mokestiniu laikotarpiu Lietuvoje išbuvo ištisai arba su pertraukomis 183 arba daugiau dienų; asmuo Lietuvoje išbuvo ištisai arba su pertraukomis 280 arba daugiau dienų vienas paskui kitą einančiais mokestiniais laikotarpiais ir viename iš šių mokestinių laikotarpių išbuvo Lietuvoje ištisai arba su pertraukomis 90 arba daugiau dienų.

„Remiantis šiais kriterijais, individualią veiklą vykdantis žmogus, pats turi įvertinti ar pagal nurodytus kriterijus jis laikomas nuolatiniu ar nenuolatiniu Lietuvos gyventoju“, – pabrėžė R. Virvilienė.

Taip pat VMI atstovė pridūrė, kad, kai žmogus laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju, bet dirba savarankiškai užsienyje bei už individualią veiklą gauna pajamų, individualios veiklos pajamų mokestį jis turi mokėti Lietuvoje.

Atkreipti dėmesį į dvigubą apmokestinimą

Mokesčių inspekcijos atstovė taip pat patarė dirbantiems lietuviams užsienyje atkreipti dėmesį į dvigubo apmokestinimo klausimą.

Jei žmogus atitinka nuolatinio Lietuvos gyventojo kriterijus, o individualią veiklą jis vykdė užsienio valstybėje, su kuria Lietuva taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, ir užsienio valstybėje pagal sutarties nuostatas buvo apmokestintos tokios gyventojo individualios veiklos pajamos, šios pajamos, naikinant dvigubą apmokestinimą, atleidžiamos nuo pajamų mokesčio valstybėje.

„Dvigubo apmokestinimo sutarties nuostatos taikomos nuolatiniams Lietuvos gyventojams, gaunantiems individualios veiklos pajamų iš užsienio valstybės, ir nenuolatiniams Lietuvos gyventojams, vykdantiems individualią veiklą Lietuvoje“, – aiškino pašnekovė.

Darbas užsienyje: specialistė atsakė į pagrindinius lietuvių klausimus
© Shutterstock

Sutartis paskirsto pajamų apmokestinimo teises tarp susitariančiųjų valstybių. Lietuvoje dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys galioja su 55 valstybėmis. Be Europos Sąjungos (ES) valstybių į sąrašą patenka Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Gruzija, Indija, Islandija, Izraelis, Japonija, JAV, Jungtiniai Arabų Emyratai, Kanada, Kazachstanas, Kinija, Kirgizija, Korėja, Kuveitas, Makedonija, Norvegija, Rusija, Serbija, Singapūras, Šveicarija, Turkija, Turkmėnistanas, Uzbekistanas.

„Jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas veiklą vykdo užsienio valstybėje, su kuria Lietuva taiko dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, tačiau visas pajamas gauna iš Lietuvos, jo pajamos apmokestinamos pagal sutarties nuostatas. Gyventojas negali pasirinkti, kurioje valstybėje jis norėtų mokėti pajamų mokestį“, – akcentavo VMI atstovė.

Išvykęs peržiemoti šilčiau žmogus išlieka nuolatiniu gyventoju

Jei Lietuvos gyventojas per metus tik porai mėnesių, pavyzdžiui, žiemą, išvyksta į užsienio valstybę ir toliau tęsia savo darbus iš ten, mokesčiai už individualios veiklos pajamas mokami Lietuvoje.
Tuo metu, jei žmogus Lietuvoje praleidžia tik 3 mėnesius per metus, pavyzdžiui, vasarą, o likusius mėnesius gyvena ne Lietuvoje ir turi daugiau asmeninių, socialinių ir ekonominių interesų užsienio valstybėje negu Lietuvoje, toks asmuo ja laikomas nenuolatiniu Lietuvos gyventoju.

Darbas užsienyje: specialistė atsakė į pagrindinius lietuvių klausimus
© Shutterstock

Pasak R. Virvilienės, nenuolatiniu Lietuvos gyventoju tapęs žmogus turi išsiregistruoti iš Lietuvos mokesčių mokėtojų registro. Be to, nenuolatinio Lietuvos gyventojo už užsienio valstybėje vykdomą individualią veiklą iš Lietuvos gaunamos individualios veiklos pajamos nelaikomos pajamų mokesčio objektu, todėl neapmokestinamos Lietuvoje.

„Jeigu gyventojas galutinai išvyksta iš Lietuvos arba dėl kitų priežasčių tampa nenuolatiniu Lietuvos gyventoju, individualią veiklą kaip nenuolatinis Lietuvos gyventojas jis gali vykdyti Lietuvoje per priklausomą agentą (atstovą). Tokiu atveju Lietuvos mokesčių mokėtojų registre turi būti pakeistas gyventojo rezidavimo statusas ir išduota nenuolatinio Lietuvos gyventojo individualios veiklos pažyma“, – tinklaraščiui Euroblogas.lt aiškino specialistė.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Originalios idėjos, kaip uždirbti daugiau pinigų (17)

Jei norite pagausinti pajamas, būkite ramūs – galimybių užsidirbti papildomai pinigų yra...

Kiekvienas specialistas turėtų naudotis „LinkedIn“: kaip išsiskirti šiame socialiniame tinkle (19)

Socialinis tinklas „Linkedin“ yra viena geriausių platformų profesinių kontaktų mezgimui,...

Turite vos 20 sekundžių įtikinti darbdavį: kaip sukurti teigiamą įspūdį apie save (16)

CV , curriculum vitae, gyvenimo aprašymas – nesvarbu, kaip bepavadinsite, jie turi vieną...

Jei nekenčiate savo darbo, yra keli sprendimų būdai: kada išeiti, o kada likti? (7)

Tyrimų bendrovė „Gallup“ 2017 m. pristatė kelerius metus vykdyto tyrimo rezultatus. Daugiau nei...

Kaip sutaupyti daugiau laiko: šie įpročiai gali pakeisti jūsų gyvenimą (4)

Yra daug patarimų, kaip būti produktyvesniems – susirašyti užduotis, skirti vienai užduočiai...

Top naujienos

Naujausi reitingai: Nausėdos populiarumas primena 1998-ųjų Adamkų (154)

Palankiausiai vertinamų Lietuvos politikų sąrašo viršūnėje įsitvirtino prezidentas Gitanas...

Iraniečių sulaikytame laive – latvis: dėl jo paleidimo derybos vyko visą naktį (37)

Kaip rašoma pranešime spaudai, Londonas šeštadienį patarė Didžiosios Britanijos laivams...

Užkalnis pasiekė dugną ir perka kvepalus iš turgaus (7)

Tai kas, kad Ir ne pirmą kartą toks atvejis, kai pildau kolekciją iš turgaus. Kas man? Nieko...

Paviešino kraupios avarijos vaizdo įrašą: tyrimo eiga liudininkams ėmė kelti įtarimų (54)

Kėdainių rajone įvykusios kraupios avarijos tyrimas įvykį mačiusiems žmonėms ėmė kelti...

Gyvai / 1006 km lenktynės prasidėjo „Dynami:T Energy“ nesėkme: vienas automobilis užsidegė, kitas – sustojo trasoje atnaujinta 12.27 (10)

Greta Palangos įrengtoje lenktynių trasoje jau 20-ąjį kartą prasidėjo „Aurum 1006 km...

Šie produktai gali sukelti problemų, jei bus valgomi netinkamu laiku

Nors žmonių dėmesys maistui ir jo kokybei nūnai išaugo, ne daugeliui pavyksta vadovautis tinkamos...

Vyras įvertino Vyriausybės reformas: „ačiū“ jums, profesionalai

Artėjant naujiems Seimo rinkimams iš valdančiųjų profesionalų vis dažniau pasigirsta kalbos...

Partijų reitingas: kol du pešasi, trečias lipa į viršų pasirodė Laisvės partijos reitingas (67)

Populiariausia politinė jėga Lietuvoje yra opozicinė Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Ekspertai piešia siaubingą scenarijų: jau po 5 metų šimtai milijonų turės bėgti nuo krizės (141)

Potvyniai Pietų Azijoje kelia grėsmę beveik 6 mln. šalies gyventojų, o dėl liūčių sezono...

Salomėja Nėris – išteisinti ar nuteisti? knygos ištrauka (269)

Išteisinti Salomėją Nėrį ar nuteisti – šį klausimą gausiai pateikdama archyvinės medžiagos...