aA
Prisitaikyti prie atostogų ritmo ir kokybiškai atitrūkti nuo rūpesčių reikia laiko. Gerai emocinei sveikatai palaikyti kartais užtenka vos kelių poilsio dienų, tačiau ilgesniam persikrovimui gali neužtekti net ir kelių savaičių.
Auksinės taisyklės: kaip atostogų metu visiškai „atsijungti“ nuo darbo, o grįžus į jį nepatirti streso
© Shutterstock

Kaip pasiruošti atostogoms ir suplanuoti kokybišką poilsį? Kokius namų darbus kiekvienam reikėtų atlikti iki atostogų? Ir kodėl negalima stačia galvą šokti į darbus vos sugrįžus į biurą? Įžvalgomis apie tai, kaip suplanuoti sklandų poilsį dalijasi JAV programavimo paslaugų įmonės „Devbridge“ žmonių ir organizacijos vystymo direktorė, ISM profesorė dr. Raimonda Alonderienė.

Raimonda Alonderienė
Raimonda Alonderienė
© Asmeninins albumas


Poilsiui pasiruoškite iš anksto

Personalo vadovės teigimu, Olandijos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad atostogų laukiantys žmonės yra laimingesni, lyginant su tais, kurie atostogų nėra suplanavę. Norint sveikai ir tinkamai funkcionuoti, kelis kartus per metus yra būtina persikrauti kiekvienam žmogui, rašoma pranešime žiniasklaidai. Atostogauti yra privalu, o visą pasiruošimą praskaidrinti gali ir malonios atostogų laukimo mintys.

„Atostogoms, kaip ir bet kokioms kitoms veikloms, reikia ruoštis iš anksto. Tikriausiai įprasta pagalvoti apie atostogų laiką, vietą, susiderinimą su šeima ir pan. Tačiau darbe taip pat reikia tam pasiruošti. Daugelį įrenginių, kurie pradeda lėtai veikti, strigti ir tinkamai funkcionuoti, mes juk skubame perkrauti. Kaip perkrauname kompiuterį ar telefoną, taip ir žmogui yra svarbu tinkamai persikrauti. Tam kelių dienų per metus kartais net ir neužtenka. Darbo kodekse apibrėžta, kad „bent viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip dešimt darbo dienų”. O vasara persikrovimui, neabejotinai, gali puikiai pasitarnauti“, – įsitikinusi vadovė.

Pasirinkite tinkamą laiką

R. Alonderienės teigimu, kartais darbuotojui yra baisu išeiti atostogauti, kai jis žino, kad grįžęs turės dirbti dvigubai daugiau. Tokiu atveju verta planuoti, kurią darbų krūvio dalį galima padaryti iki atostogų, kad vėliau, jau sugrįžus, jų liktų mažiau.

„Natūralu, kad ir mūsų daugeliui darbuotojų rūpi – tai, kaip čia darbai vyks be manęs. Sutarkite, kokios „žaidimo taisyklės“ bus atostogų metu. Ar darbai lauks, kol jūs grįšite? Ar jūsų darbus perims kitas komandos narys? Apmokyti žmogų dieną prieš atostogas yra per vėlu. Vadovams rekomenduojama turėti „leitenantą“, kuris būtų iš anksto apmokytas atlikti pagrindines vadovo veiklas, šiam išvykus. Taip pat verta pasirinkti tinkamą atostogų laiką. Jei atostogaujate prieš pat svarbaus projekto terminą, kažin ar pavyks atitrūkti, o grįžus į darbą stresas gali sunaikinti ir visą poilsio naudą“, – atkreipia dėmesį direktorė.

Išmeskite mintis apie darbą

R. Alonderienė pabrėžia, kad kokybiškos atostogos neįmanomos be visiško „atsijungimo“, o tai reiškia išeiti iš būsenos „darbas“ į būseną „ne darbas“.

„Svarbiausi dalykai, kaip galite atsijungti. Pirmiausia, išjungti ir jokiu būdu per visas atostogas neįsijungti darbinio el. pašto, vidinių komunikacijos kanalų tokių, kaip Slack. Galite su komanda sutarti, kad jums skambintų, jei tikrai labai reikia, ir netrukdytų, jei darbai gali palaukti. Ne kiekvienas iš mūsų gebame pereiti į „ne darbo režimą“ per naktį. Jei atostogos trumpos, gali nutikti, jog tik pradėjus atsipalaiduoti, matysite, kad rytoj jau ir atostogų pabaiga. Suplanuokite veiklas, kurios nutolusios nuo darbo: po ranka neturėtų būti darbo užrašų knygelės, skaitykite kuo mažiau darbinės literatūros. Net jei atostogaujate su bendradarbiais, sutarkite apie darbą visiškai nekalbėti. Man atitrūkti labiausiai padeda kelionės – kitos šalies kalba, kultūra, žmonės, maistas, tradicijos ir t.t. , tai tarsi perkelia į kitą dimensiją“, – dalijosi vadovė.

Auksinės taisyklės: kaip atostogų metu visiškai „atsijungti“ nuo darbo, o grįžus į jį nepatirti streso
© Shutterstock


Sugrįžkite į darbus ramiai

Pasak R. Alonderienės, malonus atostogų poveikis džiugins ilgiau, jeigu iš karto nepulsite prie užduočių, o darbus pradėsite ramiai ir su pozityviu nusiteikimu.

„Smulkmena, tačiau verta kalendoriuje rezervuoti asmeninio laiko intarpus bent keletą dienų po atostogų, kad neatsirastų netikėtų susitikimų, o galėtumėte pamažu vėl įsivažiuoti į darbus. Žmonės patiria streso, planuodami, atostogaudami ir grįžę iš atostogų. Nereikia nustebti, kad jūsų lauks daugiau darbų nei įprastai, pavyzdžiui, keli šimtai neatsakytų el. laiškų.

Rekomenduojama iš atostogų kelionių sugrįžti bent kiek anksčiau nei darbo dienos išvakarėse. Tokiu būdu skirsite dieną ir daiktų pakavimo, namų ruošos darbams, ir galėsite mintimis sugrįžti į darbą. Na, o jei labai maga, galima pradėti skaityti tuos kelis šimtus el. laiškų. Jei atlikote namų darbus, besiruošdami atostogoms, tikėtina, kad grįžti bus lengviau ir rasite būdų, kaip persikrovimo nuotaiką išlaikyti ilgiau, tačiau derėtų nepamiršti puoselėti gerą emocinę būseną visus metus“, – pataria direktorė.

Atostogos nėra panacėja

R. Alonderienė pabrėžia, kad atostogos, nors ir gali padėti ištrūkti iš rutinos ir į darbus vėliau pažiūrėti kitu kampu. Kita vertus, jei žmogus yra pervargęs ar perdegęs darbe dėl pernelyg didelio darbo krūvio, vargu ar mėnesio atostogos padės išsigelbėti.

„Skatiname savo darbuotojus ne tik kasmet atostogauti, bet ir subalansuoti darbą ir laisvalaikį. Daugelis mūsų darbuotojų renkasi sveikas laisvalaikio praleidimo formas – sporto klubus, jogos ir kitas treniruotes, dviračių sportą ir pan. Tokiu būdu keičiasi perspektyva iš protinės į fizinę veiklą. Matydami, kaip karantinas ir apribojimai neigiamai veikia mūsų darbuotojų emocinę gerovę, apmokame psichologo konsultacijas, skatiname vadovus kalbėtis su komandos nariais, mokome atpažinti perdegimą, taip pat naudojamės ir „Mindletic“ – emocinės sveikatos treniravimo programėle. Be to, jau keletą metų nuolat primename apie poilsio svarbą, siūlome papildomas apmokamas atostogų dienas, kad nepritrūktų poilsio laiko. Reikėtų nepamiršti organizacijose skatinti puoselėti geras emocijas, juk kaip smagu dalytis įspūdžiais su kolegomis, ir, žinoma, jau gerai pailsėjus nedelsti pradėti svajoti bei planuoti kitų metų atostogas“, – pataria JAV programavimo paslaugų įmonės žmonių ir organizacijos vystymo direktorė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.2500

Auksinės taisyklės: kaip atostogų metu visiškai „atsijungti“ nuo darbo, o grįžus į jį nepatirti streso (3)

Prisitaikyti prie atostogų ritmo ir kokybiškai atitrūkti nuo rūpesčių reikia laiko. Gerai...

Manė: dirbs ištaigingame biure, važinės prabangiu automobiliu ir pinigais tiesiog lis – realybė pasirodė ne tokia svaigi (28)

Mykolo Romerio universiteto (MRU) alumnai – teisininkė Greta Rimkienė ir reklamos projektų...

Moksleivių verslumas vasarą: ką reikėtų žinoti norintiems užsiimti savarankiška veikla? (6)

Darbo rinkoje didėjantis darbuotojų deficitas skatina darbdavius ieškoti alternatyvų, todėl jų...

Koks talismanas neša sėkmę kiekvienam Zodiako ženklui – nepamirškite pasidėti ir ant darbo stalo (16)

Manoma, kad talismanai gali atnešti sėkmę savo šeimininkui, tačiau visada naudinga žinoti, kas...

Pakeitėte kvalifikaciją? Kaip nesijausti pradedančiuoju ir džiaugtis greitai augančiu atlyginimu (6)

Informacinių technologijų sektoriuje specialistų trūkumas jaučiamas visada, todėl vis daugiau...

Top naujienos

Kad įgyvendintų svajonę, teko padirbėti ir užsienyje: siekiantiems iš to praturtėti, tokios veiklos nesiūlo (1)

Meilė žirgams prasidėjo nuo tada dar būsimo vyro padovanoto žirgo, o šiandien šeima Biržų...

Tikisi rasti papildomų darbuotojų už 760 eurų atlyginimą: ieškom žmonių, kurie nori dirbti valstybei (239)

Lietuvos–Baltarusijos pasienyje kasdien sulaikant maždaug po 100 neteisėtai sieną kirtusių...

Galingos stichijos šią vasarą – tik pradžia: ekstremalūs orai taps dažnesni ir mirtinai pavojingi (17)

Dar visai neseniai apie klimato kaitą buvo kalbama kaip apie ateities grėsmę. Jos fronto linija –...

Jūros šventės linksmybės pajūryje: alkoholis liejosi upeliais, viruso pavojai pamiršti nuotraukų galerija iš Klaipėdos (179)

Penktadienį Klaipėdoje įsibėgėjusi Jūros šventė nemažino apsukų ir kitomis dienomis....

Rimvydas Valatka. Dieveniškių kilpa Šimonytei (199)

Jei Lietuvoje yra nors vienas žmogus, kuriam niekas šioje pavydu alsuojančoje šalyje, įskaitant...

Mirė Kazio Lozoraičio našlė Giovanna Pignatelli-Lozoraitis (26)

Sekmadienio rytą Italijoje mirė Giovanna Pignatelli-Lozoraitis – dailininkė ir buvusio Lietuvos...

Olimpiniai čempionai JAV krepšininkai pirmose grupės rungtynėse krito prieš Prancūziją (91)

Siekį apginti triskart paeiliui iškovotą olimpinių čempionų titulą slogiu žingsniu pradėjo...

Karščiausia Europos būsto rinka priešina politikus

Švedijos būsto kainų ralis, dėl kurio šalies būsto rinka tapo viena iš karščiausių...