aA
Paryžiuje baigėsi „L'Oréal-UNESCO For Women in Science“ apdovanojimų ceremonija – prestižinis Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimas atiteko lietuvei mokslininkei doc. dr. Ievai Plikusienei.
Ieva Plikusienė. Tomo Kaunecko nuotr.
Ieva Plikusienė. Tomo Kaunecko nuotr.
© Tomo Bražinsko

Šis garbingas L’Oréal-UNESCO programos „Moterims moksle“ įvertinimas kasmet skiriamas 15-ai perspektyviausių mokslininkių pasaulyje, kurių tyrimai gali pakeisti pasaulį.

I. Plikusienė buvo apdovanota už proveržį atliekant SARS-CoV-2 baltymų ir antikūnų sąveikų tyrimus.

Speciali apdovanojimų ceremonija Paryžiuje vyko „Moterims moksle“ savaitės metu. Tai dalis L’Oréal-UNESCO programos, kuria siekiama skatinti lyčių lygybę šioje srityje ir pagerbti moterų indėlį į mokslo plėtrą. Visą savaitę iškiliausios pasaulio tyrėjos dalijosi savo patirtimi ir žiniomis, dalyvavo lyderystės mokymuose, kontaktų užmezgimo renginiuose ir neeilinėje paskaitoje Mokslų akademijoje.

Trečiadienį apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo trejų pastarųjų metų laureatės. 15 perspektyvių mokslininkių iš įvairių šalių atsiėmė tarptautinius „L'Oréal-UNESCO For Women in Science“ apdovanojimus už išskirtinius pastarųjų metų mokslo pasiekimus, o 30 jaunų mokslininkių, atrinktų 2020 ir 2022 m., pelnė tarptautinių kylančių talentų vardą.

„Renginių savaitė ir apdovanojimų ceremonija buvo išties ypatingos. Gavau galimybę susipažinti ir pabendrauti su išskirtinėmis mokslininkėmis iš viso pasaulio, sprendžiančiomis pačias aktualiausias mokslines problemas. Prancūzijos mokslų akademijoje paskaitas skaitė mokslininkės, įvertintos už viso gyvenimo darbus, jų kalbos ir asmeninės istorijos buvo be galo įkvepiančios. Man buvo didelė garbė UNESCO būstinėje, skambant Lietuvos vardui, atsiimti šį apdovanojimą, tai buvo labai jaudinanti akimirka. Gavau puikią galimybę parodyti, kad mažoje šalyje mes, lietuviai, darome išties svarbius, aukščiausio pasaulinio lygio mokslinius tyrimus“ – sako Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto Nanotechnologijų ir medžiagotyros centre „Nanotechnas“ dirbanti doc. dr. I. Plikusienė

Prestižinis įvertinimas jai atiteko už SARS-CoV-2 baltymų ir specifinių antikūnų sąveikų tyrimus taikant naujos kartos optinius-akustinius jutiklius. Pritaikius šiuos jutiklius ir matematinius modelius galima gauti daug vertingos informacijos apie antikūnų ir antigenų sąveikas, baltymo-antikūno komplekso susidarymą tikru laiku ir jo stabilumą, baltymų erdvinį išsidėstymą. Visa tai galima panaudoti ne tik kuriant imuninius jutiklius laboratorijose, bet ir atrenkant greitiesiems testams tinkamiausius antikūnus ir antigenus, pasirinkti vaistams ar vakcinoms nuo COVID-19 geriausiai tinkančius baltymus ir antikūnus.

Be to, tokius jutiklius galima pritaikyti ir kitoms biologiškai aktyvioms medžiagoms, kaip vėžio žymenys ar kt., nustatyti ir tirti.
Nuo 2014 m. teikiami Tarptautiniai kylančių talentų apdovanojimai skiriami jaunoms mokslininkėms, esančioms svarbiausiame savo karjeros etape, ir kurių tyrimai padeda spręsti svarbiausias žmonijos problemas. Laureates tarptautinė komisija atrenka iš L'Oréal-UNESCO programos „Moterims moksle“ nacionalinių ir regioninių stipendininkių.
Kartu su garbingu apdovanojimu mokslininkės gauna 15 tūkst. eurų, kurie padeda tyrėjoms gilinti meistriškumą bei stiprinti savo indėlį į visuomenės ir mokslo pažangą.

„Lenkijoje ir Baltijos šalyse mūsų turimos keturios vietinės programos yra itin aukšto lygio, o jų laureatės įvertinamos ir tarptautinės mokslo bendruomenės. Šiemet tokio pripažinimo sulaukė ne tik doc. dr. I. Plikusienė iš Lietuvos, bet ir Lenkijos mokslininkė dr. Karolina Mikulska-Ruminska, kuri šį prestižinį apdovanojimą gavo už feroptozės (nuo geležies priklausomos reguliuojamos ląstelių mirties formos, susijusios su įvairiomis ligomis) tyrimus. Sveikinu ir labai džiaugiuosi, kad jau daugelį metų remiame moterų mokslinės karjeros plėtrą“, – sako Valéry Gaucherand, HUB L'Oréal Lenkijoje ir Baltijos šalyse vadovas.

Tai antras kartas, kai Tarptautinių kylančių talentų apdovanojimas skiriamas Lietuvos mokslininkei. 2019 m. juo pagerbta neuromokslininkė dr. Urtė Neniškytė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Neurobiologijos ir biofizikos katedros mokslo darbuotoja.

Tarptautinė L’Oréal-UNESCO programa „Moterims moksle“ siekia pagerbti ir lydėti moteris tyrėjas jų svarbiausiais gyvenimo momentais, reikšmingai prisidedant prie mokslo raidos ir lyčių lygybės šioje srityje. Per 24-erius programos gyvavimo metus daugiau nei 3,9 tūkst. jaunų moterų jau gavo paramą savo svarbiausiems karjeros siekiams įgyvendinti. Regioniniu lygiu L'Oréal-UNESCO skiria stipendijas 110 šalių, įskaitant ir visas tris Baltijos šalis.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.0000

ISM universiteto rektorius Misiūnas apie didžiausius vadovų iššūkius ir baimes: viską žinančių vadovų era jau baigėsi

Vadovai, atrodytų, privalo žino viską. Jie turi spręsti iškilusias krizes, jų rankose...

Vadovų auginimas įmonės viduje – patarė, ką daryti, kad jie taptų gerais lyderiais

Spartus verslo augimas šiandien yra neįmanomas be kruopščiai suburtos talentų komandos. Vis...

Iš asistento į vadovus: Edvinas dalijasi, kaip to pasiekti – yra 2 svarbios taisyklės

„Aš nelaikau savęs karjeristu. Man darbas nėra tik darbas , man tai yra savirealizacija“, –...

Lyderystės srities mokslininkė: galiu išmatuoti Putino ir Zelenskio charizmą bei paskaičiuoti, kiek vieno jų kalba yra patrauklesnė

Vykstant vadinamajam skaitmeniniam darvinizmui, visuomenė ir technologijos vystosi greičiau nei kai...

Verslas PliusRoma Macijauskaitė

Kečupas nudegusiam paršeliui arba kaip sukurti efektyvią reklamą neturint didelio biudžeto

Kas yra gera verslo strategija ? Ar tikrai reikia įdėti daug pastangų planuojant ir strateguojant,...

Top naujienos

Perspėja: žmoniją nuo branduolinio susinaikinimo skiria vos vienas apsiskaičiavimas (1)

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas perspėja, kad žmoniją nuo...

Estijos ir Latvijos žingsnis sukėlė audrą tarp Lietuvos politikų: retorika „peržengia padorumo ribas“ (22)

„Kažkas didžiavalstybiško mumyse yra – likę mus seka. Ne atvirkščiai“, – teigia Seimo...

Po Kinijos pareiškimų aiškėja, kaip atsilieps Lietuvai: situacija gali dar labiau pablogėti

Kinijai pareiškus apie nutraukiamus ryšius su Lietuva susisiekimo srityje, Nacionalinės aviacijos...

Europai – nauji Medvedevo grasinimai: ten taip pat gali įvykti nelaimingų atsitikimų (4)

Rugpjūčio 12 d. buvusio Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo žinutėje nuskambėjo grasinimas...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Ūkininkai laukia, kai laukus galės dirbti nuo sofos: ar tokia ateitis reali?

Sparčiai besivystančios technologijos keičia visus sektorius. Ne išimtis ir žemės ūkis. Jau...

Lietuva Baltarusijai įteikė notą: išreiškė protestą dėl veiksmų prieš lietuvišką mokyklą

Užsienio reikalų ministerija penktadienį išsiuntė oficialią notą Baltarusijos ambasadai...

Nustebinti net patyrę stebėtojai: „Wizz Air“ lėktuvas – vos keli metrai virš turistų galvų

Tai širdį veriantis momentas, kai „Wizz Air“ keleivinis lėktuvas , leidęsis Graikijos...

Karas Ukrainoje. Reikšmingi pokyčiai kare: Rusijai dabar teks ginti „nepasiekiamą“ teritoriją žiniasklaida: ataką Kryme surengė Ukrainos specialiosios pajėgos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareikalavo, kad Rusijos pajėgos nedelsiant paliktų...

Po viceministrės vizito Taivane Kinija nutraukia ryšius su Lietuva susisiekimo srityje papildyta (14)

Reaguodama į susisiekimo viceministrės vizitą Taivane šią savaitę Kinija pareiškė įvedanti...

Šešiolikmečių vaikinų rinktinės startas: Lietuva – Prancūzija

Penktadienio popietę Makedonijos sostinėje Skopjėje prasidėjo Europos šešiolikmečių vaikinų...