aA
Vis daugiau konkurencijos specialistams darbo rinkoje kelia ne labiau kvalifikuoti ar didesnę patirtį turintys kolegos, bet robotai, dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi algoritmai, pažangūs automatizacijos sprendimai. Amžiaus pradžioje mokslinės fantastikos filmams tikęs scenarijus šiandien jau nebėra tik tolimos ateities perspektyva, o darbo rinkos realija, kurios negali ignoruoti nei darbdaviai, nei darbuotojai, rašoma pranešime spaudai.
Robotai
Robotai
© Reuters / Scanpix

Įgūdžius teks keisti kas antram

Pasaulio ekonomikos forumo 2018 metais parengtoje Ateities darbų ataskaitoje prognozuojama, kad iki 2022 metų 48 proc. viso darbovietėse atliekamų užduočių laiko teks mašinoms ir algoritmams. Įsigalint automatizacijai pasaulyje be darbo gali likti 75 mln. darbuotojų, o daugiau nei pusei dabartinių specialistų reikės persikvalifikuoti ar įgyti papildomų įgūdžių. Anot personalo atrankų įmonių grupės „CVO Recruitment I Simplika“ direktorės Akvilės Kazlienės, tai beprecedentės transformacijos, keliančios nemenkus iššūkius, tačiau kartu ir suteikiančios naujas galimybes.

„Technologijų svarba didėja visose srityse, o dėl sparčios pažangos dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi srityse keičiasi kompanijoms reikalingų įgūdžių bei kompetencijų poreikiai. Dalis profesijų dėl to greitai apskritai gali tapti nebereikalingos. Šiuo metu vykstančius ir vis ryškėjančius pokyčius būtų galima prilyginti Europoje ir Š. Amerikoje XX a. pradžioje vykusiam masiniam darbo jėgos persiorientavimui iš žemės ūkio veiklos į pramonę. Tik šįkart pokyčiai vyksta nepalyginamai greičiau, o išsivysčiusiose ekonomikose vienu metu persikvalifikuoti jau artimiausiu metu gali tekti dešimtims milijonų žmonių“, – sako A. Kazlienė.

Milijonų naujų darbo vietų poreikis

Tačiau šios transformacijos, anot A. Kazlienės, suteikia ir naujų galimybių: specialistams – dirbti įdomesnius, geriau save realizuoti leidžiančius darbus, darbdaviams – veikti efektyviau ir sukurti daugiau vertės, o visuomenėms – tvariau vystytis ir žengti pažangos keliu.

„Pasaulio ekonomikos forumo ekspertai skaičiuoja, kad tokios sritys kaip duomenų analitika pasaulyje iki 2022 metų gali lemti 133 mln. naujų darbo vietų poreikį. Tam, kad jos būtų užimtos daugybei šiuo metu kitose srityse dirbančių specialistų teks persikvalifikuoti arba gerokai praplėsti savo įgūdžių spektrą. Tokios tendencijos keičia ir vyraujantį suvokimą apie žmogaus karjerą, kurioje staigūs posūkiai ir netikėtos kryptys gali tapti neišvengiamomis“, – sako A. Kazlienė.

Svarbiausia išmokti mokytis

Įgūdžiai ir kompetencijos, kurių svarba auga ir kurių reikės norint sėkmingai prisitaikyti prie kintančių ekonomikos bei darbo rinkos realijų, personalo ekspertės teigimu, apima ne tik specifinių technologijų išmanymą, bet netgi dar svarbiau – aktyvų mokymąsi, analitinį mąstymą, kūrybinius ir į inovacijų kūrimą orientuotus gebėjimus.

„Persikvalifikavimas, kurio poreikį lemia vadinamoji ketvirtoji pramonės revoliucija, vien specifinių technologinių kompetencijų įgijimu neapsiriboja. Išmokti konkrečią programavimo kalbą ar tam tikrą darbo su duomenimis modelį nepakanka, nes po kelių mėnesių šios žinios jau gali būti pasenusios. Technologijų pažanga šiandien yra tokia sparti, kad svarbiausiu gebėjimu tampa mokėjimas sparčiai mokytis, prisitaikyti prie nuolat kintančių aplinkybių, neprisirišti prie vienintelio problemų sprendimo būdo bei gebėti atrasti naujus kelius, galimybes. Būtent tokio lankstumo reikės paklausumo neprarasti norintiems specialistams“, – pažymi A. Kazlienė.

Anot A. Kazlienės, didėjant automatizacijos ir dirbtinio intelekto įtakai įmonių veiklos procesuose lygiagrečiai ryškės ir kai kurių kitų žmogiškųjų kompetencijų svarba. Tarp jų paminėtinas kritinis mąstymas, derybiniai gebėjimai, sudėtingų problemų sprendimo įgūdžiai, emocinis intelektas ir lyderystė.

„Kalbant apie konkrečias specialybes, kurių paklausa auga dėl technologinių inovacijų įtakos ir į kurias galėtų orientuotis persikvalifikuojantys specialistai, galima išskirti duomenų analitikus ir mokslininkus, programinės įrangos vystytojus, elektroninės prekybos ir socialinės medijos specialistus. Inovacijų ir produktų plėtros vadovų, klientų aptarnavimo bei rinkodaros specialistų poreikis taip pat turėtų išlikti ir augti“, – prognozuoja A. Kazlienė.

Prie pokyčių teks prisitaikyti kiekvienam

Anot personalo ekspertės, darbdaviai šiandien vis geriau supranta specialistų kompetencijų išplėtimo ir ugdymo poreikį, todėl įvairiais būdais siekia padėti darbuotojams prisitaikyti prie kintančių darbo rinkos aplinkybių.

„Nuo gebėjimo apsirūpinti aktualiais įgūdžiais bei kompetencijomis priklauso įmonių konkurencingumas, galimybės kurti aukštos pridėtinės vertės produktus ir teikti aukšto lygio paslaugas. Dėl to darbdaviai išties nemažai investuoja į reikiamų kompetencijų ugdymą įmonių viduje, ieško nestandartinių darbuotojų apmokymo metodų, bendradarbiauja su ugdymo įstaigomis ir siekia kurti į mokymąsi orientuotą organizacinę kultūrą“, – sako A. Kazlienė.

Personalo ekspertės teigimu, svarbu, kad keistis būtų pasirengę ir patys specialistai. Kitu atveju jie iš tiesų gali pralaimėti konkurencinėje kovoje su greičiau, efektyviau, tiksliau ir pigiau jų užduotis atlikti gebančiais robotais ir dirbtinio intelekto algoritmais. Nuolatinis mokymasis ir atvirumas naujovėms šiandien daugeliui darbuotojų yra vienintelis raktas į sėkmę.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.0000

Delfi vyriausioji redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė apie žurnalisto darbą: neužtenka tiesiog mokėti rašyti (22)

Žiniasklaida – ketvirtoji valdžia. O gal žiniasklaidos vietą užėmė socialiniai tinklai ir...

Darbo rinkos realijos, kurių negali ignoruoti: įvardijo būdą, kaip išsaugoti savo darbo vietą (10)

Vis daugiau konkurencijos specialistams darbo rinkoje kelia ne labiau kvalifikuoti ar didesnę...

Lietuviai apsilankė ten, kur patenka tik išrinktieji: papasakojo, kas vyksta už uždarų NASA tyrimų centro durų (11)

KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto (MIDF) studentai Deividas Čelkys ir Tomas...

Patraukliausias Lietuvos darbdavys – „Hegelmann Transporte“: kodėl žmonės čia trokšta dirbti (218)

DELFI skaitytojai transporto įmonę „ Hegelmann Transporte “ išrinko „ Superdarbdaviu...

8 neįtikėtinai įdomių žmonių įpročiai (13)

Įdomūs žmonės traukia kitus it magnetas. Jie gyvena ne taip, kaip kiti, ir moka pasakoti...

Top naujienos

Po visą Lietuvą sukrėtusio nužudymo Vilniaus gimnazijoje – šoką sukėlusi teisėjos dovana žudikui (395)

Kodėl Temidei yra užrištos akys? Ne, ne todėl, kad nebūtų daromas poveikis, o greičiausiai tik...

Paauglę sodyboje sumušusiam ir išžaginti bandžiusiam paaugliui ašaros mažai padėjo (206)

Paauglių vakarėlis Tauragės rajono sodyboje virto krauju aplaistyta byla. Girtas vaikinas bandė...

Atvykę į Santaros klinikas grūdasi ant žvyro, o naujos stovėjimo aikštelės stovi pustuštės (430)

Šiemet prie Santaros klinikų atidaryta dar viena nauja daugiaaukštė automobilių stovėjimo...

Pasveikusiai moteriai koronavirusas nustatytas antrąkart (6)

Japonijoje kelionių autobusu gide dirbančiai moteriai antrą kartą nustatytas koronavirusas ,...

Koronavirusas apima visą Europą, pirmasis atvejis užfiksuotas ir Estijoje į Taliną atvyko autobusu iš Rygos (418)

Rumunija , Norvegija , Danija trečiadienį pranešė apie pirmuosius užsikrėtimo naujuoju...

Gyvai / Laidoje „Delfi rytas“ – Jessica Shy premjera ir vilniečius erzinantis, pinigines tuštinantis automobilių stovėjimas

Atlikėja Jessica Shy pristatys naujausią vaizdo klipą, o kolega Edgaras Savickas papasakos apie...

Papasakojo, kaip teikiama pagalba pacientams, kuriems įtariamas koronavirusas šiuo metu laboratorijoje tiriama 12 mėginių, atsakymo laukti tenka iki 12 valandų (39)

Į Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo-skubios pagalbos skyrių pacientai, kuriems...

The Economist

Kinija nepamiršo imperinės praeities – siekia tapti pasaulio centru

„Juostos ir kelio“ iniciatyva primena Kinijos imperinę prekybinių ryšių sistemą, teigia...

Aktualu keliaujantiems – draudikai atsakė, ką daryti, jei koronaviruso protrūkis sujaukė kelionės planus

Kinijos Hubėjaus provincijoje kilęs iki tol nežinomo koronaviruso protrūkis pasėjo nerimą visame...