aA
Kas padeda Modestui Pitrėnui išlaikyti dėmesį mokantis net 18 valandų per parą? Kodėl jam svarbios tokios detalės kaip kompozitoriaus meilužė? Kiek laiko Asmik Grigorian ruošiasi pasaulio scenas užkariaujantiems pasirodymams? Kokius būdus mokymuisi naudoja šioje srityje jau ketvirtį amžiaus dirbanti Austėja Landsbergienė?
A. Landsbergienė
A. Landsbergienė
© Asmenininis albumas

Savo mokymosi įpročiais dalijasi inovatyvios platformos „Go Forward Academy“ lektoriai. Anot geriausios pasaulio operos solistės titulą pelniusios A. Grigorian, disciplina mokymosi procese reikalinga – jei jos nėra, įsivyrauja chaosas.

„Nesvarbu, kurioje šalyje mokaisi, svarbiausia – geras mokytojas. Išmokti vaidmenį galiu ir per tris dienas, tačiau bet kokį vaidmenį pradėti mokytis reikėtų bent prieš pusmetį – kad mokymosi raumuo nevargtų, turi leisti jam pažinti informaciją po truputį. Prieš pasirodymus įprastai seka 6 savaitės intensyvių repeticijų, kuomet per dieną repetuoju apie 9-10 valandų“, – pasakoja solistė.Gyvenimą A. Grigorian įsivaizduoja kaip eskalatorių – jei nekylate, vadinasi, ėmėte leistis.

A. Grigorian
A. Grigorian
© V. Dranginio nuotr.


Apie mokymosi svarbą visą gyvenimą kalba ir A. Landsbergienė: „Noras mokytis yra visiškai nesusijęs su amžiumi, o kiekvienas naujas dalykas išlaisvina, įgalina ir pakelia savivertę.“

„Mes dažnai prioritetizuojame tai, kas „dega“, vietoje to, kad prioritetizuotume mokymąsi. Juk labai sunku pasakyti, kad man „dega“ mokytis prancūzų – vietoje mokymosi veikiame tarsi svarbesnius, skubesnius dalykus. Lygiai taip pat ir su sportu – atidedame, nes šiandien jaučiamės pavargę, nėra laiko ar lyja. Taip yra todėl, kad žmogus visuomet ieško lengviausios išeities. Dėl to labai svarbu planuoti ir susikurti rutiną“, – sako A. Landsbergienė.

Lektorė pabrėžia ir psichologinį darbą su savimi: „Daugybė žmonių kartą paslydus ima save plakti, kad jiems turbūt išvis nepavyks, jie nesugebės. Bet, kaip sako C. Dweck, na, gerai, nepavyko dabar, bet galiu pabandyti dar kartą šįvakar arba rytoj. Neplakite savęs, o motyvuokite.“

Yra du pagrindiniai būdai mokytis

„Neuromokslas jau yra įrodęs, kad yra du pagrindiniai būdai, kaip žmogus mokosi: imitacija ir kartojimas. Taigi, jei norite, pavyzdžiui, gerai sakyti viešąsias kalbas – stebėkite ir mokykitės iš tų žmonių, kurie gerai kalba viešai. Žiūrėkite jų kalbas, mėgdžiokite, ką daro jie. O tada daug praktikuokitės ir kartokite, juk kartojimo nauda akivaizdi – galime tai pamatyti stebint tokias užduotis kaip vairavimas – kuo daugiau vairuojame, tuo geriau tai darome“, – sako A. Landsbergienė.

Pati Austėja mokosi ir aprašydama naujus dalykus. „Jei mokausi užsienio kalbos, tai naujus žodžius pasikabinu ir prie veidrodžio, ir vonioje, kad kaskart nuėjus juos perskaityčiau ir pasikartočiau. Lygiai taip pat darydavome ir su mažais vaikais, kai jie mokėsi daugybos lentelės – visą svetainę buvome iškabinę daugybos lentelės plakatais, tad skaičiuodavome ir valgant vakarienę“, – šypsosi moteris.

M. Pitrėnas
M. Pitrėnas
© Asmenininis albumas


Tuo tarpu Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas bei meno vadovas Modestas Pitrėnas mokosi tarsi lipdydamas dėlionę iš skirtingų detalių ir kontekstų, kartais tai trunka ir 18 valandų per parą: „Gilinuosi, ką tuo laikmečiu kūrė kompozitorius? Kaip jis modeliavo savo gyvenimą? Ką jis mylėjo, ko nekentė? Kokią meilužę turėjo? Kokios buvo to laikmečio mados ir tendencijos? Studijuoju kompozitoriaus ir kūrinio sukūrimo kontekstus. Tarkime, Bethovenas, gyvendamas Vienoje, iš vieno buto į kitą keldavosi kas maždaug 10 dienų ir kurdavo. Jis gyveno daiktų ir santykių chaose. Tai lėmė jo kūrybos gaivališkumą, kuris atsispindi kiekvienoje jo simfonijoje. Visa tai suguldyta natose, jei tik sugebi perskaityti“ , – sako M. Pitrėnas.

Vienoje vietoje – skirtingų sričių profesionalai

M. Pitrėnas, A. Grigorian, A. Landsbergienė – vieni iš daugybės lektorių, kurie prisijungė prie inovatyvios mokymų platformos Lietuvoje. Kaip pasakoja „Go Forward Academy“ direktorė Jurga Varanavičė, idėja sparčiai išsirutuliojo pandemijos metu.

„Per pandemiją „gyvus“ susitikimus sparčiai keitė virtualūs mokymai, tačiau pastebėjome, kad daugybė mokymų rinkoje yra tiesiog per brangūs: daugelis negali sau leisti įsigyti jų be įmonės pagalbos, įmonės taip pat ne visada sutinka pirkti su tiesioginiu darbu nesusijusių, bet žmonėms naudingų ir įdomių kursų. Taip kilo idėja sukurti mokymų platformą, kurioje už tikrai nedidelę kainą įsigijus mėnesinę narystę, prenumeratoriai galės matyti lietuviškus profesionalų mokymų įrašus, tiesiogines transliacijas, ar dalyvauti gyvuose susitikimuose. Žiniasklaidos kūrėjai eina tuo keliu, kad juos vis labiau išlaiko bendruomenė. Manau, kad ir mokymų bei konferencijų verslas bus tvarus tuomet, kai turinį rinksis ir už jį mokės patys žmonės, kai bendruomenė spręs, kas jiems įdomu, ko trūksta ir už ką nori mokėti“, – sako J. Varanavičė.

A. Grigorian, M. Pitrėnas, A. Landsbergienė
A. Grigorian, M. Pitrėnas, A. Landsbergienė
© Asmenininis albumas


Platforma jungs daugybę skirtingų sričių profesionalų, kurie dalysis savo žiniomis ir patirtimi: visą gyvenimą į žmogaus psichologiją besigilinantis psichiatras-psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis, žurnalistė bei laidų vedėja Daiva Žeimytė-Bilienė, dviejų Marie Sklodowska-Curie premijų laureatė, mokslininkė Urtė Neniškytė, iškalbos ir retorikos meistrė, aktorė Adrija Čepaitė, daugybę metų didžiulėms organizacijoms vadovaujanti Kristina Meidė ir daugybė kitų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(38 žmonės įvertino)
2.3421

Įvardino dvi tendencijas, kurių nepaisančios organizacijos yra tiesiog pasmerktos išnykti

Organizacijos, bendruomenės, net šalys, siekiančios tik pelno, yra bevertės. O hierarchijos...

Šitaip elgdamasis paslysta ne vienas vadovas: vietoj tikėtos verslo sėkmės galite patirti skaudų nusivylimą (5)

Ego – neatskiriama kiekvieno žmogaus dalis, kuri turi tamsiąją ir šviesiąją pusę....

Keturi aukščiausiojo lygio vadovų patarimai atsigauti siekiančiam verslui: tyla organizacijoje yra itin pavojinga

Ekonominę ir sveikatos krizę visame pasaulyje sukėlusi pandemija vienus verslus sugriovė, kitiems...

Austėja Landsbergienė: įdomiai mokytis galima ir valgant vakarienę (206)

Kas padeda Modestui Pitrėnui išlaikyti dėmesį mokantis net 18 valandų per parą? Kodėl jam...

Top naujienos

Kauno klinikų gydytoja papasakojo, kam verta atlikti lazerinę regėjimo korekciją, o kam ji nepadės (16)

Lazerinė akių korekcija Lietuvoje atliekama jau ne vieną dešimtmetį, tačiau šias operacijas...

Pirmą kartą pajuto COVID-19 chaosą, prie kurio Europa jau pripratusi: ateitis bus labai bauginanti (95)

Vos prieš kelias savaites Singapūras buvo, galima sakyti, gyvas pandemijos suvaldymo pavyzdys....

Prekybos tinklai ieško šimtų darbuotojų, siūlo premijas už priviliotus žmones (272)

Didieji prekybos tinkai ieško šimtų darbuotojų – anot jų, situacija rinkoje itin sudėtinga....

Ką Lenkijos išstojimas iš ES reikštų Lietuvos gyventojams: prognozuoja produktų brangimą (352)

Lenkijai pareiškus, kad dalis Europos Sąjungos sutarties straipsnių yra „nesuderinami“ su šios...

Artėja pasaulinė geriamojo vandens krizė: tai, ką sužinosite privers užsukti čiaupą (91)

Maždaug 75 proc. Žemės teritorijos sudaro vanduo, tačiau tik apie 5 procentus jo yra gėlas ir...

„Žalgirio“ bėdos nesibaigia: didžiausią sezono pergalę apkartino Mudiay trauma (48)

Penktadienį geriausias karjeros Eurolygoje rungtynes sužaidęs Emmanuelis Mudiay galingai startavo...

Rimvydas Valatka. Pilėnų sindromas

Seni sovietiniai anekdotai aktualūs kaip niekada. Ką daryti prasidėjus atominiam karui, klausia...

Kaune siautėja nevaldomi nepilnamečiai: vagia, laužo ir baugina parduotuvių darbuotojus (175)

Įvairiose miesto vietose gyvenantys kauniečiai pastaruoju metu negali atsistebėti vaikų...

Ką Lietuvai reikštų karo debesys virš Taivano: įspėja apie pragaištingą konfliktą dviem frontais (241)

Kai Kinija bus suvienyta. Šį sakinį ypač pamėgusi Kinija neslepia ketinimų užgrobti Taivaną...

Dėl skardinės alaus – įnirtinga prokurorų kova (166)

Neįtikėtina, bet prokurorai įnirtingai siekė, kad iš vienos Kretingos rajone esančios...