aA
Lyderystė – tai ne karūna, kurią galima užsidėti, ar pareigos, kurias būtų galima skirti. Lyderystė gali būti susijusi su tiesioginiu vadovavimu, bet sėkmingai gali būti išreiškiama ir daugelyje kitų gyvenimo sričių, neturinčių tiesioginių sąsajų su vadovo pozicija. San Diego universiteto (JAV) lyderystės profesorius Joseph Rost, atlikęs didžiulį tiriamąjį darbą, 1991 metais išleistoje knygoje „Lyderystė XXI amžiuje“ konstatavo, jog rado daugiau kaip 200 plačiai naudojamų lyderystės apibrėžimų. Kai tiek daug skirtingų interpretacijų, nieko stebėtino, kad ir Lietuvoje šiandien ši sąvoka traktuojama labai skirtingai.
Lyderystė
Lyderystė
© Unsplash

Čia kyla klausimas – kai tiek daug nuomonių ir teorijų, o laiko resursas ribotas, į ką lyderystės temoje reikėtų gilintis, norint gauti kuo daugiau praktinės naudos? Nors skirtingų apibrėžimų šimtai, bet nemaža dalis stipriausių šios srities ekspertų, tokių kaip Peter Drucker, Michael Porter, Liu Chuanzhi, Roger Martin, Rita McGrath, Whitney Johnson ir kt., kalba apie tai, jog lyderystės galima mokytis, apie ją galima skaityti ir diskutuoti, bet tikraisiais lyderiais tampa tie, kurie suprasdami savo stiprybes bei apribojimus, turėdami aiškias vertybes, prisiimdami pilną atsakomybę už savo veiksmus ir tų veiksmų rezultatus, apjungia žmones ir geba sukurti tvarų ilgalaikį rezultatą, taip užsitarnaudami lyderio statusą. Čia labai svarbu suprasti vieną momentą – tokio dalyko, kaip universalus lyderystės modelis, kuris tiktų visiems – nėra. Tie, kurie savo apibrėžimą bando pateikti kaip „teisingiausią“ ar „vienintelį“, sąmoningai arba tiesiog dėl nepakankamo šios temos išmanymo, klaidina kitus.

Žmonės su skirtingais charakteriais pasaulį suvokia ir jame veikia skirtingai, todėl savo stiprybių ir apribojimų žinojimas arba kitais žodžiais kalbant – gilus savęs pažinimas, yra viena iš pirmųjų užduočių, kurią turi atlikti žmogus, siekiantis lyderystės meną įvaldyti praktiškai.

6 lyderių tipai: kuris esate jūs?
© Shutterstock

Psichologas ir pasaulyje didelio populiarumo susilaukusių knygų autorius Daniel Goleman, sukūręs emocinio intelekto sąvoką, dirbdamas kartu su psichologijos profesoriumi Richard Boyatzis bei lyderystės eksperte Annie McKee, sukūrė 6 skirtingų lyderystės stilių modelį, kuris, norintiems geriau pažinti save ir savo dominuojantį lyderystės stilių, tampa puikiu pagalbiniu įrankiu.

Pasak D. Goleman, vadovas, kuris neskiria reikiamo dėmesio savo stiprybių ir apribojimų pažinimui, nejučia prisiriša prie vieno, jam patogiausio ir geriausiai jo charakterį atitinkančio lyderystės stiliaus, kurį ima taikyti savo kasdienėje veikloje, net nesusimąstydamas, kad tai, kas vienose situacijose pasitarnauja kaip talentas, kitose veikia kaip apribojimas ar trūkumas.

Pasižiūrėkime į kiekvieną lyderystės stilių atidžiau.

Dominuojantis lyderis. Šis stilius geriausiai matomas kariuomenėje bei kitose jėgos struktūrose, kuriose lyderis duoda aiškus nurodymus ir reikalauja, kad jie būtų vykdomi neatidėliojant ir taip, kaip pasakyta. Vadovai, kuriems būdinga dominuojanti lyderystė, pasiekia gerų rezultatų krizių valdymo laikotarpiu. Taip pat, tai pasiteisina ir dirbant su „sunkiais“, konfliktiškais, agresyviai nusiteikusiais, turinčiais itin žemą motyvaciją darbuotojais bei partneriais. Jei tokį lyderystės modelį vadovas taikys sąmoningų, brandžių ir kompetentingų žmonių komandoje arba tuomet, kai darbas turi būti paremtas bendradarbiavimu, ilgalaikės pasekmės veiklos rezultatui bus neigiamos, o komandoje įsivyraus nepasitikėjimas ir iniciatyvos stoka. Tokia lyderystės forma netiks ir ten, kur reikalingas nuolatinis kūrybinių idėjų generavimas.

Lyderis vizionierius. Jie sutinkami ten, kur vyksta revoliucijos arba griaunamos senos ir nusistovėjusios nuostatos. Šie lyderiai, stovėdami ant pakylos, įkvepia susirinkusius žmones atsisakyti nebeveikiančių suvaržymų, sutelkdami juos naujo ir geresnio kūrimui. Puikus lyderio vizionieriaus pavyzdys verslo pasaulyje yra Steve Jobs, iškėlęs ambicingus tikslus ir sukūręs Apple produktams visiškai unikalią nišą. Ten, kur reikia žmones paskatinti siekti naujovių ir ieškoti kūrybinių sprendimų, ši lyderystė bus pati efektyviausia. Tuo tarpu veiklose, kurios jau turi aiškią kryptį bei viziją, kur reikia susitelkti į žmonių auginimą, maksimaliai kokybišką užduočių atlikimą bei veiklos discipliną, toks lyderystės stilius sukels nesibaigiantį chaosą.

Palaikantis lyderis. Tai lyderiai, kurie pirmu prioritetu stato santykius su žmonėmis ir deda maksimalias pastangas į kuo geresnės emocinės aplinkos sukūrimą. Ši lyderystės forma puikiai matoma tinklinės rinkodaros versluose, kur sėkmę nulemia santykio su komanda kokybė. Tai puikiai tinka ir personalo vadovams, ypač tuomet, kai įmonės vadovas yra reiklus ir turintis stipriai išreikštą orientaciją į rezultatą. Palaikantys lyderiai sukurs didelę vertę tose organizacijose, kuriose ilgą laiką vyko konfliktai, iššaukę susiskaldymą ir tarpusavio priešiškumą. Šios lyderystės reikėtų vengti ten, kur veikti reikia greitai, tiksliai ir labai koordinuotai.

Demokratinis lyderis. Šis stilius kuria didžiausią vertę tada, kai reikia paskatinti kuo didesnį kompetentingų ir turinčių reikiamus įgūdžius komandos narių įsitraukimą. Demokratiniai lyderiai vadovauja per susitarimus, nuomonių išsakymą ir geriausio sprendimo paiešką, nepiktnaudžiaudami direktyviais nurodymais ir savo nuomonės primetimu. Šis stilius neduos rezultato tais atvejais, kai komandos nariai neturi reikiamos patirties arba ji dar labai menka. Demokratija tokiose situacijose labai greitai perauga į tuščias diskusijas ir visiškai neefektyvius, situacijos neatitinkančius pasiūlymus.

Aukštų standartų lyderis. Šių lyderių tikslas – ambicingų tikslų įgyvendinimas ir aukštų veiklos standartų kūrimas. Iš savęs ir iš kiekvieno komandos nario reikalaujama tik pačių geriausių rezultatų. Kai to reikalauja situacija, šie lyderiai aktyviai į veiklą įsitraukia patys, kad savo asmeniniu pavyzdžiu parodytų, ką įmanoma pasiekti. Vidutinius arba prastus rezultatas šie lyderiai toleruoja labai trumpą laiką arba netoleruoja visai. Jei įmonėje dominuoja ši lyderystė, toli gražu ne kiekvienas darbuotojas atlaiko tokius standartus ir darbo tempą, o laikui bėgant perdega ir nemaža dalis stiprių bei ištikimų žmonių, todėl čia reikalingas atidumas. Šis modelis nepasiteisina, kai įmonėje ilgą laiką vyko veikla, orientuota į procesą, bet ne į rezultatą. Tai gana dažnai galima sutikti valstybinėse įmonėse bei organizacijose, kurios gauna finansavimą nepriklausomai nuo to kokią kuria vertę. Greitas perėjimas nuo proceso į aukštus standartus gali sukelti stiprų pasipriešinimą, tylų sabotažą arba masinį darbuotojų pasitrakimą.

Tikslas
Tikslas
© Shutterstock

Lyderis mokytojas. Ugdomoji lyderystė duoda geriausią rezultatą ten, kur reikia sukurti ilgalaikę darbuotojų motyvaciją, susiejant jų asmeninius tikslus su tikslais, kuriuos turi įmonė. Lyderis mokytojas bus vertingas ir ten, kur norima užauginti sau pamainą, perduodant geriausią sukauptą patirtį. Ši forma nebus tinkama veiklose, kuriose dirba žmonės su žema kompetencija ir juos reikia mokyti „nuo nulio“.

Ar skaitydami kiekvieno stiliaus aprašą radote tą, kuris geriausiai atspindėtų jūsiškį? Kaip rodo patirtis, paprastai vienas stilius būna dominuojantis, o kitas – papildantis. Tais atvejais, kai sau bandoma priskirti tris ar dar daugiau, paprastai tai parodo, kad stinga gilesnio savęs pažinimo.

Tikiuosi, kad pažintis su tuo, kokia skirtinga gali būti lyderystė, jums padėjo į save pasižiūrėti iš šalies ir įsivertinti, kokiose situacijose jūs galite kurti didžiausią vertę, o kur reikėtų išeiti iš sau įprasto elgesio arba lyderio rolę perduoti kitam, geriau atitinkančiam situacijos poreikį, žmogui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Patyrę verslininkai įvardijo, ką reikia daryti, norint uždirbti: taip paprasta, kad daugelis nepagalvoja (16)

Daug girdime apie verslumą, norą arba nenorą būti verslininkais. Žmonės vis diskutuoja: ar...

6 lyderių tipai: kuris esate jūs? (1)

Lyderystė – tai ne karūna, kurią galima užsidėti, ar pareigos, kurias būtų galima skirti....

Kaip susigrąžinti gyvenimo džiaugsmą sunkiu laikotarpiu: padės keli kasdieniai įpročiai

Užslinkus ypač sudėtingam laikotarpiui, ima atrodyti, kad gyvenimas nebeteikia jokio džiaugsmo....

Lyderystės eksperto patarimai, kaip padauginti laiką: taip gyvena lyderiai (2)

„Visi kiekvieną parą turime po tūkstantį keturis šimtus keturiasdešimt minučių arba...

Mentorystė interjero dizainerei padėjo pralaužti ledus: buvo sunkių akimirkų

Dažniausiai mūsų šalies verslininkai įsitvirtina Lietuvos rinkoje, o paskui siekia pristatyti...

Top naujienos

Dulkys prognozuoja, kad karantinas bus pratęstas dar mėnesiui pokyčiai - nebent vasarį (308)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys „Verslo žinioms“ teigė, kad prognozuoja karantino...

Persirgę COVID-19 gali tikėtis valstybės finansuojamų sanatorijų: bus lengvinami teisės aktai (95)

Koronavirusu persirgusiems gyventojams gali būti suteikiama reabilitacija sanatorijose, kuri yra...

Po paviešintų vaizdų iš Putino dvaro – audringa reakcija: kraupi beskonybė (653)

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas , kuris savaitgalį sugrįžęs į Rusiją buvo areštuotas,...

Meteorologai žada šaltoką vasarį: ar ankstyvą pavasarį išpranašaus ateinanti barsuko diena? (25)

Visi esam girdėję liaudiškų orų spėjimų. Dalis jų nukreipti į netolimą ateitį, tokie kaip...

Vidas Rachlevičius. COVID-19 – ilgam, o svarbiausia – pasitikėjimas (38)

Trumpa įžanga. Šiais laikais didelė dalis žmonių a priori viską žino. Kiti, perskaitę...

Svarstoma apie kai kurių verslų ribojimų laisvinimą: pirmenybė – smulkiesiems (174)

Lietuvoje mažėjant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, kalbama apie kai kurių verslo sektorių...

Vaidas Čeponis | D+

Čepas veža Indrę Balnionytę: krepšinio teisėjai tenka bausti ir žaidėjus, ir brakonierius bei išgirsti raginimų grįžti į virtuvę

Vilnietė Indrė Balnionytė yra geriausia Lietuvoje krepšinio teisėja tarp moterų. Ji teisėjauja...

Baltijos šalys ragina ES leisti išvežioti „AstraZeneca“ vakciną dar iki jos patvirtinimo (2)

Baltijos šalių premjerai penktadienį paragino Europos Sąjungos institucijas leisti išvežioti po...

Rūta Lapė | D+

Kasdienybės herojai. Dana Ribas – nuo gyvenimo skurde iki nesuvokiamos prabangos ir kaip serialo žvaigždės dviese pragyvena už 800 eurų

Izraelyje gyvenanti lietuvė Dana Ribas – nuo vienišos mamos svečioje šalyje iki deimantų...