Kaip skelbia ŠMM, atlyginimų augimas fiksuojamas tiek mieste, tiek kaime.

Ministerija pateikia rugsėjo mėnesio atlyginimų duomenis: skirtingose savivaldybėse bendrojo ugdymo mokyklų mokytojų atlyginimai didėjo nuo 5 proc. iki 31 proc. Kauno ir Vilniaus mokytojams atlyginimai padidėjo 16 proc., Klaipėdos – 11 proc., Šiaulių – 9 proc., Panevėžio – 5 proc. Didžiausi mokytojų atlyginimų kilimo šuoliai fiksuojami Širvintų rajone – 31 proc., Rietavo savivaldybėje – 25 proc., Kalvarijos savivaldybėje – 24 proc., Jurbarko, Prienų r. – 22 proc., Vilniaus rajono – 21 proc.

Pasak ŠMM, didelė dalis savivaldybių lėšas perskirstė jau po pirmojo atlyginimo išmokėjimo, todėl situacija ateinančias mėnesiais turėtų gerėti. Ketinama atlyginimų pokyčius analizuoti ir likusiais šių metų mėnesiais.

Kaip skelbia ŠMM, nuo 2019 m. rugsėjo antruoju etatinio įvedimo etapu bus skiriama papildomų lėšų papildomoms mokytojų darbo valandos apmokėti, o vidutinis atlyginimų augimas bus tolygesnis.

ŠMM tvirtina, kad iki šiol tik 5 proc. mokytojų turėjo 36 val. per savaitę darbo krūvį, net 30 proc. mokytojų dirbo mažesniu nei pusės etato (18 val.) krūviu. Buvo mokama tik už pamokas, pasirengimą joms ir mokinių darbų taisymą. Perėjus prie etatinio apmokėjimo modelio mokytojai gauna atlygį ir už kitas veiklas.

Vertinant mokyklų pateiktus mokytojų krūvius (iki šiol pateikta apie 16,3 tūkst. mokytojų krūvių), 75 proc. bendrojo ugdymo mokytojų turima etato dalis išaugo. Bendrai vedamų pamokų dalis etate sumažėjo 14 procentiniais punktais (nuo 70 iki 56 proc.). Tad didelei daliai mokytojų sumažėjo kontaktinių valandų skaičius, bet padidėjo bendras, o kartu ir gaunamas atlygis. Dabar miesto mokyklose mokytojai vidutiniškai dirba 0,8 etato, kaimo mokyklose – 0,7 etato", – rašoma ŠMM pranešime.

Tikisi pritraukti daugiau jaunų mokytojų

Esą etatinio sistema palanki padedantiems mokytojams. Šiais mokslo metais 27 proc. mokytojų iki 30 metų dirba pilnu krūviu, tai yra, turi visą etatą. 2016 m. pilnu krūviu dirbo tik 2 proc. jaunų mokytojų, 2017 m. – 7 proc.

Anot ŠMM, žymiau didėjo ir jaunų mokytojų atlyginimai. Ką tik pradėjusių dirbti pedagogų iki 30 metų amžiaus vidutinis atlyginimas šiemet yra 836 Eur, palyginti su pernai padidėjo 166 eurais. 31-40 metų amžiaus grupėje vidutinis atlyginimas šiemet 931 Eur, palyginti su pernai padidėjo 129 Eur. Kitose amžiaus grupėse fiksuojamas padidėjimas nuo 57 iki 107 Eur.

Kartu su etatiniu modeliu įvedus naują pradedančiojo mokytojo etatą, jauniems mokytojams net mažose mokyklose yra galimybė sudaryti adekvatų darbo krūvį. Tikimasi, kad gerėjančios darbo sąlygos ir augantis atlyginimas į mokyklas padės pritraukti daugiau jaunų mokytojų. Pernai jauni mokytojai sudarė tik 3 proc. visų pedagogų.

Skirs daugiau individualaus laiko

Naujas mokytojų darbo apmokėjimo modelis yra viena iš švietimo kokybės gerinimo priemonių. Švietimas siekia užtikrinti kokybišką išsilavinimą kiekvienam vaikui, nepriklausomai, kur jis gyvena, kaime ar mieste, kokioje šeimoje auga. Kadangi iki šiol mokytojams būdavo atlyginama tik už pamokas, labai retai mokiniai po pamokų gaudavo pagalbą.

Dalis tėvų, ypač artėjant egzaminams, ieškodavo korepetitorių. Tai iškreipia švietimo sistemą, didina socialinę atskirtį. Perėjus prie etatinio, atsirado galimybė mokytojams skirti ir teisingai sumokėti už valandas, praleistas su mokiniais po pamokų, jiems teikiant reikalingą individualią mokymosi pagalbą.

Atlyginimai augs dar 20 proc.

Įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimo modelį, nuo rugsėjo mokytojų atlyginimų fondas pasipildė 17,4 mln. eurų.

Galutinai įvesti etatinį modelį planuojama 2019 m. rugsėjį. Iš viso iki 2020 m. mokytojų algoms valstybė numačiusi skirti 95 mln. eurų. Pasak ŠMM, tai leis mokytojų atlyginimus vidutiniškai padidinti 20 proc.

Vidutinis mokytojų atlyginimas 2016 metais buvo 783 eurai, 2017 metais – 822 eurai, 2018 metais – 934 eurai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (55)