aA
IT industrijoje vis dar egzistuoja gajus mitas, kad programuotojų darbas yra kur kas vertingesnis nei testuotojų, o darbe jiems tenka tik antraplanis vaidmuo. Tačiau panašius stereotipus galutinai sugriovė per pandemiją išaugęs šių specialistų poreikis ir visame pasaulyje sparčiai auganti profesionalių testuotojų bendruomenė.
Papasakojo, kaip įsitvirtinti IT srityje be techninių žinių bagažo ir susikurti sėkmingą karjerą
© Shutterstock

Kokį darbą IT įmonėje atlieka testuotojai? Kokia ateitis laukia šių specialistų ir kaip įsitvirtinti IT srityje be techninių žinių bagažo? Įžvalgomis pranešime žiniasklaidai dalijasi „Devbridge“ įmonėje testavimo praktikoms vadovaujantis Nikolajus Tolkačiovas.

Nikolajus Tolkačiovas
Nikolajus Tolkačiovas
© Asmeninins albumas


Kaip keičiasi požiūris į testuotojų profesijos reikšmę? Ar vis dar tenka išgirsti nuomonių, kad testuotojų pagrindinis darbas yra tikrinti programuotojų padarytas klaidas?

– Teko išgirsti kelias istorijas, kaip projekto užsakovai testuotojų komandas norėjo iškeisti į programuotojus, nes kam gi mokėti už tą testavimą. Dabar tokių kuriozinių situacijų beveik nepasitaiko ir dauguma užsakovų vertina testuotojų kuriamą vertę ir suteikiamą naudą. Teko girdėti, kad kai kurie specialistai anksčiau gėdijosi, kad dirba testavimo srityje ir vengdavo apie tai viešai pasisakyti.

Prieš aštuonerius metus man pačiam stigo pasitikėjimo atvirai kalbėti apie tai, ką veikiu. Atrodė, kad tik programuotojai gali didžiuotis dirbdami IT srityje. Tačiau šis požiūris stipriai pasikeitė. Šiandien testuotojai yra ne tik vertinami darbdavių, bet jų atliekamo darbo verte neabejoja jau ir kiti IT profesionalai.

– Pandemija išaugino daugelio IT profesijų reikšmingumą. O kaip yra su testuotojais, ar jų poreikis išaugo?

– Karantinas pakeitė ne tik verslo sektoriaus, bet ir visuomenės požiūrį į IT specialistų atliekamą darbą. Visos technologijų sektoriaus specialybės tapo dar populiaresnės. Tačiau labiausiai džiugina, kad karantino metu testuotojų profesija tapo dar reikšmingesnė. Praėjusiais metais pirmą kartą teko nuotoliniu būdų organizuoti įmonės iniciatyva nuo 2017 metų įkurtą nemokamą akademiją „Sourcery for Testers“. Ši akademija yra skirta visiems, turintiems bent minimalų žinių bagažą ir norintiems išbandyti savo jėgas IT sektoriuje. Sulaukėme rekordinio dalyvių skaičiaus ir tai yra suprantama, kadangi vienas iš paprasčiausių ir greičiausių būdų patekti į IT sritį yra būtent testavimas.

Viena iš lengvinančių aplinkybių yra tai, testavimo principai yra pakankamai bendri ir retai pasitaiko tokių apribojimų, kad būtinai reikia mokėti Java, C#, JavaScript ar kokią nors kitą programavimo kalbą, kuri labai segmentuoja visą programavimo rinką. Įmonėje mes nelabai kreipiame dėmesio, kokia programavimo kalba kandidatas yra rašęs kodą, nes principai visur yra panašūs, o mūsų testuotojai su profesionalių komandų pagalba pakankamai greitai adaptuojasi ir prie naujo įrankio ar naujos programavimo kalbos.

Testuotojai labai sparčiai auga ir tobulėja: jei pažvelgtume į kelis patyrusio testuotojo lygio darbo skelbimus prieš kelerius metus ir dabar, tai pastebėtume labai aiškią tendenciją, kad reikalavimai keičiasi, tačiau ne sukauptos patirties darbe atžvilgiu, o techninių kompetencijų prasme. Tai tik parodo kylantį testuotojų profesijos lygį.

– O kaip keičiasi testuotojų profesijos kompetencijų laukas?

– Visas programinės įrangos kokybės klausimas sulaukia vis daugiau dėmesio ne tik iš testavimo specialistų, bet ir iš kitų komandos narių, todėl ši sritis labai sparčiai juda į priekį. Smagu, kad testuotojų bendruomenė visada turi iššūkių ir nesustoja tobulėti. Visada galima kažką naujo išmokti ir vėliau pasidalyti su kitais entuziastais. Pastebėjome, kad į mūsų vidinių žinių ir gerųjų praktikų pasidalijimų renginius bei grupes užsuka vis daugiau programuotojų, o jie savo ruožtu atsineša šviežių idėjų ir praplečia mūsų galimybes.

Projektinėje veikloje vis dažniau pastebime , kad kokybė tampa ne tik testuotojų, bet visos komandos atsakomybė ir tai leidžia vis daugiau darbų atlikti glaudžiai bendradarbiaujant su programuotojais, taip juos labiau įtraukiant į veiklas, kurios padeda pagerinti kuriamo projekto kokybę.

Papasakojo, kaip įsitvirtinti IT srityje be techninių žinių bagažo ir susikurti sėkmingą karjerą
© Shutterstock


– Šią savaitę prie įmonės prisijungė 100-tasis testuotojas. Kaip pavyko suburti tokią didelę bendruomenę ir kas jus visus vienija bendroje veikloje?

– Teko girdėti malonius atsiliepimus, kad mūsų įmonės testuotojų bendruomenė garsėja labai profesionaliais ir stipriais specialistais. Darbas mūsų srityje tikrai nėra lengvas, o ir tempas yra pakankamai greitas, todėl pas mus pradedantys dirbti žmonės profesine prasme užauga labai greitai. Žinoma, ne visiems toks tempas yra priimtinas, yra juk ir tokių žmonių, kurie nori tiesiog ateiti į darbą ir daryti tai ką, darė pastaruosius penkerius metus, vengti iššūkių, nes tai tikrai vargina.

Tačiau mūsų profesijos atstovams būtina išeiti iš tos komforto zonos ir nuolat tobulėti. Man teko vienu metu statyti namą, šeimoje susilaukti antrojo vaiko ir kopti karjeros laiptais, todėl visiškai sutinku, kad toks tempas yra ne visiems ir pats to nekartočiau. Vis dėlto mūsų organizacijos testuotojai, nori augti ir jiems būtina suteikti daug tobulėjimo galimybių.

Mus visus įmonėje vienija nuolatinė žinių dalijimosi kultūra. Labai dažnai komandos nariai buriasi drauge įgyvendinti idėjas, kurios visiškai nesusijusios su projektine veikla. Taip pat yra nemažai įkvepiančių žmonių, iš kurių ne tik gali daug ko išmokti, bet ir pabendrauti, ir padiskutuoti įvairiomis temomis. Yra tokių specialistų, kurių sugebėjimais aš labai žaviuosi ir pats iš jų mokausi. Mūsų įmonėje visi komandos nariai turi daug savarankiško darbo, kuris tiesiogiai nulemia projekto rezultatus. Smagu matyti augančią naują specialistų kartą, kuri užaugo mūsų įmonės viduje ir vis labiau padeda tobulinti darbo procesus. Ypač džiugu, kad jie jau perduoda sukauptas žinias ir naujai iš išorės prisijungusiems testuotojams.

– Kokia ateitis laukia testuotojų profesijos atstovų?

– Testuotojų paklausa ir toliau augs. Tiesa, pasaulyje yra ir nemažai kompanijų, kurios nebeturi testuotojų. Visą produkto testavimą atlieką programuotojai, o jiems padeda testavimo treneriai, kurie netestuoja, bet konsultuoja programuotojus.

Ar šis metodas bus tinkamas visuose projektuose ir kompanijose, dar nėra aišku, nes ne visiems sėkmingai pavyko pereiti prie tokio darbo principo.

Mes skatiname testuotojus į testavimą žiūrėti labai plačiai, net jei kažkada ateitų toks laikas, kai visi rankinio testavimo darbai būtų atlikti programuotojų, mes vis dar turėtume nemažai kitų sričių, kuriose galėtume atnešti pasveriamos naudos projektams, o ir mūsų žinių dalijimosi kultūra būtų nepakeičiama tokiai testavimo revoliucijai. Kad ir kokia būtų testavimo ateitis kitais metais arba 2025-aisiais, manau, kad mes esame gerai prisitaikę nuolat tobulėti ir ateityje taikyti modernius testavimo principus.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.0000

Šiemet šioje srityje atlyginimai kyla sparčiausiai, o konkuruojant dėl gerų specialistų siūlomas ir papildomas gėris (14)

Nekilnojamo turto (NT) rinka išgyvena pakilimo laikotarpį – nuo metų pradžios NT kainos...

Patenkintas, bet vis tiek žvalgosi naujo darbo – dėl kokių darbuotojų labiausiai turėtų nerimauti darbdaviai (17)

Šiandien darbdaviams tenka dvigubas iššūkis: ne tik pritraukti, bet vėliau ir išsaugoti...

Perspektyvi sritis, kurioje šiuo metu itin laukiami nauji talentai – per porą metų atlyginimas išaugs kelis kartus (12)

Darbą finansų srityje vis dar supa nemažai stereotipų, o vienas dažniausiai akcentuojamų, kad...

Šie specialistai Lietuvoje neruošiami, o trūkumas – didelis: darbuotojus vilioja net iš karo pramonės (14)

Trūkstant inžinerijos specialistų, verslas priverstas sukti galvą, kur ir kaip rasti...

Įspėja, kad 21-ame amžiuje darbo pakaks ne visiems – niūrios prognozės pildosi greičiau, nei įsivaizduota (54)

Taip teigia Oksfrodo universiteto ekonomikos mokslų daktaras Daniel Susskindas. Su Didžiosios...

Top naujienos

Provokacijos iš Baltarusijos darosi vis įžūlesnės: tai buvo pirmas kartais, kai neteisėtas migrantas taip elgėsi (26)

Neteisėtai į Lietuvą mėginančių patekti migrantų skaičius pastaruoju metu sumažėjęs,...

Šalies reanimacijose dėl COVID-19 gydomi keli mažamečiai: grėsminga komplikacija gali atsirasti net po 4–5 savaičių (206)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį pranešė, kad Vilniuje, ligoninės...

Praeityje skandalingo veikėjo karjeroje – neįtikėtinas šuolis: be medicininio išsilavinimo gavo aukščiausias pareigas ligoninėje Malinauskas: tai visiškas absurdas (415)

Paaiškėjus apie kontroversiškai vertinamo Juliaus Pankos naujas pareigas Kupiškio ligoninėje,...

Medikai kovoja dėl sunkia COVID- 19 forma sergančio vaiko gyvybės: aiškėja, kad tėvai nebuvo pasiskiepiję (381)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys feisbuke pasidalijo trumpa informacija apie reanimacijoje...

Klaipėdietės kurtus drabužius vilkės net pati Jennifer Lopez: juos išvysite „Netflix“ filme

Šis ruduo Klaipėdoje įsikūrusiam prekės ženklui „Salanida“ išties ypatingas, ir ne tik...

Alytuje prireikė pratęsimo: „Dzūkijai“ – „Žalgirio“ testas nuolat atnaujinama, antras pratęsimas (34)

„Betsafe- LKL “ pirmenybėse Alytaus „Dzūkija“ meta rimtą iššūkį šalies čempionų...

Mindaugas Milinis | D+

Afganistane sovietų laikais tarnavusieji lietuviai: kraštas jau tada buvo pasmerktas

Afganistane talibams pralaimėjo ne koalicijos pajėgos, ne Vakarų pasaulis, o patys...

Lietuvos darbo rinkos neišgelbėtų net didžiuliai gimstamumo rodikliai: Krėpšta kalba apie imigraciją (272)

Vienas didžiausių iššūkių Lietuvos ekonomikai yra demografija , sako Lietuvos banko valdybos...

Policija įminė atokioje vietovėje rastos ir nieko nepamenančios moters mįslę jos kurtus papuošalus pirko Holivudo žvaigždės (6)

Nustatyta Kroatijai priklausančioje saloje rastos moters tapatybė. Išgelbėtoji nesugebėjo...

Transliacija / Lietuviškos atostogos. Gražiausia Madeiros vieta - virš debesų

Kad pamatytumėte gražiausią Madeiros vietą teks pakilti virš debesų. Anksti ryte, dar nepakilus...