aA
Kaip šiandien atrodo vyresnių žmonių darbo paieška? Pagal lygių galimybių įstatymą darbuotojų paieškos procese amžiaus kriterijaus net negali būti, tačiau realybėje įmonėms kandidatų amžius gana dažnai būna vienas iš pagrindinių kriterijų atliekant pirminę darbuotojų atranką – rūšiuojant gautus CV.
Nenuleiskite rankų: kaip susirasti darbą, kai jums virš 50 metų
© Adobe Stock

Taip, darbo skelbimuose šio (amžiaus) kriterijaus darbdaviai nenurodo – laikosi įstatymo numatytos tvarkos, tačiau neretai iš anksto apsibrėžia kokio amžiaus darbuotojas jiems turėtų tikti. Neabsoliutiname, tikrai yra daug įmonių, kurios renkasi darbuotoją pagal kvalifikacinius, o ne pagal fizinius kriterijus, pvz. lytį ar amžių. Taip pat yra įmonių, kurios žino, kad darbuotojų įvairovė įmonei duoda daugiau naudos.

Kandidatų amžius ir stereotipai

Amžius yra vienas iš tų kriterijų, kuriam bene dažniausiai taikomos išankstinės nuostatos ir stereotipai, pvz. net nesuteikus šansų, nepasikalbėjus su kandidatu, jam priskiriamos „tipinės vyresniems nei >50 metų amžiaus žmonėms būdingos“ savybės. Mūsų patirtis rodo, kad vertinantys kandidatus vien tik pagal amžių, praranda daug gerų darbuotojų. Vertinant vien tik pagal amžių negalima daryti išvadų apie žmogaus potencialą užimti vienas ar kitas pareigas.

Jaunimas paklausus ne tik Lietuvoje, tai bendra tendencija. Pagrindinės to priežastys, kodėl darbdaviai teikia pirmenybę jaunimui labai paprastos: didžioji dali darbo vietų kompiuterizuotos, vienaip ar kitaip susijusios su technika, technologijomis, o jaunoji karta iš esmės užaugo technologiniame pasaulyje, todėl jiems perprasti vieną ar kitą sistemą nėra sudėtinga. Taip pat darbo rinkos naujokai tikisi mažesnio atlyginimo ir tik augant patirčiai auginasi atlyginimą.

Dar viena priežastis, dažnas jų puikiai moka anglų kalbą, kuri yra būtina šiandienos versle. Ne ką mažiau svarbu – darbuotojo sveikata. Įmonės nori investuoti į jaunus, energingus, aktyvius, kurie dar alkani veiksmo, kurie nori daug ką nuveikti, kurie nori siekti karjeros, kurie nori daug dirbdami daug uždirbti, t.y. į jaunatvišką maksimalizmą, su tikimybe, kad jaunas specialistas ilgam pasiliks įmonėje. Įmonės nori investuoti į naujausias žinias ir šviežią mąstymą.

Dažniausi reikalavimai darbuotojams

Susisteminus darbo skelbimuose figūruojančius reikalavimus kandidatams, galima išskirti šiuos 10 reikalavimų:

 1. Darbo patirtis 2-5 metų
 2. Aukštasis išsilavinimas
 3. Kompiuterinis raštingumas
 4. Užsienio kalbų žinios (2 užsienio kalbos)
 5. Technologinis išprusimas
 6. Asmeninės savybės:
 • komunikabilumas
 • bendradarbiavimas
 • iniciatyvumas, aktyvumas, pozityvumas
 • kritinis, analitinis mąstymas
 • nuolatinis tobulėjimas, mokymasis visą gyvenimą

Kaip matote, pagal šiuos reikalavimus, galima būtų daryti prielaidą, kad šiuos reikalavimus labiau atitiktų jaunesni darbuotojai, bet tai yra tik prielaida. Turime daug pavyzdžių, kai įdarbinome vyresnius nei 50 metų kandidatus ir jie nei energija, nei noru mokytis nenusileido jaunimui.

Iš esmės, kiekvienos šalies demografinė padėtis turi labai didelę įtaką, kaip žiūrima į vyresnio amžiaus darbuotojus ir kaip jiems sekasi darbo paieška. Lietuva jau yra ant slenksčio, kai vyresni darbuotojai taps vis paklausesni, nes rinkoje nebus tiek jaunimo, kad galėtų užpildytų laisvas darbo vietas. Taip pat turi įtakos ir visuomenės požiūris į vyresnio amžiaus žmones, pvz. pietų šalyse klientų aptarnavime – viešajame maitinime yra įprasta matyti vyresnius darbuotojus, tuo tarpu Lietuvoje tai vis dar ne tokie dažni atvejai.

Nenuleiskite rankų: kaip susirasti darbą, kai jums virš 50 metų
© Shutterstock

Nesėkminga darbo paieška – kaip nepasiduoti?

Vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės nuolat susiduria su neigiamu darbdavių požiūriu, todėl darbo paieška jiems nėra lengvas procesas - jie praranda pasitikėjimą savimi, nuvertina savo patirtį ir laikui bėgant pradeda ieškoti žemesnio lygio pareigų, arba apskritai bet kokio, nekvalifikuoto darbo. Kai jų nevertina, retas kuris atsilaiko prieš neigiamas nuostatas ir išlaiko pasitikėjimą savimi.

Vyresniems ieškantiems darbo patariame visų pirma apie save galvoti ir kalbėti pozityviai, nenustoti domėtis ir mokytis, užsiimti įvairia veikla, nenuvertinti to pačio jaunimo (susiduriam ir su tokiais atvejais, kai vyresni kandidatai niekinamai kalba apie jaunimą, negali sau leisti kad jiems vadovautų ar sakytų kaip ir ką reikia daryti jausnesnis už juos žmogus, tokie dalykai neleidžia susikalbėti abiems kartoms), nebijokite ir nevenkite naujovių/technologijų.

Darbo paieška – praktiniai patarimai

Keli praktiniai patarimai susiję su darbo paieška: pasiruoškite profesionalų gyvenimo aprašymą, o jame pagrindinis akcentas turėtų būti jūsų darbo patirtis, įgūdžiai ir kompetencijos. Pakaks konkretaus ir tikslaus pastarųjų 10 metų jūsų darbinės patirties aprašymo. Apie dar ankstesnę darbinę patirtį galite kalbėti apibendrintai, neišsiplečiant. Savo gyvenimo aprašyme nenurodykite nei savo gimimo datos, nei kiek jums metų.

Darbo paieškai pasinaudokite pažįstamų ir artimųjų pagalba. Darbuotojų paieška per rekomendacijas yra vienas iš efektyvesnių būdų, todėl drąsiai pasinaudokite pažintimis. Pasidomėkite darbo rinkos naujienomis, atlyginimais. Kreipkitės į jus dominančias įmones tiesiogiai, bet kalbą pradėkite ne nuo to, kiek jums metų, o kokios srities jūs esate specialistas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.8333

Transporto logistika žengia į naują etapą – skambučių ir elektroninių laiškų era baigiasi

Transporto ir logistikos verslo šaka Lietuvoje yra itin stipri. Duomenų analitikos įmonės...

Papasakojo, kaip įsitvirtinti IT srityje be techninių žinių bagažo ir susikurti sėkmingą karjerą (10)

IT industrijoje vis dar egzistuoja gajus mitas, kad programuotojų darbas yra kur kas vertingesnis nei...

Verslą perkėlė į internetinę erdvę, tačiau apie tiekimą nepagalvojo – šių specialistų poreikis sparčiai auga visame pasaulyje (1)

Pandemijos metu medicinos produktų tiekimas strigo ne tik dėl viešųjų pirkimų, tiekėjų...

Lietuvoje nedirba kas 6 darbingo amžiaus žmogaus iki 35 metų (16)

Lietuvoje nesimoko ir nedirba maždaug kas šeštas jaunas žmogus. Kaip rodo „Eurostat“...

Samdys daugiau nei 200 darbuotojų: žada 4 pakopų atlyginimo augimą, mokestį už viršvalandžius ir premijas (36)

Darbo vietų skaičius sausio–birželio mėn. išaugo 7 proc. ir perkopė 2500 darbuotojų...

Top naujienos

Roma Macijauskaitė | D+

Tikina, kad namuose pagamintas gėrimas tvarko virškinimą, gerina lytinį pajėgumą ir per 10 minučių padeda atsigauti po audringo vakarėlio

Sveiko maisto kūrėju save vadinantis Andrius Vilkas (39 m.) vasarą muzikos festivaliuose lankosi ne...

Lietuvoje pastebėta keista tendencija: padaugėjo žiemą plintančios infekcijos atvejų (57)

Prieš keletą savaičių Didžiojoje Britanijoje buvo fiksuotas netikėtas noroviruso protrūkis...

Klimatalogas įvardijo, kas mūsų laukia rugpjūtį: kaitra nesugrįš, lietūs bus labai netolygūs (29)

Lietuvoje prasidėjo paskutinis vasaros mėnuo, o po rekordinių liepos karščių , atrodo, jau...

Keistas tvarstis pakaušyje užminė naują mįslę dėl Kim Jong Uno (65)

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas pastarosiomis dienomis viešumoje pasirodo su kelių...

40+ moterys: kirptis trumpai ar išlaikyti ilgus plaukus? (12)

Nuo senų senovės įvairiose kultūrose buvo tikima, kad ilgi plaukai turi magiškų galių ir yra...

Čempionų lygos atrankoje Arlauskio ir Dambrausko klubai pergales prarado paskutinėmis minutėmis

UEFA čempionų lygos atrankoje lietuviškų akcentų turintys klubai sužaidė itin panašiu...

Apsidairykite, ar jūsų namuose nėra šių nereikalingų ir neskoningų daiktų: buvo tikima, kad jie neva pritraukia negandas (48)

Sakoma, kad namų ūkio gerovei įtakos turi ne tik patys namai , bet ir daiktai, kurie juose yra....

Papietavusi prie ežero išsižiojo: atostogos tai atostogos, bet kokia kainytė! (140)

Paprastai aš nelinkusi burbuliuoti dėl kainų, ypač kai poilsiauju. Atostogos tam ir yra, kad...

Kodėl po seksualinių santykių peršti makštį ir kaip to išvengti (18)

Makšties perštėjimas, skausmas po seksualinių santykių – gana dažnas reiškinys, teigia...