aA
Kaip šiandien atrodo vyresnių žmonių darbo paieška? Pagal lygių galimybių įstatymą darbuotojų paieškos procese amžiaus kriterijaus net negali būti, tačiau realybėje įmonėms kandidatų amžius gana dažnai būna vienas iš pagrindinių kriterijų atliekant pirminę darbuotojų atranką – rūšiuojant gautus CV.
Nenuleiskite rankų: kaip susirasti darbą, kai jums virš 50 metų
© Adobe Stock

Taip, darbo skelbimuose šio (amžiaus) kriterijaus darbdaviai nenurodo – laikosi įstatymo numatytos tvarkos, tačiau neretai iš anksto apsibrėžia kokio amžiaus darbuotojas jiems turėtų tikti. Neabsoliutiname, tikrai yra daug įmonių, kurios renkasi darbuotoją pagal kvalifikacinius, o ne pagal fizinius kriterijus, pvz. lytį ar amžių. Taip pat yra įmonių, kurios žino, kad darbuotojų įvairovė įmonei duoda daugiau naudos.

Kandidatų amžius ir stereotipai

Amžius yra vienas iš tų kriterijų, kuriam bene dažniausiai taikomos išankstinės nuostatos ir stereotipai, pvz. net nesuteikus šansų, nepasikalbėjus su kandidatu, jam priskiriamos „tipinės vyresniems nei >50 metų amžiaus žmonėms būdingos“ savybės. Mūsų patirtis rodo, kad vertinantys kandidatus vien tik pagal amžių, praranda daug gerų darbuotojų. Vertinant vien tik pagal amžių negalima daryti išvadų apie žmogaus potencialą užimti vienas ar kitas pareigas.

Jaunimas paklausus ne tik Lietuvoje, tai bendra tendencija. Pagrindinės to priežastys, kodėl darbdaviai teikia pirmenybę jaunimui labai paprastos: didžioji dali darbo vietų kompiuterizuotos, vienaip ar kitaip susijusios su technika, technologijomis, o jaunoji karta iš esmės užaugo technologiniame pasaulyje, todėl jiems perprasti vieną ar kitą sistemą nėra sudėtinga. Taip pat darbo rinkos naujokai tikisi mažesnio atlyginimo ir tik augant patirčiai auginasi atlyginimą.

Dar viena priežastis, dažnas jų puikiai moka anglų kalbą, kuri yra būtina šiandienos versle. Ne ką mažiau svarbu – darbuotojo sveikata. Įmonės nori investuoti į jaunus, energingus, aktyvius, kurie dar alkani veiksmo, kurie nori daug ką nuveikti, kurie nori siekti karjeros, kurie nori daug dirbdami daug uždirbti, t.y. į jaunatvišką maksimalizmą, su tikimybe, kad jaunas specialistas ilgam pasiliks įmonėje. Įmonės nori investuoti į naujausias žinias ir šviežią mąstymą.

Dažniausi reikalavimai darbuotojams

Susisteminus darbo skelbimuose figūruojančius reikalavimus kandidatams, galima išskirti šiuos 10 reikalavimų:

 1. Darbo patirtis 2-5 metų
 2. Aukštasis išsilavinimas
 3. Kompiuterinis raštingumas
 4. Užsienio kalbų žinios (2 užsienio kalbos)
 5. Technologinis išprusimas
 6. Asmeninės savybės:
 • komunikabilumas
 • bendradarbiavimas
 • iniciatyvumas, aktyvumas, pozityvumas
 • kritinis, analitinis mąstymas
 • nuolatinis tobulėjimas, mokymasis visą gyvenimą

Kaip matote, pagal šiuos reikalavimus, galima būtų daryti prielaidą, kad šiuos reikalavimus labiau atitiktų jaunesni darbuotojai, bet tai yra tik prielaida. Turime daug pavyzdžių, kai įdarbinome vyresnius nei 50 metų kandidatus ir jie nei energija, nei noru mokytis nenusileido jaunimui.

Iš esmės, kiekvienos šalies demografinė padėtis turi labai didelę įtaką, kaip žiūrima į vyresnio amžiaus darbuotojus ir kaip jiems sekasi darbo paieška. Lietuva jau yra ant slenksčio, kai vyresni darbuotojai taps vis paklausesni, nes rinkoje nebus tiek jaunimo, kad galėtų užpildytų laisvas darbo vietas. Taip pat turi įtakos ir visuomenės požiūris į vyresnio amžiaus žmones, pvz. pietų šalyse klientų aptarnavime – viešajame maitinime yra įprasta matyti vyresnius darbuotojus, tuo tarpu Lietuvoje tai vis dar ne tokie dažni atvejai.

Nenuleiskite rankų: kaip susirasti darbą, kai jums virš 50 metų
© Shutterstock

Nesėkminga darbo paieška – kaip nepasiduoti?

Vyresni nei 50 metų amžiaus žmonės nuolat susiduria su neigiamu darbdavių požiūriu, todėl darbo paieška jiems nėra lengvas procesas - jie praranda pasitikėjimą savimi, nuvertina savo patirtį ir laikui bėgant pradeda ieškoti žemesnio lygio pareigų, arba apskritai bet kokio, nekvalifikuoto darbo. Kai jų nevertina, retas kuris atsilaiko prieš neigiamas nuostatas ir išlaiko pasitikėjimą savimi.

Vyresniems ieškantiems darbo patariame visų pirma apie save galvoti ir kalbėti pozityviai, nenustoti domėtis ir mokytis, užsiimti įvairia veikla, nenuvertinti to pačio jaunimo (susiduriam ir su tokiais atvejais, kai vyresni kandidatai niekinamai kalba apie jaunimą, negali sau leisti kad jiems vadovautų ar sakytų kaip ir ką reikia daryti jausnesnis už juos žmogus, tokie dalykai neleidžia susikalbėti abiems kartoms), nebijokite ir nevenkite naujovių/technologijų.

Darbo paieška – praktiniai patarimai

Keli praktiniai patarimai susiję su darbo paieška: pasiruoškite profesionalų gyvenimo aprašymą, o jame pagrindinis akcentas turėtų būti jūsų darbo patirtis, įgūdžiai ir kompetencijos. Pakaks konkretaus ir tikslaus pastarųjų 10 metų jūsų darbinės patirties aprašymo. Apie dar ankstesnę darbinę patirtį galite kalbėti apibendrintai, neišsiplečiant. Savo gyvenimo aprašyme nenurodykite nei savo gimimo datos, nei kiek jums metų.

Darbo paieškai pasinaudokite pažįstamų ir artimųjų pagalba. Darbuotojų paieška per rekomendacijas yra vienas iš efektyvesnių būdų, todėl drąsiai pasinaudokite pažintimis. Pasidomėkite darbo rinkos naujienomis, atlyginimais. Kreipkitės į jus dominančias įmones tiesiogiai, bet kalbą pradėkite ne nuo to, kiek jums metų, o kokios srities jūs esate specialistas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.8333

Norite kelti kvalifikaciją? Darbo rinkos tyrimas parodė, kokios trukmės mokymai naudingiausi ir kas už juos turėtų mokėti (1)

Kada paskutinį kartą kėlėte kvalifikaciją , lankėte kursus ar dalyvavote mokymuose? CV-Online...

Darbuotojų ieško netradiciniais būdais: darbo pokalbiai vyks „Tesla“ elektromobiliuose

Daugiau nei 150 tūkst. – tiek darbo skelbimų Užimtumo tarnybos platformoje pirmąjį pusmetį...

Vis dažniau CV vertina dirbtinis intelektas – ar ateityje jis visiškai pakeis žmogaus darbą?

Dirbtinio intelekto (DI) sprendimai atrankose yra pasitelkiami jau ne vienerius metus. Atsiranda vis...

Nuotoliu dirbančiųjų algos per pusmetį išaugo du kartus – pasakė, kokiose šalyse labiausiai

Darbuotojų paklausa vis dar viršija pasiūlą, tad įmonės dažniau ieško talentų už savo...

Top naujienos

Būsto nuomos rinka rudenį gali pažerti staigmenų: kainos nebeaugtų su viena sąlyga

Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, į Lietuvą prieglobsčio bėgo ieškoti ne tik ukrainiečiai, bet...

Kasdien – po naują karščio rekordą: miesto gyventojus perspėja ir dėl kito pavojaus, pataria iš namų neiti (1)

Tokio karščio, kaip ketvirtadienį, Lietuvoje nebuvo daugiau kaip 80 metų. Sinoptikai fiksuoja...

Virš Kauno pastebėtas ratus sukęs „Aeroflot“ lėktuvas – atimtas iš Rusijos

Ketvirtadienį iš Kauno oro uosto pakilo ir už 1 val. 53 min. ten pat nusileido lėktuvas „ Airbus...

Ukrainos žvalgyba: Rusija šiandien Zaporižios atominėje elektrinėje rengia provokaciją rusų okupantai išveža savo techniką iš užimto Enerhodaro

Žvalgyba gavo naujų įrodymų, patvirtinančių Rusijos pasirengimą teroristiniam aktui Ukrainos...

Karas Ukrainoje. Rusijai – juoda naktis: sprogimai griaudėjo ir Kryme, ir jos pačios teritorijoje Rusija pirmą kartą nuo liepos nepasiekė jokių teritorinių laimėjimų

Yra kelios galimos sprogimų Rusijos okupuotame Kryme priežastys, tačiau sprogimų šaltinis...

Rusija nebesirenka, ką žudyti: nauji grasinimai – grėsmė visai Europai (2)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis dar karta ragina Rusijos pajėgas pasitraukti, o...

Valdžios sprendimas sudomino ir STT: svarbi paslauga gyventojams pabrango net 14 kartų (16)

Aplinkos ministerijai pakeitus statybos užbaigimo procedūras jos ne tik 14 kartų pabrango, bet ir...

Po smūgių bazėms Kryme neliko Medvedevo grasinimų apie „teismo dieną“ (10)

Prieš mėnesį buvęs Kremliaus vadovas Dmitrijus Medvedevas švaistėsi grasinimais apie „teismo...

„Perlo Energijos“ žlugimą nuspėjęs Raimondas Kuodis: yra visos sąlygos revoliucijai (41)

Apie tai, kad kai kurie nepriklausomi elektros tiekėjai gali pasinaudoti bankrotu ekonomistas...

Ukrainietė išslydus bronzai nevaldė įtūžio, karūnos netekusi pasaulio čempionė patyrė kraujotakos kolapsą

Europos lengvosios atletikos čempionate įspūdingų emocijų pažėrė ketvirtadienio kovos dėl...