aA
Atėjus į pokalbį dėl darbo, atsakinėti tenka ne į mokyklos vadovų, o mokinių užduodamus klausimus. Tokią Lietuvoje dar neįprastą darbuotojų atrankos būdą pradėjo taikyti viena Šiaulių miesto bendrojo ugdymo įstaiga.
Šiaulių „Sandoros“ progimnazija
© Organizatorių nuotr.

Kandidatų CV – mokinių rankose

Iššūkių nebijančios mokyklos vadovas neslepia – idėja mokiniams į rankas paduoti kandidatų, pretenduojančių į laisvą priešmokyklinės grupės mokytojo padėjėjo pareigybę, gyvenimo aprašymus, gimė dėl kelių priežasčių, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Vadovaudamiesi įstatymais, mes, suaugę, vaikams primetame savo valią ir paskiriame specialistus, kurie turi su vaikais susidraugauti, atrasti bendrą kalbą. Bet jeigu to ryšio, kontakto užmegzti nepavyksta? Suteikus mokiniams daugiau sprendimo teisių, galima išvengti nesusipratimų ateityje“, – šypsosi Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos direktorius Kęstutis Šaltis.

Pasak pedagogo, jo vadovaujamos mokyklos šūkis – mokykla, kurioje gera. Todėl norisi, kad naują kolektyvo narį mokiniai kiek įmanoma greičiau priimtų. „Ne mažiau svarbu, kad ir mokytojas, atėjęs į naują kolektyvą, jaustųsi gerai. Todėl buvo nuspręsta leisti vaikams patiems išsirinkti specialistą, su kuriuo jie norėtų bendrauti“, – pasakoja K. Šaltis, pastebintis – prieš mokinius kandidatai jautėsi kur kas laisviau, nei panašius darbo pokalbius moderuojant mokyklos administracijai.

Teko peržiūrėti teisinius niuansus

Mokinių dalyvavimas darbdavių organizuojamuose pokalbiuose dėl darbo nėra reglamentuotas įstatymais. Todėl paskonsultavusi su teisininkais, mokykla kiekvieno kandidato į laisvą darbo vietą prašė rašytinio sutikimo, patvirtinančio – tokiai pokalbio dėl darbo atrankos formai neprieštaraujama. Rašte pretendentai į laisvą darbo vietą buvo informuoti, kad jų (ne)sutikimas dalyvauti netradicinio pobūdžio atrankoje neturės jokios įtakos galutiniam komisijos sprendimui.

„Smagu, kad visi kandidatai mūsų idėją palaikė. Jei būtų buvę prieštaraujančių, buvome pasiruošę jiems pokalbius organizuoti vien tik iš pedagogų sudarytoje komisijoje, – sako Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos direktorius.

Pasak mokyklos vadovo, vadovaujantis asmens duomenų apsaugos įstatymais, vaikams buvo duoti nuasmeninti kandidatų gyvenimo aprašymai, o su mokiniais prieš darbo pokalbius mokyklos ugdymo karjeros specialistai tarėsi, kokius klausimus galima užduoti kandidatams. Vaikams paaiškinta, kokie klausimai galėtų būti traktuojami kaip neetiški, pažeidžiantys įstatymus. K. Šaltis juokiasi, kad pavykus pirmam eksperimentui, jau yra idėjų ir daugiau bendruomenės narių įtraukti į kolektyvo formavimo procesus.

Šiaulių „Sandoros“ progimnazija
Šiaulių „Sandoros“ progimnazija
© Organizatorių nuotr.

„Mūsų mokykla – viena iš nedaugelio šalies ugdymo įstaigų, vykdančių ir nuotolinį mokymą užsienyje gyvenančių Lietuvos Respublikos piliečių vaikams. Tad kodėl renkant nuotolinio mokymo mokytoją į atrankos komisiją neįtraukus ir kokio mokinio iš Ispanijos, JAV, Kinijos ar kitos šalies, iš kurios mūsų mokiniai su mumis bendrauja nuotoliniu būdu?“ – svarsto Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos direktorius.

Šiaulių, kaip karjeros miesto, pradžia – mokykloje?

Patys mokiniai, bendravę su į darbo pokalbį atvykusiais kandidatais, mokyklos administracijos siūlymu stoti į darbdavio „klumpes“ buvo sužavėti. Nors pirmos minutės darbdavių rolėje, pirmi klausimai kandidatams buvo nemažas iššūkis ir patiems mokiniams, vaikai neslepia – tai buvo viena įsimintiniausių profesinio veiklinimo patirčių.

Šiaulių „Sandoros“ progimnazija
Šiaulių „Sandoros“ progimnazija
© Organizatorių nuotr.

„Tikro, nesurežisuoto darbo pokalbio organizavimas man buvo rimtas savęs išbandymas. Pradžioje buvo nedrąsu, bet bendraujant su pozityviais ir norinčiais dirbti žmonėmis darėsi vis lengviau. Ši praktika – šauni patirtis visiems mums, mokiniams. Tikiuosi, kad išrinkome puikų pedagogą mokiniams ir šaunų kolegą kitiems mokykloje dirbantiems mūsų mokytojams“, – sako Šiaulių „Sandoros“ progimnazijos mokinių tarybos prezidentė 8-okė Adrijana, viena iš kandidatų atrankos komisijos narių.

Kad organizuojant kiek neįprastą darbo pokalbį, kuriame svarbią rolę atliko mokiniai, buvo vykdomas mokinių ugdymas karjerai, neslepia ir mokyklos administracija. „Šiauliai skelbiasi karjeros miestu, nes jau kelintus metus čia vyksta beprotiškai fantastiški dalykai. Privačios įmonės nebijo pas save įsileisti mokinius, kad jie iš arti pamatytų įvairių sričių specialistų darbo kasdienybę. Tad pamąstėme, kodėl mokiniai negali išbandyti savęs darbdavio pozicijoje mokykloje, kurioje patys ir mokosi. Juo labiau, kad darbo pokalbiai vyksta su tais žmonėmis, kurie ir kandidatuoja darbui su vaikais“, – sako K. Šaltis.

Šiaulių „Sandoros“ progimnazija
Šiaulių „Sandoros“ progimnazija
© Organizatorių nuotr.

Tikslas – sėkmingas ir brandus šiaulietis

Šiaulių miesto savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė originalios mokyklos idėjos nekritikuoja ir pripažįsta – tai gana drąsi, atsakinga mokyklos vadovų iniciatyva.

„Vaikams šių dienų švietimo sistemoje vis dar sudaroma per mažai galimybių prisiimti atsakomybę. Tad tai, kad „Sandoros“ progimnazijos vaikai ryžosi išsirinkti sau mokytoją, yra svarbus žingsnis. Pirmiausia todėl, kad vaikai supranta – padarę sprendimą, nebegalės to mokytojo kritikuoti, kadangi patys inicijavo jo atėjimą į mokyklos bendruomenę“, – pastebi A. Lesauskienė.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad mokyklos bandymas ieškoti įvairesnių mokinių gebėjimų ugdymo formų yra vienas iš pavyzdžių, kodėl Šiauliai pelnytai sau klijuojasi karjeros miesto etiketę. Vieni pirmųjų šalyje pradėję finansuoti ugdymo karjerai specialistų etatus bendrojo ugdymo mokyklose, Šiauliai, pasak A. Lesauskienės, išsikėlė labai svarbų tikslą.

„Užmezgę bendradarbiavimu grįstus ryšius su didžiąja dalimi mieste veikiančių įmonių, sukūrę savitą socialinių kompetencijų ir ugdymo karjerai modelį, Šiauliai kryptingai juda pagrindinio tikslo link – sėkmingo ir brandaus šiauliečio ugdymo“, – kalba Šiaulių miesto savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto departamento vadovė ir pastebi – Šiauliai tampa savitu miestu, kuriame kiekvienas randa sau vietą, kuriame galima gyventi, sėkmingai kurti verslą, auginti vaikus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(13 žmonių įvertino)
3.4615

Kada išeiti iš darbo? 5 klausimai, į kuriuos turite atsakyti (13)

Daugelis sprendimų, kai svarstome „kada“, susiję su pabaiga. Vienas svarbiausių – kada...

Darbas užsienyje traukia vis mažiau: užsikabinę Lietuvoje svetur nebesižvalgo (6)

Susikrauti lagaminus ir vykti ieškoti galimybių svetur – toks planas tarp vasarą užsidirbti...

Sviedė akmenį į darbdavių daržą: kodėl darbuotojai neužsibūna vienoje įmonėje? (63)

Tik 51 proc. dirbančiųjų jaučiasi vertinami pakankamai, tik 33 proc. mato karjeros galimybes, taip...

Nuo pardavėjo iki vadovo – ko mus išmoko pirmasis darbas?

Pirmasis darbas daugeliui yra ypač reikšminga patirtis. Galbūt dėl to jaunimas dažnai nori, kad...

Kada geriausia sugrįžti į darbą po vaiko priežiūros atostogų? (7)

Darbdaviai remia pečius ir vis dažniau kalba, kad mamos (nes tai vis dar daug dažnesnis atvejis)...

Top naujienos

Demokratijos kaina: lietuviui teko sumokėti 50 eurų, kad galėtų atiduoti balsus už savo kandidatą (1)

Kiek esate pasiryžę sumokėti, kad pasinaudotumėte teise balsuoti rinkimuose? Ne Lietuvoje...

Po savaitgalio – pokyčiai Lietuvoje: atkeliauja dar viena karščio banga, ją lydės audringi reiškiniai (4)

Pirmoji šios savaitės diena numatoma debesuota su pragiedruliais. Tankesni debesys plauks per...

Iš parduotuvių šluoja laistymo įrangą: specialistai ragina taupyti vandenį, nes bus pasekmių (43)

Karščiams užklupus, lietuviai graibsto ne tik oro kondicionierius ar ventiliatorius, tačiau ir...

Artėja ketvirtojo eurokomisaro kadencija: kaip jis bus skiriamas ir kiek uždirbs (71)

Gegužę Lietuva išsirinko vienuolika narių į Europos Parlamentą, o netrukus bus skiriamas ir...

Jūroje žmonės dažniausiai paskęsta patekę į duobę: gelbėtojas papasakojo, kaip ištrūkti iš jos srovės (83)

Termometro stulpeliams rodant rekordinius karščius, lietuviai traukia prie vandens telkinių ar...

Išankstinėje pensijoje – mažesnės pajamos iš „Sodros“. Kodėl žmonės ryžtasi išeiti į pensiją anksčiau? (57)

Povilo istorija priverčia susimąstyti – dar 2014-ųjų rudenį jis patyrė sunkią traumą....

Mokslininkai perspėja: per artimiausius 100 metų Saulė gali paleisti pražūtingą pliūpsnį (1)

2000 m. astronomai užfiksavo iki tol nematytą reiškinį: „superpliūpsnius“ tolimose...

Tai gali padaryti bet kas: parodė, kaip seną balkoną paversti mėgstamiausia vasaros vieta (1)

Siauri ir ilgi – tokius balkonus rastume daugelyje senos statybos daugiabučių. Juose dažnai...

Miestas, kuriame Lietuvos kunigaikštis slėpėsi nuo maro: manė, kad apsaugojo sūrus tekančio upelio vanduo (2)

Pušų, eglių kvapo prisotintas sveikas ir gaivus oras, idiliška ramybė. Spygliuočių miškų...