aA
Trys merginos – Dalia, Kristina ir Monika – ryžosi priimti iššūkį ir grįžti į Lietuvą, kad čia įgyvendintų tikslus. Geriausiuose užsienio universitetuose įgijusios žinių ir profesinės patirties jos siekia visa tai pritaikyti šalies viešajame sektoriuje. Savo darbo vieta metams merginos pasirinko Panevėžį, kur jų laukė ne vienas iššūkis.
„Kurk Lietuvai" dalyvės
„Kurk Lietuvai" dalyvės
© Asmeninins albumas

Iš didmiesčių į regioną

Monika Miniotaitė šešerius metus gyveno Jungtinėje Karalystėje, Kinijoje ir Prancūzijoje. Studijavo tarptautinius santykius ir Europos Sąjungos politiką, dirbo skurdo mažinimo, mokslo populiarinimo, lyčių lygybės srityse.

Kristina Samasionokaitė daugiau nei šešerius metus mokėsi ir dirbo Jungtinėje Karalystėje, Londone. Jos studijų sritis – tarptautiniai santykiai ir politika, o darbo patirtis – viešieji ryšiai, diplomatija ir vadyba.

Dalia Bagdžiūnaitė devynerius metus gyveno Danijoje ir beveik metus JAV. Ji yra įgijusi vartotojų neuromokslo daktarės laipsnį ir dėstė neurorinkodaros, neurotechnologijų ir priklausomybių nuo pirkinių temomis.

Į Lietuvą merginos grįžo „Kurk Lietuvai“ projekto dėka, kuris, anot jų, suteikia unikalią galimybę prisidėti prie kertinių šalies projektų bei efektyvių priemonių įgyvendinimo viešajame sektoriuje. Programos organizatoriai joms pasiūlė imtis projekto Panevėžyje, tad nieko nelaukusios jos priėmė šį pasiūlymą, mat anot jų, pokyčiai reikalingi visur, o regionuose ypatingai.

„Kurk Lietuvai" dalyvės
„Kurk Lietuvai" dalyvės
© Asmeninins albumas

„Galimybė dirbti regione leidžia iš arčiau susidurti su problemomis, apie kurias dirbant sostinėje galima ir nesusimąstyti“, – sako projekto dalyvė Kristina.

„Nusprendžiau, kad gyvenime reikia išbandyti naujas patirtis. Esu didelio miesto žmogus, todėl važiavimas į Panevėžį mane gąsdino, tačiau mintis, kad regione tikrai galiu padaryti pokytį, esu laukiama ir galiu prisidėti prie bendros gerovės, buvo stipresnė“, – pripažįsta Dalia.

Persikėlimas į Panevėžį buvo netikėtas ir kitai projekto dalyvei Monikai: „Esu kaunietė, dėl darbo persikrausčiusi į Vilnių. Maniau, kad ten kuriam laikui ir liksiu, bet štai tada programa sujaukė mano planus. Dalyvaudama atrankoje žinojau, kad gali tekti dirbti regionuose, ir labai tuo džiaugiausi, norėjau pamatyti kitokią Lietuvą, būti arčiau problemų židinio. Nauja aplinka, žmonės bei iššūkiai – ne mažiau įdomu nei išvykti į užsienį.“

Tenka kovoti su bejėgiškumo jausmu

Trys merginos į Panevėžį atvyko su tikslu – padėti miestui tapti pažangios pramonės centru. Panevėžys, anot projekto dalyvių, turi gilias pramonės tradicijas, jame gausu gamyklų, kuriose dirba didelė dalis regiono gyventojų. Pramonės vystymasis esą daro didelę įtaką viso regiono sėkmei, ekonominiam išsivystymui, patrauklumui ir, svarbiausia, jo žmonių gyventojų kokybei.

Kaip pasakoja M. Miniotaitė, per pasaulį sparčiai ritasi ketvirtosios pramonės revoliucijos banga, įmonėse diegiami automatizavimo įrenginiai, skaitmeninės sistemos ir kitos pažangios technologijos. Tad Panevėžio pramonė, anot jos, privalo rasti būdų prisitaikyti prie šių kitose valstybėse jau vykstančių gamybos, įmonių valdymo ir kitų pokyčių tam, kad išliktų konkurencinga ir kurtų aukštą pridėtinę vertę.

Monika Miniotaitė
Monika Miniotaitė
© Asmeninins albumas

Merginos dirba prie strateginių viso regiono klausimų, todėl esą susikerta daugybės institucijų ir suinteresuotų grupių poreikiai. Regiono plėtra – platus klausimas, kuris apima palankių sąlygų verslui kūrimą, regioninės mokslo ir švietimo sistemos tobulinimą, įvaizdžio gerinimą ir t. t.

„Natūralu, kad spragtelėjus pirštais niekas nepradės veikti. Inicijuodamos strateginius sprendimus privalome su visomis pusėmis konsultuotis ir vis iš naujo derinti veiksmus. Neretai susiduriame su sisteminėmis problemomis, kurių išspręsti neturime galimybių. Tokiais atvejais tenka kovoti su bejėgiškumo jausmu.

Kita vertus, jei negalime išspręsti, tai bent pajudinti, „suvirpinti vandenis“ pavyksta beveik visada. Tuo pačiu privalome visad jausti didžiulę atsakomybę už savo veiksmus ir darbus, nes inicijuoti pokyčiai gali turėti įtakos daugybės žmonių gyvenimams. Tai taip pat didelis iššūkis“, – aiškina M. Miniotaitė.

Anot D. Bagdžiūnaitės, didžiausia problema, su kuria tenka susidurti viešajame sektoriuje, – vyraujančios hierarchinės struktūros: „Tam tikros funkcijos tarp įvairių lygmenų galėtų būti integruotos organiškiau. Galėtų būti ir daugiau erdvės kūrybiškumui, autentiškumui, drąsos vykdyti pokyčius, keistis patiems, konstruktyvaus kritinio mąstymo, orientacijos į ilgalaikius, ne tik trumpalaikius rezultatus.“

„Kurk Lietuvai" dalyvės
„Kurk Lietuvai" dalyvės
© Asmeninins albumas

Ji taip pat priduria, kad dėl tarpusavio bendradarbiavimo stokos Lietuvoje trūksta pasitikėjimo viešojo sektoriaus sprendimais: iš vienos pusės sprendimų priimančių institucijų geresnio įsiklausymo į visuomenės nuomonę, iš kitos pusės – pačios visuomenės proaktyvesnio įsitraukimo į valstybės formavimą.

K. Samasionokaitės nuomone, Lietuvoje į naujoves ir pokyčius vis dar žiūrima ganėtinai skeptiškai ir sąlyginai konservatyviai, tačiau pokytis esą jau tikrai yra jaučiamas. Taip pat, anot jos, palyginti su užsienio praktika, jaučiamas didesnis žmonių uždarumas ir nenoras bendradarbiauti – tarpusavyje dalintis idėjomis ir gerąja patirtimi.

„Efektyvūs ir pozityvūs pokyčiai yra neatsiejami nuo bendruomeniškumo skatinimo, profesionalumo, kūrybinio inovatyvumo ir ambicingumo. Džiaugiuosi, jog savo įgytas žinias bei sukauptą darbo patirtį galiu pritaikyti būtent tokioje dabartinėje aplinkoje, kurioje šios vertybės yra laikomos vienomis svarbiausių“, – sako K. Samasionokaitė.

Kristina Samasionokaitė
Kristina Samasionokaitė
© Asmeninins albumas

Netikėti iššūkiai atvykus

Kaip bebūtų keista, vienu didžiausiu iššūkiu merginoms tapo būsto paieška Panevėžyje. Esą šį klausimą padėjo išspręsti Panevėžio miesto savivaldybė, tad kolegės apsistojo Panevėžio kūno kultūros ir sporto bendrabutyje.

„Smagi patirtis – teko prisiminti studentavimo laikus. Bendrabutyje sudarytos puikios sąlygos gyventi, o darbuotojos visad pasitinka mus su šypsena. Visai šalia – Senvagės parkas ir Laisvės aikštė, tad vienas džiaugsmas pėsčiomis keliauti į darbą“, – šypsosi M. Miniotaitė.

Visgi kaip problemą ji įvardija maisto gaminimą, mat bendrabutyje nėra virtuvės. „Tenka mitybos klausimus spręsti kūrybiškai, pavyzdžiui, kuo dažniau organizuoti vakarienės gaminimą su draugais jų namuose. Tai, kad mano šeima gyvena Kaune, dauguma draugų – Vilniuje, o aš – Panevėžyje, irgi sukelia tam tikrų sunkumų. Dabar tenka savo savaitgalius kruopščiai planuoti, kad spėčiau pabūti visuose trijuose miestuose. Kita vertus, tai ir privalumas – Lietuvos pulsą jaučiu kaip niekad aiškiai“, – sako Monika.

„Kurk Lietuvai" dalyvės
„Kurk Lietuvai" dalyvės
© Asmeninins albumas

Kristina taip pat nėra vietinė, todėl kelionės pas tėvus į Alytų kartais tampa nemenku vargu. Visgi didžiausiu iššūkiu jai tapo atšiauri lietuviška žiema, mat ilgą laiką neteko tokios matyti.

Anot jos, veiklų netrūksta tiek Panevėžyje, tiek visoje Lietuvoje. Taigi po darbo laisvu metu ji lankosi įvairiose parodose, koncertuose, teatruose. Kaip vienus išskirtinių Panevėžio miesto traukos objektų ji įvardina Juozo Miltinio dramos teatrą ir kino centrą „Garsas“, kurie esą neatsiejami nuo miesto identiteto.

Su rožiniais akiniais ant nosies

Į klausimą, ką veiks po projekto ir ar savo ateitį sieja su Lietuva, merginos konkrečiai neatsako. Kristina vis dar palaiko glaudžius ryšius su Jungtine Karalyste, tad neišsižada savo polinkio naujiems iššūkiams. Tuo metu Dalia taip pat stengiasi išlaikyti glaudžius ryšius su Danija bei Amerika, o ateityje planuoja vykdyti įvairias akademines ir neakademines veiklas bei projektus Lietuvoje ir užsienyje.

Dalia Bagdžiūnaitė
Dalia Bagdžiūnaitė
© Asmeninis albumas

„Galbūt tęsiu darbus viešajame sektoriuje arba nevyriausybinėse organizacijose kaip iki šiol. Žinau tik tiek, kad ir toliau stengsiuosi daryti viską, kad pasaulis aplink mane būtų truputį gražesnis. Kas nors šioje vietoje tikrai pasišaipytų, kad esu su rožiniais akiniais ant nosies, bet man taip įdomiau gyventi. Ir dar žinau, kad gyvensiu Lietuvoje. Nesvarbu dvylika ar vieną mėnesį per metus, bet mano namai visada bus čia“, – pabrėžia Monika.

Anot jos, nors greitai pamatyti akivaizdžių rezultatų viešajame sektoriuje itin sudėtinga, esą dirbant savivaldybėse, ypač regionuose, tuos pokyčius lengviau „įsukti“ ir pamatyti jų vaisius. Tai viena iš priežasčių, kodėl ji taip džiaugiasi galimybe dirbti Panevėžyje.

„Veržlūs žmonės kartais sugeba visą šį aparatą išjudinti ir pasiekti nuostabių pergalių visai mūsų valstybei, tad tikiuosi, kad tokių žmonių atsiras vis daugiau ir daugiau. Beje, jau greitai startuos nauja „Kurk Lietuvai“ atranka – tai puiki proga pademonstruoti savo veržlumą ir įrodyti, kad norime pokyčių“, – įsitikinusi Monika.

Registruotis į „Kurk Lietuvai“ projektą galima čia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
4.0400

IT talentų medžioklė tampa vis aršesnė – stipriausi darbdaviai jų ieškos mugėje (15)

Pandemijos apimtame pasaulyje jau kurį laiką vyravusi tendencija – karjeros keitimas į IT...

Šiemet šioje srityje atlyginimai kyla sparčiausiai, o konkuruojant dėl gerų specialistų siūlomas ir papildomas gėris (14)

Nekilnojamo turto (NT) rinka išgyvena pakilimo laikotarpį – nuo metų pradžios NT kainos...

Patenkintas, bet vis tiek žvalgosi naujo darbo – dėl kokių darbuotojų labiausiai turėtų nerimauti darbdaviai (17)

Šiandien darbdaviams tenka dvigubas iššūkis: ne tik pritraukti, bet vėliau ir išsaugoti...

Perspektyvi sritis, kurioje šiuo metu itin laukiami nauji talentai – per porą metų atlyginimas išaugs kelis kartus (12)

Darbą finansų srityje vis dar supa nemažai stereotipų, o vienas dažniausiai akcentuojamų, kad...

Šie specialistai Lietuvoje neruošiami, o trūkumas – didelis: darbuotojus vilioja net iš karo pramonės (14)

Trūkstant inžinerijos specialistų, verslas priverstas sukti galvą, kur ir kaip rasti...

Top naujienos

Iš gėdos neturėjo kur slėpti akių: pareigūnai kaliniui atsiuntė laišką apie „kūno ertmių naudojimą pagal paskirtį“ (49)

Techninė klaida ar noras pasityčioti? Toks klausimas iškilo, kai dėl seksualinės prievartos,...

Dailius Dargis | D+

Karpavičiaus valdomos imperijos vyrai atskleidė neskaidrius verslo sandorius ir kyšius: pateikė slaptus garso įrašus I dalis

Paskutiniu metu žiniasklaidoje plačiai aptariamos prieš dvejus metus kapuose atgulusio Lietuvos...

Sinkevičius įvertino valstiečių su Karbauskiu ateitį: bus labai sudėtinga

„Delfi TV“ laidoje „Dienos interviu“ Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius...

Jei Rusija suktų eskalacijos keliu: už uždarų durų NATO rengia planą, kuris dramatiškai pakeistų situaciją (394)

Chaotiškas pasitraukimas iš Afganistano, vėliau, dūris prancūzams į nugarą užkulisinėse...

3 profesoriaus Skurvydo patarimai, kaip ne tik deginti riebalus, bet ir apsisaugoti nuo sunkios ligos

Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų profesorius, biologijos mokslų daktaras Albertas...

Rimvydas Valatka. Gyvenimas po klevu (160)

Iš dangoraižio į Vilnių žiūrinčio mero linksmas raginimas per patį pandemijos piką visiems...

Mokslininkai mano priartėję prie COVID-19 kilmės nustatymo: yra akivaizdi rizika ateičiai (219)

Paaiškėjo, kad šikšnosparniai, gyvenantys klinčių urvuose šiauriniame Laose, platina...

Gausi Žvagulių šeima įsiamžino šiltoje fotosesijoje: užfiksuotas stiprus Žilvino ir anūkų ryšys (12)

Dainininkas ir scenos vilkas Žilvinas Žvagulis neatsidžiaugia senelio pareigomis. Jo tvirtas...

VST vadas žiniasklaidai sako, kad migrantų stovykloje Rukloje pasigesta 21 užsieniečio (176)

Po šeštadienio vakarą kilusios protesto akcijos migrantų stovykloje Rukloje, Jonavos rajone,...

Priežastys, kodėl dažnai keičiasi jūsų partneriai: surasti tą vienintelį trukdo ne tik per aukšti standartai, bet ir per greitas seksas

Jūsų žvilgsnis susitiko, širdis suvirpėjo, o pilve ėmė skraidžioti drugeliai. Esate tikra, kad...