aA
Naujaisiais mokslo metais, kurie startuos nuo rudens, studijuoti į Jungtinės Karalystės universitetus išvyks tik tie pirmakursiai iš Lietuvos, kurie už studijas išgalės susimokėti keliasdešimt tūkstančių eurų arba sugebėjo įgyti išskirtinį statusą.
Kembridžo ir Oksfordo universitetuose vykstančios moksleivių stovyklos
Kembridžo ir Oksfordo universitetuose vykstančios moksleivių stovyklos
© Shutterstock

Taiko subsidiją

Jungtinė Karalystė, ir ypač Anglija, jau seniai tarp lietuvių yra įsitvirtinusi populiariausių studijoms pasirinktų šalių sąrašo viršūnėje.

Skaičiuojama, kad kasmet studijuoti į Didžiąją Britaniją išvykdavo apie 2000 lietuvių. Praėjusiais metais šis skaičius sumenko iki 1,5 tūkst., nes būsimus studentus ėmė gąsdinti gręsiantys pokyčiai.

Tačiau tie, kurie studijas pradėjo nuo praėjusių metų rudens, dar spėjo įšokti į nuvažiuojantį traukinį, kuriame – ir mažesnė studijų kaina, ir lengvatinės paskolos joms.

Nuo šių metų pradžios Jungtinė Karalystė tapo trečiąja šalimi Europos Sąjungai (ES), baigėsi visi „Brexit“ pereinamieji laikotarpiai, todėl ir situacija dėl studijų šioje šalyje absoliučiai pasikeitė.

„Jei studijų pradžioms neturite bent 10 tūkst. svarų sterlingų, galimybės išvažiuoti studijuoti į Didžiąją Britaniją nebėra“, − tinklaraščiui Euroblogas.lt sako organizacijos „Kastu International“, kuri padeda pradėti studijuoti įvairiose užsienio šalyse, vadovas Arturas Jefimovas.

Harvardo universitetas
Harvardo universitetas
© Shutterstock

Anot jo, pirmoji priežastis, kodėl studijos Jungtinėje Karalystėje nuo šių metų yra pasiekiamos tik kai kuriems studentams, yra ta, kad studijų kaina stipriai šovė į viršų.

„Iki šių metų studentai iš visų ES šalių Didžiojoje Britanijoje buvo traktuojami kaip vietiniai studentai, todėl studijos visiems kainavo vidutiniškai 9250 svarų sterlingų per metus. Dabar, kai Jungtinė Karalystė išstojo iš ES ir šios sąjungos šalių studentų nebegali traktuoti kaip vietinių, jiems studijų kaina išaugo vidutiniškai iki 13 500 svarų sterlingų per metus. Tai kaina, kokią iki šiol mokėjo, pavyzdžiui, kinai ar kiti trečiųjų šalių piliečiai“, − aiškino A. Jefimovas.

Tačiau jis pabrėžė, jog nemažai universitetų pasiryžo taikyti lengvatas. „Nenorėdami labai smarkiai šokiruoti ES studentų, daugelis Jungtinės Karalystės universitetų paliko tą pačią kainą – 9 250 svarų, o skirtumą iki 13 500 svarų traktuoja kaip subsidiją studentui, kurios jam nereikia susimokėti“, − pasakojo A. Jefimovas.

Skaičius sumenko 76 proc.

Tačiau ir tokia studijų kaina studentus iš Lietuvos šokiruoja, nes iki šiol už mokslus realiai buvo galima ir nemokėti.

„Iki šių metų pradžios galiojo tokia tvarka, jog Didžiosios Britanijos Vyriausybė studentams teikdavo lengvatines paskolas. Buvo galima pasiskolinti tiek pinigų, kad užtektų susimokėti už visus studijų metus, o paskolą grąžinti reikėdavo pradėti baigus mokslus, bet tik pasiekus atitinkamo lygio uždarbį. Tad realiai mūsų studentams buvo fantastiška galimybė: studijuoji gerame universitete, nemoki už studijas ir paskolą grąžini tik tada, kai jau pakankamai uždirbti. Dabar tokios galimybės nebėra, lengvatinės paskolos nebeteikiamos. Ir tai iškart užkirto kelią didžiajai daliai būsimų studentų, kurie norėjo studijuoti Anglijoje“, − apgailestavo pašnekovas.

Didžiosios Britanijos universitetuose studijuoti norintys lietuviai bei kitų šalių studentai stojimo anketas turi pateikti iki sausio 15 dienos. Šiemet dėl koronaviruso situacijos šis terminas buvo pratęstas iki sausio 29-osios. Vasarį vyksta antrasis stojimo etapas, jei universitetuose būna laisvų vietų.

„Dabartinėmis žiniomis, laisvų vietų yra visuose universitetuose ir kone visose studijų programose, nes studentų iš ES skaičiaus kritimas yra labai ryškus“, – tvirtino A. Jefimovas.

Skaičiuojama, kad palyginti su praėjusiais metais, šiemet sausį stojimo anketas Didžiosios Britanijos universitetams pateikė 76 proc. mažiau lietuvių.

Kol kas tiksliausia statistika yra norinčiųjų stoti į Kembrižo ir Oksfordo universitetus, nes stojimo anketas reikėjo pateikti iki praėjusių metų spalio. Pirminius stojimo dokumentus išsiuntė tik 60 lietuvių, kai metais anksčiau buvo išsiųsta 110 prašymų.

JK užtrenkia duris Lietuvos studentams: studijų kaina – sunkiai įkandama
© Shutterstock nuotr.

Reikia ir vizos

A. Jefimovo teigimu, didžioji dalis itin sumažėjusio pageidaujančiųjų šiemet pradėti studijas Didžiojoje Britanijoje jaunuolių skaičiaus yra tie, kurie dar sugebėjo gauti išskirtinį „pre-settled“ statusą.

Šis statusas studentams suteikia teisę kreiptis dėl lengvatinių paskolų studijoms, jas gauti, o tai yra galimybė pradėti mokslus ir neturint pilnų kišenių pinigų.

„Pre-settled“ statusą galėjo įgyti tie jaunuoliai, kurie po vidurinės mokyklos baigimo kurį laiką gyveno Anglijoje, čia dirbo. Šio statuso galėjo siekti ir tie jaunuoliai, kurie turėjo giminių Jungtinėje Karalystėje, praėjusią vasarą galėjo pas juos atvykti pagyventi, o gal ir padirbėti.

„Norint gauti „pre-settled“ statusą, reikia įrodyti, kad žmogus kurį laiką Anglijoje gyveno, mokėjo mokesčius. Tuomet tai įrodančius dokumentus buvo galima teikti gauti tokį statusą, bet ne visiems jis buvo suteiktas. Be to, šis statusą buvo galima susitvarkyti iki paskutinės praėjusios metų dienos. Kitaip tariant, jei jaunuolis dabar jo neturi, tai ir nebėra galimybės jį gauti, tad vienintelis variantas studijuoti Didžiojoje Britanijoje – turėti užtektinai pinigų. Reikia pripažinti, kad studijuoti Anglijoje dabar gali tik labai pasiturinčių šeimų vaikai“, − konstatavo A. Jefimovas.

Ir studijas Anglijoje pasirinkusiems studentams pinigų reikia turėti ne po pusmečio, o iškart.

„Dabar principas toks, jog kai žmogus išsiunčia stojimo anketą ir gauna iš universiteto priėmimo laišką, jis iškart turi sumokėti 50 proc. pirmųjų studijų metų kainos. Kitaip tariant, iškart reikia sumokėti apie 4 600 svarų sterlingų. Kai universitetas gauna šitą depozitą, vadinamą pradinę įmoką, jis suteikia atitinkamus dokumentus, kurių reikia susitvarkyti studento vizą. Be jos jaunuolis tiesiog negalėtų atvykti studijuoti“, − aiškino tinklaraščio Euroblogas.lt pašnekovas.

Moteris mokyklos susirinkime išgirdo daug naujienų.
Moteris mokyklos susirinkime išgirdo daug naujienų.
© Shutterstock

Viltis – didesnės stipendijos

Anot jo, patys gabiausi jaunuoliai galbūt dar turi vilties sulaukti dienos, kad jiems bus mokamos tokios dydžio stipendijos, kurios padengtų didžiąją dalį studijų kainos.

„Patys gabiausi studentai Didžiosios Britanijos universitetuose visada gaudavo stipendijas, todėl jiems reikėdavo imti mažesnes paskolas susimokėti už studijas. Šiais metais šioje srityje niekas nepasikeitė, stipendijos yra siūlomos, tačiau jos tikrai neprilygsta visai studijų kainai. Šiuo momentu turime informacijos, jog universitetai svarsto, diskutuoja apie galimybes didinti stipendijas, tačiau sprendimai, kad būtų mokamos mega dydžio stipendijos, kurios padengtų visą ar bent didžiąją studijų kainą, dar tikrai nėra priimti. Kita vertus, sunku tikėtis, kad stipendijos labai stipriai bus padidintos, nes universitetai tiesiog nepasidengtų išlaidų. Tad šiuo momentu didžiausia parama yra ta subsidija, kai už mokslus per metus reikia mokti ne 13 500, o 9 250 svarų sterlingų“, − tvirtino ekspertas.

Anot jo, Didžiosios Britanijos universitetai buvo tokie populiarūs todėl, kad jie galėjo pasiūlyti daugybę įvairiausių studijų programų būtent anglų kalba.

„Dabar, kai studijuoti Jungtinėje Karalystėje yra labai brangu, matome, kad labai išaugo susidomėjimas Danijos, Olandijos universitetais. Bet problema yra ta, kad nė viena ES šalis negali pasiūlyti tokios studijų programų įvairovės anglų kalba, kokia buvo ir yra Jungtinėje Karalystėje. Tad alternatyvų nemokamai ar pigiau studijuoti užsienyje anglų kalų kalba yra, bet pasirinkimas nėra labai platus. Užsivėrusi Didžioji Britanija tikrai yra didelis praradimams studentams“, − reziumavo A. Jefimovas.

euroblogas.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(35 žmonės įvertino)
4.3429

Baigiasi darbo iš namų era, prasideda hibridinis darbas: 4 dalykai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį (10)

Tikimasi, kad augant pasiskiepijusių žmonių skaičiui, visuomenė po truputį galės atlaisvinti...

Skamba kaip svajonių darbas: įmonės darbuotojams leista patiems nutarti, kada pradėti darbą ir kada jį baigti (6)

Prasidėjus pandemijai, vienos stambiausių pasaulyje audito ir mokesčių paslaugas teikiančios...

Pervargimą jaučia daugiau nei kas trečias lietuvis: pasakė, ko žmonės labiausiai pasigenda iš „anų“ laikų (22)

Praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje „Žmogaus studijų centro” atlikti Lietuvos...

„Revolut“ leis darbuotojams 60 dienų per metus dirbti užsienyje

Pasaulinė finansų platforma „ Revolut “, turinti 15 milijonų klientų visame pasaulyje ir...

Mokslininkai apskaičiavo, kiek iš tikrųjų turėtų trukti jūsų darbo diena (26)

Pagaliau pateiktas moksliškai pagrįstas atsakymas į ilgą laiką daugelį dominusį klausimą, koks...

Top naujienos

Naujausi reitingai rodo, kad medaus mėnuo baigiasi – žengiame į naują periodą   (162)

Medaus mėnuo didžiausiai valdančiajai partijai, Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims...

Dalinama parama darbuotojų testavimo nepaspartino: verslas randa pigesnių būdų (4)

Nuo kovo 29 d. „Invega“ priima verslo paraiškas dėl kompensacijų už darbuotojų testavimą....

The Economist | D+

„AstraZeneca“ kraujo krešulių istorija: ėmus atidžiau tirti šiuos atvejus, paaiškėjo kai kas neįprasto (1)

Anglijos vyriausiasis patarėjas sveikatos klausimais Chrisas Witty puikiai prisimena įtemptą 2020...

Muzikos prodiuseris Tyla: kultūros sektorius turi veikimo planą, bet niekas mūsų nesiklauso (37)

Prekybos centrams taip ir neatvėrus durų, toliau nuo karantininių draudimų kenčia ir kultūros...

Pavasarinės salotos: penki auksiniai ingredientai, už kuriuos organizmas padėkos

Sveika ir skanu – pripažinkime, ne visada pavyksta suderinti. Visgi, žinant kelias mitybos...

Dvigubu dubliu pasižymėjęs Sabonis su kompanija nesustabdė įkaitusio George'o ir „Clippers“

Paulo George'o vedamos Los Andželo „Clippers“ (38-18) ekipos nesustabdė ir Indianos...

Turtingoje Europos šiaurėje NT rinka muša rekordus: kainos vis kyla (10)

Šiaurės Europos nekilnojamojo turto rinka yra karštesnė nei bet kada, nes vis daugiau užsienio...

Siekiant atverti veiklas, Vyriausybė svarstys galimybių paso įteisinimą (46)

Vyriausybė trečiadienį turėtų svarstyti, ar įteisinti vadinamąjį galimybių pasą, kuris...

Sindromas, po kurio atsistatyti gali prireikti net ir penkerių metų: Lietuvos darbuotojų būklė – ties pavojinga riba trys požymiai, kad metas susirūpinti savo savijauta (2)

Praėjusių metų pabaigoje ir šių metų pradžioje Žmogaus studijų centro atlikti Lietuvos...

Petras Gražulis nuvylė Birutę Navickaitę: atvykti į dukters gimtadienį „neapsimokėjo“, o pašokinėti noro buvo (84)

Kol Lietuvoje aptarinėjamas naujas Petro Gražulio išsišokimas, politiko vaiko mama Birutė...