aA
Latvių kaime, esančiame Elektrėnų savivaldybėje, įsikūrusio reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ vadovas Marijus Balčiūnas neslepia, kad ištrūkti iš narkotikų liūno jam pagelbėjo Dievas ir krikščionių bendruomenė. Tačiau iš priklausomybių besivaduojantiems jo likimo broliams labai reikalinga ir visuomenės – nuo kaimynų iki darbdavių ar valdžios institucijų atstovų – parama.
© DELFI / Domantas Pipas

Jau trylika metų narkotikų nevartojantis M. Balčiūnas su jais susidūrė dar būdamas paauglys. Nors pats pasakojo netikėjęs, kad gali įklimpti į šį liūną, nuo rūkomų netruko pereiti prie intraveninių kvaišalų. Suvokdamas, jog jam būtina pagalba, jos ieškojo ne sykį. Ir rado. Tačiau tik iš septinto karto reabilitacijos centre jam pavyko atsisakyti narkotikų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Sugrįžęs į sostinę M. Balčiūnas prisijungė prie protestantų bendruomenės „Naujoji karta“, ėmė studijuoti teologiją. Kartu suvokė ir savo misiją – padėti tiems, kurie kenčia nuo kvaišalų ar alkoholio. Taip atsirado ir reabilitacijos centras „Naujasis gyvenimas“, kuriame anksčiau palūžę, tačiau vėl siekiantys kabintis į gyvenimą žmonės randa pagalbą.

– Kas tampa didžiausiu stimulu asmenims, kurie nusprendžia atsisakyti narkotikų ar svaigalų? – pasiteiravome M. Balčiūno, kuris nuolat kviečia narkomanus ar alkoholikus atvykti į Latviuose esantį reabilitacijos centrą.

– Aš reabilitacijos centre pats įtikėjau į Dievą, ir tuomet jau atsirado tvirtas pasiryžimas baigti su narkotikais, nes anksčiau nepavykdavo. Kartu kilo ir minčių padėti tokiems pat, kaip aš. Supratau, kad tikrai galiu tai padaryti, nes viduje atsirado noras bendrauti su tokiais žmonėmis, kalbėtis, įkalbinėti.

Atsikratęs priklausomybių vyras šiandien gelbsti kitus: darbdavys neturėtų reikalauti išpažinties
© Asmeninio albumo nuotr.

Vedžiau. Žmona Olga anksčiau sirgo epilepsija, ją kamavo depresija. Tačiau ji irgi įtikėjo į Dievą ir nusekė paskui mane. Ji įsidarbino kepyklėlėje, o aš patraukiau į Vilniaus čigonų taborą gelbėti kitų.
Pasisekė, kad žmogus, buvęs alkoholikas, nusprendė mūsų centrui palikti namą, prieš išvykdamas į Norvegiją. Jame ir įsikūrėme, pradėjome tvarkytis. Labai palaikė krikščionių bendruomenė.

– Kaip vyksta sveikstančio nuo priklausomybės asmens sugrįžimas į visuomenę?

– Stengiamės, kad kuo daugiau jų liktų pas mus dirbti savanoriais. Aišku, jeigu jie susiranda sau darbo vietą, turi, kur apsigyventi, tai yra puiku. Svarbu tik neatitrūkti nuo bendruomenės, nenutraukti su ja ryšių, nes būtent tai palaiko žmones.

– Kokias didžiausias kliūtis tenka įveikti reabilitacijos centrą palikusiems sveikstantiesiems sugrįžtant prie įprasto gyvenimo?

– Galbūt viena didžiausių problemų yra milžiniškos skolos, nes kai kurių jų turi po 30 tūkstančių eurų ir netgi daugiau. Didžiuliai pinigai. Būna žmonių, kurie dėl šios priežasties nenori ieškotis legalaus darbo – sako, kas iš to, jei vis tiek antstoliai nuskaičiuos nuo atlyginimo didžiąją dalį?

Mes juos mėginame įkalbėti, kad taip nesielgtų. Reikia pripažinti savo klaidas ir stengtis jas ištaisyti. Aišku, tos skolos labai slegia, tačiau visą gyvenimą nedirbsi, kas ir kur papuola. Bandome tokiems žmonėms išaiškinti, kad eitų, tartųsi, išdėliotų mokėjimus pagal grafiką. Tai įmanoma padaryti, tik reikia kalbėtis.

Atsikratęs priklausomybių vyras šiandien gelbsti kitus: darbdavys neturėtų reikalauti išpažinties
© Asmeninio albumo nuotr.

– Šia veikla užsiimate jau ne vienerius metus. Ar keičiasi valdžios institucijų, darbdavių požiūris į buvusius narkomanus bei alkoholikus?

– Taip, ir tikrai į gerąją pusę. Anksčiau buvo tiesiog tragiška padėtis – niekas šių asmenų nelaikė žmonėmis. Pačiam tekdavo važiuoti į tuometinę darbo biržą, užstoti juos, kad turėtų galimybę bent užsikabinti. Pasitaiko panašių reakcijų ir dabar, tik jau gerokai mažiau. Galiausiai ši tema tapo nebedraudžiama, nebe tabu, nes juk kas penktoje šeimoje turime alkoholikų.

Mūsų centrą palikęs žmogus tikrai neprivalo prieš įsidarbindamas atlikti išpažintį ir darbdaviui pasakoti, kad jis narkomanas ar alkoholikas. Kam to reikia? Kartais ta praeitis išaiškėja, tačiau ar dėl jos toks žmogus yra prastesnis darbuotojas už kitus?

Jei esi profesionalas ir gerai atlieki savo darbą, viskas turi stoti į savo vietas. Pažvelkite dabar į statybvietes – iš esmės didžioji dalis ten dirbančių yra alkoholikai. Pasveikęs žmogus, jei tik turi reikalingų įgūdžių, tikrai nėra niekuo blogesnis, greičiau geresnis specialistas.

O dirbti yra būtina. Mūsų centre visiems privaloma kasdienė darbo terapija – malkas kapojame ar ką nors kitą veikiame. Tai yra būtina gyvenimo dalis, kaip ir visų normalių piliečių.

Jie juk ir yra normalūs. Reikia šimtu procentų keisti visuomenės mąstymą ir požiūrį į tokius žmones. Jie nėra kitokie ir neturėtų būti užribyje – jie tik nuklydo, tačiau gali ir moka vėl atsistoti ant kojų.

Šis tekstas yra socialinės kampanijos „Lygink rūbus, ne žmones“ dalis. Ja siekiama atkreipti visuomenės ir darbdavių dėmesį į socialinę atskirtį patiriančius asmenis, į tai, kad žmogaus gabumus reikėtų vertinti ne pagal asmeninę patirtį, bet pagal turimus įgūdžius ir kompetencijas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.6000

Lietuvis studentas gavo galimybę padirbėti pasaulinio garso įmonėje: kaip jam tai pavyko? (11)

Praktika studijų metu gali tapti startu į nuostabią karjerą , ypač jei nusišypso sėkmė ją...

Jei nuolat esate pavargęs ir išsekęs, verta sunerimti: kuo tai gresia ir kaip išsikapstyti (6)

Pasaulinė „Gallup“ studija rodo, kad du trečdaliai žmonių darbe patiria perdegimo sindromą ,...

Neprofesionalūs įpročiai, kurie jūsų kolegas varo iš proto (14)

Visi turi netinkamų įpročių darbe. Suvokiate tai ar ne, bet jie gali tiesiog varyti jūsų kolegas...

Perspėja darbdavius: „neapmokama įtampa“ verčia keisti darbą (3)

Tyrimai rodo, kad vos viena darbdavių dažnai užmirštama detalė gali sukelti tiek įtampos, kad...

Atsikratęs priklausomybių vyras šiandien gelbsti kitus: darbdavys neturėtų reikalauti išpažinties (17)

Latvių kaime, esančiame Elektrėnų savivaldybėje, įsikūrusio reabilitacijos centro „Naujas...

Top naujienos

Žvėryno žemgrobiai provokuoja Šimašių: meras žada vėl traukti pjūklą (8)

Vilniaus Žvėryno mikrorajone iš žemgrobių per didelį vargą atsiėmus valstybinę žemę ir joje...

Vladimiras Pozneris: kodėl Stalino Vakarai tik bijojo, o Putino – nekenčia paskelbė diagnozę ir žiniasklaidai, ir politikai (103)

„Vakaruose požiūris į Staliną (šis, mano supratimu, už Putiną daug baisesnis politikas) buvo...

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (93)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Nauji mokesčiai nepraėjo: prabilo apie biudžeto išlaidų karpymą (14)

Antradienį Seimas atmetė naujus transporto priemonių taršos ir finansų rinkos dalyvių...

Alytaus meras: atsibudusios tarnybėlės puolė persekioti nemokamai vežusius ugniagesiams maistą paramos fonde jau 40 tūkst. eurų (110)

Alytaus meras Nerijaus Cesiulis savo feisbuko paskyroj parašė, kad, nors gaisras dar rusena,...

Turkijos ir Rusijos pavyzdžiai siunčia pavojingą žinią – teritorijų grobimas duoda vaisių (52)

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano teritorijų užgrobimas Sirijoje, visai kaip ir jo kolegos...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (548)

Spalio 18 dieną, t. y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Seimo Kaimo reikalų komitetas nepritarė Prezidentūros siūlymui naikinti lengvatą dyzelinui – pasiūlė savo variantą

Seimo Kaimo reikalų komitetas svarstė ar pritarti Prezidentūros siūlymui sumažinti ūkininkams...

Grybauskaitė Seime svarstomą biudžetą prilygino bolševizmo laikams: didinti mokesčius yra klaida (15)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime svarstomą biudžetą ir mokestinius siūlymus prilygino...

Nepasitikėjimo egzaminą išlaikęs Pranckietis: spaudimas ten visada būdavo (268)

Nepasitikėjimo egzaminą Seime išlaikęs parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad, jeigu...