Kaip sakant, kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių. Taip ir su minėtos maisto grupės laikymo patarimais. Tegul šis tekstas bus įžanga į tolimesnius tekstus apie saugų maisto produktų laikymą namuose. O pateikta informacija yra gairės, ne griežtos taisyklės. Gyvename skirtingo dydžio būstuose, naudojame skirtingus maisto produktus bei turime skirtingus įpročius.

Visiems vaisiams bei daržovėms vienodų laikymo sąlygų nėra. Tačiau reikėtų žinoti, kad šios maisto grupės laikymo sąlygos pasižymi trimis pagrindiniais požymiais:

  • Etileno dujų išskyrimu;
  • Temperatūra;
  • Oro cirkuliavimo užtikrinimu.

Svarbu žinoti, kokioje temperatūroje jūsų pamėgti vaisiai ar daržovės gali geriausiai išsilaikyti. Kurie iš jų skleidžia etileno dujas arba yra jiems jautrūs. Bei kuriems šios grupės produktams itin reikalingas kvėpavimas, oro cirkuliacija sandėliavimo patalpoje, šaldytuvo stalčiuje ar vaisių dubenyje ant stalviršio.

Daržovės

Etileno dujos

Etilenas (C2H4) - organinės bekvapės, bespalvės dujos egzistuojančios gamtoje ir subręstančios tam tikruose vaisiuose. Etilenas, dar yra žinomas kaip „mirties ar brendimo hormonas“, kuris atlieka reguliavimo vaidmenį daugelyje augalų augimo, vystymosi ir galiausiai supuvimo procesuose.

Vaisiai ir daržovės nokdami išskiria etileno dujas. Visi jie išskiria skirtingą dujų kiekį. Vieni vaisiai bei daržovės yra etileno gamintojai, kiti – etileno dujų absorbuotojai. Pastarieji yra jautrūs etilenui, todėl neturėtų būti laikomi šalia etileno dujų gamintojų, iš kurių populiariausi obuoliai, kriaušės, bananai, melionai, persikai, svogūnai, abrikosai, avokadai, slyvos. Pomidorai yra vidutiniai etileno gamintojai. O etilenui itin jautrūs yra kopūstai, žiediniai kopūstai, brokoliai, bulvės, agurkai, špinatai, salotos, morkos, paprikos ir kt.

Etileno dujos vaisiui bei daržovei padeda greičiau sunokti, todėl obuolių ar bananų nederėtų laikyti greta kopūsto, salotų ar bulvių. Etilenui jautrius vaisius bei daržoves reikėtų laikyti atskirai nuo šias dujas išskiriančių. Ir atvirkščiai, jei norime, kad kietas avokadas greičiau sunoktų, galime jį laikyti prie bananų kekės ar obuolių.

Kai vaisiai ar daržovės laikomos kambario temperatūroje, pasiekė pakankama sunokimo lygį, jas galima perkelti į šaldytuvą. Žemesnė temperatūra pristabdo nokimą.

Šviežios daržovės

Vaisiai ir daržovės, parsinešti iš parduotuvės

Parsinešus įsigytus vaisius ar daržoves namuose, pirmiausia, reikėtų juos sutvarkyti. Nepatartina jų visų nuplauti. Tai gali pagreitinti puvimą, bus sutrikdyta vaisiaus/daržovės drėgmė. Jei parsineštos daržovės ar vaisiai su žalumynais (morkos, ridikėliai, burokėliai ir kt.), žalumynus reikėtų nuimti, kad daržovės ilgiau išliktų šviežios. Jų nebūtina išmesti. Nors pati ir nesu gaminusi, iš morkų ar ridikėlių lapų galima pasigaminti gardų pesto. Vaisiai ir daržovės, kurie yra laikomi kambario temperatūroje, turėtų laisvai kvėpuoti. Bananų, morkų, bulvių ar svogūnų laikymas plastikiniame maišelyje yra greičiausias kelias į jų sugedimą, sudygimą ir išmetimą. Jei minėtus vaisius bei daržoves iš parduotuvės parsinešėte plastikiniame maišelyje, namuose iš jų išimkite.

Pirmiausia – šviežios daržovės

Savaime suprantama, kad daržovės ilgiau išsilaikytų šviežios, turime joms užtikrinti tam reikiamas sąlygas. Tačiau, visų pirma, svarbu nusipirkti dar šviežias, o ne parduotuvės lentynose ėmusias vysti daržoves bei vaisius. Įvairios salotos, žalumynai ar brokoliai neturėtų turėti pageltusių, drėgmę praradusių lapų ar minkštimo. Šakninės daržovės, moliūgai, svogūnai, obuoliai turėtų būti be dėmelių ar suminkštėjusių vietų. Pakėlus turėtume jausti, kad jis sunkus, pilnas. Kitu atveju, namuose sudarytos puikios sąlygos jų laikymui, bus bevertės, nes produktas savo nykimo procesą pradėjo dar būdamas parduotuvėje.

Daugiau apie daržovių, vaisių bei kitų maisto produktų laikymą namuose pratęsiu kituose tekstuose.

#SUSITVARKYK ir viskas bus gerai!

Ankstesnius mano straipsnius apie paprastą namų priežiūrą galite perskaityti paspaudę ČIA.

Daugiau Tomos Šokelės patarimų galite rasti @susitvarkyk „Instagram“ paskyroje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)