aA
Dėl silpno arba nestabilaus grunto kenčiančių pastatų problema Lietuvoje tampa vis opesnė. Ir nors staigmenų gali pateikti ir šimtamečiai pastatai, visgi pagal padarytas projektavimo ar statybos klaidas nauji statiniai – pirmauja.
Įskilusi namo siena
Įskilusi namo siena
© Shutterstock

„Absoliutus mūsų rekordas – kai sėdančias grindis gavome tvarkyti dažais dar kvepiančiame privačiame name, į kurį gyventojai dar net nebuvo įsikėlę“, – pranešime spaudai pasakojo UAB „Geolift Baltic“ inžinierius Valdas Kordušas. Jis paaiškino, kas lemia tokias problemas ir įvardijo požymius, iš kurių įsigyjant būstą galima įtarti, jog pastatas stovi ant netinkamo grunto. Taip pat atskleidė, kas blogiausio gali nutikti, jei problema nebus sprendžiama.

Vargas dėl nestabilaus grunto – nepasisekė ar reikia ieškoti kaltų?

Nors nuo 2011 metų ypatingiesiems, o nuo 2017 metų – ir neypatingiesiems statiniams statyti sklype privalomi inžineriniai geologiniai ir geotechniniai grunto tyrimai, visgi iki šiol dažniausia sėdančių grindų ar pamatų priežastis – nestabilus arba silpnas gruntas. Pasak V. Kordušo, dažniausiai naujos ar sąlyginai naujos statybos pastatuose grunto sukeltas statinio stabilumo problemas lemia projektuotojų, kurie tinkamai neįvertino geologinių sąlygų ir nesuplanavo tinkamų konstrukcijų, klaidos. Klaidų padaro ir statytojai.

„Tarp statybinio broko pavyzdžių – piltinis, tačiau tinkamai arba nepakankamai sutankintas gruntas. Pasitaiko ir inžinerinių avarijų, kai gruntas išplaunamas, pavyzdžiui, dėl trūkusio vandentiekio, nors nuo tokių rūpesčių apsisaugoti tereikia laikytis vienos taisyklės – jokių jungčių po grindimis. Visgi pakankamai dažnai pasitaiko, kai klojant vamzdyną sutaupomos kelios dešimtys eurų, o vėliau tenka ardyti grindis ir ieškoti nesandarių mazgų, juos remontuoti, tuomet – užpildyti grunte susidariusias tuštumas ir gruntą stabilizuoti, ir, dažniausiai, dargi pakelti nusėdusias grindis, – pasakojo V. Kordušas. – Senesni pastatai ima smigti dėl gamtos išdaigų ir kitų aplinkoje vykstančių radikalesnių pokyčių, įvykių. Pavyzdžiui, yra pasitaikę atvejų, kai Vilniaus senamiestyje statytojai vietoje brangesnių gręžtinių polių panaudojo poliakalę ir visi aplinkiniai statiniai pradėjo aižėti tiesiog akyse“.

Valdas Kordušas
Valdas Kordušas
© Bendrovės nuotr.


Požymiai, įspėjantys apie pastato problemas

Net jei nesate profesionalus statybininkas, iš tam tikrų požymių sėdančias grindis ar pamatus galima pamatyti ir plika akimi. Žinoma, su sąlyga, jog pastatas stovi jau bent 3–4 metus, nors pasitaiko atvejų, kai problemos į dienos šviesą iškyla ir dar visiškai naujuose pastatuose.

Renkantis būstą, pirmiausia rekomenduojama apeiti ir apžiūrėti visas sienas – tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Ir jei jos sutrūkę, vertėtų kviestis ekspertą, kuris nustatytų, ar tai – tik netinkamų statybinių medžiagų panaudojimas, ar problema – jau gilesnė, siekianti pamatus.

„Iš trūkių išsidėstymo galime vertinti, dėl ko jie atsiranda, kas vyksta su namu. Pavyzdžiui, jei skilimai yra vieno namo kampe, abiejose sienose, tai jau yra pamatų problema, – vardijo specialistas. – Net jei įsigyjamas būstas yra daugiaaukštyje – pamatus turi kiekvienas namas, o jų keliamos problemos, jei tik tokių būtų, pasieks visuose aukštuose esančius butus ir jų gyventojus, tad apeiti namą ir apžiūrėti sienas kad ir iš išorės, kad ir tik pirmame ar cokoliniame aukštuose – labai pravartu“.

Kaip pavyzdį su kokiomis problemomis dėl nestabilaus grunto susiduriama daugiaaukščiuose V. Kordušas įvardijo atvejį, kai Vilniaus Fabijoniškių mikrorajone keliems daugiabučiams sėdo balkonus laikančios kolonos, kurios kartu su savimi pradėjo tempti ir išorines sienas. „Po atliktos ekspertizės buvo nuspręsta nedelsiant sutvirtinti gruntus po kolonų pagalvėmis, taip sustabdant tolimesnį irimo procesą“, – pasako inžinierius.

Nusėdusios grindys bute
Nusėdusios grindys bute
© Bendrovės nuotr.

Tikrinant pastatą dėl galimo grindų sėdimo individualiame name, ypač jei jis – jau įrengtas, rekomenduojama atkreipti dėmesį į grindjuostes, perėjimus tarp kambarių, virtuvės baldus, kurie turi fiksuotą padėtį, ir pasižiūrėti, ar viskas lygu, ar nėra tarpų tarp grindjuosčių ir grindų, baldų, taip pat ar nėra didesnių tarpų sanmazguose. „Pavyzdžiui, jei vonioje tarp sienų ir grindų plytelių matote centimetrą silikono, į tai reikėtų atkreipti dėmesį. Nes didesni užpildų kiekiai gali byloti apie paslėptas problemas“, – įspėjo specialistas.


Vienas problemos sprendimo būdų – geopolimerinės injekcijos

Grindys ir pamatai sėda dėl skirtingų priežasčių, todėl yra tvarkomi pasitelkiant skirtingas technologijas. „Pavyzdžiui, individualiuose namuose sėdančių grindų atveju jos pakeliamos, o po grindimis esantis gruntas stabilizuojamas ir sutvirtinamas, kad daugiau nekristų. Naudojame geopolimerinių medžiagų įpurškimo technologiją, kuomet susmegusias grindis ar ištisus pastatus kilstelti pajėgiantys geopolimerai į reikiamą gylį sušvirkščiami per nedideles išgręžtas angas, praktiškai netrikdant šeimynos gyvenimo, – sakė V. Kordušas. – Ir nors tiek sėdančių grindų, tiek ir sėdančių pamatų tvarkymo procesas – panašus ir dažniausiai viskas susiveda į gruntą, visgi kiekviena situacija yra individuali, todėl pirmiausia reikia išsiaiškinti, dėl ko visa tai įvyko ir dirbti būtent ten, kur reikia, kad problema būtų išspręsta kartą ir visiems laikams“.

Nieko nedarant, galimas ir juodžiausias scenarijus

Jei problemą sukelianti priežastis nesprendžiama iš esmės, t. y. tvarkant gruntą, dėl sėdančių grindų gyventojams vidutiniškai kas 10 metų tenka darytis remontą. Jo metu grindys kaskart išdaužomos ir keičiamos naujomis, greičiausiai – iš naujo vedžiojamas šildymo vamzdynas, elektra, nes darbų metu juos pažeisti – itin lengva.

Nekilnojamas turtas
Nekilnojamas turtas
© DELFI / Julius Kalinskas

O štai sėdantys pamatai, jei nieko nebus imtasi, gali sukelti dar daugiau vargų ar net pasibaigti tragedija – namas ar jo dalis gali tiesiog sugriūti. „Kiekvienas statinys gali judėti iki tam tikros ribos ir kai tos ribinės vertės yra pasiekiamos, pastatas tampa nebesaugus eksploatuoti. Beje, į privačius namus žiūrima kiek atlaidžiau, nes juose nėra didelės žmonių koncentracijos. O štai daugiabučiai turi būti nuolat techniškai prižiūrimi. Pastebėjus pokyčius, jie turi būti stebimi – fiksuojamas procesas, progresas, ir, jei problema kelia pavojų ar laikoma potencialiai pavojinga, ji turi būti šalinama“, – akcentavo V. Kordušas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog nors pastaruoju metu grunto, pastatų stabilumo problemų sprendimas geopolimerinėmis injekcijomis taikomas itin plačiai, visgi pasitaiko atvejų, kai ekonomiškai naudingiau pastatą griauti, sutvarkyti gruntą ir tuomet statyti jį iš naujo. Tad įsigyjant būstą pasidomėti, ar pastatas neturi grunto keliamų problemų, itin pravartu ir iš finansinės pusės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
4.1905

Architektas įspėja: esminė klaida, dėl kurios svajonių namo galite ir nepasistatyti

Šiltasis metų laikas – pats namų statybų darbymetis. Vieni savo namą jau stato, kiti – dar...

Žinia daugiabučių gyventojams: bus vertinama, kuriuos daugiabučius ir kaip reikia perstatyti

Nemaža dalis stambiaplokščių daugiabučių gyvenamųjų namų, statytų prieš 50 ir daugiau...

Lietaus nuotekų detektyvas: tūkstančiai šalies gyventojų nelegaliai naudojasi centralizuotais vandentiekio tinklais

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigudrino lietaus nuotekoms įrengti ne natūralią infiltracinę...

Įsigaliojo nauja tvarka, paliesianti daugelį gyventojų: keičiasi statybų užbaigimo procedūros (7)

Nuo šių metų gegužės pirmosios statantiems individualius namus ar kitus pastatus, kurie atitinka...

Seno lifto keitimas daugiabutyje gali kainuoti 40 tūkst. eurų: už ką iš tiesų moka gyventojai? (1)

Senuose daugiabučiuose daugėja liftų, kurie dėl nusidėvėjimo nebetinkami naudoti. Liftus...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Pajūrio draustinyje prabangų namą pasistačiusiems verslininkams – teismo kirtis: viskas krypsta vilos griovimo link (7)

Viename gražiausių pajūrio draustinių ištaigingą namą pasistatę verslininkai sulaukė jau...

Delfi PliusEdgaras Savickas

Viena turtingiausių Lietuvos šeimų bando atsikratyti sąsajų su Rusija ir Baltarusija: vedamos derybos (2)

Šiuo metu yra vedamos derybos su keliais potencialiais įmonių Baltarusijoje ir Kaliningrade...

Karas Ukrainoje. Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją: jei pralaimėsime, Europa bus visai kitokia Ukrainos kariuomenė praneša apie dar daugiau teritorinių laimėjimų

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Rusijos opozicionierius: Putino aplinka ruošia jam staigmenų (1)

Rusijos opozicijos atstovas Genadijus Gudkovas tvirtina, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino...

Rusai į karą metė Donbaso gyventojus: nenorintiems kautis šauna į nugarą

Evakuacijos misija iš „ Azovstal “ plieno gamyklos nebaigta, neatskleidžiama, kiek dar gynėjų...

Verslas PliusJorge Valero

Karas Ukrainoje paveikė visas ekonomikos sritis – ES ruošiasi audrai (2)

Naujų energijos kainų šuolių, sparčiai kylančių maisto kainų ir su tuo susijusių socialinių...

Eksperimentas nustebino: važiuojant lėčiau pavyko sutaupyti, tačiau tokia strategija suveiks ne su visais automobiliais (3)

Prasidėjus degalų kainų raliui vairuotojai dažniau atkreipia dėmesį į patarimus, kaip važiuoti...

Draugės ištarta frazė „pasidariau žiedą“ nuvedė netikėtu keliu: pomėgis išaugo į subtilų verslą

Jaukūs sostinės Užupio rajone įsikūrę prabangios juvelyrikos namai „ v2o “ gyvuoja dar tik...

Delfi PliusIeva Jazavitienė

Vasaros atostogoms išleidžiame daugiau nei Kalėdoms: kaip susiplanuoti biudžetą jau dabar

Kada išleidžiame daugiau – vasarą ar prieš Kalėdas? Internete nuomonės išsiskiria – vieni...

Prasčiausiose Dončičiaus atkrintamųjų rungtynėse – „Mavericks“ sutriuškinimas ir randas slovėnui

„Golden State Warriors“ NBA Vakarų konferencijos finalą atidarė abejonių nekeliančia...