aA
Galbūt klausimas „Ar pastatytą namą būtina tvarkingai užbaigti ir įteisinti?“ daugeliui atrodo savaime suprantamas, bet gyvenime pasitaiko įvairiausių situacijų. Pasirodo, žmonės šią procedūrą atlieka ne visada arba atlieka netinkamai.
Nuosavas namas
Nuosavas namas
© Shutterstock

Apie tai pranešime spaudai pasakoja portalo pridavimai.lt vadovas Mantas Milašauskas, kuris pasidalino girdėtais argumentais už ir prieš namo pridavimą.

Kodėl reikia priduoti pastatytą namą?

Argumentai UŽ namo pridavimą

Gresia bauda

M. Milašausko teigimu, vienas labiausiai žmones gąsdinančių argumentų yra bauda už neregistruotą namą. Daugelį valstybę kamuojančių problemų bandoma spręsti pasitelkus baudų ir sankcijų mechanizmą. Ne išimtis ir nekilnojamo turto sektorius.

„Bauda už nelegalias statybas, bauda už nepranešimą apie statybas, bauda už draudžiamus nukrypimus statybose ir netgi bauda už gyvenimą nepriduotame name ar bauda už neregistruotas nebaigtas statybas", – vardina pašnekovas.

Nors šiuo metu išduoti statybą leidžiantys dokumentai galioja neterminuotai, remiantis statybos įstatymo 39 straipsnio 1 punktu, nebaigtas statyti ar rekonstruoti ypatingas ar neypatingas statinys, taip pat nebaigtas rekonstruoti į ypatingą ar neypatingą statinį nesudėtingas statinys turi būti įregistruotas Nekilnojamojo turto registre (NTR) ne vėliau kaip per 3 metus nuo statybos leidimo išdavimo dienos.

Remiantis statybos įstatymo 28 straipsnio 5 punktu, atlikus statinio statybos užbaigimo procedūras (gavus statybos užbaigimo aktą ar surašius deklaraciją apie statybos užbaigimą), statinį ir daiktines teises į jį Nekilnojamojo turto registre (NTR) privaloma įregistruoti ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo akto gavimo dienos.

Nuosavas namas
Nuosavas namas
© Shutterstock

Statinio ir daiktinių teisių į jį registravimo ir nebaigtų statyti ar rekonstruoti statinių kadastro duomenų tikslinimo NTR tvarkos pažeidimas užtraukia baudą nuo 145 eurų iki 290 eurų, juridiniam asmeniui – nuo 290 iki 580 eurų. Savivaldybių administracijos turi teisę administracinę atsakomybę taikyti ir už registruotinų negyvenamosios paskirties statinių naudojimą, neatlikus jų statybos užbaigimo procedūrų ir neįregistravus NTR. Statinio (jo patalpų) naudojimas pažeidžiant Statybos įstatyme ir kituose įstatymuose nustatytus reikalavimus užtraukia baudą fiziniam asmeniui nuo 144 iki 1 448 eurų, juridiniam asmeniui – nuo 1 448 iki 7 240 eurų.

Specialistas įsitikinęs, kad atsisakius vykdyti šią prievolę gali tekti rimtai papurtyti piniginę. Patekti į tikrinančių institucijų akiratį galima tiek atsitiktinai (reguliariai organizuojami reidai), tiek tikslingai, pavyzdžiui, pavydaus ir pikto kaimyno dėka.

Gyvenamosios vietos registravimas

Su gyvenamosios vietos deklaravimu susiję daug gyvenimo kokybę gerinančių veiksnių, tokių kaip:
• vaikų darželiai,
• mokyklos,
• galimybė balsuoti,
• dalyvavimas bendrijos veikloje,
• registracija gydymo įstaigose
• GPM lengvata (detaliau žiūrėti kitame punkte) ir pan.

Norint džiaugtis šiais dalykais reikia turėti deklaruotą gyvenamą vietą. Kad turėtum, kur deklaruoti, reikalingas registruotas nekilnojamas turtas. Jeigu namas pastatytas, tačiau nepriduotas? Deja.

Namų registravimo paslaugomis užsiimančius žmones vienijančio portalo pridavimai.lt vadovas primena, kad su gyvenamosios vietos registravimu tampriai susiję dar keli klausimai:

Koks namo baigtumas procentais privalo būti registruotas norint deklaruoti savo gyvenamąją vietą?

Šiam klausimui atsakyti neužtenka vien skaityti įstatymus. Gyvenamosios vietos deklaravimą nusako įstatymas dėl gyvenamosios vietos deklaravimo taisyklių patvirtinimo. Tačiau jame nėra detalizuotas toks niuansas, kaip namo baigtumas procentais. Teko skambinti atsakingoms institucijoms ir aiškintis. Pasirodo, kad čia turėtų galioti protingumo kriterijus. Kaip ir aišku, kad namo baigtumui esant tarkim 20 proc. (pamatai ir sienos) – jame gyventi dar nėra įmanoma. Tą patį galima sakyti ir apie 85 proc. Dar neteko sutikti šeimos, kuri gyventų ant betono – dalinės apdailos. Tačiau praktikoje atsakingi seniūnijų/savivaldybių darbuotojai priima deklaruojamą vietą net ir nebaigtos statybos name. Kadangi įstatymu konkretus baigtumo procentas nenustatytas, kiekvienas daro kaip nori. Praktikoje teko matyti deklaruotas gyvenamas vietas ir su 40 proc. ir su 90 proc. baigtumu.

Įsikūrus naujuose namuose ir neatlikus šios procedūros gali tekti patuštinti piniginę
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Taigi, ar privalu priduoti pilnai baigtą namą norint registruoti gyvenamą vietą? Ar užtenka nebaigtos statybos registravimo?

Dažniausiai tam užtenka ir nebaigtos statybos ~70 proc. ir daugiau. Tačiau atsižvelgus į visus argumentus 100 proc. įteisinimas vis tiek reikalingas.

Mokestinės prievolės parduodant nekilnojamą turtą

Pastačius namą ir turint minčių ateityje jį parduoti – tai labai rimtas argumentas. Jau daug metų GPM įstatyme numatyta GPM mokesčio lengvata parduodamam turtui, kuris buvo išlaikytas dešimt metų, t.y. įsigytas arba užregistruotas prieš dešimt metų:

…turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos per mokestinį laikotarpį pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn šios dalies 53 ir 54 punktuose nenurodytą nekilnojamąjį pagal prigimtį daiktą, esantį Europos ekonominės erdvės valstybėje, jeigu toks daiktas įsigytas anksčiau negu prieš 10 metų iki jo pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn;

Arba gyvenamoji vieta buvo deklaruota ne trumpiau nei dvejus metus. Cituojant Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 53 punktą:

…pajamos, gautos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), jeigu jame pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka.

Taigi, jei neatmetate galimybės ateityje namą parduoti, neabejotinai pravartu jį įteisinti ir palaikyti nustatytą terminą.

Įsikūrus naujuose namuose ir neatlikus šios procedūros gali tekti patuštinti piniginę
© DELFI / Andrius Ufartas

Įkeitimas bankui

Specialistas tikina, kad šiuo klausimu viskas labai paprasta. Jei reikalingas banko finansavimas, registruoti ir įkeisti turtą būsit priversti net kelis kartus.

„Užbaigus namo statybas pateikiamas terminas, nurodantis per kiek laiko namas privalo būti teisiškai užbaigtas“, pasakoja pašnekovas. „Nesilaikant susitarimų bankas gali pakelti palūkanas ar kitaip bausti už kreditavimo sutarties pažeidimą. Remiantis pridavimai.lt praktika galiu pasakyti, kad apie pusė visų mūsų darbų skirta gauti finansavimą ir įkeisti turtą bankui“.

Dovanojimas, paveldėjimas

Argumentas, kurį dažnu atveju tenka išgirsti iš vyresnio amžiaus žmonių. Namai pastatyti, bet ne iki galo sutvarkyti. Susimąstę apie testamentą – ką palikti vaikams, kaip padalinti turtą – tėvai nenori palikti nesutvarkytų galų, todėl pradeda tuo rūpintis patys.

„Būna ir taip, kad pasikeitus gyvenimo aplinkybėms senatvėje tenka keisti būstą. Apsižiūrima, kad namas nepriduotas ir tada jau tenka spręsti detektyvus, aiškintis ir tvarkyti“, patirtimi dalinasi M. Milašauskas.

Įsikūrus naujuose namuose ir neatlikus šios procedūros gali tekti patuštinti piniginę
© DELFI / Andrius Ufartas

ES parama

Pašnekovas pamena, kad šiemet net keli klientai atskubėjo su prašymu kuo skubiau padėti priduoti namą, nes norėjo patekti į paramos saulės jėgainėms įsirengti programas.

„Detaliai nesiaiškinau tų programų aprašų, bet kiek supratau, vienas iš reikalavimų – pilnai priduotas namas. Šis reikalavimas taikomas saulės jėgainėms, norintiems gauti paramą pasikeisti šildymo katilą ir galbūt net norint keisti šiferio dangą“.

Niekas nežino, kokių programų sulauksime ateityje. Tačiau praktika rodo, kad norint pretenduoti į oficialią paramą, privalu turėti oficialiai registruotą turtą.

Argumentai PRIEŠ namo pridavimą

Pokalbio pabaigoje pridavimai.lt direktorius išvardino situacijas, kurioms pasitaikius žmonės atsisako priduoti savo namus. Būna atvejų, kai namai statomi nelegaliomis lėšomis. Bijoma registruoti, kad tokie įtarimai nebūtų sukelti atsakingoms institucijoms.

„Nuo to neišsisuksite, kažkada vis tiek tą klausimą reikės spręsti. Kodėl ne dabar?“ klausia ekspertas. „Kartais bijoma turto mokesčio. Esu girdėjęs ir tokį pasiteisinimą. Tačiau gyvename teisinėje valstybėje ir visi turime laikytis jos įstatymų.“

„Daugelis taip pat galvoja, kad namo pridavimas yra brangi procedūra. Taip, priduoti namą kainuoja, bet žiūrint istoriškai, daugelis paslaugų Lietuvoje tik brango. Ne išimtis ir visos namų popierizmo paslaugos. Nesu tikras ar palaukus kurį laiką bus galima sutaupyti. Greičiausiai, atvirkščiai.“

Jeigu dėl tam tikrų priežasčių namas pastatytas nelegaliai, pavyzdžiui, neturint projekto, statybos leidimo, statomas neleistinoje teritorijoje ar pan., namą įteisinti gali būti komplikuota arba įteisinimas gali būti iš viso neįmanomas.

Bet kuriuo atveju, kiekvienoje situacijoje reikia gilintis ir rasti optimalų sprendimą. Praktika rodo, kad dažniausiai kelias nėra trumpas ir pigus. Bet vertas nueiti.

M. Milašauskas pasidalino net girdėtu gana komišku argumentu - šiukšlių išvežimo mokesčio vengimas. „Argumentas tikras. Tiesa, per dešimt metų girdėtas gal tik du kartus. Tokiu atveju sunku net kažką pakomentuoti“, tikina vyras.

Pokalbio metu įsitikinome, kad namo įregistravimo klausimas anksčiau ar vėliau vis tiek turi būti išspręstas. Negaiškite laiko, o jei jo neturite arba susiduriate su nenumatytomis problemomis, kreipkitės į specialistus, kurie visuomet pasirengę jums padėti.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(23 žmonės įvertino)
3.5652

Šiemet gyventojų neatsargumas jiems kainavo daugiau nei 13 milijonų eurų (1)

Būstas užima svarbią dalį mūsų gyvenime, todėl natūralu, jog norisi, kad dėl namų būtų...

Kokius baldus rinktis, kad jie būtų kokybiški ir ilgaamžiai: atkreipkite dėmesį, iš ko jie pagaminti (5)

Kietieji baldai lietuvių namuose užima vis didesnę mūsų namų erdvės dalį. Tačiau kiekviena...

Žingsnis, kurį privalėsime žengti: jau netrukus gyvensime kitokiuose pastatuose (66)

Energijos švaistymo pavyzdžių lengvai pavyktų surasti ne vieną, o tai ydinga, klimato kaitą...

Vis daugiau būsto pirkėjų nori įsigyti jau įrengtą būstą: ką gaunate, nusipirkę butą su pilna apdaila?

Naujos statybos būstas su pilna apdaila – vis dažnesnis nekilnojamojo turto ( NT ) pirkėjų...

Ekspertas įvertino niekada netvarkytą senos statybos butą: kokio remonto jam reikės ir kiek tai kainuos (98)

Smarkiai pabrangus naujos statybos būstui, gyventojai gręžiasi į senos statybos butus. Nors jų...

Top naujienos

Reikėjo laukti net 20 metų: „Pakelių maniakas“ Jonaitis atsiprašė už sukeltą skausmą (29)

Prireikė daugiau kaip dvidešimt metų, kad garsiausiu ir bene nuožmiausiu žudiku laikomas Kazys...

Austėja Landsbergienė papasakojo, kaip išmokė savo vaikus taupyti: savaitės kišenpinigiai – 5 Eur ir nė cento daugiau (324)

Edukologė, „Vaikystės sodo“ ir Karalienės Mortos mokyklos įsteigėja dr. Austėja...

Ispanijoje iš gelmių išniro miestas vaiduoklis: po 30 metų pasirodė žmonių palikti namai (15)

Viena Ispanijos gyvenvietė, kurią prieš 30 metų apleido žmonės, kai ją turėjo užlieti...

Šių metų Širvintų eglės paslaptis atskleista: ar ji ir vėl rimta konkurentė Vilniui ir Kaunui? (100)

Jau keletą metų iš eilės savo kalėdinėmis eglėmis ir šventine nuotaika visą Lietuvą...

Ciklonas atneša staigius orų pasikeitimus, pradės žnaibyti žiemiškas šaltis

Į Lietuvą atskubėjo labai aktyvus Atlanto ciklonas. Naktį sulauksime intensyvaus sniego, kurį...

D+Raminta Rakauskė

Į kokį būstą šiandien investavus jis atneš daugiausia grąžos ir klaida, galinti kainuoti tūkstančius eurų

„Investuojant į nekilnojamą turtą nereikia būti akcijų biržų žinovu bei užtenka visai...

Vienoje stipriausių planetos rinktinių debiutavusi 19-metė Rugilė: lietuviams atsakiau „ne“ (149)

Olimpine, pasaulio ir Europos čempione praeityje tapusioje Norvegijos moterų futbolo rinktinėje –...

Politologas: po sankcijų Lukašenka gali ieškoti pagalbos Rusijoje, tačiau įmanomas ir kitoks scenarijus (66)

Europos Sąjunga ( ES ) pritarė pritarė siūlymui dėl sankcijų 28 asmenims ir subjektams...

Žinomos moterys linksminosi prabangiame pižamų vakarėlyje „Kempinskyje“ (98)

Artėjant didžiosioms metų šventėms, miego drabužių prekės ženklas „Aruelle“ sostinės...

Traumą išsigydžiusi Jocytė grįžo į aikštę, Eurolygoje – galingas kitos lietuvės pasirodymas (2)

Vidurio puolėja iš Lietuvos Daugilė Šarauskaitė buvo pagrindinė Rygos TTT (3/4) komandos...