Egzistuoja įvairios vėdinimo sistemos, tarp kurių – orlaidės languose, mini rekuperatoriai, centrinė oro ištraukimo sistema, plokšteliniai, plokšteliniai priešpriešinių oro srautų bei rotaciniai rekuperatoriai. Tačiau orlaidės neveikia efektyviai, mini rekuperatoriai yra triukšmingi, todėl „Senukų“ specialistai pranešime spaudai rekomenduoja įsirengti pilnavertę sistemą ir džiaugtis kokybiškai vėdinamu oru.

Kaip įvertinti oro kokybę?

Kokybišką mikroklimatą namuose lemia ne tik temperatūra ir santykinio oro drėgnumo rodiklis. Ekspertų teigimu, itin svarbus oro kokybės faktorius – CO2 dujų kiekis jame: kuo jų mažiau, tuo kvėpuojate sveikesniu oru. Šį parametrą parodo specialūs CO2 dalelių matuokliai, nurodantys, kiek procentų oro tūrio sudaro anglies dioksidas.

Jei šviežiame lauko ore CO2 koncentracija yra apie 400PPM, rekomenduojama, kad šis rodiklis patalpose būtų iki 1000. Todėl itin svarbu nuolat kokybiškai vėdinti erdves. CO2 dalelių kiekis, viršijantis 1000PPM, jau yra nerekomenduojamas, o viršijantis 2500 – net žalingas sveikatai. Prastą oro kokybę indikuoja padidėjęs mieguistumas, labai prastą – migreninis galvos skausmas. Namuose, kuriuose bloga oro kokybė, sunku susikaupti, tarsi trūksta oro, neramiai miegama.


Svarbūs rekuperacinės sistemos rodikliai ir jos priežiūra

Ieškantiems būsto vėdinimo sistemos, specialistai taip pat rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į dar vieną aspektą – oro kiekį, kurį toks įrenginys gali įleisti į patalpą. Vieno kambario butui reikalingas oro srautas – 38 m3 per valandą. Tad jei rekuperatorius apie vieną minutę pučia orą į patalpą, tada apie vieną minutę traukia jį iš patalpos į lauką, vadinasi, per valandą į patalpą pateks maždaug pusė minėto kiekio oro. Todėl norint tinkamai išvėdinti visą butą, reikalingi bent du rekuperatoriai.

Taip pat siūloma pasidomėti filtravimo klasėmis. G3 ar G4 filtrai nepašalins smulkių lauko dulkių ir žiedadulkių – visos jos nusės ant baldų ir jūsų plaučiuose. Todėl specialistai rekomenduoja M5/F7, ar ePM1– ePM10 klasių filtrus bei atkreipia dėmesį, kad geriausia rinktis kokybiškus, Europos Sąjungos reikalavimus atitinkančius įrenginius.

Išsirinkus įrenginį, taip pat nereikėtų pamiršti numatytu dažnumu keisti vėdinimo įrenginio filtrus, vėdinimo sistemos neišjungti, tačiau, jei tik įmanoma, reguliuoti jos galią priklausomai nuo žmonių kiekio patalpose ar veiklos pobūdžio. Natūralu, kad sugužėjus didesniam būriui draugų, reikalingas intensyvesnis vėdinimas, o miegant pakanka mažesnio.


Taupantis energiją sprendimas

Siekiantiems sveiko patalpų klimato ir maksimalaus komforto, profesionalai rekomenduoja būste sumontuoti rekuperatorių su ortakiais. Toks rekuperatoriaus įrenginys montuojamas atskiroje patalpoje, iš kurios garsas į gyvenamuosius kambarius nesklinda, todėl gyventojų neblaško joks triukšmas.

Įrenginys veikia tokiu principu: per vieną ortakį iš lauko įleidžiamas oras į rekuperatorių, čia jis filtruojamas, sušyla rekuperatoriaus šilumokaityje ir tik tada įleidžiamas į patalpą. Ištraukiamas iš kambario oras taip pat prateka per rekuperatoriuje esantį šilumokaitį, jame atiduodamas savo šiluminę energiją iš lauko įeinančiam oro srautui. Tokiu būdu yra taupoma energija, o į patalpą patenka jau sušilęs šviežias oras.

„Rinkdamiesi rekuperatorių, klientai įvertina savo poreikius ir būsto galimybes. Tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėje dažniausiai ieškoma tvarių produktų, taupančių energiją ir mažinančių CO2 tankį ore. Naujos statybos namuose prioritetas teikiamas funkcionaliems, išmanųjį valdymą turintiems įrenginiams“, – sako Elona Uckutė.

Centrinė oro ištraukimo sistema

Dar vienas namų vėdinimo sprendimas – oro aktyvaus ištraukimo sistema, kai per lange įrengtą specialią orlaidę į patalpą įleidžiamas šviežias oras, o iš patalpos panaudotą orą ištraukia ventiliatorius.

Abi sistemos dalys veikia sinergiškai: jeigu kambaryje intensyviau kvėpuojama, padidėja oro santykinė drėgmė, orlaidės sklendė daugiau prasiveria, taip įleisdama didesnį oro kiekį iš lauko. Oro ištraukimas patalpose, kuriose įrengti ištraukiamieji ventiliatoriai, taip pat intensyvėja, padidėjus drėgmės kiekiui, pavyzdžiui, maudantis vonioje. Tuomet plačiau atsiveria oro šalinimo grotelės, taip leisdamos sistemos ventiliatoriui ištraukti didesnį oro kiekį. Pastarojo garsas girdimas, bet nežymiai.
Vis tik ekspertai atkreipia dėmesį į tai, kad naudojant šią sistemą, oro įleidimo srautas į patalpą nėra valdomas. Todėl per orlaidę į patalpą įeinantis oras yra toks, koks lauke – jis nėra šildomas. Reguliuoti galima tik oro ištraukimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)