aA
Organiška statyba Europoje – tai puikiai žinomas statybos būdas. Teigiama, kad organiška statyba iš tokių medžiagų kaip šiaudai, kanapių biologinis kompozitas, yra naudinga aplinkai ir mūsų sveikatai, savijautai. Tačiau Lietuvoje statytis ir gyventi tokiuose namuose vis dar nėra populiaru. Tai lemia ir gyventojų požiūris, ir namų natūralių medžiagų, kaina.

Lietuvos mokslininkai, remdamiesi užsienio mokslininkų tyrimais ir duomenimis, teigia, kad statyba ir pastatai sudaro apie 40 proc. viso išskiriamo anglies dioksido kiekio. Taigi, pastatai iš esmės yra vieni didžiausių planetos teršėjų. Kadangi klimato kaita jau yra nenuginčijamas ir itin grėsmingas reiškinys, reikia kuo skubiau rūpintis tvaria, aplinką tausojančia statyba. Tokią statybų kryptį deklaruoja Europos Sąjunga ir Lietuva.

Kas yra tvarūs pastatai? Pirmiausia, tai tausojantys energiją, kitaip tariant, energetiškai efektyvūs ir pastatai, statyti iš ekologiškų, organiškų medžiagų. Iš ko šiandien galima pastatyti namą, kiek kainuoja namai iš ekologiškų medžiagų ir ar lietuviai tam pasiruošę, laidoje „Delfi tema“ pasakojo ekologiškus namus siūlančios bendrovės „Gilehouse“ steigėja, vadovė Nadežda Stefanova.

Apie ekologišką gyvenimo būdą žmonės galvoja, tačiau ne visi tam ryžtasi, ar parodo daug iniciatyvos. Kita vertus, visame pasaulyje labai svarbu tampa ekologija, ekologiški produktai ir net ekologiški namai.

Ar ekologiškas namas tikrai gera investicija, ar apsimoka jį statyti bei jame gyventi, gali pasakyti tik tie , kas su tuo yra susiję, o galbūt gyvena ekologiškame name. Bendrovės „Gilehouse“ steigėja, vadovė N. Stefanova pasakoja, kad ekologiška statyba susidomėjo tada, kai mokėsi Maskvoje.

„Gyvenimas suvedė su tam tikrais žmonėmis, kurie padėjo nueiti ekologiškos statybos ir erdvės, kurioje gyvename, pažinimo keliu. Reiktų suprasti, kad ekologiškas požiūris yra ne tik medžiagos, kurias mes pasirenkame, o apskritai požiūris į viską, ką mes darome. Tai yra pirmiausia požiūris į save ir aplinką, kurioje gyvename. Todėl, aš sakyčiau, kad tai yra didesnė tema, kur ekologiška statyba yra tik pasekmė, kai mes kalbame apskritai apie požiūrį į tai, kas mes esame, į mūsų planetą ir žmones, su kuriais mes bendraujame, pirmiausiai atsinešimas sau“, – pasakoja N. Stefanova.

Namas iš organiškų medžiagų
Namas iš organiškų medžiagų
© Asmeninis archyvas

Pasak pašnekovės, ekologiškų medžiagų pasirinkimas jai tapo visiškai natūraliu dalyku. Ji nesupranta, kodėl žmonės renkasi kitokį gyvenimo būdą, kuris netgi, anot jos, gali būti kenksmingas jų sveikatai.

Medžiagos, iš kuriu galima pastatyti namą

N. Stefanova pasakoja, kad jos pažintis su ekologiškomis statybų medžiagomis prasidėjo nuo šiaudų.

„Pradėjau nuo šiaudinių namų statybos, kitaip vadinamų šiaudinių skydų. Pasirinkau tokią medžiagą, nes esu susipažinusi su tam tikrais tyrimais apie namus iš šios medžiagos. Šiaudas yra ne tik biologiškai pozityvi medžiaga, bet ir labai gerai veikia žmogaus energetinę būseną. Jo ertminė struktūra atitinkamai veikia žmogaus poilsį, žmogaus regeneraciją. Man labai svarbu toks momentas, mikroklimatas vidinis, kuriame žmogus gyvena. Tai mano pradžia buvo tokia, pastatėme kelis tokius namus. Visgi, mano išvada buvo tokia, kad su šiaudu dirbti yra ganėtinai sunku, mes norime išgauti įdomesnes formas“, – aiškina pašnekovė.

N. Stefanova pasakoja, kad supratusi, jog iš šiaudų statyba nebus tokia gera, pradėjo domėtis kitomis ekologiškomis statybų medžiagomis. Ir, anot pašnekovės, taip ji susipažino su kanapių biologiniu kompozitu.

„Mano nuomone, šiandien geriausia statybų medžiaga būtų kanapių biologinis kompozitas arba kitaip jį vadinai kanapių betonu. Iš kanapių spalių su kalkiniu mišiniu su tam tikrais mineralais daromas mišinys ir būtent juo pildomos sienos. Mano nuomone, tai yra perspektyviausia medžiaga, ji senai yra naudojama Europoje ir senai yra pripažinta. Labai gaila, kad Lietuvoje apie ją prakalbo tik prieš kelerius metus. Viena iš priežasčių buvo dėl to, kad pluoštinė kanapė buvo uždrausta auginti Lietuvoje“, – pasakoja pašnekovė N. Stefanova.

Namas iš organiškų medžiagų
Namas iš organiškų medžiagų
© Asmeninis archyvas

Ekologiškų namų statyboms taip pat dažnai naudojama vilna. Pašnekovės teigimu, vilna puikiai tinka karkasiniams namams, tai yra ekologiška medžiaga, kuri neleis veistis grybeliui. Tačiau pati N. Stefanova nėra su tuo susidūrusi dėl tam tikrų savo pažiūrų.

„Nenoriu dėl gyvūnų klausimo. Man asmeniškai neteko susidurti. Bet tai yra natūrali medžiaga, ji nėra žalinga, palyginus su poliesteroliu ar pan. Bet man atrodo, kad vilna yra žingsnis atgal. Mes einame į priekį, mes turime savo technologijas. Aš manau, kad mes tikrai galime jas apjungti kartu su ekologija“, – teigia pašnekovė.

Ar Lietuviai yra pasiruošę tvarioms, organiškoms medžiagoms, kurias galima naudoti namų statyboje? Pasak pašnekovės, didžiausia problema, kodėl lietuviai nesirenka statyti namų iš organiškų medžiagų, yra kaina. Lietuviai renkasi kuo pigesnį variantą. Gražus ir ekologiškas namas reikalauja 20-30 proc. daugiau išlaidų.

„Iš esmės, kainą sudaro sienos. Bendra sąmata gali išaugti 20-30 proc. Jeigu norėsite įdomesnių sprendimų, pavyzdžiui, tokie kaip mūsų namai, tai kaina gali kilti ir iki 50-100proc.“, – aiškina N. Stefanova.

Visą pokalbį su N. Stefanova žiūrėkite laidoje „Delfi Tema“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(27 žmonės įvertino)
3.4074

Mediniai daugiabučiai – skandinavams įprasta, Lietuvoje vis dar apgaubti mitais

Europos Sąjungos žaliasis kursas pertvarką numato daugelyje sričių: transporto, energetikos,...

Istorinis momentas: baigiamas griauti prekybos centras „Ibrahim“

Liepos viduryje NT bendrovė „ Realco “ pradėjo prekybos pastato „ Ibrahim “ antžeminių...

Savavališkai pajūryje pastatyti dvibučiai gali tapti legaliais: statytojai visais atvejais turi teisę pastatus įteisinti (2)

Pastaruosius kelerius metus Lietuvos pajūrio NT rinka tiesiog sužydėjo: vienas po kito ėmė...

Daugiabučių gyventojų šykštumas sovietmečiu šiandien kelia vis daugiau problemų: teks papildomai susimokėti

Daugumoje sovietmečiu statytuose, aukštesniuose nei 5 aukštų daugiabučiuose yra įrengti liftai....

Valstybė gali nugriauti ne tik jūsų nuosavą namą, bet ir daugiabutį: išvardijo, kokiais atvejais (1)

Aplinkos ministerija, pasitelkusi išorės ekspertus, rengia galimybių studiją, kuria norima...

Top naujienos

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Savivaldybės priverstos atverti pinigines: šimtus tūkstančių mokesčių mokėtojų eurų „sudegins“ šviesai ir šilumai

Laukiant dar vienos rekordinių energetikos kainų žiemos, Lietuvos savivaldybės jau ruošia taupymo...

Palanga: vaikai pliaže čia vis dar siusioja tiesiai į smėlį (7)

Rimtai. Ir svarbiausia – jums po akių. Mačiau, kaip mamos jiems iškapsto ranka duobutę, į ten...

Spūstys A1 kelyje nesibaigia: prie Klaipėdos susidūrė 3 automobiliai, vienas atsidūrė griovyje

Šeštadienį avarijų maratonas A1 kelyje nesibaigia. Pranešama, kad spūstys susidarė dėl...

Zacharova atvirai grasina Baltijos šalims: gali pasikartoti Ukrainos istorija (13)

Rusijos užsienio reikalų ministerija Baltijos šalis savo pareiškime pavadino neofašistinėmis...

Delfi Mokslas

Genialiai paprastas mokslininkų išradimas žada didžiules permainas dėl išmetamųjų dujų – tai puiki žinia automobilių savininkams

Ekspertai rado būdą, kaip sugaudyti deginant iškastinį kurą į aplinką patenkantį anglies...

Užkalnis uosto: arogantiškas Vakarų grožis rašalo buteliuke (2)

Rašau šį ilgojo savaitgalio rytą iš vienos geriausių vietų pasaulyje: po daugelio metų,...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba skelbia apie svarbų Ukrainos pajėgų laimėjimą: Rusija prarado tiekimo kelius ties Chersonu Toliau apšaudoma Zaporižės atominė elektrinė

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...

Viename geriausių Lietuvos restoranų apsilankęs maisto tinklaraštininkas: mane sunku nustebinti, bet tai nunešė stogą (3)

Apsiniaukęs rugpjūčio trečiadienis, o aš, Gurmano dienoraštis autorius, su savo antra puse,...

Delfi PliusParengė Eglė Gatelytė

Saugumo ekspertas: Rusijoje jau rengiamasi keisti strategiją – nekartokit klaidų (12)

Rusijoje turbūt jau senokai ruošiamasi keisti strategiją. Kyla tik klausimas, ar paliaubų atveju...