Atlikus statybos užbaigimo procedūras, naujus statinius ir nuosavybės teises į juos nekilnojamojo turto savininkai privalo įregistruoti per 3 mėnesius nuo dokumentų, patvirtinančių statybos pabaigą, išdavimo dienos, rašoma Registrų centro pranešime.

Nebaigtų statyti statinių savininkai nuosavybės teises į nebaigtus statyti (ar rekonstruoti) statinius turi įregistruoti per 30 dienų nuo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos pažymos apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių išdavimo datos.

Užsitęsus statybos darbams ir jų metu pasikeitus statinio kadastro duomenims, statytojas privalo ne rečiau kaip kartą per 5 metus nuo nebaigto statyti (ar rekonstruoti) statinio įregistravimo Nekilnojamojo turto registre patikslinti duomenis. Svarbu nepamiršti, kad kartu su statybos teisėtumą patvirtinančiais dokumentais registro tvarkytojui reikia pateikti ir statinio kadastro duomenų bylą.

Registruojant daiktines teises į nekilnojamąjį daiktą, jų suvaržymus ar juridinius faktus, atsiradusius ne notaro tvirtinamu dokumentu (pvz., nuomos ar panaudos sutartys), asmuo prašymą įregistruoti daiktines teises Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui turi pateikti asmeniškai ir ne vėliau kaip per 30 dienų nuo jų atsiradimo dienos. Verta žinoti, kad kai nuosavybės teisė atsiranda sandorį patvirtinus notarui (sudarius ir notariškai patvirtinus pirkimo–pardavimo sutartį), savininkui į Registrų centrą atvykti nereikia – informaciją Nekilnojamojo turto registrui pateikia pats notaras.

Teisės aktai numato, kad pavėlavę turto savininkai už daiktinių teisių registravimą turi mokėti 100 proc. didesnį atlyginimą. Todėl, pasak Registrų centro l.e.p. direktoriaus pavaduotojo Kazio Maksvyčio, siekdami išvengti neigiamų pasekmių, t.y. papildomų ir visai nebūtinų išlaidų, savininkai turėtų atsakingai ir laiku registruoti baigtus arba nebaigtus statinius ar teises į juos.

Padidintas atlyginimas už registravimo paslaugas netaikomas tuomet, jei prievolės atlikti laiku asmenys negalėjo dėl svarbių, objektyvių ar dėl nuo jų nepriklausančių priežasčių (force majeure). Tokiais atvejais kartu su prašymu registruoti daiktines teises į statinius, asmenys turi pateikti ir tokias aplinkybes pagrindžiančius dokumentus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)