Lietuvos sveikatos specialistų patvirtinta gyvenamųjų ir visuomeninių patalpų mikroklimato reikalavimus nustatanti higienos norma nurodo, kad ne tik šilumos, bet ir tinkamo oro drėgnumo namuose užtikrinimas lemia gerą savijautą. Todėl šaltuoju metų laiku vidaus temperatūra turėtų siekti 18–22 laipsnius, o santykinė oro drėgmė – 35-60 proc., rašoma pranešime spaudai.

Specialistų teigimu, esant žemesnei patalpų temperatūrai, jose padidėja drėgmė, sukurianti terpę atsirasti bei daugintis įvairiems mikroorganizmams ir virusams – tiesioginiams ligų sukėlėjams. Tokios netinkamos namų mikroklimato sąlygos tampa sporų, alergenų ir kitų sveikatai žalingų medžiagų šaltiniais, neretai pasireškiančiais dusuliu, kosuliu, astmos paūmėjimo rizika ar alerginėmis reakcijomis. Kita vertus, specialistų teigimu, dėl pernelyg sauso oro gali prisidėti akių ir nosies gleivinės trūkinėjimas bei kiti panašūs negalavimai.

Sveikatos specialistų įvardijamos grėsmės tik įrodo, koks svarbus yra tinkamo patalpų mikroklimato šildymo sezonu užtikrinimas. Nepaisant to, stogo langų ir jų priedų gamintojo „VELUX Grupės“ atlikto tarptautinio „Sveikų namų barometro“ tyrimo pastarųjų metų rezultatai atskleidžia, kad beveik 6 mln. europiečių vis dar gyvena namuose, kuriuose šilumos nepakanka.

Paklaustas, kaip užtikrinti tinkamą namų mikroklimatą šildymo sezonu, D. Astašonoks dalijasi praktiniais patarimais. Pašnekovo teigimu, siekiant vidaus patalpas pritaikyti kokybiškam gyvenimui, privalu pasirūpinti oro temperatūra, jo drėgme, kiekiu bei cirkuliacija.

„Norint namuose ir nesušalti, ir neperkaisti, patartina kambariuose išlaikyti optimalią – 40–60 proc. oro drėgmę. Ją rodo specialūs drėgnomačiai, o susidarius perviršiui, praverčia drėgmės rinkikliai. Drėgmės esant per mažai, verta ant radiatorių kabinti garinimo indus arba įsigyti specialius oro drėkintuvus. Kartu privalu patalpas ir vėdinti, antraip iškvepiamam deguoniui virstant anglies dvideginiu, nuo jo pertekliaus mažėja darbingumas, pradeda skaudėti galvą, mažėja miego kokybė. Tačiau svarbu šį procesą atlikti tinkamai. Geriausia – vėdinti trumpai, bet intensyviai, mažiausiai tris kartus per dieną – bent po 10 minučių ryte, per pietus ir prieš einant miegoti“, – rekomenduoja D. Astašonoks.

Pašnekovo nuomone, oro judėjimo užtikrinimas ypač svarbus namuose, kuriuose įrengti plastikiniai langai. Todėl tinkamą cirkuliaciją garantuoja reikiamai įrengta vėdinimo sistema bei nuolatos pravertos orlaidės.

„Įtakos namų mikroklimato kokybei turi ir dulkės, kurios atsiranda tiek nuo odos, tiek gyvūnų pleiskanų, augalų, plaukų ar maisto. Todėl patalpas reikia valyti sausuoju bei šlapiuoju būdais. Šluostyti drėgna šluoste patartina grindis, lentynas ir baldus, o specialiomis priemonėmis – kompiuterius ar kitą techniką. Taip galima išvengti dulkių erkučių, kurios pavojingos turintiems alergijų“, – priduria D. Astašonoks.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės