Neatsargus kalėdinių dekoracijų naudojimas

Šiemet kaip niekad anksti gyventojai pradėjo puošti savo namus kalėdinėmis dekoracijomis ir dalintis jų nuotraukomis socialiniuose tinkluose. Vienas populiariausių dekoro elementų, kaip ir kasmet išlieka kalėdinių lempučių girliandos, kurias žmonės kabina ne tik ant eglutės, bet ir kitose namų vietose: ant langų, užuolaidų. Lempučių girliandų nevengiama ir lauke: ant balkonų, nuosavų namų stogų, prieangių ir pan. Be abejo, dar vienas nepakeičiamas kalėdinis atributas – žvakės, kurios suteikia namams jaukumo.

Tačiau visos šios jaukumą ir šventinę nuotaiką kuriančios priemonės gali atnešti ir didelių nelaimių, jeigu jos yra naudojamas neatsargiai arba ne pagal paskirtį. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininko Aurimo Gudžiausko, nors artėjant šventėms gyventojai namuose stengiasi sukurti jaukesnę, šviesesnę aplinką ir labai dažnai to neįsivaizduoja be degančių žvakių, šviečiančių girliandų ir įvairių dekoracijų, tačiau žmonės raginami nepersistengti ir neužmiršti saugumo.

Kalėdinės dekoracijos langams

„Dažniausia klaida deginant žvakes – netinkamai parinkta vieta. Gyventojai žvakes stato bet kur, neįvertinę, ar šalia žvakės nėra degių medžiagų, ar žvakė laikosi stabiliai, ar pagrindas po žvake yra nedegus. Nepaisant šių dalykų, žvakė tampa tikrai pavojingu dalyku. Nemažą pavojų kelia advento vainikai, kuriuose tarp kitų dekoracijų įkomponuojamos žvakės, kurios lengvai uždega šalia esančias degias dekoracijas“, – pažymi A. Gudžiauskas.

Pašnekovas tęsia, kad kita pasitaikanti klaida – degančios žvakės paliekamos be priežiūros. Būtina užgesinti žvakes net ir trumpam išeinant iš namų, o ypač einant miegoti. Ekspertas dalinasi ir keliais patarimais, susijusiais su žvakių deginimų namuose:

  • Pasirinkti tinkamą vietą. Žvakes statyti ant stabilaus pagrindo, kad jos nenukristų, kad nepasiektų vaikai ar naminiai gyvūnai;
  • Nestatyti arti degių daiktų (užuolaidų, baldų, dekoracijų), nepuošti degančiomis žvakelėmis Kalėdų eglutės, vainikų ir panašių dekoracijų. Žvakeles naudoti ant nedegaus pagrindo arba specialiose žvakidėse. Pasitaikė ne vienas atvejis, kai užsidegė televizorius, palangė nuo ant jos pastatytos žvakės;
  • Degančios žvakelės turėtų būti bent 10 cm viena nuo kitos, o virš jų turėtų būti bent 1 m tarpas;
  • Jei degančiomis žvakėmis puošiamas šventinis stalas, reikėtų pasirūpinti, kad per jas nebūtų ko nors siekiama – gali užsidegti prie stalo sėdinčiųjų drabužiai ar plaukai.


Girliandos saugesnės nei be priežiūros paliktos žvakės

Nors įvairios girliandos taip pat gali sukelti gaisrą, A. Gudžiausko teigimu, jas naudoti yra saugiau negu žvakes. Šiuolaikinės girliandų lemputės išskiria nedaug šilumos ir normalaus naudojimo metu neturėtų kelti gaisro pavojaus.

„Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, ar nepažeista laidų izoliacija, ar įjungus į elektros lizdą nekaista laidai, nekibirkščiuoja. Naudojant šviečiančias dekoracijas būtina perskaityti naudojimo instrukciją ir laikytis nurodytų saugumo reikalavimų. Išvykstant iš namų būtina išjungti visas girliandas ir kitas dekoracijas iš elektros lizdo“, – akcentuoja ekspertas.

Kalėdinės dekoracijos langams

Pašnekovas taip pat primena, kad kai kurios girliandos arba dekoracijos gali būti netinkamos naudoti lauke, yra neatsparios drėgmei ar šalčiui, todėl būtina įsitikinti, ar jas galima naudoti lauke. Šią informaciją gamintojai dažniausiai nurodo instrukcijoje.

„Kabinant girliandas ir šviečiančias dekoracijas lauke, laidus reikia tiesti taip, kad jie nebūtų pažeisti, kad per juos nebūtų vaikščiojama, kad nebūtų perspausti ar stipriai perlenkti“, – paaiškina A. Gudžiauskas.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, nuo 2019-12-18 iki 2020-01-06 (šventiniu laikotarpiu) Lietuvoje kilo 478 gaisrai. Iš jų 11-os gaisrų metu degė kalėdinės dekoracijos, žvakės, girliandos ar eglutės, dar 10 gaisrų kilo dėl pirotechnikos gaminių naudojimo reikalavimų pažeidimų.

Draudikai tokių žalų nefiksuoja

Tiesa, draudimo bendrovės „Ergo“ Turto žalų administravimo skyriaus vadovas Mindaugas Ratkevičius sako, kad pastaruosius porą metų bendrovė nefiksavo įvykių, kai gaisrą būtų sukėlusios būtent kalėdinės girliandos, lemputės ar žvakės.

„Šventiniu laikotarpiu nelaimingus atsitikimus dažniau sukelia pirotechnikos gaminiai – petardos, fejerverkai ar šaltosios ugnelės“, – paaiškina pašnekovas.

Kalėdų papuošimai

Jis taip pat pabrėžia, kad visų nelaimių kalėdiniu laikotarpiu išvengti padės gyventojų atsargumas ir atsakingumas.

„Ruošiantis šventėms ir puošiant namus bei aplinką, patariame įvertinti keletą dalykų. Kasmet naudojant pernykštes lempučių girliandas, privalu įsitikinti, ar jų laidas yra tvarkingas, o pačios lemputės – nepažeistos, taip pat užtikrinti saugią elektros jungtį. Net ir trumpam paliekant namus, būtina išjungti lemputes ir nepalikti jų be priežiūros“, – akcentuoja draudimo ekspertas ir priduria, kad papuošimams lauke patariama naudoti tinkamas dekoracijas – puošiant kieme augančius medžius, balkonus ar lauko fasadus reikia naudoti drėgmei ir šalčiui atsparias lemputes.

„Tam tikslui nepritaikyti šventiniai papuošimai gali tapti gaisro priežastimi. Apdairiau reikėtų elgtis ir su kalėdinėmis žvakėmis: nė trumpam nepalikti jų be priežiūros, nestatyti šalia eglutės šakų, užuolaidų ar staltiesių. Paprasčiausias atsargumas ir dėmesys savo saugumui gali padėti švenčių laukti ramiau, o joms atėjus – be papildomų rūpesčių mėgautis kalėdiniais džiaugsmais“, – pabrėžia draudimo ekspertas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės