„Toliau sparčiai augant šalies gyventojų pajamoms, jų galimybės įsigyti nuosavą būstą tapo dar geresnės. Pavyzdžiui, šalies sostinėje Vilniuje mūsų banko skaičiuojamas būsto įperkamumo rodiklis praėjusių metų pabaigoje priartėjo prie rekordinių aukštumų. Vidutinės naujai suteiktos būsto paskolos suma banke paskutinį metų ketvirtį padidėjo apie 10 proc. – iki maždaug 67 tūkst. eurų, ir pastebimai pralenkė vidutinį būsto kainų augimą“, – sako „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovas Pavel Ladziato.

Pasak jo, prie išaugusios vidutinės paskolos sumos prisidėjo padidėjęs pirkėjų aktyvumas Vilniuje, kuriame būstas tradiciškai yra brangiausias, ir tai, kad būsto pasiūloje gyventojai ieškojo aukštesnės klasės bei naujesnės statybos būsto.

Kaip rodo banko duomenys, būsto paskolų, suteiktų šalies sostinėje, dalis per pastaruosius metus dar labiau padidėjo. Jei 2017 m. Vilniuje buvo sudaroma 34 proc. visų paskolos sutarčių dėl būsto įsigijimo, tai 2018 m. pabaigoje ši dalis išaugo iki 44 procentų.

Trečdalis (31 proc.) visų būsto paskolų pernai metais buvo suteikta Kaune ir Klaipėdoje, ketvirtadalis (25 proc.) – kituose šalies miestuose ir regionuose.

Paskolos įmokoms skiria mažiau pajamų

Nors vidutinė suteiktos būsto paskolos vertė pastebimai išaugo, visgi gyventojų pajamų dalis, kurią jie skiria paskolos įmokoms mokėti, išliko tokia pati ir siekė 26 proc. Be to, kaip rodo duomenys, pirkėjai būsto įsigijimui sukaupia maždaug 18 tūkst. eurų pradinį įnašą, vidutiniškai sudarantį apie 21 proc. būsto vertės.

„Matome, kad gyventojai toliau atsakingai vertina skolinimąsi būstui, ir jų finansinės galimybės praėjusiais metais visiškai atitiko, o dažnai – ir gerokai lenkė prisiimamus įsipareigojimus“, – komentuoja P. Ladziato.

Pasak jo, būsto paskolos sutartį pasirašančio kliento portretas pernelyg nekinta – tai išsilavinęs 34 metų amžiaus gyventojas, gaunantis didesnes nei vidutines pajamas. Beveik du trečdaliai būsto paskolų išduodama klientams, kurie būstą perka kartu su bendraskoliu.

Paraiškas įprato pateikti internetu

Per pastaruosius metus įvyko reikšmingų pokyčių ir klientų elgsenoje. 2019 m. sausį maždaug 7 iš 10 klientų, besikreipiančių dėl būsto paskolos, paraišką pateikė internetu, nors tuo pačiu laikotarpiu prieš metus tokių buvo mažiau kaip pusė.

„Jei praėjusiais metais dar nemaža dalis klientų dėl paskolos būstui rinkdavosi atvykti į banko padalinį, tai šiandien tokių klientų yra mažuma – 90 proc. atvejų su dėl būsto paskolų besidominančiais klientais bendraujame telefonu. Norėdami dar labiau plėsti nuotolines galimybes, praėjusių metų pabaigoje sudarėme sąlygas kredito sutartis pasirašyti interneto banke naudojantis kvalifikuotu e. parašu“, – sako P Ladziato.

Pasak jo, naujos galimybės būsto paskolos reikalus tvarkyti neišėjus iš namų leidžia būsto pirkėjams sutaupyti laiko, ir pagrindinį dėmesį skirti kitiems aktualiems su būsto įsigijimu susijusiems klausimams.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (47)