aA
Būsto pirkimas yra sunkus atsakingas sprendimas ne tik dėl finansų. Perkant nekilnojamąjį turtą būtina įsitikinti, kad jo pardavėjas, vystytojas, yra sąžiningas ir, pirkėjui pastebėjus broką, prisiims atsakomybę. Kitu atveju gali tekti mindyti teismų slenksčius.
Įtrūkimai sienoje
Įtrūkimai sienoje
© Shutterstock

Viena iš advokatų kontorų dalijasi istorija, pasibaigusia ieškovų sėkme. Pirkėja, perpirkusi būstą iš pirmos savininkės, kreipėsi pagalbos į atsakingas institucijas, nes vystytojas atsisakė prisiimti atsakomybę dėl garantiniu laikotarpiu atsiradusių pastato defektų.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2020-01-16 išnagrinėjo civilinę bylą Nr. 3K-3-129-1075/2020, kurioje pastato (gyvenamojo namo-kotedžo) pirkėjai pavyko įrodyti, jog pastato statytoja-rangovė privalo ištaisyti pastate garantiniu laikotarpiu atsiradusius defektus.

Pastate garantiniu laikotarpiu atsirado šie defektai: įskilo, įlūžo, pradėjo smegti žemyn pastato grindys, atsirado ertmių ir tuštumų po grindimis, pradėjo sėsti gruntas po pastato grindimis, skilti pastato konstrukcijos, atsirado plyšių sienose, lubose, pradėjo skilti laiptai, pastato išorėje iš kelių pastato pusių žymiai nusėdo gruntas.

Pastato pirkėja dėl atsiradusių defektų dar 2012 metais kreipėsi į gyvenamojo namo statytoją (užsakovę) bei rangovę, tačiau ji su atsiradusiais pastato defektais nesutiko, teigė, kad už pastato defektus yra atsakinga pati pastato pirkėja, todėl tarp pirkėjos ir statytojos/rangovės prasidėjo net 6 metus trukęs teisminis ginčas.

Pirkėjai teisme pavyko įrodyti, kad statytoja/rangovė privalo visiškai prisiimti atsakomybę už pastate garantiniu laikotarpiu atsiradusius defektus, nors pirkėjos ir statytojos/rangovės nesiejo jokie sutartiniai santykiai (pirkėja pastatą įsigijo iš kito pastato pirkėjo, kuris pastatą pirko tiesiogiai iš statytojos/rangovės.

Pirkėjos interesams teisme atstovavo Advokatų profesinės bendrijos „iLAW“ asocijuotoji partnerė Donata Markevičienė.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas konstatavo, kad statytoja/rangovė yra verslininkė, jos verslas – parduoti sukurtą statybos būdu nekilnojamąjį daiktą. Veikdama kaip daikto kūrėja (gamintoja) statybos teisinių santykių kontekste, statytoja/rangovė veikė ir kaip statytoja, ir kaip rangovė, kuri net jei pati fiziškai ir nevykdė statybos darbų, juos organizavo ir rūpinosi statybos procesu. Faktas, kad statytoja/rangovė buvo sudariusi su kita įmone rangos sutartį ginčo gyvenamajam namui pastatyti, nepaneigė atsakovės kaip vykdančios statybą ūkio būdu aiškinimo, nes būtent atsakovė kaip nekilnojamojo turto vystytoja (ginčo gyvenamojo namo gamintoja) prisiėmė visą riziką, susijusią su ginčo gyvenamojo namo projekto įgyvendinimu.

Donata Markevičienė
Donata Markevičienė
© Organizacijos nuotr.

Teismas sutiko su pirkėjos argumentais, kad statytojos/rangovės faktinis elgesys taip pat turi reikšmės sprendžiant jos statuso kvalifikavimo klausimą. Būtent statytojos/rangovės faktinis elgesys atskleidžia, kaip pati atsakovė save suvokia ir pristato tretiesiems asmenims bei pačiai visuomenei ir kokį lūkestį jiems sukuria dėl savo sukurto nekilnojamojo daikto kokybės, su juo susijusių ekonominių ir teisinių pasekmių, įskaitant ir tai, kas bus atsakingas už statinio kokybę ir jos trūkumus. Statybos teisinių santykių kontekste skaidrumas turi ypač didelę reikšmę, nes padeda užtikrinti visuomenės interesą, kad statiniai būtų saugūs ir stabilūs, statomi taip, jog nekeltų pavojaus žmonių, naminių gyvūnų ar nuosavybės saugai ir nepakenktų aplinkai, o jeigu tokį pavojų sukelia, sudarytų sąlygas kaip įmanoma greičiau pašalinti tokį pavojų.

Rangovo pareiga garantuoti statinio kokybę galioja įstatymo nustatytą laikotarpį ir per šį laikotarpį rangovas atsako, jei statinys sugriūna ar neatitinka kokybės reikalavimų. Statinio garantinis terminas skaičiuojamas nuo statinio pripažinimo tinkamu naudoti dienos. Jis taikomas darbų rezultato eksploatavimo laikotarpiu ir yra skirtas asmenų, eksploatuojančių statinį, interesams apsaugoti. Dėl garantijos taikymo nėra svarbu, kas eksploatuoja statinį, ar pats statytojas (užsakovas), ar kitas asmuo, nes rangovo pareiga yra susijusi su pačiu statiniu ir šio kokybės užtikrinimu. Jei eksploatuojamas statinys perleidžiamas vieno asmens kitam ir ne vieną kartą, tai rangovo pareiga kartu su nuosavybės teise pereina statinį įsigijusiems asmenims. Jie atitinkamai perima teisę reikalauti iš rangovo, kad šis įvykdytų įsipareigojimus pagal garantiją. Ši rangovo pareiga garantuoti statinio kokybę per įstatymo nustatytą garantinį terminą yra taikoma ir rangovui, kuris pastatė statinį ūkio būdu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.6667

Kaistant NT rinkai imta kalbėti apie galimą būsto palūkanų augimą: kada ir kokių pokyčių galime sulaukti (214)

Jau daugiau nei metus pirkėjai, verslininkai, ekonomistai nenuleidžia akių nuo NT rinkos. Būstų...

Justina Maciūnaitė | D+

Panašumai, kurie verčia jaustis nejaukiai: ar NT rinka šiandien kartos 2008-ųjų istoriją? (26)

Net ir visai NT rinka nesidominčiam gyventojui akivaizdu, kad šiandien šis segmentas išgyvena...

Vilniuje mažėja laisvų plotų statyboms, tačiau NT vystytojai – kūrybiški: vilniečiai abejoja, ar toks daugiabutis pastatytas teisėtai (114)

Sostinėje mažėja patrauklių sklypų daugiabučių statyboms, todėl vystytojams tenka priimti...

Pajūris NT kainomis perspjovė net Vilnių: butai čia brango trečdaliu (44)

NT kainų augimas sostinėje jau beveik nebestebina, tačiau Lietuvoje yra miestų, kuriuose kainų...

Sodybų trūkumai skatina lietuvius žvalgytis ir į kitokį NT gamtoje: alternatyva tampa netradiciniai būstai (67)

Nekilnojamo turto ekspertė Rasa Pavarienė sako, kad šiandien itin populiaru investuoti ne tik į...

Top naujienos

Vokietija skambina pavojaus varpais dėl žmonių, kurių visai nepasiekia COVID-19 perspėjimai: užsimenama ir apie rytų europiečius skubiai pradėtas bandomasis projektas (363)

Kai vasario viduryje didžiausias Vokietijos laikraštis „Bild“ paskelbė informaciją, jog tarp...

Turizmas pamažu atsigauna – į kai kurias šalis iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai stebi neįprastą tendenciją (45)

Artėjant vasaros sezonui ir atostogų paklausai vis didėjant, užsienio keliones rengiantys...

Lietuvoje – 883 nauji COVID-19 atvejai ir 8 mirtys papildyta (3)

Sekmadienį Statistikos departamentas pranešė, kad per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 883...

Ši pora – pirmoji pasaulyje, kuri ryžosi apsigyventi tokiame būste: namas išdygo per 5 dienas (3)

Viena olandų pora tapo pirmaisiais gyventojais Europoje, apsigyvenusiais vien tik trimačiu...

Valančiūnas dominavo prieš buvusį savo klubą ir priartino „Grizlius“ prie aštuoneto (15)

Svarbią pergalę NBA reguliariojo sezono finišo tiesiojoje pasiekė Memfio „Grizzlies“ (34/33)...

Vilniaus gimdymo namai siunčia palaikymą „The Roop“: šoka ir nėščiosios, ir net įsčiose esantis kūdikis

Roterdame viešintys Lietuvos atstovai „Eurovizijoje“ – grupė „ The Roop “ – palaikymą...

Nutylėta tiesa apie neatitaisomai žlugusią Billo ir Melindos Gatesų santuoką: joje slypi daug neįtikėtinų detalių (22)

Billas ir Melinda Gatesai tris dešimtmečius buvo viena garsiausių pasaulio porų ir per daug...

Šaltus pavasario orus staigiai pakeis vasariška šiluma (33)

Sulaukėme dar vienos šaltos gegužės nakties. Sekmadienio rytas auš taip pat vėsus, bet dieną...

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (469)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...