aA
Perkant būstą, reikia labai kruopščiai įvertinti asmeninius pasirinkimo kriterijus. Be to, nepamirškite apgalvoti kelių svarbių aspektų, galinčių jums duoti grąžos ateityje. Sau arba ilgalaikę praktiką nekilnojamojo turto (NT) rinkoje turintiems specialistams turėtumėte užduoti šiuos svarbius klausimus: ar prireikus pavyktų būstą gana greitai, už tenkinančią kainą parduoti? Kokios savybės rodo, kad jūsų išsirinktas turtas bus likvidus ateityje? Kokius žingsnius turiu padaryti šiuo metu? Kokios pasirinkto būsto perspektyvos miesto plėtros atžvilgiu?
© DELFI / Domantas Pipas

Išsamų vertinimą geriausiai gali atlikti NT vertintojai ir ekspertai, tačiau ir savarankiškai renkantis gyvenamąjį plotą galima vadovautis šiais vertinimo kriterijais:

1. Kiek būstas atitinka daugumos paklausą?

Šiuo metu rinkoje paklausiausi yra 2 arba 3 kambarių butai. Šeimos renkasi trijų kambarių, o jauni žmonės dažniausiai ieško dviejų kambarių buto. Taip pat pastebima tendencija, kad vis daugiau pirkėjų gali sau leisti įsigyti didesnio ploto butus. Tai reiškia augančią perkamąją galią, kuri NT rinkoje vertinama pirkėjų gebėjimu įpirkti vis didesnio ploto NT vienetą.

2. Būsto suplanavimas

Racionalus būsto suplanavimas yra toks, kuriame protingai išnaudotas kiekvienas kvadratinis metras, sukuriant daugiau patalpų mažesniame plote. Pavyzdžiui, 2 kambarių bute, kurio plotas yra 32 kv. m, kiekviena vieta ir detalė turėtų būti kruopščiai apgalvota ir, prireikus, pritaikyta transformuoti. Tokią galimybę sukuria stumdomosios pertvaros, racionalus santechnikos prietaisų ir baldų išdėstymas, sieninių spintų nišos, pereinamųjų erdvių eliminavimas.

Likvidumui įtakos turi ir tai, ar būstas išdėstytas per 1, ar per 2 aukštus. Pastarasis variantas mažiau patrauklus, nes laiptai užima nemažai erdvės, kambariai dviejų aukštų būstuose dažniausiai yra nestandartiškai suplanuoti. Patalpų suplanavimo ypatumai lemia būsimą likvidumą: kuo standartiškesnis buto planas, tuo didesnė tikimybė, kad butas atitiks kito pirkėjo poreikius.

3. Langų išdėstymas pagal pasaulio kryptis

Natūralios šviesos kiekis bute didžiąja dalimi priklauso nuo to, į kurią pasaulio pusę nukreipti langai. Lietuviai labiausiai vertina į vakarus orientuotus butus, nes mūsų regione ilgiausiai šviečia vakarinė saulė.

Tiesa, jeigu miegamojo kambario langai žiūri į vakarus ar pietus, greičiausiai juos teks pridengti naktinėmis užuolaidomis, nes kambarys labai greitai įšils nuo saulės spindulių.

Rytinė pusė yra neutraliausia, nes ryte saulė ne tokia kaitri, be to, šviečia trumpiau negu vakarinė. Įprastai manoma, jog šiaurinė kryptis – mažiausiai vertinama, tačiau pastebima, kad jei bute yra kelios langų kryptys, lietuvių nebebaugina miegamųjų kambarių šiaurės kryptis.

Nuo ko priklauso jūsų būsto vertė: 9 pagrindiniai kriterijai
© DELFI / Domantas Pipas

4. Vaizdas pro langus

Visi tikisi gražaus vaizdo pro namų langus, pageidauja, kad panoramos neužstotų kitas pastatas, nebent tai būtų Gedimino pilis. Geriausiai vertinami vaizdai – parkas arba miškas. Beje, patrauklus vaizdas pro langą gali visiškai eliminuoti langų krypties pagal pasaulio šalis kriterijų. Net jeigu visi buto langai žiūri į šiaurę, bet fone matoma upė, toks butas bus paklausus. Įprastai toks malonus akiai vaizdas papildomai kainuoja 5–10 proc. buto kainos.

5. Pastato, kuriame perkamas būstas, kokybė

• NT likvidumas didžiąja dalimi susijęs su pasirinkto objekto statybos metais bei naudojamų medžiagų ir inžinerinių sprendimų kokybe.

• Naujos statybos ar renovuotame daugiabutyje esantis butas bus patrauklesnis už senos statybos namą. Būsto likvidumą augina ir vidaus apdaila, liftai, automobilių stovėjimo aikštelė, sandėliukai, vidinis kiemas.

• Būsto likvidumą didina ir įdiegtos inžinerinės sistemos – gyventojai teigiamai vertina šildymą, turintį individualią apskaitos sistemą. Taip pat dabar vis labiau populiarėja grindinis šildymas, nes taip sutaupoma radiatorių užimama erdvė.

Svarbu atkreipti dėmesį į vėdinimo sistemą – rekuperacinė sistema yra geriau vertinama nei natūrali. Rekuperatoriai užtikrina, kad šiluma nebus išleidžiama į orą vėdinant patalpas šaltuoju metų laiku.

6. Pastato aplinka ir kaimynystė

NT ekspertai pastebi, kad būsto ieškančioms šeimoms rūpi tiek paties buto kokybė, tiek šalia jo esanti aplinka bei žaliosios erdvės. Vienas iš pagrindinių prioritetų šeimai yra galimybė turėti saugų kiemą. Dar jos domisi, ar norint praleisti laisvalaikį gamtoje reikės ieškoti žaliųjų zonų, ar pavyks patogiai jas pasiekti pėsčiomis ar dviračiu.

Tuo tarpu šeimų dar nesukūrusiems žmonėms svarbu, kad namų aplinka būtų rami, estetiška, jie vengia gyventi šalia triukšmingų vietų.

Dar likvidumą augina aplink konkretų būstą sukurta infrastruktūra ir jį supanti aplinka. Vieta, kurią galima lengvai pasiekti automobiliu ir visuomeniniu transportu, kur netoliese yra prekybos centras, darželis ir mokykla, sporto zonos, sulauks didesnio susidomėjimo. Net ir tokios detalės kaip stovėjimo vieta svečių automobiliui ar netoli plytintis parkas daro būstą patrauklų gyventi, taigi ir pakelia jo vertę.

Nuo ko priklauso jūsų būsto vertė: 9 pagrindiniai kriterijai
© DELFI / Domantas Pipas

7. Vieta

Vienas svarbiausių likvidumo požymių – būsto lokacija. Didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje, būstas bus kur kas likvidesnis už esantį nedideliame miestelyje. Tai atspindi ir nemenkas būstų kainų skirtumas didmiesčiuose ir regionuose.

Kadangi miestuose sukuriama daugiausia ekonominės vertės, pritraukiama daugiausia investicijų ir yra daug gerai apmokamų darbo vietų, čia būsto vertė išlieka aukštesnė. Būsto vertė skirtingose miesto vietose taip pat skiriasi. NT centrinėje miesto dalyje visada yra paklausesnis už esantį miegamajame rajone ar miesto pakraštyje.

Investicija į NT miesto centre yra laikoma viena saugiausių, nes čia įsikūrusių objektų paklausa visada išlieka didelė.

8. Vietovės potencialas

Renkantis butą reikėtų atkreipti dėmesį ir į vietos plėtros potencialą, nuo kurio didžiąją dalimi priklausys ir ten jau iškilusių pastatų likvidumas. Dabar 5 metų perspektyvoje nemažai vystymo projektų numatoma Šnipiškėse, Paupyje, Naujininkuose.

Labai gerai vietovės potencialą iliustruojantis pavyzdys yra Naujamiesčio rajono transformacija Vilniuje. 2000 m. šis rajonas garsėjo apleistomis gamyklomis, o buto kainos buvo slegiančiai žemos ir nesiekė net 800 Eur. už kv. m. Dabar Vilniaus miesto kontekste tai viena paklausiausių vietų gyventi. Buto kaina Naujamiesčio senos statybos daugiabutyje jau siekia 1 200 Eur už kv. m, o naujos statybos bute (tik su daline apdaila) prasideda nuo 1 650 Eur. už kv. m.

9. Kainos tvarumo indeksas

Galiausiai svarbu pažymėti, kad likvidus būstas dar nereiškia, kad už jį turite permokėti ar galite prašyti sumos, kuri būtų gerokai didesnė negu rinkoje vyraujančios vidutinės kainos. Tačiau kuo būstas turės daugiau anksčiau išvardytų likvidumo požymių, tuo būsite tikresni, kad jo vertė atitiks NT rinkos augimą. O prireikus būstą parduoti, už jį galėsite tikėtis ne mažesnės nei tuo metu rinkoje vyraujančios kainos.

Konkretaus būsto rinkos kainą galima įvertinti tvarumo indeksu, kuris šiemet pasiūlytas ir Lietuvos rinkoje. Pradinėje įsigijimo stadijoje indeksas iškart leidžia pirkėjui įsivertinti kainą ir, jei ji yra tvari, tai padidina tikimybę, kad to būsto vertė ateityje augs.

LNTPA Būsto gidas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
3.1364

Kaip įsigyti gerą būstą – ko ieškoti dokumentuose ir ko išklausinėti vystytojo? (35)

Daugelis butų pirkėjų, ypač žmonės, ieškantys savo pirmojo būsto, susiduria su rimtu...

Už kokią sumą dabar galima išsinuomoti butą Vilniuje: pastebėti reikšmingi pokyčiai (112)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...

Ekspertė rėžė savo verdiktą: kas geriau – nuomotis būstą ar pirkti? (34)

Kiekvienas pradėjęs savarankišką gyvenimą anksčiau ar vėliau pradeda galvoti, nuomotis ar vis...

Turi patarimų galvojantiems apie buto pirkimą: ar verta tai daryti dabar? (48)

Viena vertus – turite santaupų arba uždirbote nemažą sumą, kurią galėtumėte investuoti,...

2019 metais gali būti užfiksuotas sparčiausias butų kainų augimas per pastarąjį dešimtmetį (5)

„ Ober-Haus “ Lietuvos butų kainų indekso (OHBI), fiksuojančio butų kainų pokyčius penkiuose...

Top naujienos

Vilkikų vairuotojai – itin atvirai apie darbą: šeimos ir namų ilgesį atperka įspūdinga alga (32)

Dėka vilkikų vairuotojo darbo tūkstančiai Lietuvos šeimų ne tik egzistuoja, bet ir gyvena. Nors...

Šilti orai dar nesitraukia

Grybavimo bei ganiavos sezonas dar nesibaigia. Pietų oro srautas toliau plukdo vėlyvo rudens metu...

Urologas: jei norite, kad vyras neitų pas meilužę, duokite jam mėtų arbatos (157)

„Ji tiktų vyresniems, tik ne jauniems vyrams, nes mėtų arbata turi potenciją slopinančių...

Jauno mediko savižudybė atvėrė žaizdą, ji negydoma, nes visi nori likti švarūs (107)

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninėje dirbusio jauno mediko savižudybė visuomenės...

Prie Vilniaus pareigūnai sučiupo keleivius vežusį maršrutinio autobuso vairuotoją – beveik pustrečios promilės (28)

Šeštadienio vakarą, 18.34 val., Vilniaus policija gavo pranešimą, kad iš Vilniaus Lavoriškių...

Aštuntą mėnesį besilaukianti Rūta Ščiogoliovaitė surengė koncertą ypatingoje vietoje: jau išeisiu užtarnautų atostogų (127)

Šeštadienio vakarą Šv. Kotrynos bažnyčioje atlikėja Rūta Ščiogolevaitė ir pianistas...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (98)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Baltijos jūroje aptiko milijoninės vertės lobį: krovinys buvo gabenamas Rusijos carui, tačiau tikslo nepasiekė (39)

Iš Baltijos jūroje 1917 metais vokiečių povandeninio laivo paskandinto laivo ištraukta 900...

15 priežasčių, kodėl rytinis seksas yra geriausias, ir patarimai, kaip pakurstyti aistrą miegamajame (7)

Be abejonės, seksas visada yra malonu, tačiau jei tą malonumą pajuntame iš pat ryto, tai...