aA
NT pirkimo karštinei neslūgstant, yra pirkėjų, kurie būstą perka nuosavomis lėšomis, t.y, nesikreipia į kreditavimo įstaigas dėl būsto paskolų. Tiesa, tokių lietuvių, kurie čia ir dabar gali nupirkti ne vieną šimtą tūkstančių kainuojantį NT, buvo visais laikais. Dvi vilnietės – Agota ir Monika – sutiko papasakoti savo butų pardavimo istorijas, kai pasiturintys pirkėjai buvo pasiryžę už juos sumokėti apvalią sumelę iš nuosavų lėšų, o vienas jų – dar ir grynaisiais, atsineštais lagaminėlyje.
Portfelis
Portfelis
© Shutterstock

Butą nori įsigyti čia ir dabar

Lietuvoje didžioji dalis NT pirkimo-pardavimo sandorių sudaroma naudojant nuosavas lėšas ir nesinaudojant bankų finansavimu. Vilniuje, kur NT yra brangesnis, tokių sandorių dalis yra mažesnė, ir bankų paskolos imamos dažniau. Registrų centro duomenimis, būsto pirkimo-pardavimo sandorių už nuosavas lėšas dalis Lietuvoje 2020 m. buvo 57,2 proc., 1,1 proc. p. didesnė, nei 2019 m. Vilniuje, kur būstai brangesni ir reikia turėti daugiau nuosavų lėšų, šių sandorių dalis yra mažesnė – 43,4 proc., tačiau 0,7 proc. didesnė, nei 2019 m. Didėjančią būsto sandorių naudojant nuosavas lėšas dalį lemia greičiau nei būsto kainos augančios gyventojų pajamos.

Turbūt dažnas iš mūsų norėtume turėti galimybę būstą įsigyti nuosavomis lėšomis, neįsipareigoti bankams. Kai kuriais atvejais santykių su kreditavimo įstaigomis neturėjimas naudingas ir NT pardavėjams, kurie patys neturi finansinių įsipareigojimų.

Dvi vilnietės – Agota ir Monika, su „Delfi Būstas“ sutiko pasidalinti istorijomis, kai jos pardavinėjo savo butus ir pasiturintys pirkėjai norėjo juos pirkti čia ir dabar, nuosavomis lėšomis.

Vilnietė Monika su vyru savo dviejų kambarių butą Žvėryne, Vilniuje, nusprendė parduoti šių metų pavasario pradžioje. Pasak pašnekovės, pardavimu jiedu aktyviai neužsiėmė, tačiau per trumpą laiką jų butu susidomėjo net 10 pirkėjų. Du iš, pasak Monikos, buvo pasiryžę už tokį NT susimokėti iškart, nuosavomis lėšomis.

„Vienas toks pirkėjas buvo garbesnio amžiaus vyras, jis atvyko su sūnumi, ko gero, studentu ir sakė, kad pirktų nuosavomis lėšomis sūnui butą. Jis pats iš Panevėžio. Tai buvo potencialūs pirkėjai, tačiau kaip tik uždarė savivaldybes, ir jau nebegalėjo atvažiuoti apžiūrėti antrą kartą“, – pasakoja pašnekovė.

Daugiau nei pusę būstų lietuviai nuperka be paskolų: pinigus neša tiesiog lagaminėlyje
© Shutterstock

Kitas pirkėjas, kuris buvo pasiryžęs butą Žvėryne įsigyti nuosavomis lėšomis, galimai, grynaisiais pinigais – jaunas vaikinas, kuris, pasak Monikos, daug laiko buto apžiūrai neskyrė. Moters teigimu, jaunuolis galimai buto ieškojo investicijai ir teiravosi pašnekovės bei jos vyro, ar butas pirktas su paskola.

Mes patvirtinome, kad butas pirktas su paskola, tačiau tai vaikino nesužavėjo. Jis užsiminė, kad jam netinka, nes jis nori mokėti grynaisiais. Taip pat esame gavę ne vieną laišką pašto dėžutėje, kad žmogus įsigytų butą mūsų name grynaisiais“, – sako Monika. Tiesa, moteris neatskleidė, už kiek šeima pardavinėjo savo butą, tačiau analogiškuose skelbimuose tame pačiame daugiabučių kvartale rašoma, kad trijų kambarių buto kaina už kvadratinį metrą yra 3,5 tūkst. eurų.

Į sandorį atsinešė lagaminėlį, pilną grynųjų

Agotos istorija kiek senesnė. Ji savo butą pardavė dar 2013-aisiais, tačiau jau tada, pasak jos, būta pirkėjų, kurie NT norėjo pirkti iškart, nuosavomis lėšomis.

„Buvo 2013 metai, pardavinėjau Vilniuje butą, kiek pamenu, 165 tūkst. litų norėjau gauti. Pirkėjas apžiūrėjo butą, patiko ir pasakė, kad perkame iškart, jei 5 tūkst. litų nuleisime, nes paskui tiek nebeduosime, nes butas įdomus tik to, kol naujas“, – prisimena Agota.

Pašnekovės teigimu, antrą kartą atėję pirkėjai jau patys atsinešė sutartį, kur buvo surašyti visi Agotos asmeniniai duomenys: asmens kodas ir pan.

„Aš, aišku, labai nustebau. Sakė, kad duomenis išsitraukė iš registrų centro, nes turi priėjimą prie ten. Sakė pasinaudojo proga, kad greičiau čia viskas įvyktų“, – pasakoja moteris.

Vėliau, pasak Agotos, ji išsiaiškino, kad butą perka NT brokeriai, nors susitikimo metu jie ir neprisistatė: „Sakė, kad butą perka sesei. Gal jai ir pirko.“

Daugiau nei pusę būstų lietuviai nuperka be paskolų: pinigus neša tiesiog lagaminėlyje
© Shutterstock nuotr.

Dėl buto pirkimo Agota ir pirkėjai susitiko viename komercinių bankų, pirkėjas moteriai už butą sumokėjo grynaisiais pinigais, kurie buvo sudėti juodame lagamine.

„Pirkėjas banke paprašė kažkokio raktelio ir pats atsinešė juodą lagaminą iš banko saugyklos, kuriame buvo vien gryni pinigai“, – atsimena pašnekovė.

Perka įvairūs nuosavų lėšų turintys pirkėjai pirkėjai

Lietuvos banko teigimu, kai pirkėjai už NT nori atsiskaityti nuosavomis lėšomis, reiktų apsvarstyti pinigų skaidrumo, lėšų kilmės klausimus. Kas yra tie pirkėjai, kurie gali už NT susimokėti čia ir dabar? Pasak NT analitiko Arnoldo Antanavičiaus, reikia suprasti, kad NT rinkoje sudaromi ne tik pirmojo būsto pirkimo-pardavimo sandoriai. Tikrai dažnai, ypač pernai metų pabaigoje ir šiemet NT žvalgosi ir jį perka tie, kurie pardavė savo pirmąjį būstą arba turėtą žemės sklypą ir pinigus turi savo banko sąskaitose.

„Nutinka taip, kad kažkas parduoda savo turtą, į jo sąskaitą įkrenta nemaža dali pinigų ir tokie pardavėjai tampa NT pirkėjais – gali pirkti kitą būstą už tuos pačius pinigus. Tai dažnai taip ir vyksta tokie sandoriai, kai žmonės keičia būstą. Tada nereikia banko pagalbos. Manau, yra nemaža dalis tokių pirkėjų“, – pabrėžia pašnekovas.

NT analitikas tęsia, kad tokių pirkėjų, kurie gali turtą įsigyti nuosavomis lėšomis, ypač prestižiniame segmente, yra ir užsienyje. Taip pat tai gali būti iš užsienio grįžę lietuviai, aukštas pareigas užimantys pirkėjai, kurie yra susitaupę dideles pinigų sumas.

„Nereikia pamiršti, kad yra žmonių, kurie visą gyvenimą turėjo verslą ir turi sukaupę pinigų. Tai gali būti ir regionų gyventojai, ten ir taip yra didesnis galvos skausmas, kur investuoti uždirbtus ir sutaupytus pinigus. Tai jeigu kažkas iš šeimos narių persikėlė į sostinę, visai logiška tokiems žmonės įsigyti NT“, – komentuoja pašnekovas.

Daugiau nei pusę būstų lietuviai nuperka be paskolų: pinigus neša tiesiog lagaminėlyje
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot A. Antanavičiaus, kai kuriems NT pardavėjams dar netgi patogiau ir geriau, jeigu pirkėjas pasiūlo už parduodamą turtą atsiskaityti grynaisiais. Pinigai į pardavėjo sąskaitą ar kišenę atsiduria sandorio dieną, nereikia gaišti laiko laukiant, kol juos pardavėjui perves kredito įstaiga.

Lietuvos banko Makroprudencinės analizės skyriaus duomenimis, būsto pirkimą be paskolų lemia ir jo kaina bei pirkėjo galimybės jį įpirkti. Pavyzdžiui, 2020 m. Lietuvoje 37,6 proc. visų naujos statybos būstų buvo nupirkta nuosavais pinigais (1,3 proc. mažiau, nei 2019 m.). Tuo tarpu senos statybos būstų už nuosavas lėšas nupirkta 63,6 proc. (2,2 proc. daugiau, nei 2019 m.). Vilniuje skirtumas tarp naujos ir senos statybos būstų sandorių be paskolų yra mažesnis. 2020 m. 39,6 proc. naujų būstų Vilniuje buvo nupirkta savais pinigais (0,3 proc. mažiau, nei prieš metus), senos statybos būstų nupirkta 46,7 proc. (1 proc. p. daugiau, nei prieš metus).

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
2.7273

Vilnietis nusivylęs neseniai įsigaliojusia tvarka: tą patį mokestį turi mokėti du kartus (116)

Ir vystytojai, ir fiziniai asmenys, norintys statyti namą, kuriam reikalingas statybą leidžiantis...

Lietuvoje šluojant NT, daugėja ir sukčiavimo schemų: kaip neatsidurti sukčių pinklėse? (15)

Lietuvoje – tikra būsto pirkimo karštinė, tad daug darbo turi ir NT brokeriai. Tarpininkas,...

Kas antras lietuvis planuoja namų remontą: įvardijo sumas, kurias yra pasiryžę pakloti (8)

Per artimiausius trejus metus namų remontą atlikti planuoja 44 proc. lietuvių, o dar 10 proc....

Kol Lietuvos pajūryje NT šluojamas neadekvačiomis kainomis, Latvijos kurortuose galime rasti tikrų perliukų (162)

Negalėję išvykti į užsienį, lietuviai dar pernai susidomėjo NT Lietuvos pajūryje. Situacija...

Apžvelgė NT kainų pokyčius 3 šalies didmiesčiuose: pasitikrinkite, kiek jos augo jūsų mikrorajone (9)

Šiais metais butų kainų augimas didžiuosiuose Lietuvos miestuose įgavo naują pagreitį. Net...

Top naujienos

Skandalingas policijos tyrimas: po svaiginančios šlovės pramogų pasaulyje – gėdingas nuopolis (2)

„DJ mokykla – tai ne tik galimybė gauti mokymų pradmenis, bet ir įsitraukti į pramoginę...

Aistė Žebrauskienė | D+

Geidžiamiausi darbdaviai ir tūkstančius siekiantys atlyginimų skirtumai: kai kur situacija – paradoksali

„Sodrai“ pradėjus skelbti vyrų ir moterų atlyginimų skirtumus, kai kuriose didelėse Lietuvos...

Vytenis Miškinis | D+

Vieno žymiausių Lietuvos mafiozo nužudyme – mįslingo milijonieriaus šešėlis

Prieš 7 metus Lietuvą sudrebino mafijos laikus primenantis nusikaltimas – 4 šūviais nužudytas...

Po akistatos Ženevoje – vienareikšmis vertinimas: Bidenas gavo tai, ko norėjo (320)

Trečiadienį Ženevoje įvyko Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimas. Teigiama, kad susitikime...

Itin saulėtas ir sausas: šeštadienis atneš net +33 laipsnių kaitrą (3)

Šeštadienio diena orus lems po truputį tolstantis anticiklonas. Diena vis dar bus saulėta ir...

Daug greičio ir taškų: puolime spindėjusi rinktinė pergalingai pradėjo kontrolinių testų ciklą (148)

Penktadienį vakare Lietuvos krepšinio rinktinė stojo į pirmą kontrolinį testą ruošiantis...

Nėščią žmoną ir dvi dukreles nužudęs monstras teigia tai padaręs iš meilės kitai: ji net susisiekė laiškais (30)

Moteris , dėl kurios Chrisas Wattsas išžudė savo šeimą, vėl su juo susisiekė. Kaip teigia už...

Klampus škotų ir anglų mūšis baigėsi be įvarčių (52)

Penktadienio vakarą legendinį „Wembley“ stadioną drebino net ketvirtį amžiaus lauktas Europos...

Vairuotojas skaudžiai pamokė bendrovę, į kurios aikštelę po avarijos policija uždarė automobilį (103)

Po avarijos apgadintą automobilį griovyje palikusio ir iš eismo įvykio vietos pasišalinusio...

Pasaulio vicečempionai neįtikina: vos išnešė kailį prieš čekus (3)

Penktadienio vakarą startavo antrasis Europos futbolo čempionato turas D grupėje. Glazge vykusiame...