Išmanieji įrenginiai – sparčiai besiplečianti rinka

Išmanūs namai – tai tarpusavyje susietų ir prijungtų prie vieno bendro tinklo įrenginių sistema. Dar prieš kelerius metus tokie sprendimai buvo prieinami tik gana siauram žmonių ratui, tačiau sparčiai tobulėjant technologijoms, greitu metu kiekvienas namų ūkis turės bent po vieną ar kelis išmaniuosius prietaisus. Remiantis tyrimų bendrovės „Counterpoint“ duomenimis, prognozuojama, kad nuo 2021 iki 2025 metų automatizuotų namų įrenginių rinka augs daugiau nei 20 proc.

„Protingas namas jau tampa standartu, kuris gerina mūsų gyvenimo kokybę ir taupo laiką. Įdiegus išmaniuosius termostatus ir (arba) valdiklius, namų šildymą ir vėsinimą galima valdyti nuotoliniu būdu, atsižvelgiant į oro temperatūrą. Apšvietimo automatizavimas leidžia sumažinti energijos išlaidas, nes automatiškai reguliuoja apšvietimo intensyvumą pagal saulėtekį, saulėlydį bei žmogaus kūno judesius, t.y. apšvietimas išjungiamas tuo metu, kai patalpoje nieko nėra“, – pranešime spaudai sako protingo namo komponentais prekiaujančios įmonės „Vairema“ verslo plėtros vadovas Tomas Peleckis.

Langas

Kitas išmaniųjų sprendimų privalumas – inovatyvus valdymas. Jums nebereikia kartu vežiotis durų raktų ar kiemo bei garažo vartų pultelių – viską galima patogiai valdyti telefono programėle. Toks valdymas ypač praverčia išvykus ar dėl karantino apribojimų siekiant išvengti nebūtinų kontaktų – įsileisti kurjerį, namų tvarkytoją ar nuomininkus galėsite atrakindami duris nuotoliniu būdu.

Ką renkasi lietuviai?

Pašnekovas pratęsia, kad vasara – aktyviausias vagysčių iš gyvenamųjų namų metas. Policijos duomenimis, šiuo metų laiku jų fiksuojama beveik trečdaliu daugiau nei bet kuriuo kitu, tad nenuostabu, kad lietuvių pirkinių krepšeliuose atsiduria vis daugiau vaizdo stebėjimo kamerų, „Wi-Fi“ durų akučių, leidžiančių namus stebėti net ir esant už tūkstančių kilometrų. Ne mažiau populiarūs ir išmanieji kištukiniai lizdai, vandens ir dujų nuotėkio jutikliai, kurie atsiunčia pranešimą į telefoną apie gresiantį pavojų.

„Kiekvienais metais vis daugiau gamintojų pritaiko savo įrenginius išmanių namų sistemai. Tad šiandien jau galima rinktis iš daugybės skirtingų prietaisų, kurių įrengimas nereikalauja specifinių žinių ir gebėjimų – užtenka atsisiųsti ir telefone įsidiegti kelias programėles. Tiesa, norint sukurti vientisą išmanių namų sistemą, jums prireiks profesionalų pagalbos. Tačiau belaidės technologijos sparčiai tobulinamos ir tik laiko klausimas, kada protingą būstą galėsite įsirengti patys“, – pasakoja T. Peleckis.

Populiarios ir technologijos išmaniam namų vėsinimui

Kitas aktualus klausimas žmonėms vasaros metu – kaip minimaliomis pastangomis nuo perteklinės kaitros apsaugoti tiek pačius kambarius, tiek juose esančius augalus ir gyvūnus. Ypač kai išvykę atostogauti, namus paliekame be priežiūros. Pasak „Pigu.lt“ prekybos centro internete prekių grupės vadovo Algirdo Žilinsko, čia gali padėti į išmanųjį kištukinį lizdą įjungti ventiliatoriai. Naudodamiesi mobiliąja programėle, lizdą galėsite valdyti ir būdami ne namie, kelyje. Taip pat visuomet tiksliai žinosite sunaudojamos energijos kiekį.

„Išmanųjį kištukinį lizdą labai lengva prijungti – užtenka jį įdėti į tradicinį lizdą. Svarbu pažymėti, kad jis taip pat leidžia apsaugoti prietaisus nuo perkaitimo. Kai tradicinis lizdas per daug įkais, jūs iškart gausite pranešimą į savo telefoną ir galėsite išjungti ventiliatorių“, – sako A. Žilinskas.

Nupjauta žolė

Jis priduria, kad vėsinti namus vasarą gali padėti ir kitas išmanus sprendimas – išmanieji termostatai. Suderinti su kondicionierių sistemomis, jie registruoja, kada jūs esate namuose, ir automatiškai palaiko norimą patalpų temperatūrą.

Pasak pašnekovo, šiltuoju metų laiku prekybos centro internete klientai vis daugiau dėmesio skiria ir langų bei durų sensoriams, kurie leidžia efektyviau valdyti energiją.

„Kai paliksite atvertus langus ar duris ir tuo pačiu metu bus įjungtas kondicionierius, iškart gausite pranešimą į savo telefoną. Dėl šios informacijos galėsite išlaikyti namų erdvę vėsią ir nešvaistysite elektros energijos“, – teigia A. Žilinskas ir priduria, kad gaivesnei vasarai namuose pravers ir išmaniosios žaliuzės bei ritininės užuolaidos. Jos atsidaro ar užsidaro priklausomai nuo oro. Tai reiškia, kad net išvykus iš namų, į kambarius pateks mažiau šilumos.

Išmanieji įrenginiai efektyviam laiko taupymui

A. Žilinskas taip pat akcentuoja, kad išmaniųjų prietaisų laukui pardavimai rodo, jog lietuviai ruošiasi daugiau laiko leisti soduose ar sodybose. „Norint turėti išpuoselėtą veją, būtina ją kruopščiai laistyti. Karštą vasarą tą daryti rekomenduojama netgi kasdien. Išmanieji vandens purkštukai patogūs tuo, kad, priešingai nei įprasti, kurie automatiškai įsijungdavo tam tikrą valandą ir veją laistydavo netgi lyjant lietui, veikia priklausomai nuo vejos drėgnumo ir orų prognozės. Taip ne tik palengvindami vasaros darbus, bet ir leisdami sutaupyti vandens resursų“, – sako A. Žilinskas.

Pasakodamas apie kiemo priežiūrą vasaros laikotarpiu, jis priduria, kad tarp pirkėjų itin sparčiai populiarėja ir tokie išmanieji prietaisai, kaip robotai žoliapjovės – šiemet, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, jų pardavimai išaugę daugiau nei tris kartus.

Vasaros vakarai ar savaitgaliai sunkiai įsivaizduojami ir be grilyje kepamos žuvies ar mėsos gaminių. Tiesa, nuolat atsitraukinėti nuo įdomaus pokalbio ir tikrinti, ar žarijos jau tinkamos kepti, nori toli gražu ne visi. Tokiais atvejais pravers išmanieji griliai, kurių temperatūrą galima valdyti tiesiog išmaniąja programėle. Kai žarijos įkais, pranešimas telefone jus įspės, tad stovyklauti bus daug smagiau ir paprasčiau.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės