Labiausiai reikia jaukaus buvimo kartu

„Švenčių laukimas vieniems kelia džiaugsmą, malonų virpulį, o kitiems kyla nerimo, streso, įtampos. Dažniausiai jausmai yra sumišę ir prieštaringi. Šiuo laikotarpiu įprasta ne tik puoselėti ryšį su šeimos nariais ir artimais draugais, bet įsiteikti kolegoms, bendradarbiams, partneriams, klientams. Tai kelia papildomų rūpesčių ir streso ieškant dovanų. Prasideda lakstymas po prekybos centrus. Neretai užmirštame tikrąją švenčių prasmę. Nepastebimai iš reklamų į mūsų sielas įsibruka raudonas Kalėdų Senelis su plastikine barzda, jis ragina griebti kuo greičiau ir kuo daugiau“, – sako psichologė Daiva Klovienė.

Ji atkreipia dėmesį: sustabdžius bet kurį sutiktą praeivį gatvėje ir paklausus, ko jis norėtų šventėms, dažnas atsakytų, kad norėtų ramybės, laiko sau, galimybės pabūti kartu, pasidžiaugti, gerai praleisti laiką. Tai kodėl visa tai reikia įvilkti į celofaninius maišus, užkaišyti plastmasiniais blizgučiais, apipurkšti dirbtiniu sniegu? Kodėl žmogui reikia šių žaidimų?

Daiktais apaugę namai gali tapti nebemieli

Pasak D. Klovienės, šventėms praėjus, neretai namuose lieka maišai dovanų: maisto, žaislų, knygų, įvairių suvenyrų, drabužių ir kitko. Ne visais atvejais dovanos būna pritaikomos. „Kuo daugiau daiktų – tuo daugiau meilės, kuo brangesnė dovana – tuo šiltesni jausmai“ – tokią žinutę neretai stengiasi perduoti dovanojantis žmogus. Dovanojimas gali būti suvokiamas kaip kompensacija: „Mažai galiu skirti laiko savo tėvams, vaikams, bet tokiu būdu parodysiu dėmesį, kompensuosiu prarastą laiką“. Galiausiai tenka stebėti, kaip Kalėdų dovanos perdovanojamos kitiems žmonėms ar kita proga, o kai kurios keliauja į šiukšlių konteinerius.

Dar kiti žmonės kaupia dovanas, prikaišiodami jas visus namų kampus – visa tai jiems irgi yra tarsi parodytos meilės simboliai. Tokie namai tampa panašūs į nereikalingais daiktais apkrautus sandėliukus, jau nekalbant apie tai, kad nelieka nei stiliaus, nei jaukumo, nei aplinkos, kuri atspindėtų šeimininko individualybę.

Kalėdinės dekoracijos

Baldų ir interjero prekybos centro „Domus galerija“ ambasadorė, architektė ir interjero dizainerė Rūta Jurevičienė taip pat atkreipia dėmesį į apkrautų namų bėdą – perkrautų namų sindromą. „Kartais namai tarsi „apauga“ nereikalingais, erzinančiais daiktais. Jeigu jų atsisakytume – kam nors padovanotume ar parduotume, galbūt mūsų namai taptų maloniausia vieta pasaulyje. Periodiškai atšviežinti namus, įsiklausant į save, tikrai verta, nes juk gyventi harmonijoje yra didelė laimė“, – sako R. Jurevičienė.

Neautentiškas buvimas atima gyvenimo džiaugsmą

Anot D. Klovienės, nėra universalių taisyklių ir būdų, kaip neapsikrauti nereikalingais, ypač kitų dovanotais daiktais.

„Egzistencinės krypties psichologai kalba apie autentišką ir neautentišką būtį. Autentiškai gyvenantis žmogus, arba tas, kuris siekia būti savimi, atsisako jam primetamų svetimų nuomonių bei iliuzijos, kad kiti gali pasakyti, kaip mums geriau gyventi. Neautentiškai gyvenantis žmogus nuolatos pasiduoda kitų žmonių nuomonių ar reklamos įtakai, bijo neatitikti visuomenės primetamų normų ar standartų. Tokį žmogų galima atpažinti pagal jo kalbėseną. Jis dažnai kartoja žodžius, „taip reikia“, „aš privalau“, „nes taip teisinga“. Neautentiškas buvimas neleidžia mėgautis gyvenimo procesu, toks žmogus bijo būti savimi. Taip gyvenant sunku ne tik pažinti save, bet ir suprasti bei išgirsti šalia esantį žmogų“, – sako psichologė.

Švęsdami neautentiškai, apsikrauname dovanomis ar apkrauname jomis kitus, tačiau po švenčių dauguma jaučiamės pavargę, išsekę, nepailsėję. Nors prieš šventes tokie žmonės neretai išgyveno džiugų švenčių laukimą – ypač tais atvejais, kai dovanas rinkosi iš anksto: tai pastebi ir „Domus galerija“ centre įsikūrusio salono „Design+“ vadybininkė-konsultantė Eglė Burbaitė.

„Galvas dažniausiai tenka pasukti dėl to, kad klientai pageidauja ir gražios, ir praktiškos dovanos – tai suderinti ne visada yra lengva. Bet sprendimų tikrai randame, nes mūsų salonas visada daug dėmesio skiria tiems dizainerių sukurtiems daiktams, kurie ir estetiški, ir funkcionalūs. Galima sakyti, kad tai yra viena iš pagrindinių šiuolaikinio dizaino tendencijų“, – sako E. Burbaitė.

Kalėdinės dekoracijos

Patarimai ieškantiems šventinių dovanų:

Neatidėliokite pirkimo paskutinei dienai. Kitu atveju galite prarasti šventinį džiaugsmą arba jūsų parinkta dovana gali pasirodyti visiškai netinkama konkrečiam žmogui.

Interjerui skirtas daiktas gali tapti gera dovana kiekvienam. Ypač, jei tai subtilus, meniškas ir sykiu praktiškas dizainerio kūrinys. Toks daiktas, pavyzdžiui, žvakidė, vaza, laikrodis, nuotraukų rėmelis ar šviestuvas džiugins visus metus. Jei renkatės pirkti brangesnę dovaną, tiks taurių komplektas, vandens ar vyno grafinas, gėlių vaza ir arbatinis: tai yra dūžtantys daiktai, ir dėl to jų neretai pritrūksta.

Apsispręskite, kokia tai dovana: asmeniška ar universali. Mažiau pažįstamam žmogui labiau tiks padovanoti ką nors universalesnio. Vienas iš tradicinių, bet puikių variantų – padovanoti stilingą kalėdinį žaisliuką ar šventinę interjero dekoraciją.

Pasidomėkite žmogaus, kuriam ieškote dovanos, interesais bei poreikiais. Nepirkite, pavyzdžiui, veganui piniginės iš odos, o virtuvės vengiančiam žmogui – virtuvės apyvokos reikmenų. Galbūt jis pats prasitarė, ko jam trūksta?

Dovaną galėtų papildyti jos pirkimo kvitas. Jei dovana yra asmeniška, o dovanotojo bei dovanos gavėjo ryšys – atviras ir draugiškas, kartu su dovana padovanokite ir jos pirkimo kvitą. Amerikoje tai yra įprasta tradicija – tokią dovaną galima gražinti prekybininkams arba ją pakeisti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės