„Kuriant šiuolaikiškus naujus namus, nostalgija ir prisiminimai apie mūsų tėvų ir senelių namus, nulemia šiandienos baldų, šviestuvų ir interjero aksesuarų pasirinkimą. Tačiau net kai kalbame apie ilgesį praėjusio amžiaus baldams, mes nenutolstame nuo Lietuvai artimo skandinaviško dizaino idėjų. Mat net mūsų senelių butai, namai miestuose ar kaimo trobos dažnai būdavo apstatytos skandinavams artima dvasia“, – sako architektūrologė dr. Lina Preišegalavičienė.

Ji teigia, kad skandinaviško dizaino principai kaip – racionalumas, taupumas ir estetiškas spalvų derinimas yra taip pat ir lietuvių istorinio interjero bruožai.

Senieji baldai – iš tėvų namų arba specialių kolekcijų

Pranešime spaudai rašoma, jog savo namuose daiktų iš praėjusių dešimtmečių turi net du iš trijų apklausoje dalyvavusių Lietuvos gyventojų. Dažniausiai randamos knygos (65 proc.), namų apyvokos reikmenys ir indai (58 proc.), smulkios interjero detalės ir senos nuotraukos (po 54 proc.).

Nauja "Ikea" baldų kolekcija

Gerokai rečiau lietuviai savo interjere yra išsaugoję baldus. Praėjusių dešimtmečių lovas turi tik 15 proc. apklaustųjų, skrynias 19 proc. apklaustųjų, tiesa, dauguma jų – aukščiausias pajamas gaunantys respondentai. Visgi, bent jau keturiuose iš dešimties namų galima rasti kelių dešimtmečių senumo stalų (43 proc.), spintų (45 proc.), kėdžių (40 proc.). Dažniausiai senieji baldai atkeliavo iš tėvų namų (66 proc.), dar pusė daiktų atkeliavo iš senelių namų. Mažiausiai praėjusių laikotarpių daiktų pas respondentus namuose atsirado iš antikvariatų (11 proc.).

„Pastaruoju metu baldų, interjero detalių su istorija paieškos sendaikčių krautuvėlėse, forumuose ar tam skirtose socialinių tinklų grupėse tapo pramoga ir laisvalaikio leidimo būdu. Norime išsiskirti, parodyti savo individualumą ne tik apranga, bet ir kurdami namų interjerus su istorija. Sekdama šią tendenciją, legendinius praėjusių dešimtmečių baldus specialioje riboto leidimo kolekcijos pristato 75 metų veiklą švenčianti „Ikea“. Rugpjūtį visame pasaulyje ir Lietuvoje bus pristatyti 6–7 dešimtmečio populiariausi baldai. Spalį pasirodys 8–9 dešimtmečių kolekcija, o metų pabaigoje – amžių sandūros baldai“, – pristato Eimantė Nemanė, bendrovės Komunikacijos ir interjero skyriaus vadovė

Daugiau nei keturios dešimtys skirtingų laikotarpių daiktų nuo indų, pagalvėlių iki lempų ir sofų grįžta atnaujinti, pritaikyti šių dienų gyvenimui bei už geresnę kainą, nei atitinkami modeliai įprastose kolekcijose. Pavyzdžiui, ikoniškasis fotelis „Strandmon“ dabar apvilktas turkio spalvos aksomu, o „Knasjo“ šviestuve – tik LED lemputės.

Nauja "Ikea" baldų kolekcija

Niekas nesiilgi kilimų ant sienų

Emocinis prisirišimas – bene pagrindinė praėjusių dešimtmečių baldų populiarumo priežastis. 60 proc. respondentų atskleidė, kad šie daiktai jiems primena šeimos narius, artimus žmones, šiek tiek daugiau nei trečdalis vertina senųjų baldų autentiškumą, ketvirtadalis teigė, kad jiems patinka derinti įvairių laikotarpių ir stilių baldus. Visgi, kiek mažiau 30 proc. gyventojų tvirtino, jog senieji baldai jiems atrodo tvirtesni ir patikimesni, tiesa, dažniausiai tuo įsitikinę vyresni nei 65 metų amžiaus gyventojai.

Į kai kuriuos senųjų laikų interjero sprendimus respondentai žvelgia ir su ironija. Paklausti, kurie praėjusių dešimtmečių sprendimai jiems atrodo kaip didžiausi nesusipratimai, dauguma minėjo ant sienų kabinamus kilimus (75 proc.), gėrimų skardinių ir panašių daiktų kolekcijas virtuvėse (53 proc.), sekcijas svetainėse (42 proc.).

Nauja "Ikea" baldų kolekcija

„Žinoma, kai kurie praeities interjero elementai gali būti sunkiai suprantami, tačiau ir interjero mados yra cikliškos, todėl neturėtume nustebti po kelerių metų vėl pamatę sienas puošiančius kilimus, gal kita forma, kitos stilistikos, tačiau sprendimai kartojasi“, – sako E. Nemanė. Pasak jos, norint moderniame interjere įkomponuoti praėjusių laikų baldus, patartina laikytis vieno esminio principo.

„Eklektika, kai namuose derinami skirtingi stiliai, laikotarpiai dabar yra labai madinga. Tačiau svarbiausia yra nepadauginti skirtingų spalvų, faktūrų. Pavyzdžiui, itin moderniame interjere kaip akcentas gerai „suskambės“ klasikinio modelio „Strandmon“ fotelis – daugiau nieko maišyti ir nebereikėtų. Tas pats principas turėtų būti taikomas ir derinant spalvas, medžiagas“, – pataria interjero dizainerė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)