aA
Palikimo dokumentų tvarkymas – procedūra, galinti pareikalauti tiek papildomo laiko, tiek ir lėšų. Jei velionis nepaliko testamento, o į turtą pretenduoja ne vienas giminaitis, nepavykus pasiekti draugiško susitarimo ginčą gali tekti spręsti teisminiu keliu. Įstatymų koridoriai gali būti ypač klaidūs, kai paveldėtu turtu NT rinkoje norima disponuoti nedelsiant, pranešime spaudai pastebi „Tokarija“ nekilnojamojo turto brokerė Karolina Lukaševičiūtė.
Sutarties pasirašymas
© Shutterstock

Dokumentus išduoda tik paskirtas notaras

Paveldėjimo teisės liudijimas – oficialus palikimo priėmimo faktą ir teisę į palikimą patvirtinantis dokumentas. „Pagal LR įstatymus, šiuos dokumentus išduoda tik atsiradimo vietos notaras, kurio būstinė gali būti ir kitame mieste. Deja, be šio dokumento negali būti tvarkomi jokie tolimesni paveldėjimo reikalai“, – pastebi K. Lukaševičiūtė.

Tokią Paveldėjimo teisės liudijimo dokumentų išdavimo tvarką reglamentuoja LR notaro įstatymo 26 str. 1 d. 2 p. (Žin., 1992, Nr. 28-810).

„Paveldėjimo teisės liudijimas išduodamas pateikus savo asmens dokumentą ir nuosavybės teisę į palikėjui priklausiusį turtą patvirtinančius dokumentus, t.y. registrų centro pažymą ar išrašą, įrodantį, jog turtas priklausė velioniui. Jie įprasta tvarka išduodami praėjus trims mėnesiams nuo palikimo atsiradimo dienos.

Tam tikrais atvejais, paveldint tiek pagal įstatymą, tiek pagal testamentą, liudijimas gali būti išduodamas ir anksčiau. Tuomet reikia gauti notaro patvirtinimą, jog be asmenų, prašančių išduoti paveldėjimo teisės liudijimą, daugiau įpėdinių nėra. Tiesa, dokumentų tvarkymo procedūrą taip pat galima atidėti, pavyzdžiui, 20–iai metų“, – komentuoja nekilnojamojo turto brokerė.

Ne vienas būdas pasidalyti

Paveldint turtą lygiomis dalimis pagal įstatymą, pirmos eilės įpėdiniais yra laikomi palikėjo vaikai ir įvaikiai, antros – palikėjo tėvai (įtėviai) ir vaikaičiai. Trečios, ketvirtos, penktos ir šeštos eilių giminaičiai – palikėjo seneliai, provaikaičiai, broliai ir seserys, brolių ir seserų vaikai ir kt.

„Antros eilės įpėdiniai paveldi pagal įstatymą tik tuomet, kai nėra pirmos eilės įpėdinių arba jiems nepriėmus ar atsisakius palikimo. Taip pat, kai iš visų pirmos eilės įpėdinių atimta paveldėjimo teisė. Trečios, ketvirtos, penktos ir šeštos eilės įpėdiniai paveldi, jeigu nėra pirmesnės eilės įpėdinių, jeigu šie įpėdiniai atsisakė palikimo arba iš jų atimta paveldėjimo teisė“, – paaiškina nekilnojamojo turto brokerė.

Jei testamentas nenurodo kitaip, turtas yra išsidalijamas lygiomis dalimis po vienodą turto dalį. „Kai giminaičiai susitaria patys, jie gali išsidalinti turtą pagal savo poreikius, tarkime, vienas paveldi sklypą, antras namą, o trečiam atitenka butas. Tačiau įprasta tvarka pagal įstatymą jie paveldi turto vieneto dalį, tai būtų 1/3 sklypo, namo ar buto“, – pasakoja pašnekovė.

Gali tekti ir į kaimynus

Spręsti turto dalybų klausimus, nesant testamento, galima tiek dovanojimo, tiek ir pardavimo būdu, tačiau čia būtinas artimųjų, o kartais ir kaimynų susitarimas.

„Giminaičiai paprastai nenori įsileisti kito svetimo asmens, todėl tais atvejais, kai, vienas iš įpėdinių nori parduoti savo turto, tarkime, gyvenamosios paskirties sklypo dalį, ją per įgaliotą notarą pirmiausia turi siūlyti kitam bendrasavininkiui (broliui, seseriai).

Tik tada, kai bendrasavininkis atsisako pirkti kito bendrasavininkio dalį, ją galima perduoti tretiems asmenims, – sąlygas vardija K. Lukaševičiūtė. – Žemės ūkio paskirties sklypo ar miško paveldėjimo atveju procedūra gali būti ir sudėtingesnė, kadangi bendrasavininkiams atsisakius pirkti bendro turto dalį, ją toliau būtina siūlyti kaimynams.

Jei kaimynai neišreiškia noro pirkti, prieš parduodant paveldėtą NT dalį tretiems asmenims, būtina kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybą ir gauti šį faktą patvirtinantį raštą. Ši procedūra gali trukti iki mėnesio.“

Kartu ji priduria, jog turto dalybos visuomet vyksta greičiau, jei jie yra vykdomi pagal paties velionio surašytą valią. Tuomet sumažėja rizika nesutarimų, kuriuos reikėtų spręsti tik teisminiu keliu.

„Praktika rodo, jog didžiausi teisminiai ginčai kyla tuomet, kai netikėtai atsiranda koks nors giminaitis, pavyzdžiui, veliono vaikas iš ankstesnės santuokos, reiškiantis pretenzijas į paveldėto turto dalį“, – pasakoja NT ekspertė.

Dokumentų tvarkymo įkainiai ir terminai

Palikimo dokumentų tvarkymo procedūrą šiandien galima vykdyti ir nuotoliniu būdu.

„Jau kurį laiką teikiame ir internetinių konsultacijų paslaugas. Sklypą paveldėtojas asmuo, kuris nežino, nuo ko pradėti, gali pateikti mums užklausą, prisegti turimus dokumentus ir sulaukti atsakymo per 24 val. “, – pasakoja K. Lukaševičiūtė.

Pagal notarinį įgaliojimą įpėdinis gali įpareigoti paveldėjimo dokumentų tvarkymo paslaugas teikiančią įmonę.Jei nėra papildomų trukdžių, paveldėjimo dokumentų tvarkymas gali užtrukti iki mėnesio. „Žinoma, tai priklauso ir nuo notaro, į kurį reikia kreiptis, užimtumo. Norint susitvarkyti dokumentus skubos tvarka, notarinės paslaugos gali kainuoti brangiau. Bendra dokumentų tvarkymo kaina priklauso nuo turto vertės“, – teigia K. Lukaševičiūtė.

Už paveldėjimo teisės liudijimo išdavimą į nekilnojamuosius daiktus, už Europos paveldėjimo pažymėjimo parengimą ir jo patvirtintos kopijos išdavimą notaro įkainiai siekia 0,1 proc. nuo paveldimo turto vertės, bet ne mažiau kaip 14,48 eurų ir ne daugiau kaip 289,62 eurų.

„Tačiau įsivertinti reikėtų ne tik formalius dokumentų tvarkymo kaštus, bet ir tuos, kuriuos tenka patirti, vykstant pas paskirtą notarą, jei jo būstinės vieta yra toli nuo gyvenamosios vietos, ir, žinoma, laiką, kurio reikia, aiškinantis visas jų ruošimo procedūras nuo pradžių“, – pastebi NT ekspertė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(18 žmonių įvertino)
2.8889
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Gavo užduotį suprojektuoti namus 4 asmenų lietuvių šeimai: įvertinkite, kaip pavyko (31)

Jau penkti metai lietuviai suburia užsienio architektus kurti ir projektuoti specialiai Lietuvai...

Būsto rinkoje auga spaudimas kainoms: pasiūla dar niekada nebuvo tokia didelė (129)

2018 metais nekilnojamojo turto rinka ( NT ) Lietuvoje trečius metus iš eilės buvo savo aktyvumo...

Statybos keičiasi iš esmės: ką matysime netolimoje ateityje (3)

Didžiosios Europos šalys statybų ateitį sieja su energiniu efektyvumu ir išmaniaisiais...

Antrojo būsto apmokestinimas: kodėl verta sugrįžti prie šios idėjos? (165)

Idėja išplėsti nekilnojamojo turto bazę valdžios institucijų koridoriuose sklando jau seniai....

Gatvė prestižiniame rajone, kuri atgraso pirkėjus: viskas dėl šiurpą keliančių įstaigų (96)

Prestižiniu sostinės rajonu tituluojamas Antakalnis yra viena iš miesto dalių, kur būstą gali...

Top naujienos

Užkalnis. Pagaliau idealūs rinkimai viskuo besiskundžiantiems (5)

Lietuvoje viskas eina geryn. Ne tik atlyginimai kyla, nedarbas krenta, vis daugiau namų statoma, bet...

„Nutylėta žinia“: svarbaus vizito metu JAV žengtas dar vienas žingsnis dėl Venckienės išlaisvinimo (501)

Vasario 7 dieną Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Senate ir Atstovų rūmuose kartu su Baltijos...

Švedijos finansų inspekcija: kaltinimai „Swedbank“ yra labai rimti (52)

Žiniasklaidos reportaže išsakyti kaltinimai „Swedbank“ , esą bankas yra susijęs su „Danske...

Lietuviams kelionė mikroautobusu iš Olandijos virto pragaru: išsekęs vairuotojas vos nepražudė (6)

Dažnai tenka keliauti į užsienį autobusais arba lėktuvais, nes dirbu turizmo sferoje, tačiau...

Teisėjų korupcijos byloje aiškėja pirmosios kardomosios priemonės: verslininkų sąrašas plečiasi papildyta 13:35 val.  (1528)

Vilniaus miesto apylinkės teisme ketvirtadienį toliau teikiami prašymai suimti teisėjų korupcijos...

Druskininkų merui Ričardui Malinauskui pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir papirkimu papildyta (68)

Druskininkų merui Ričardui Malinauskui ir jo patarėjui Aivarui Kadziauskui teisėsauga...

Lenkijos vienuolyno vyresnioji: kunigai lytiškai išnaudoja vienuoles (61)

Po beprecedenčio popiežiaus Pranciškaus pripažinimo lenkų aukšto rango vienuolė pirmą...

Įžvelgia valdžios gudrybę: siūlymas įmonėms didžiąją dalį pelno skirti neįgaliesiems – pinigų nusavinimas (2)

Seimas ketina įpareigoti neįgaliuosius įdarbinančias įmones didžiąją dalį savo pelno –...

Unikauskas įvertino pipirus: žinodami 6 faktus, juos vartosite žymiai dažniau (2)

Pipirai kovoja su nutukimu, todėl puikiai tinka sergantiems diabetu. Be to, juose esantis piperinas...

Perspėjo vairuojančius pajūryje – naujas radaras per kelias dienas užfiksavo 1000 KET pažeidėjų (54)

Klaipėdos vairuotojai turėtų suklusti - į naują vietą perkeltas Liepų g. ir Jaunystės g....