aA
„Išmanusis miestas IV“ su realiais darbais kurti gražesnę Lietuvą toliau keliauja per regionus. Aplankytos Kėdainių ir Lazdijų savivaldybės nustebino savo veržlumu.
Kėdainių senamiestis
© DELFI / Karolina Pansevič

Išvykoje dalyvavę projekto partneriai, orientuodamiesi į šiuo metu rinkoje atsirandančias prekes ir paslaugas, siejamas su darniosios plėtros ir išmaniojo miesto principais, studentams suteikė informacijos apie galimas taikyti šiuolaikines technologijas, inovatyvius projektų pristatymo ir analizės metodus, taip pat prisijungė projekto organizatoriai ir gausus būrys studentų.

Lazdijų savivaldybės atstovas Gintautas Salatka pristatė Lazdijus kaip patrauklios ir neužterštos gamtos žalią ir švarų miestą, turizmui plėtoti tinkamą bei gyventi saugų kraštą. Prie projekto „Išmanusis miestas IV“ Lazdijai prisijungė pateikdami Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos teritoriją ir joje esančius pastatus.

Susitikimo metu didžiausio susidomėjimo sulaukė ASU studentų pristatyti projektiniai siūlymai, kaip didelė gimnazijos teritorija ir jos pastatai gali būti modernizuoti ir pritaikyti tiek šiuolaikinius mokinių poreikius atitinkančiam formaliojo ir neformaliojo ugdymo procesui, tiek visos miesto bendruomenės saviraiškos ir laisvalaikio praleidimo poreikiams patenkinti. Svarstoma galimybė įrengti net baseiną! Mokyklos parkas labai senas, turi savo istoriją, taigi tikimasi, kad projekto metu ši lazdijiečių pamėgta, bet infrastruktūriškai dar neišpildyta vieta, atgims naujai.

Du Lietuvos miestai deda visas pastangas, kad nebūtų užmiršti: pritraukti žmonių labai sunku
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lietuvą visame pasaulyje garsinantys mokiniai

Buvo aplankyta ir pati gimnazija. Svečius nustebino kieme įrengta aisštoko (bavariškasis akmenslydis) aikštelė. Lazdijai – vienintelė vieta Lietuvoje, kur aktyviai plėtojama ir populiarinama ši nauja sporto šaka. Jo istorija prasidėjo kaip žiemiškos pramogos, bet naudojant šiuolaikinę įrangą aisštoką galima žaisti visus metus. Tą puikiai įrodo ir aisštoko žaidėjai, gimnazijos mokiniai, šiltuoju sezonu intensyviai sportuojantys mokyklos stadiono aikštelėje, o žiemą treniruotes perkeliantys ant užšalusių ežerų.

Įtemptos treniruotės duoda puikių rezultatų – jaunieji lazdijiečiai oficialiai atstovauja Lietuvai įvairiuose tarptautiniuose turnyruose, garsina visą šalį ir įrodo, kad, turint noro, užsispyrimo, minimaliomis sąlygomis galima pasiekti maksimalių rezultatų. Viena iš projekto idėjų – sutvarkyti šios aikštelės infrastruktūrą, įrengiant sėdimas vietas žiūrovams bei uždengiant aikštelę stogu. Tuomet šioje aikštelėje galėtų vykti įvairūs europinio masto aisštoko turnyrai ir net pasaulio čempionatai. Vienas iš projekto partnerių, išgirdęs gimnazijos atstovų pasakojimą apie aukštus moksleivių aisštoko rezultatus, pripažinimą pasaulyje ir pats išbandęs šią sporto šaką, pasiūlė uždengti būsimos aikštelės stogą.

Modernumas dera su autentiškumu

Gražiomis idėjomis „Išmanųjį miestą IV“ pasitiko ir Kėdainių savivaldybė. Ji, kaip ir Lazdijai, puoselėja savo istorinį paveldą. Susirinkusiuosius pasveikino rajono vadovas Saulius Grinkevičius, buvo aplankytos Babėnų šilo prieigos ir Kėdainių senamiestis. Kėdainiai – vienas iš kelių Lietuvos miestų, išsaugojusių unikalų senamiestį, kurį statė ir kūrė įvairių tautų atstovai. Jame pasijunti tarsi senoviniame Vakarų Europos mieste. Savivaldybė visomis išgalėmis siekia išsaugoti jo autentiškumą, kuo plačiau pristatyti visuomenei.

Kėdainiai
Kėdainiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasitelkus miestų planavimą, infrastruktūros, architektūros sprendimus, kuriamos ir naujo tipo viešosios erdvės. Visos jos prisidės telkiant miesto bendruomenes. Vytautas Kundrotas, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas, išsamiai ir įdomiai papasakojo apie gamtos, kultūros, mokslo, parodų ir kitus objektus Kėdainiuose. Siūloma atgaivinti miesto erdvėje esančią miško teritoriją – gražųjį Babėnų šilą. Tai Kėdainių vertybė, labai svarbi kraštiečiams. Babėnų šilas galėtų būti puikiausia rekreacinė zona, kurią norisi tausoti ir puoselėti.


Siekis pritraukti žmonių – iššūkis

Kėdainių r. savivaldybė savo krašto infrastuktūrai gerinti skiria ypatingą dėmesį. Šiame projekte žavi tai, kad kuriant naują miesto veidą aktyviai dalyvauja jauni žmonės, tikima jų vizijomis, atsižvelgiama į norus, nes jie puikiausiai žino, kokiame mieste nori gyventi. Birutė Jankauskaitė, projekto dalyvė, pati būdama kėdainiškė, su malonumu pristatė savo mokyklą – Kėdainių Šviesiąją gimnaziją. Ji visiems paliko didžiulį įspūdį. Taip ir Babėnų šilo sutvarkymas yra puiki galimybė, padėsianti Lietuvos centre esančiam Kėdainių r. gerinti miesto infrastruktūrą, plėtoti turizmą.

Siekis pritraukti žmonių į Kėdainius, į organizuojamus renginius, o jų daugiau kaip 1 000 per metus, nėra labai lengvai įgyvendinamas. Susiduriama su ne viena problema. Tarkime, informaciniai ženklai, lentos, nukreipiantys keliautojus į lankytinas vietas, nėra traktuojami kaip kelio ženklai, jiems nesuteikiama leidimų. Bet kėdainiškiai nenuleidžia rankų – organizuoti įvairioms amžiaus grupėms skirtus įdomius renginius, gaivinti Kėdainių senamiestį, kad jis taptų patraukliu kraštiečiams ir svečiams, rasti stipriausias savo ypatybes ir jas plačiai reklamuoti – toks Kėdainių tikslas.

Kėdainiai old town
Kėdainiai old town
© DELFI / Karolina Pansevič

Štai kokie šiuolaikiško, išmanaus miesto projektai! Gamtos oazės, bendruomenės aktyvumas ir modernumas – tai esminiai aspektai, turintys atspindėti galutinį projekto rezultatą. Savivaldybių suteiktos neišnaudotos erdvės, gera atmosfera, kuri bus išreikšta dar labiau, sieja žmones.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (82)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

2018-ieji NT rinkoje įsirėš į istoriją: kas stebina net analitikus? (39)

Apibendrinus 2018 metų rezultatus, galima teigti, kad praėję metai buvo vieni aktyviausių būsto...

Tokia proga gėda nepasinaudoti: galite nusipirkti namą vos už vieną eurą (32)

Ieškantiems būdo, kaip pasimėgauti kuo didesniu kiekiu saulės spindulių ir gauti vitamino D,...

Prestižinės būsto klasės NT segmente „Darnu Group“ išsiveržė į lyderius (3)

Bendrovė „Darnu Group“ 2018 metais Vilniuje pardavė 326 naujos statybos butus arba 39 procentais...

Reikšmingi pokyčiai: dėl būsto paskolos sutarties į banką vykti nebereikės (9)

„Swedbank“ žengė dar vieną žingsnį siekdamas suteikti daugiau patogumo būsto pirkėjams –...

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (39)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (52)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (61)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (27)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (89)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (3)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...

Savaitgalį laukia mažesnis šaltukas

Šeštadienio naktį dar spės pasnigti daugelyje šalies vietovių, bet sniego iškris nedaug....

Sunku patikėti tokiomis kainomis: lietuvius gundo butais šalia jūros kranto už 7,5 tūkst. eurų (82)

Lietuvių susidomėjimas užsienio NT rinka neblėsta, o ypač, kai parduodamas turtas kainuoja itin...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (67)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...