„Išmanusis miestas IV“ su realiais darbais kurti gražesnę Lietuvą toliau keliauja per regionus. Aplankytos Kėdainių ir Lazdijų savivaldybės nustebino savo veržlumu.
Kėdainių senamiestis
© DELFI / Karolina Pansevič

Išvykoje dalyvavę projekto partneriai, orientuodamiesi į šiuo metu rinkoje atsirandančias prekes ir paslaugas, siejamas su darniosios plėtros ir išmaniojo miesto principais, studentams suteikė informacijos apie galimas taikyti šiuolaikines technologijas, inovatyvius projektų pristatymo ir analizės metodus, taip pat prisijungė projekto organizatoriai ir gausus būrys studentų.

Lazdijų savivaldybės atstovas Gintautas Salatka pristatė Lazdijus kaip patrauklios ir neužterštos gamtos žalią ir švarų miestą, turizmui plėtoti tinkamą bei gyventi saugų kraštą. Prie projekto „Išmanusis miestas IV“ Lazdijai prisijungė pateikdami Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos teritoriją ir joje esančius pastatus.

Susitikimo metu didžiausio susidomėjimo sulaukė ASU studentų pristatyti projektiniai siūlymai, kaip didelė gimnazijos teritorija ir jos pastatai gali būti modernizuoti ir pritaikyti tiek šiuolaikinius mokinių poreikius atitinkančiam formaliojo ir neformaliojo ugdymo procesui, tiek visos miesto bendruomenės saviraiškos ir laisvalaikio praleidimo poreikiams patenkinti. Svarstoma galimybė įrengti net baseiną! Mokyklos parkas labai senas, turi savo istoriją, taigi tikimasi, kad projekto metu ši lazdijiečių pamėgta, bet infrastruktūriškai dar neišpildyta vieta, atgims naujai.

Du Lietuvos miestai deda visas pastangas, kad nebūtų užmiršti: pritraukti žmonių labai sunku
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Lietuvą visame pasaulyje garsinantys mokiniai

Buvo aplankyta ir pati gimnazija. Svečius nustebino kieme įrengta aisštoko (bavariškasis akmenslydis) aikštelė. Lazdijai – vienintelė vieta Lietuvoje, kur aktyviai plėtojama ir populiarinama ši nauja sporto šaka. Jo istorija prasidėjo kaip žiemiškos pramogos, bet naudojant šiuolaikinę įrangą aisštoką galima žaisti visus metus. Tą puikiai įrodo ir aisštoko žaidėjai, gimnazijos mokiniai, šiltuoju sezonu intensyviai sportuojantys mokyklos stadiono aikštelėje, o žiemą treniruotes perkeliantys ant užšalusių ežerų.

Įtemptos treniruotės duoda puikių rezultatų – jaunieji lazdijiečiai oficialiai atstovauja Lietuvai įvairiuose tarptautiniuose turnyruose, garsina visą šalį ir įrodo, kad, turint noro, užsispyrimo, minimaliomis sąlygomis galima pasiekti maksimalių rezultatų. Viena iš projekto idėjų – sutvarkyti šios aikštelės infrastruktūrą, įrengiant sėdimas vietas žiūrovams bei uždengiant aikštelę stogu. Tuomet šioje aikštelėje galėtų vykti įvairūs europinio masto aisštoko turnyrai ir net pasaulio čempionatai. Vienas iš projekto partnerių, išgirdęs gimnazijos atstovų pasakojimą apie aukštus moksleivių aisštoko rezultatus, pripažinimą pasaulyje ir pats išbandęs šią sporto šaką, pasiūlė uždengti būsimos aikštelės stogą.

Modernumas dera su autentiškumu

Gražiomis idėjomis „Išmanųjį miestą IV“ pasitiko ir Kėdainių savivaldybė. Ji, kaip ir Lazdijai, puoselėja savo istorinį paveldą. Susirinkusiuosius pasveikino rajono vadovas Saulius Grinkevičius, buvo aplankytos Babėnų šilo prieigos ir Kėdainių senamiestis. Kėdainiai – vienas iš kelių Lietuvos miestų, išsaugojusių unikalų senamiestį, kurį statė ir kūrė įvairių tautų atstovai. Jame pasijunti tarsi senoviniame Vakarų Europos mieste. Savivaldybė visomis išgalėmis siekia išsaugoti jo autentiškumą, kuo plačiau pristatyti visuomenei.

Kėdainiai
Kėdainiai
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasitelkus miestų planavimą, infrastruktūros, architektūros sprendimus, kuriamos ir naujo tipo viešosios erdvės. Visos jos prisidės telkiant miesto bendruomenes. Vytautas Kundrotas, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas, išsamiai ir įdomiai papasakojo apie gamtos, kultūros, mokslo, parodų ir kitus objektus Kėdainiuose. Siūloma atgaivinti miesto erdvėje esančią miško teritoriją – gražųjį Babėnų šilą. Tai Kėdainių vertybė, labai svarbi kraštiečiams. Babėnų šilas galėtų būti puikiausia rekreacinė zona, kurią norisi tausoti ir puoselėti.


Siekis pritraukti žmonių – iššūkis

Kėdainių r. savivaldybė savo krašto infrastuktūrai gerinti skiria ypatingą dėmesį. Šiame projekte žavi tai, kad kuriant naują miesto veidą aktyviai dalyvauja jauni žmonės, tikima jų vizijomis, atsižvelgiama į norus, nes jie puikiausiai žino, kokiame mieste nori gyventi. Birutė Jankauskaitė, projekto dalyvė, pati būdama kėdainiškė, su malonumu pristatė savo mokyklą – Kėdainių Šviesiąją gimnaziją. Ji visiems paliko didžiulį įspūdį. Taip ir Babėnų šilo sutvarkymas yra puiki galimybė, padėsianti Lietuvos centre esančiam Kėdainių r. gerinti miesto infrastruktūrą, plėtoti turizmą.

Siekis pritraukti žmonių į Kėdainius, į organizuojamus renginius, o jų daugiau kaip 1 000 per metus, nėra labai lengvai įgyvendinamas. Susiduriama su ne viena problema. Tarkime, informaciniai ženklai, lentos, nukreipiantys keliautojus į lankytinas vietas, nėra traktuojami kaip kelio ženklai, jiems nesuteikiama leidimų. Bet kėdainiškiai nenuleidžia rankų – organizuoti įvairioms amžiaus grupėms skirtus įdomius renginius, gaivinti Kėdainių senamiestį, kad jis taptų patraukliu kraštiečiams ir svečiams, rasti stipriausias savo ypatybes ir jas plačiai reklamuoti – toks Kėdainių tikslas.

Kėdainiai old town
Kėdainiai old town
© DELFI / Karolina Pansevič

Štai kokie šiuolaikiško, išmanaus miesto projektai! Gamtos oazės, bendruomenės aktyvumas ir modernumas – tai esminiai aspektai, turintys atspindėti galutinį projekto rezultatą. Savivaldybių suteiktos neišnaudotos erdvės, gera atmosfera, kuri bus išreikšta dar labiau, sieja žmones.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Apleistiems pastatams regionuose – milijonai lėšų paramos iš ES (9)

23 Lietuvos miestai pasinaudojo galimybe modernizuoti viešąsias erdves ir atnaujinti...

Mamos pagalbos šauksmas: į darželį vaikus priėmė, bet jo dar net nepradėjo statyti (13)

DELFI redakciją pasiekė pasipiktinusios vilnietės Olgos laiškas, kuriame ji skundžiasi, jog per...

Vilniaus savivaldybė dar daugiau dėmesio skirs stoties rajonui: žada ne tik patogesnį susisiekimą (1)

Vilniaus stoties rajone per kelerius metus planuojama įrengti naujas laisvalaikio erdves ir patogią...

„Ober-Haus“: didmiesčiuose butams įsigyti šiemet išleista daugiau pinigų

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje per septynis šių metų mėnesius butų...

Įspėja sodybų gyventojus – daugėja vagysčių iš vasarnamių vagys išneša net maistą (7)

Vasarą sodybose ir sodų bendrijose verdantis gyvenimas privilioja ir ilgapirščius. Pastebima, kad...

Top naujienos

Karbauskis gerbia Guogą: siūlo neskubėti daryti išvadų (150)

Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neslepia, kad gerbia europarlamentarą Antaną...

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (188)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Su apnuogintais ispaniškais ašmenimis susidūręs „Žalgiris“ pasijuto „supjaustytas“

„Pietų IV“ sirgalių tribūna prieš rungtynes ironišku transparantu pasveikino „Sevilla“...

Architektė: savivaldybė neva taupo pinigus ir laiką, tačiau iš tiesų – trumparegiškai juos švaisto (14)

Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją...

Gydytoja papasakojo apie gyvybiškai svarbius vitaminus: imuniteto specialiai stiprinti nereikia (18)

Artėjant rudeniui, susizgrimbame, jog pats laikas stiprinti imunitetą . Griebiamės vaisių,...

Nustebsite, ką gali kvapų maišymas: atskleidė keletą gudrybių (1)

Sluoksniavimas – ne tik mados tendencija, tai ir viena populiariausių parfumerijos krypčių. Jos...

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų? (22)

Gali atrodyti, kad šioje nuotraukoje „pozuoja“ vien tik pliušiniai žaislai, tačiau jūs...

Paprasti būdai, padėsiantys suvaldyti pyktį (2)

Kiekvienai mamai ar tėčiui yra tekę nors kartą atsidurti situacijoje, kai jų atžalos pyktis...

Kodėl džiūsta aviečių uogos (3)

Aviečių uogos džiūsta dėl įvairių virusinių ligų, kurias platina cikados ir amarai. Šie...

Skaitome tarp eilučių: kokie žinučių ženklai rodo, kad žmogus jumis nebesidomi? (29)

Šiais laikais nė viena pažintis neapsieina be bendravimo tekstinėmis žinutėmis. Kokie ženklai...