aA
Vilniaus miesto centre, ant Senamiesčio ir Naujamiesčio ribos išsidėstęs Reformatų sodas į miesto urbanistinį audinį įsiliejęs jau daug amžių. Visų tų metų istoriją šis skveras atspindėjo įvairiausiomis spalvomis ir funkcijomis. Šiandien ši tiek reformatų bendruomenei, tiek visam Vilniaus miestui svarbi vieta atsinaujino ir atsivėrė kaip laisvalaikio, poilsio, kultūros ir istorinio pažinimo erdvė, prieinama kiekvienam.
Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)
Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)

Pagal architektės Jurgos Silvijos Večerskytės-Šimeliūnės viziją, Reformatų sodo projektas atspindi svarbiausius istorijos momentus, atgaivinti želdynai suteikia geresnes sąlygas vietos florai ir faunai, taip pat ramią vietą medžių pavėsyje čia randa ir vietiniai gyventojai, ir miesto svečiai.

Istoriškai jautrios ir urbanistiškai svarbios vietos atnaujinimo projektas buvo kuriamas atsižvelgiant į daugybę skirtingų aspektų, tokių kaip istorinė, urbanistinė, pėsčiųjų ryšių sistema, želdynų analizė, taip pat gyventojų išreikštos pastabos ir paveldosauga. Sodo atnaujinimo projektu siekta išsaugoti vietovės istorinį identitetą, tačiau įprasminti jį naujai, pritaikyti erdves šiuolaikiniam žmogui.

Kraštovaizdžio architektas Alvydas Mituzas teigia, kad tai buvo ne tik labai sveikintina, bet ir būtina iniciatyva. „Reformatų sodo atnaujinimo projektu mes tikrai turime džiaugtis, – sako specialistas ir teigia, kad atnaujinimai miesto urbanistiniame audinyje yra būtini: – Mes dažnai neišnaudojame galimybių sutvarkyti, padaryti geriau. Reikia džiaugtis ir gerbti tuos žmones, kurie daro ir eina į priekį.“

Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)
Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)

Naujų ir istorinių elementų ryšys

Optimaliam skvero funkcionalumui sukurta visapusiška infrastruktūra, užtikrinanti patogumą ir saugumą lankytojams. Sukurta nauja takų sistema, sutvarkyti želdiniai. Viena esminių projekto idėjų – naikinti sovietinį betoninių apkasų imitavimą, atkuriant buvusio reljefo paviršių, kuris buvo destrukciškai paveiktas 1983 m. projekto apkasų. Centrinėje sodo dalyje, priešais sinodo pastatą, buvo sunaikintos kapinės. Architektei J. S. Večerskytei-Šimeliūnei norėjosi atstatyti tą žemės paviršių, įprasminti tą vietą panaudojant minimalios intervencijos priemones. Kapinių teritorija palikta kaip „ramybės pieva“, pabrėžiama tik želdiniais ir informacinėmis priemonėmis, jos supamos baltų rožių juostomis ir atitvaromis.

Taip pat atnaujintame Reformatų sode pažymėta ir pirmosios reformatų bažnyčios, Konsistorijos pastato, dviejų koplyčių pamatai ir kapinių tvoros. Šiose teritorijose užsodinti svogūniniai pavasariniai augalai. „Reformatų skvere yra išlaikyti peizažinio parko principai, išsaugoti seni medžiai, suprojektuoti takeliai, kuriamas santykis tarp krūmynų, sodinamų ir senų medžių. Nors naujai pasodinti gamtos elementai projektui visiškai atsiskleisti padės tik po kelerių metų, gerą rezultatą matome jau dabar“, – sako architektas Tauras Paulauskas.

Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)
Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)

Trijų teritorijų kompozicija

Rašytiniai istoriniai šaltiniai ir ikonografija parodė, kad skvero teritorija iki atnaujinimo buvo nevienalytė tiek charakteriu, tiek funkcija. Sodą sudarė trys sklypai, priklausę Reformatų bendruomenei. Architektės J. S. Večerskytės-Šimeliūnės naujai sukurta projekto kompozicija – išlaikytos trys teritorijos, kiekvienai jų pritaikytas individualus želdyno charakteris. I zona – aktyvi, kamerinių renginių erdvė, III zona – rekreacinė erdvė ir jas jungianti II zona – skersinė ašis tarp Evangelikų reformatų bažnyčios ir Sinodo pastatų.

Rekreacinė erdvė-pieva iš šiaurinės pusės ribojasi su Reformatų senosiomis kapinėmis. Suprojektuotos naujos takų trasos, visas žiedinis takų tinklas, kurio paskirtis užtikrinti, kad sodas nebūtų tik žalia tranzitinė teritorija, o kviestų pasivaikščioti, žaisti. „Pagal senamiesčio regeneravimo projektą, prioritetas buvo atkurti senąsias erdves ir tai buvo padaryta. Atkūrus senąjį miesto reljefą, pažymėjus archeologines buvusių pastatų vietas, visa likusi erdvė paliekama gyventojams ir miesto svečiams, kurioje susiburia ir jaukiai gali jaustis visų socialinių sluoksnių žmonės, o tai išties džiugina“, – sako architektas T. Paulauskas ir yra įsitikinęs, kad tai, jog šiandien žmonės jau susitinka, leidžia savo laiką atnaujintame skvere, ir yra svarbiausia.

Daug diskusijų kėlęs projektas

Dėl Reformatų sodo projekto kilo daug diskusijų, nevengiant kritikuojančių komentarų. Atsižvelgiant į Vilniaus miesto gyventojų, miestiečių išreikštas pastabas, projekto želdyno sprendiniai buvo keisti, nuspręsta išsaugoti dar daugiau medžių. Kritikai teigė, kad projekte nebuvo tikslingai atsižvelgta į vietos istorines aplinkybes.

Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)
Reformatų skveras (S. Žiūros nuotr,)

Vis dėlto Reformatų skvero projektas paremtas ne vienu istoriniu aspektu ir atskleidžia teritorijos svarbiausias išlikusias kultūrines ir gamtines vertybes: želdyną, reformatų istorijos palikimą. „Kai prasidėjo pirmieji užduoties formulavimo procesai, Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjunga turėjo savo pasiūlymų, pastabų, kad jis būtų taisyklingai inkorporuotas ir kad jame atsiskleistų reformacijos idėja. Į pastabas ir mintis architektė tikrai atsižvelgė, – teigia buvęs Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos pirmininkas A. Mituzas ir pabrėžia: – Viskas yra įprasminta paminklu reformacijai ir tai yra reikšmingiausia, ką galima padaryti.“

SA.lt (Statyba ir architektūra)
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.3333

Išrinkti geriausi NT projektai 2021: iškilmingoje ceremonijoje apdovanojimus atsiėmė verslininkai ir architektai šventės akimirkų nuotraukos (7)

NT plėtotojai, norėdami parodyti, jų nuomone, geriausius ir dėmesio verčiausius objektus,...

Prestižinėje Vilniaus vietoje nori įrengti išskirtinius būstus: butų kiekis – tik trys (29)

1988 metais statytą nebenaudojamą siurblinę, esančią Vilniaus senamiestyje ( Maironio g. 27A),...

JAV už 35 mln. dolerių trečią kartą bandoma parduoti prabangią pilį: pasižvalgykite po jos vidų (21)

Yra šalių, kuriose tikimės pamatyti pilių. Tarkime, Prancūzija, Italija ar Airija. Bet, pasirodo,...

Šie NT projektai mano esantys geriausi Lietuvoje: balsuokite, kuris verčiausias tokio vardo konkurso „Už darnią plėtrą“ balsavimas (33)

NT plėtotojai, norėdami parodyti, jų nuomone, geriausius ir dėmesio verčiausius objektus,...

Visame pasaulyje sparčiai populiarėjantis pastatų konceptas vilioja ir lietuvius: ar norėtumėte tokiame apsigyventi? (45)

Ar šiais laikais galime pabėgti į gamtą ir gyventi joje kokybiškai? Globalinės pandemijos...

Top naujienos

Po skandalingo siūlymo iš Briuselio dėl „Kalėdų“ nesusilaikė net vokiečiai (156)

Po to, kai eurokomisarės Helenos Dalli rekomendacija Kalėdų šventes vadinti „šventiniu...

Mokslininkas siūlo atlikti Lietuvos užsienio politikos auditą: problemos kaupiasi (22)

Lietuvoje reikėtų atlikti vykdomos užsienio politikos auditą, kad būtų įvertinta, kokios...

Kontrastingas lapkritis NT rinkai atnešė pokyčių: pirkėjai arklius pristabdė, tačiau yra kita bėda (11)

Ilgą laiką vieną po kito rekordus mušusi NT rinka , panašu, stabilizavosi. Kaip rodo NT...

Klaipėdietės nepabūgo atgaivinti legendinės uostamiesčio vietos: teko praleisti daug bemiegių naktų (1)

Turbūt daugelis senųjų klaipėdiečių net nepasakytų, kur šiame mieste yra baras „ Achtung...

Avarija Alytaus rajone: į ligoninę išvežti keturi, penktasis pabėgo, bet buvo pagautas du žmonės iškrito iš automobilio (4)

Sekmadienį, 12.08 val., Bendrajame pagalbos centre skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112...

Kada nebeliks grynųjų: nors Europa svarsto dėl 1-2 centų monetų, ambicijų dėl banknotų nėra (158)

Pandemija dar sumažino grynųjų naudojimą ir spartina perėjimą prie elektroninių mokėjimų....

Pirmininku perrinktas Karbauskis: demokratiją suprantame kaip gerovę, kurios nevaldo narkotikų verslas, gėjų ideologijos proteguotojai papildyta (55)

Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininku sekmadienio rytą...

Ministrė perspėja – dalies žmonių laukia permainos: „šešėlyje“ dirbantiems ateis sunkūs laikai (47)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) parengė įvairių pakeitimų tiek pensininkams, tiek...

D+Giedrius Drukteinis

Jų šeima tikėjo pasaulio pabaiga, todėl iš brolių nieko nesitikėjo: kaip Kelloggai sukūrė sausus pusryčius visam pasauliui

2012 metais amerikiečių „Kellogg“ kompanija, įsigijusi „Pringles“ traškučių gamybą...

Parlamentarai prakalbo apie būtinybę kelti savo atlyginimus: už tiek greit neatsiras norinčių dirbti (133)

Nors didžioji Lietuvos gyventojų dalis mano, kad Seimo nario darbo vieta prestižinė, viešoje...