Automobilių srautų bei intensyvaus eismo šalia mokyklų klausimas po truputį sprendžiamas įrengiant vadinamąsias „Kiss&ride“, arba „pabučiuok ir važiuok“ aikšteles. Jos specialiai pažymėtos Vilniuje ir Kaune, tačiau galima sakyti, kad neformaliai egzistuoja šalia kiekvienos mokyklos ar darželio, kur kasdien masiškai stoja tėvų automobiliai. Tačiau toli gražu ne visada žino, kaip tinkamai jose elgtis ir ką reiškia jose galiojanti 2-3 minučių taisyklė.

Pirmos dvi savaitės – sudėtingiausios

Draudimo bendrovės BTA Ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis sako, kad pirmoji formali naujųjų mokslo metų diena yra palyginti paprasta dėl galimybės tėvams ir mokiniams lanksčiai planuoti laiką.

„Mokslo metų pradžios šventės rengiamos nevienodu metu, tėvai turi galimybę išsiprašyti iš darbo ir palydėti savo atžalą į ugdymo įstaigą. Bet šventė ilgai netrunka, o jai pasibaigus – galima neskubėti grįžti į darbą, visiems kartu nueiti šventinių pietų ir panašiai. Tikroji padėtis ir didysis chaosas prie mokyklų esančiose gatvėse išryškės per dvi pirmąsias rugsėjo savaites, kuomet dideli žmonių srautai ims judėti vienu metu. Būtent tokia yra pagrindinė spūsčių bei kas rytinės eismo sumaišties prie mokyklų priežastis“, – draudimo bendrovės pranešime žiniasklaidai cituojamas jis.

Ekspertas pastebi, kad būtent tada miestų gatvėse kyla chaosas, nes važiavimo laikas dėl intensyvaus eismo ir automobilių gausos pailgėja vidutiniškai 50 proc.

„Grūstys ir stoviniavimas labiausiai būdingi mieste gyvenantiems ir jame automobiliu judantiems gyventojams, kurie bando spėti ir laiku nuvežti vaikus į mokyklą, ir patys nepavėluoti į darbą. Per dvi savaites eismas daugiau ar mažiau nusistovės, vairuotojai pripras prie srautų, tačiau net ir tada bus mažiau streso, bet kelionės gerokai pailgės lyginant su tuo, kokią situaciją turime dabar“, – sako jis.

Išlaipinti tvarkingai ir be plepalų

Eksperto teigimu, vairuojantys tėvai labai padėtų patys sau, jei šalia ugdymo įstaigų elgtųsi supratingiau: be reikalo nestoviniuotų, nepradėtų pokalbių ir diskusijų su kitais tėvais, lėčiau, bet užtikrintai judėtų zonoje, kurioje iš esmės reikėtų tik stabtelėti.

„Tebūnie pas mus nėra labai griežtų taisyklių, kaip elgtis „Kiss&ride“ aikštelėse, tačiau remiantis užsienio praktika, jose arba apskritai neleidžiama tėvams išlipti iš automobilio, arba tam patariama skirti daugiausiai 2-3 minutes, jei vaikas yra mažas ir jį reikia atsegti, išsodinti iš specialios kėdutės. Galima sakyti, kad tos pora minučių yra objektyviai pateisinama ir priimtina tolerancijos norma kitiems tėvams, tad turėkite tai omenyje ir netapkite gaišaties bei nepasitenkinimo priežastimi“, – sako jis.

Nors prasidėjus pamokoms specialios vietos lieka tuščios, svarbu žinoti, kad jose negalima palikti automobilio be vairuotojo. Tad net ir aplink trūkstant stovėjimo vietų, „Kiss&ride“ aikštelėse turėtų likti tuščios.

A. Žiukelio teigimu, nemažiau svarbu prisiminti, kad atsisveikinus su vaiku ir pajudėjus iš specialių sustojimo vietų kelių eismo taisyklės galioti nenustoja.

„Mėgindami išvažiuoti iš aikštelių vairuotojai tikrai ne visada tai daro pagal taisykles ir kultūringai. Ištisinės linijos kirtimas, apsisukimas ten, kur draudžiama, kelio ženklų nepaisymas ar net važiavimas šaligatviais - visokių vaizdų prie mokyklų tenka pastebėti. Tačiau būtina visur ir visada gerbti kitus eismo dalyvius bei patiems laikytis taisyklių“, – primena BTA specialistas.

Saugumas ir alternatyvos

Vežant vaikus automobiliu net ir nedidelius atstumus visada būtina laikytis saugumo reikalavimų: sodinti į specialią kėdutę, jei vaiko ūgis nesiekia 135 cm, prisegti saugos diržais, priminti pagrindines eismo saugumo taisykles. Privežus prie ugdymo įstaigos, jei tik įmanoma, nepaleisti mažamečio priešingoje gatvės pusėje, kad jam nekiltų pagunda kirsti gatvę tam neskirtoje vietoje.

„Ilgametė mūsų patirtis visgi rodo, kad šalie mokyklų patiriamų traumų skaičius rugsėjo pirmosiomis savaitėmis neišauga. Viena vartus todėl, kad vairuotojai mokslo metų pradžioje būna atidesni, pirmosiomis dienomis prie mokyklų budi ir policijos pareigūnai, taip pat ir patys vaikai pirmosiomis dienomis būna gana budrūs. Ir tai yra puikus laikas mokyti vaikus tinkamo požiūrio į eismo saugumą bei pagrindinių žingsnių, kaip tinkamai įvertinti situaciją kelyje. Šiuo metu įgyti įgūdžiai ateityje juos gali apsaugoti nuo traumų, sužeidimų“, – atkreipia dėmesį A. Žiukelis.

Prasidėjus mokslo metams patariama įvertinti vaikų pamokų ir ugdymo tvarkaraščius, savo darbo valandas ir apgalvoti, ar judėjimui mieste tikrai būtinas automobilis.

„Čia gali neprastai pasitarnauti viešasis transportas, ar dalies maršruto įveikimas pėstute. Užsienio tyrimais nustatyta, kad net ir tie tėvai, kuriems atstumas iki darželio ar mokyklos yra nedidelis ir lengvai įveikiamas pėsčiomis, vis tiek renkasi automobilį, nors taip elgdamiesi nesutaupo laiko ir tik dar labiau apsunkina ir taip intensyvų eismą. Taisyklė paprasta: jeigu nebūtina važiuoti – nevažiuokite, pasivaikščiojimas gali būti netik greitesnis, bet ir saugesnis būdas pasiekti tikslą“, – sako A. Žiukelis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (25)