Vagystės iš automobilių Lietuvoje kasmet skaičiuojamos tūkstančiais. Dažniausiai, išlaužę automobilio spynelę ar išdaužę langą, vagys taikosi pavogti tai, kas palikta automobilio salone – nešiojamus kompiuterius ar telefonus, planšetinius įrenginius, fotoaparatus, slides ar netgi asmeninius daiktus, tokius kaip drabužiai, batai. Labai dažnas vagių grobis – sportiniai krepšiai. Neretai didesnį nuostolį automobilio savininkas patiria ne dėl pavogtų daiktų, bet dėl išdaužto lango.
© DELFI (T.Markevičiaus nuotr.)

Lietuvos draudimas“ skaičiuoja, kad šiemet per 5 mėnesius gyventojai pranešė nukentėję nuo vagysčių iš automobilių tiek kartų, kiek per visus 2011 metus. Pernai, palyginus su 2011-aisiais, taip pat užfiksuota daugiau nei dukart daugiau tokių vagysčių.

Didelė dalis vairuotojų ir keleivių atvirai palieka vertingus daiktus automobilyje tikėdamiesi, kad nieko nenutiks. Tačiau ne vietoje paliktas daiktas gali tapti ir didesnės žalos priežastimi – susivilioję automobilio salone matomu grobiu, ilgapirščiai, bandydami jį pasiekti, ne tik išdaužo stiklą, bet ir sugadina spyneles. Savo klientams dažniausiai atlyginame už pavogtus kompiuterius ir sportinius krepšius, taip pat gana dažnai pavagiamos žoliapjovės, benzininiai pjūklai“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Draudimo bendrovės ekspertas prisimena, kad lietuvių lenktynininkų automobilis Anglijoje buvo apšvarintas ir iš jo pavogta visa varžyboms skirta atributika: lietuviški suvenyrai, marškinėliai, kepuraitės.

Ragins vairuotojus nepalikti daiktų

Siekdami atkreipti vairuotojų dėmesį į turto vagystes iš automobilių, Vilniaus apskrities policija kartu su Bendruoju pagalbos centru 112 ir „Lietuvos draudimu“ pradėjo kampaniją, kurios metu tūkstančius automobilių vairuotojų sostinėje ragins nepalikti vertingų daiktų automobilyje ir primins, kas svarbiausia norint išvengti vagysčių iš automobilių. Policininkai ant automobilių paliks informacinius lipdukus. 

Prevencinė kampanija „Nepalikite vagis viliojančių daiktų automobilyje“
© Organizatorių nuotr.

„Svarbu automobilyje nepalikti nei brangių, nei nevertingų daiktų. Vagis negali žinoti, kad ant automobilio sėdynės paliktoje rankinėje ar pakabinto švarko kišenėje nėra nieko vertingo, todėl gali susigundyti laužtis į automobilį. Jeigu aplinkybės jus verčia palikti daiktus, geriau juos paslėpkite taip, kad nebūtų akivaizdžiai matyti“, – patarė Vilniaus miesto 2-ojo policijos komisariato viršininkas Arūnas Paulauskas.

„Skaičiuojame, kad vidutiniškai vagystės iš automobilio turto savininkui pridaro apie 2 tūkst. litų nuostolio, nes ne tik prarandamas turtas, bet ir tenka pirkti naują automobilio stiklą ar tvarkyti kitą apgadintą automobilio dalį, mat dažniausiai vagys įsilaužia į automobilį išlauždami spynelę arba išdauždami stiklą. Tikimės, kad kampanija atkreips gyventojų dėmesį būti budresniems, nes vasarą dažnai užsimirštame, susigundome palikti pravirą langą ar stoglangį. O nusikaltėliai to tik ir telaukia“, – pridūrė „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.

Ekspertai taip pat siūlo gyventojams nepalikti automobilių nuošaliose, neapšviestose vietose, kaskart įsitikinti, kad automobilį užrakinote, įjungėte signalizaciją, uždarėte langus ir stoglangį. Pastebėjus įtartinus asmenis, derėtų iškart pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Daugiausia įvykių užfiksuojama Kaune, dažniausiai vagia magnetolas

„Lietuvos draudimo“ duomenimis, nuo 2011 metų daugiausia vagysčių, kurių metu iš automobilio pavogtas gyventojų apdraustas turtas, įvyko Kaune (apie 30 proc. visų vagysčių). Perpus mažiau tokių įvykių užfiksuota Vilniuje, po jo seka Klaipėdos miestas ir Panevėžio rajonas.

Policijos duomenimis, Vilniaus apskrities gyventojai pernai pranešė apie 381 radijo aparatūros vagystę iš automobilių ir 29 navigacijos įrenginio vagystes. „Lietuvos draudimo“ duomenys liudija, kad dažnai tenka atlyginti nuostolius ir dėl gyventojų automobiliuose paliktų vertingų daiktų – nešiojamų ar planšetinių kompiuterių, fotoaparatų, slidžių, mobiliųjų telefonų ir kitų.

Pasak Vilniaus miesto 2-ojo policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyresniojo tyrėjo Ryčio Klevinsko, pastaruoju metu vis dažniau registruojama ir vaizdo registratorių vagysčių – šiuos prietaisus vairuotojai neretai palieka pritvirtintus prie priekinio stiklo. „Taip pat visai neseniai turėjome 2 atvejus, kai buvo įsilaužta į firminiais ženklais pažymėtus autobusiukus, iš kurių pavogta įvairių statybinių įrankių“, – pasakojo R. Klevinskas.

A. Juodeikio teigimu, draudikai nuostolius dėl iš automobilių pavogtų daiktų ar įrangos atlygina tiems, kas yra apdraudę turtą automobilio kasko arba būsto draudimu, priklausomai nuo to, kokie daiktai – gamyklinė įranga ar su automobiliu nesusiję asmeniniai daiktai buvo pavogti.

Automobilyje paliktas asmeninis turtas – kompiuteriai, telefonai, fotoaparatai, rankinės ir kitas – praradimo atveju bus kompensuojamas, jeigu gyventojas yra apsidraudęs būsto draudimu. Šių daiktų plėšimo atveju atlyginama žala iki 5000 litų, o draudimas galioja ne tik Lietuvoje, bet ir keliaujant po ES ar į Norvegiją. Neseniai praplėtę draudimo apsaugą, „Lietuvos draudimo“ žalų ekspertai prognozuoja, kad išaugs iš automobilių pavogtų rankinių skaičius.

Automobilio kasko draudimas atlygina patirtą žalą dėl visos automobilyje esančios gamyklinės įrangos vagystės. Pavyzdžiui, integruotos magnetolos, gamykliškai įdiegtos navigacijos ar televizorių ir panašiai. „Daugeliui transporto priemonių savininkų mes taip pat rekomenduojame įsigyti papildomos įrangos draudimą – tuomet atlyginsime visus patirtus nuostolius dėl papildomos įrangos vagystės ar sugadinimo. Dažniausiai mūsų klientai pasirenka papildomai apdrausti lietus ratlankius, vardinius automobilio numerius, „Xenon“ žibintus, taip pat taip vadinamąjį „tiuningo“ paketą“, – pasakoja A. Juodeikis.

Dažniausiai vagia narkomanai

Kriminalinių įvykių tyrėjo R. Klevinsko teigimu, dažniausiai į vertingus automobilyje paliktus daiktus taikosi nusikaltėliai, vartojantys narkotines medžiagas. „Jie vykdo žaibiškas vagystes ir čia pat siekia aparatūrą parduoti – veža ją taborą, siūlo stoties rajone, perša taksistams“, – pasakojo R. Klevinskas.

Anot jo, turto iš automobilio vagysčių tyrimo sėkmė labiausiai priklauso nuo to, ar pavyksta įvykio vietoje rasti įrodymų bei liudijimų. „Kovo mėnesį policijai pavyko sulaikyti asmenį, kuris, padedamas bendrų, nuo praėjusių metų rudens Vilniuje įvykdė ne vieną automobilio apiplėšimą, nusiaubė keletą „Volkswagen“ markės automobilių, vogdamas navigacijos ir radijo aparatūros blokus. Šį nusikaltėlį pavyko suimti aptikus įkalčių įvykio vietoje ir pagal DNR nustačius kaltininką. Tačiau praktikoje pasitaiko atvejų, kai pagal braižą atpažįstame nusikaltimą įvykdžiusį asmenį, tačiau neturėdami tvirtų įrodymų, negalime įrodyti kaltės“, – sakė policijos atstovas.

Jis teigė, kad policija nuolat užsiima vagysčių prevencija – vykdo reidus, patruliuoja zonose, kuriose įvyksta daugiau plėšimų, įgyvendina kampanijas. R. Klevinskas taip pat pasidžiaugė, kad gyventojai policijai praneša apie daugumą plėšimo atvejų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Avarijos kaltininko paieškos: nemandagus elgesys, psichologinis spaudimas ar net grasinimai

Rudenį, lyginant su šiltuoju sezonu, keliuose penktadaliu išauga eismo nelaimių skaičius, rašoma...

Transporto spūstys mieste: patarimai, kaip prie jų prisitaikyti (23)

Jeigu kiekvieną darbo dieną transporto spūstyje užstringate bent valandai, tai per metus susidaro...

Skaitytoją papiktino būsimi „žali klevo lapai“: jų judėjimas – nenuspėjamas (17)

Ne paslaptis, jog dažną vairuotoją piktina spūstys keliuose, o ką jau kalbėti apie kitų...

V. Radžiūnas. Išlenk stikliuką ir sėsk prie vairo (komentaras) (29)

Spalio 13 dieną Europos šalyse minima Europos saugaus eismo diena. Šią dieną siekiama atkreipti...

Nevaldomas reiškinys virsta galvos skausmu – valdininkai tik skėsčioja rankomis (106)

Jei nedraudžiama, tai galima. Tokia nuostata vadovaujasi dalis smulkiųjų verslininkų, savo...

Top naujienos

R.I.T.A. Gyvenimą pašventė Lietuvai, o dabar tenka kovoti dėl kompensacijų (67)

Iš Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų į atsargą savo noru išėjo apie 40...

Lietuviškas vanduo brangesnis dėl to, kad yra kietas (39)

Pakeisti visus vandens skaitiklius, kur kas dažniau juos metrologiškai tikrinti, o kartu ir didinti...

NT rinką gali ištraukti tik vienas dalykas (4)

Oficialiai šiemet užsieniečiams išduoda apie 9 tūkst. leidimų dirbti. Tai vienas didžiausių...

Mažos valstybės „stebuklingas berniukas“ A. Merkel gali pridaryti rimtų bėdų (155)

Briuselis ir Berlynas tikrai nenorėjo tokio akivaizdaus Austrijos posūkio į dešinę. O austrai...

Orai: geros naujienos – visą savaitę (6)

Po ypač malonaus pirmadienio šiluma bus mažesnė, tačiau artimiausiomis dienomis didesnių...

Gydytojas A. Unikauskas: storėjate ne tada, kai valgote riebiai

„Nuo seno galvojama: valgysiu riebalus – storėsiu. Tai nelogiška. Juk visas maistas, kurį mes...

Ne pats geriausias pasirinkimas: 6 baldai, kurių dizaineriai negali pakęsti

Jaučiatės pasirengę išleisti ganėtinai įspūdingą sumą naujiems baldams įsigyti? Tuomet...

Žymus futurologas atskleidė, kokie iššūkiai mūsų lauks iki 2030-ųjų (1)

Ray‘us Hammondas visame pasaulyje pripažintas ir kaip futurologas, ir kaip verslininkas. 17...

Įvardijo labiausiai tikėtinus princo Williamo ir K. Middleton trečiojo karališkojo kūdikio vardus

Praėjusią savaitę britų karališkosios šeimos gerbėjai džiaugėsi, pagaliau pamatę viešumoje...

Situacija dėl Gedimino kalno vis blogėja: įspėja jau ir praeivius (713)

Panašu, kad Gedimino pilies kalnas tampa nauja mūsų šalies gėda. Jame vėl formuojasi nuoplovos...