aA
Jeigu iki šiol manėte, kad plepesnės yra moterys, teks šią nuomonę pakeisti. Bent jau prie vairo šiuo požiūriu vyrai stipriai lenkia moteris. Kaip parodė Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuotas tyrimas, prie vairo vyrai beveik dvigubai dažniau kalba telefonu, rašo trumpąsias žinutes ar naršo internete nei vairuojančios moterys, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vyras prie vairo
Vyras prie vairo
© Shutterstock

Saugaus eismo žinovai dėmesį blaškantį telefono naudojimą vairuojant vertina kaip avarinių situacijų rizikos veiksnį. Pasak Lygių galimybių kontrolieriaus tarybos eksperto Donato Paulausko, tokią skirtingą vyrų ir moterų elgseną galėjo lemti skirtingi berniukų ir mergaičių auklėjimo standartai.

Vyrai ir moterys prie vairo elgiasi skirtingai

EPA inicijuoto tyrimo metu buvo siekta išsiaiškinti šalies gyventojų elektroninių prietaisų naudojimo įpročius vairuojant. Rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais atliktas sociologinis tyrimas atskleidė skirtingą vyrų ir moterų elgseną vairuojant. Vyrų, prie vairo naudojančių telefoną, pasirodė dvigubai daugiau nei moterų. Apklausa taip pat parodė, kad 2,5 karto daugiau vyrų, palyginti su moterimis, prie vairo žiūri televizorių. Respondentų vyrų, prie vairo besinaudojančių planšetiniu kompiuteriu, buvo 1,6 karto daugiau nei moterų, be to, 1,5 karto daugiau vyrų, palyginti su moterimis, vairuodami klausosi radijo.

„Elektronikos prietaisai, kuriuos naudojame ir vairuodami, be abejonės, buvo sukurti, kad palengvintų mūsų gyvenimą. Tačiau neatsakingas jų naudojimas gali turėti ir neigiamų pasekmių. Pavyzdžiui, medikai ir psichologai jau kuris laikas kalba apie skaitmeninių įrenginių žalingą poveikį fizinei ir psichinei sveikatai, saugaus eismo ekspertai perspėja apie pavojingą elgseną, naudojantis telefonais ir navigacijos prietaisais, o chemikai ar aplinkos inžinerijos specialistai aiškina, kokią žalą sveikatai ir gamtai gali padaryti neatsakingas elektronikos atliekų rūšiavimas bei tvarkymas. Tyrimas padėjo išsiaiškinti, kurios gyventojų socialinės grupės yra atsakingesni elektronikos prietaisų naudotojai, o kam tokios atsakomybės stipriai trūksta“, – aiškino EPA projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Vyras prie vairo
Vyras prie vairo
© Shutterstock

Apeiti taisykles – vyriška?

Lygių galimybių kontrolieriaus tarybos ekspertas D. Paulauskas vyrų polinkį į rizikingą telefonų ir kitų elektronikos prietaisų naudojimą prie vairo vertina kaip galimai perdėtą vyrų pasitikėjimą savo vairavimo įgūdžiais.

„Gali būti, kad vyrai dažniau nei moterys pernelyg tvirtai pasitiki savo vairavimo įgūdžiais, todėl vairuodami užsiima kitais dalykais. Vyrai mano, kad tai niekaip netrukdys jų vairavimui: jie gi žino, ką daro, ypač atlikdami tokią neva „vyrišką“ veiklą. Gali būti, kad suveikia „neklaužados“ kompleksas: atidus visuotinai priimtų elgesio taisyklių laikymasis nėra būdingas tradiciniam vyriškumui, kitaip sakant, vyro elgesys tradiciškai daug dažniau siejamas su ribų peržengimu, taisyklių apėjimu, kad ir simboliniu. Gali būti, kad tai turi įtakos ir tam, kaip vyrai naudoja elektronikos prietaisus ar kaip elgiasi vairuodami“, – spėliojo D. Paulauskas.

EPA projektų vadovė L. Jurevičienė atkreipė dėmesį, kad įvairiose šalyse bei tarptautiniu mastu atlikti tyrimai taip pat atskleidė, kad vyrai kur kas mažiau rūpestingai rūšiuoja atliekas, įskaitant ir elektronikos atliekas.

„Tiek JAV, tiek Didžiojoje Britanijoje, tiek ir Kinijoje atlikti tyrimai parodė vienodą tendenciją – moterų elgesys yra kur kas ekologiškesnis: joms labiau rūpi rūšiuoti atliekas, taupiai naudoti vandenį ir gamtos išteklius, mažinti šildymui skirtą energijos suvartojimą, kai nieko nėra namuose. Kai kurie elgesio ekspertai spėjo, kad rūpestį ekologija daugelis vyrų supranta kaip jautrų, rūpestingą, moterišką elgesį, svetimą vadinamai vyriškai elgsenai. Dėl to siūloma adaptuoti socialines žinutes apie aplinkosaugą, labiau akcentuojant jų tinkamumą vyriškai elgsenai“, – pastebėjo L. Jurevičienė.

Su telefonu prie vairo
Su telefonu prie vairo
© Shutterstock

Skirtingą elgseną lemia skirtingas auklėjimas

Anot D. Paulausko, panašios tendencijos neturėtų stebinti, žinant, kad rūpesčio, globos, atjautos, empatijos savybes priskiriame mergaitėms ir merginoms, šias jų savybes skatiname. Todėl moterų grupės labiau nei vyrų grupės imasi tokio socialinio aktyvizmo kaip aplinkosauga, tvarumas, rūšiavimas.

„Vaikinus mes vis dar skatiname būti labiau egoistiškais, kovojančiais už save, o ne už kitą, konkuruojančiais dėl savo pasiekimų ir pergalių. Tikro vyro apibrėžime rūpesčio ir empatijos savybės mūsų tradicinėse auklėjimo sistemose nėra prioritetinės. Yra tyrimų, kurie rodo, kad visuomenė į rūšiuojančius ir aplinka besirūpinančius vyrus žiūri skeptiškai, nes tai atrodo nevyriška. Kaip galėtume paskatinti vyrus domėtis šiomis temomis, kai visa aplinka visą laiką sakė, kad tokie dalykai – ne vyrų reikalas? Galbūt galėtume stengtis problemai suteikti vyrišką veidą, bet galbūt daugiau pasiektume, jei dažniau kalbėtume apie tai kaip „visų reikalą“, – retoriškai klausė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos ekspertas.

Pasak L. Jurevičienės, EPA elektronikos atliekų surinkimo tinklas ar šioms atliekoms skirtas konteinerių dizainas nėra pritaikytas specifiniam vyrų ar moterų skoniui – tiesiog stengiamasi, kad vienoda informacija pasiektų visus. Šiuo metu vykdomas universalių konteinerių, skirtų elektronikos atliekoms, baterijoms ir dujošvytėms lempoms, atnaujinimo projektas, siekiant, kad visi žmonės atkreiptų didesnį dėmesį į galimybę saugiai atsisveikinti su elektronikos atliekomis. Šiuos konteinerius galima rasti įvairiuose šalies prekybos centruose, elektronika prekiaujančiose parduotuvėse, bibliotekose ir kitur.

Stambiagabaritę elektroniką EPA paima nemokamai tiesiai iš namų – tereikia užregistruoti iškvietimą telefonu 8 695 55 111 arba užpildyti formą internete.

EPA inicijuotą Lietuvos gyventojų tyrimą atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu buvo apklausta 1010 respondentų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
1.2857

Keliaujantiems į Nidą automobiliu teks koreguoti planus: savivaldybė planuoja nebeįsileisti poilsiautojų automobilių (2)

Nida – vieta, kuri pritraukia daug poilsiautojų ne tik iš Lietuvos, tačiau ir kitų valstybių....

Įvertino gyventojų pasirinkimus: pandemija vis dar skatina dažniau keliauti automobiliu

Besitęsiant pandemijai toliau sparčiai populiarėja kelionės asmeniniais automobiliais, kurie...

Kelio darbai valstybinės reikšmės keliuose: perspėja vairuotojus, kokius ruožus geriau aplenkti

Lietuvos automobilių kelių direkcija primena, kad šiais metais numatyti net kelių valstybinės...

Draudikai įvardijo, kur Vilniuje po lietaus važiuoti automobiliu pavojingiausia

Vilniečiai tikriausiai dar puikiai prisimena po kiekvieno smagesnio lietaus atsirasdavusį Narbuto...

Naujovė Vilniaus viešajame transporte: vietoj baudos – kontrolės bilietas

Vilniaus miesto Taryba šiandien pritarė komitetuose apsvarstytam klausimui dėl galimybės vietoj...

Top naujienos

Delfi PliusEglė Gatelytė

Autoritetingas Europos politikas dar prieš 20 metų išpranašavo naujus Rusijos karus: dabar Europa rizikuoja padaryti didžiulę klaidą (2)

Dabar ne vienas vokiečių politikas viešai pripažįsta dėl Rusijos buvęs naivus, apgailestauja,...

Prastėjanti situacija rinkoje kaitina žaliavų tiekėjų sandėlius: stebimas pasikeitęs elgesys

Pasaulyje įsivyravus ekonomikos lėtėjimo prognozėms ir nuotaikoms, tam tikrų žaliavų tiekėjai...

Kruvina drama Vilniuje: du nužudyti, trečiam – perpjauta gerklė

Tai buvo tikrų tikriausia siaubo drama viename sostinės daugiabutyje – atvykę policijos...

Orai: karščio bangai pasitraukus šiluma nedings – termometrų stulpeliai kils iki 28 laipsnių (1)

Šiandien virš Lietuvos laikysis jau šiek tiek vėsesnio oro masė. Vakar dieną ir naktį slinkęs...

Aukštą blogąjį cholesterolį galima pastebėti, pažvelgus į akis: profesorius patarė, į ką atkreipti dėmesį

Geltonas lankas prie akies vyzdžio moteriai sukėlė nerimą. Ji girdėjo, kad tai gali būti...

600 metrų gylyje po Arkties ledo sluoksniu – mokslininkus pribloškęs radinys: tokių reiškinių čia aptikti nesitikėjo niekas

Mokslininkai ir vėl aptiko gyvybę tokioje vietoje, kurioje neišgyventų dauguma mūsų planetos...

Lukašenka ėmėsi karo provokacijų: apkaltino Ukrainą paleidus į Baltarusiją raketas (15)

Baltarusijos autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka šeštadienį pareiškė, kad jo...

Verslas PliusBloomberg News

Rusijos pramonei – dar vienas didelis galvos skausmas

Rusijos priklausomybė nuo užsieninės programinės įrangos, kurią ji naudoja savo fabrikuose,...

Karas Ukrainoje. Ukraina: turime informacijos apie galutinį Baltarusijos įtraukimą į karą

Savo naktinėje kalboje Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad Rusijos bombardavimas...