Esate tvarkingas vairuotojas ir savo transporto priemonę apdraudžiate privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu. Nusprendėte parduoti automobilį ir nutraukti draudimą, nes jūs už jį ir sumokėjote. Taip, jūs turite tokią teisę, tačiau reikia žinoti vieną svarbų aspektą, kad vėliau nekiltų nesklandumų. Būtent tokią situaciją narpliojo DELFI skaitytojas Andrius.
Draudimo polisas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Susitarimas ir jo nevykdymas

Šiuo atveju galima išskirti dvi puses – pirkėjo ir pardavėjo. Problemų kils tuomet, jei prieš parduodant automobilį nebus sutarta, ar jis parduodamas su civilinės atsakomybės draudimu, ar draudimas nutraukiamas.

Tiesa, net ir sutarus vienaip gali kilti bėdų, jei sutarta parduoti automobilį su draudimu, tačiau vėliau buvęs savininkas jį nutraukia. Tokiu atveju naujasis savininkas važinėtų mašina, kuri nėra apdrausta ir jis to net neįtartų iki tol, kol nesustabdytų pareigūnai. Arba dar blogiau – kol nenutiktų avarija.

Taigi, sulaužytas susitarimas gali brangiai kainuoti. Specialistai pataria – jei po automobilio pardavimo sutarėte, kad civilinės atsakomybės draudimas nutraukiamas, būtinai draudimo poliso originalą pasilikite sau. Priešingu atveju nutraukti draudimą gali būti sudėtinga.

Ir atvirkščiai – jei sutarėte, kad perkate automobilį su draudimu, reikalaukite iš buvusio automobilio savininko poliso originalo. Trumpai tariant, kas savo rankose turi poliso originalą, tas ir valdo situaciją.

Nustebino tvarka

Į DELFI kreipėsi skaitytojas Andrius, prieš savaitę nusprendęs parduoti savo automobilį.

„Kiek man yra tekę pardavinėti savo mašinų, dar neteko su tokia situacija susidurti. Kai parduodi su galiojančiu ir savo vardu sudarytu draudimu, tai galėjai kreiptis į draudimo bendrovę ir jie draudimą nutraukia. Dabar informacijos nebuvo, o jie sako, kad prieš porą mėnesių pradėjo taikyti praktiką, kad nebenutraukia draudimo. Motyvuoja tuo, kad pardavėjai apgauna daug žmonių – mašina su draudimu, o realiai jį nutraukia. Bet tokios informacijos nėra“, – piktinosi skaitytojas.

Formaliai draudimą galima nutraukti ir pardavus mašiną, tačiau tai pakankamai ilga procedūra.

„Norint nutraukti draudimą reikia, kad mašiną įsigijęs naujasis savininkas raštiškai patvirtintų, kad jis yra su tuo supažindintas, ir tik tada leidžia draudimą nutraukti. Aš skambinau ir į draudikų biurą, ten teisininkai man paaiškino, kad tokia praktika dabar yra taikoma. Labai įdomus dalykas išlindo. Jeigu perduodi polisą, tai draudimas yra galiojantis“, – sako Andrius.

Skaitytojas siūlo, kad draudimo perdavimas ar nutraukimas būtų fiksuojamas automobilio pirkimo-pardavimo sutartyje.

„Tuomet jokių nesklandumų nekiltų“, – sako Andrius, kuris mašiną buvo apdraudęs bendrovėje „Seesam“.

Svarbiausia – dokumentai

Draudikai pripažįsta, kad „tokios situacijos yra gan dažnos ir žinomos draudimo rinkoje, tačiau iš savo pusės bendrovės stengiasi klientus informuoti, kad panašių nesusipratimų būtų kuo mažiau“.

Tokia situacija tikrai gali pasitaikyti turint Transporto priemonės valdytojo civilinės atsakomybės privalomąjį draudimą (TPVCAPD), kurio taisykles numato įstatymas, priimtas dar prieš 15 metų.

Viena iš nuostatų skamba taip: „Jei pasikeitus apdraustos transporto priemonės savininkui draudėjas perdavė naujajam transporto priemonės savininkui dokumentus, patvirtinančius sudarytą draudimo sutartį, tokiu atveju naujajam transporto priemonės savininkui pereina draudėjo teisės bei pareigos pagal sudarytą draudimo sutartį ir naujasis transporto priemonės savininkas nedelsdamas, ne vėliau kaip per 15 dienų nuo nuosavybės teisės į transporto priemonę perėjimo dienos, privalo raštu pranešti draudikui apie nuosavybės teisės į transporto priemonę perėjimą, taip pat savo duomenis.“.

„Paprastais žodžiais sakant, draudimo sutartis tam tikra prasme yra bendrame komplekte kartu su transporto priemone, pavyzdžiui, kaip ir kilimėliai, ratlankiai, salono užvalkalai, degalai bake ar pan. Draudimas yra paslauga, todėl pagrindinė jo fizinė išraiška yra draudimo dokumentai – jeigu buvęs transporto priemonės savininkas juos perduoda naujam savininkui (ar padarydamas tai tiesiogiai, ar kartu su kitais dokumentais, ar tiesiog palieka daiktų dėtuvėje, ar elektroniniu paštu, ar pan.), tuomet ir draudimo paslauga pereina naujam savininkui (kaip ir visi kiti daiktai, kurie lieka automobilyje) su visomis teisėmis ir pareigomis, įskaitant ir jo finansinę vertę.

Dažnai pasitaiko nesusipratimai dėl šios situacijos, nes tikrai nedaugelis žino šią įstatymo nuostatą ir draudimo dokumentus „netyčia“ perduoda (tiesiog palieka) naujam savininkui – todėl norint išvengti šių nesusipratimų, būtina aiškiai pasakyti naujam savininkui, kad Jūs draudimo jam neperduodate, o jis turi draudimu pasirūpinti savarankiškai, ir neperduoti dokumentų jam jokia forma“, – DELFI aiškino Eugenijus Mažiulis, „Seesam Insurance AS“ Lietuvos filialo rinkodaros ir komunikacijos vadovas.

Taigi esminis dalykas parduodant automobilį yra tai, kad draudimo dokumentus, o ypač su parašais, turi turėti tas asmuo, kuris pagal susitarimą lieka ar perima draudimo polisą.

„Dažnai manoma, jog draudimo dokumentų kopijų turėjimas ar naujojo savininko nesikreipimas per įstatymo numatytą 15 d. laikotarpį suteikia teisę senajam savininkui pasinaudoti buvusio draudimo teisėmis (pvz. piniginio likučio susigrąžinimu), tačiau tai yra klaidingas požiūris. Jei bet kokie dokumentai, patvirtinantys draudimo sutartį, buvo perduoti naujam savininkui, senasis nebetenka jokių teisių į draudimo sutartį. Vadovaujantis įstatymu, draudimas tampa naujojo savininko nuosavybe – todėl tik jis ir gali nutraukti draudimą“, – sako E. Mažiulis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Avarijos kaltininko paieškos: nemandagus elgesys, psichologinis spaudimas ar net grasinimai

Rudenį, lyginant su šiltuoju sezonu, keliuose penktadaliu išauga eismo nelaimių skaičius, rašoma...

Transporto spūstys mieste: patarimai, kaip prie jų prisitaikyti (23)

Jeigu kiekvieną darbo dieną transporto spūstyje užstringate bent valandai, tai per metus susidaro...

Skaitytoją papiktino būsimi „žali klevo lapai“: jų judėjimas – nenuspėjamas (17)

Ne paslaptis, jog dažną vairuotoją piktina spūstys keliuose, o ką jau kalbėti apie kitų...

V. Radžiūnas. Išlenk stikliuką ir sėsk prie vairo (komentaras) (29)

Spalio 13 dieną Europos šalyse minima Europos saugaus eismo diena. Šią dieną siekiama atkreipti...

Nevaldomas reiškinys virsta galvos skausmu – valdininkai tik skėsčioja rankomis (106)

Jei nedraudžiama, tai galima. Tokia nuostata vadovaujasi dalis smulkiųjų verslininkų, savo...

Top naujienos

Mažos valstybės „stebuklingas berniukas“ A. Merkel gali pridaryti rimtų bėdų (136)

Briuselis ir Berlynas tikrai nenorėjo tokio akivaizdaus Austrijos posūkio į dešinę. O austrai...

Situacija dėl Gedimino kalno vis blogėja: įspėja jau ir praeivius (657)

Panašu, kad Gedimino pilies kalnas tampa nauja mūsų šalies gėda. Jame vėl formuojasi nuoplovos...

Orai: geros naujienos – visą savaitę (3)

Po ypač malonaus pirmadienio šiluma bus mažesnė, tačiau artimiausiomis dienomis didesnių...

G. Paluckas: nesu nei autokratas, nei piktas žmogus (71)

„Visada siekiu demokratinių sprendimų. Partija galės spręsti priimti atgal išėjusius narius....

Lietuvos pilietybę turintį amerikietį viliojęs L. Kleiza vėl atsigręš į M. Gecevičių? (7)

Vienintelis klubo vis dar neturintis praėjusį mėnesį Europos čempionate rungtyniavusios Lietuvos...

Pirkėjai jaučiasi apgaudinėjami, prekybininkai bėdos neįžvelgia (360)

Atidesni pirkėjai prekybos centruose jau seniai pastebėjo, kuomet už tą pačią, ar kiek didesnę...

Po sezono pavadinimą keisiantis „Lietuvos rytas“ tikisi uždirbti klubo piniginėje – skaičių kebeknė (132)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubui šis sezonas bus paskutinis dabartiniu pavadinimu. Tai pirmadienį...

Uraganas Ofelija pasiekė Airiją: skelbiama apie pirmąsias aukas, galingi vėjai drasko stogus, rauna medžius žuvo 3 žmonės; atnaujinta 22.20 (137)

Britų salas užklupus uragano Ofelija liekanoms, tūkstančiai namų pietinėje Airijoje liko be...

K. Kardashian ruošiasi Kalėdoms: filmuoja sveikinimus ir džiaugiasi dirbtiniu sniegu kieme (9)

Ne veltui Lietuvoje juokaujama, kad pasiruošimas žiemoms šventėms prasideda iš karto po...

Kiek uždirbantis žmogus perka butą (96)

Būstas paprastai vienas brangiausių pirkinių žmogaus gyvenime. Apie tai, kiek reikia uždirbti,...