Pirmadienį Seime registruota įstatymo pataisa, kuria siekiama iki penkerių metų ilginti baudžiamąją atsakomybę nusikalstamą veiką padariusiems vairuotojams. Dabar Baudžiamojo kodekso (BK) 68 straipsnio 2-ojoje dalyje numatytas maksimalus trejų metų terminas. Įstatymo pataisos autoriai teigia norintys suderinti Baudžiamojo ir Administracinio nusižengimų kodeksų nuostatas.
Asociatyvi nuotr.
© DELFI / Erikas Skardžius

Įstatymo projekto iniciatorė – valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė, Seimo narė Agnė Širinskienė. Pirminiai šio projekto iniciatoriai ir rengėjai – Generalinė prokuratūra.

Projekto paaiškinime dėstoma, kad šia pataisa siekiama suderinti BK ir ANK nuostatas, reglamentuojančias baudžiamojo ir administracinio poveikio priemonių taikymą.

Šiuo metu BK 68 straipsnis reglamentuoja baudžiamojo poveikio priemonės – uždraudimo naudotis specialia teise (teise vairuoti kelių, oro ar vandens transporto priemones, teise laikyti ir nešioti ginklą, teise medžioti, teise žvejoti ir pan.) skyrimą. Teismas gali uždrausti asmeniui naudotis specialiomis teisėmis tais atvejais, kai naudodamasis šiomis teisėmis asmuo padarė nusikalstamą veiką (BK 68 straipsnio 1 dalis).

Pataisos autoriai pažymi, kad vienos iš minėtų specialių teisių – teisės vairuoti kelių transporto priemones – uždraudimo skyrimas tiesiogiai susijęs su atsakomybės už nusikalstamą veiką, numatytą BK 281 straipsnyje, taikymu. BK 281 straipsnis numato baudžiamąją atsakomybę už vairuojant kelių transporto priemonę padarytą kelių eismo saugumo ar transporto priemonės eksploatavimo taisyklių pažeidimą, jeigu dėl to įvyko eismo įvykis, dėl kurio buvo nesunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata (BK 281 straipsnio 1 dalis), sunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata (281 straipsnio 3 dalis), žuvo žmogus (281 straipsnio 5 dalis), už vairuojant kelių transporto priemonę apsvaigus nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų padarytą kelių eismo saugumo ar transporto priemonės eksploatavimo taisyklių pažeidimą, jeigu dėl to įvyko eismo įvykis, dėl kurio buvo nesunkiai sutrikdyta kito žmogaus sveikata arba nukentėjusiam asmeniui padaryta didelės turtinės žalos (BK 281 straipsnio 2 dalis), už 281 straipsnio 3 dalyje ir 5 dalyje numatytų veikų padarymą apsvaigus nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų (281 straipsnio 4 ir 6 dalys), už kelių transporto priemonės vairavimą arba praktinio vairavimo mokymą apsvaigus nuo alkoholio, kai kraujyje buvo daugiau negu 1,5 promilės alkoholio (281 straipsnio 7 dalis).

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas savo praktikoje yra išaiškinęs, kad BK 68 straipsnio paskirtis ir taikymo sąlygos suponuoja pareigą teismui visais atvejais, kai padaromas BK 281 straipsnyje numatytas nusikaltimas, svarstyti uždraudimo naudotis specialia teise taikymo klausimą. BK 68 straipsnio 2 dalis numato uždraudimo naudotis specialiomis teisėmis terminą nuo vienerių iki trejų metų.

Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė
© DELFI / Andrius Ufartas

Asmeniui suteiktos specialiosios teisės, taip pat ir teisės vairuoti transporto priemones, atėmimas numatytas ir ANK kaip administracinio poveikio priemonė. Pagal ANK 28 straipsnio 1 dalį asmeniui suteikos teisės vairuoti transporto priemonę atėmimą kartu su administracine nuobauda skiria teismas ar ne teismo tvarka administracinio nusižengimo bylą nagrinėjanti institucija (pareigūnas), jeigu naudodamasis šia teise asmuo padarė administracinį nusižengimą.

Išanalizavus ANK nuostatas, reglamentuojančias administracinę atsakomybę už Kelių eismo taisyklių pažeidimus bei transporto priemonių vairavimą esant neblaiviam ar apsvaigus nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, nustatyta, kad tam tikrais atvejais ANK įtvirtintas privalomo skirti teisės vairuoti transporto priemones atėmimo maksimalus terminas yra ilgesnis nei treji metai, o maksimalus terminas siekia penkerius metus.

Tokiu būdu, baudžiamojo poveikio priemonė, kuri gali būti teismo paskirta asmeniui už padarytą nusikalstamą veiką, yra švelnesnė nei privalomai skiriama už administracinio nusižengimo, kuris yra lengvesnis ir mažiau pavojingas, padarymą.

Todėl siūloma pakeisti BK 68 straipsnio 2 dalį, didinant šiuo metu galiojantį maksimalų trejų metų uždraudimo naudotis specialia teise terminą ir įtvirtinant, kad teismas uždraudžia naudotis specialiomis teisėmis nuo vienerių iki penkerių metų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sostinės vairuotojams – šimtai naujų vietų automobiliams kiemuose (42)

Sostinės savivaldybė pranešime žiniasklaidai žada, kad vilniečiai automobilius daugiabučių...

Perspėjimas vairuotojams: šią savaitę greičio mėgėjams bus riesta (195)

Visoje Europoje prasidėjus saugaus ir leistino greičio kontrolės savaitei, DELFI skaitytojai...

Net ir nešdami šiukšles galite žūti (2)

Eidami į darbą ar parduotuvę nusprendėte išmesti namuose susikaupusias šiukšles ? Nepraraskite...

Kada pagaliau dviratininkai ir pėstieji turės normalius takus (17)

Atšilus orams dažnas lietuvis automobilį pakeičia dviračiu ar keliauja pėsčiomis . Sezonui...

Vairuotojo darbo vieta – kaip ją tinkamai paruošti kelionei (1)

Vairavimo mokyklose jau nuo pat pradžių būsimiems eismo dalyviams akcentuojama, kaip svarbu...

Top naujienos

„Žalgirio“ pergalės – „Olympiakos“ stiliumi: sėlinti, varginti ir smogti specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (9)

Varžovus varginantis sėlinimas iš paskos ir lemiamas smūgis artėjant finalo sirenai. Tai ilgą...

Medikai sutrikę dėl valdžios planų: negalima gydytojui mokėti tokių pinigų (70)

Mitingui prie Seimo kitą savaitę besirengiantys medikai sunerimę matydami, kad parlamentarų...

Vilniuje atsidarė pirmasis „Marriott“ viešbutis (2)

Ketvirtadienį Vilniuje atsidarė pirmasis Baltijos šalyse „Courtyard by Marriott “ viešbutis...

Trumpas pripažino: Sirijoje įvyko labai rimtas amerikiečių ir rusų pajėgų susidūrimas (320)

Bendros JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Japonijos premjero Shinzo Abe spaudos konferencijos...

Stiprus vėjas Vilniuje: metalinis bokštas užvirto ant gyvenamojo namo (14)

Ketvirtadienį Vilniuje vėjas nuvertė 12 m aukščio metalinį apžvalgos bokštą. Paaiškėjo, kad...

Kaip iš siaubo filmo: tragiškame skrydyje bandė gelbėti keleivę, bet nesitikėjo išgyventi patys (6)

Siaubo apimti „ Southwest Airlines “ lėktuvo keleiviai bergždžiai mėgino išgelbėti moters,...

Vindzoras rengiasi karališkoms vestuvėms: nuo tradicinių menkniekių iki „princo“ prezervatyvų (1)

Nuo sausainių iki alaus ir tradicinių puodelių bei prezervatyvų: Vindzoro kompanijos ir...

Petrauskienė: švietimo ir mokslo laivas keičia kryptį  atsiranda 2400 papildomai valstybės finansuojamų vietų (142)

Švietimo ir mokslo laivas keičia kryptį. Taip ketvirtadienį pristatydama struktūrinę švietimo...

Senolį nustebino banko laiškas – taip ir nesulaukė jokio atsiprašymo (35)

Ačiū už Jūsų straipsnius DELFI portale apie tai, kad „Swedbank“ toliau siuntinėjamus...

Kaip tinkamai prižiūrėti odą, kad atvaizdas veidrodyje džiugintų kasdien (5)

Grožio lentyna gali būti maža, gali būti prigrūsta naujausių produktų ir technologijų, gali...