Visi sutiks, kad šiltasis metų laikas – atostogų ir kelionių metas. Todėl mėgstantiesiems keliauti savo automobiliu pats laikas pasirūpinti pagrindiniais jo mechanizmais. O ką daryti, kad išsvajota ir ilgai planuota išvyka nevirstų visiška nesėkme?
© Gamintojo nuotr.

Variklis ir jo elementai

Automobilio variklio tikslas yra konvertuoti degalus taip, kad jie priverstų automobilį judėti. Šiuolaikinis vidaus degimo variklis – sudėtingas mechanizmas. Jo sklandus darbas priklauso nuo darnaus visų jo sistemų, bet pirmiausia nuo tepimo sistemos, funkcionavimo. Kad jūsų automobilio varikliui kažkas negerai, gali išduoti jo skleidžiamas garsas.

Pirmiausia paleiskite savo automobilį ir klausykitės jo variklio. Tinkamai dirbanti sistema neturi leisti neįprastų garsų, skambėti, švilpti net tada, kai yra laisva eiga. Variklis turi būti sausas.

Patikrinkite savo variklio alyvą ir filtrą. Juos keisti reikia kas 10–15 tūkstančių kilometrų. Variklis turi būti tepamas švaria alyva. Norint pailginti automobilio, ypač jo variklio, eksploatacijos laiką, vienas iš paprastų, veiksmingų ir nebrangių būdų – reguliariai keisti alyvą ir filtrus. Šitaip sumažinama trintis, nusidėvėjimas, sutepamos stūmoklių, žiedų ir cilindro sienelės, lengviau atvėsta kai kurios variklio dalys.

Alyvos filtro paskirtis – išvalyti alyvą, cirkuliuojančią automobilio variklyje. Todėl filtras privalo būti keičiamas kaskart, kai automobilyje keičiama variklio alyva. Jei tepalai neturi priemaišų, tada patikrinkite jų lygį, prireikus papildykite.

Taip pat patikrinkite oro filtrą. Pagrindinė šio filtro paskirtis – išvalyti į variklio degimo sistemą patenkantį orą. Jį rekomenduojama taip pat keisti kartu su alyva ir jos filtru.

Tiesa, serviso specialistai gali patarti ir nekeisti šio filtro, jei jo būklė labai gera. Bet kartą per metus oro filtrą pasikeisti privalu. Kai filtras nešvarus, gali sumažėti variklio galia, tada automobilis sunaudos daugiau degalų.

Ir galiausiai – patikrinkite diržus. Jie neturi būti laisvi, susidėvėję, paleidus variklį neturi skleisti garsų. Juos keisti rekomenduojama kas 100–150 tūkstančių kilometrų. Pagrindinis diržas, paskirstymo, yra itin svarbus, nes jam nutrūkus gali būti pažeisti variklio vožtuvai.

Dažniausiai sudyla trinkelės

Važiuodamas automobilis turi tam tikrą kiekį kinetinės energijos, o stabdžiai privalo pašalinti šią energiją, kad galėtų mašiną sustabdyti. Automobilių stabdžių diskas sukasi kartu su ratu, hidraulinis skystis yra perduodamas per stabdžių žarneles į stūmokliuką, tada stabdžių trinkelės prispaudžiamos prie stabdžių disko, šitaip atsiranda trintis tarp trinkelės ir stabdžių disko, todėl ir lėtėja automobilis.

Dažniausiai tenka keisti stabdžių trinkeles. Kai trinkelės susidėvi, girdisi cypimas iš automobilio ratų. Vadinasi, jau laikas pakeisti stabdžių trinkeles. Kiek susidėvėjusi trinkelė, galima pamatyti nuėmus ratą. Priklausomai nuo transporto priemonės ir vairavimo sąlygų, stabdžių trinkelės naudojamos nuo 15 iki 70 tūkstančių kilometrų.

Stabdžių sistema naudoja stabdžių skystį, jį rekomenduojama keisti kas 75 tūkstančius kilometrų. Patikrinkite skysčio spalvą, jei jis purvinai gelsvos spalvos, vadinasi, turi būti pakeistas. Taip pat patikrinkite visas stabdžių linijas – ar nėra surūdijusių vietų, nutekėjimų ir pan. Stabdžių sistemos priežiūra neleis susikaupti korozijai, perkaisti stabdžių sistemai ir jai anksčiau nusidėvėti.

Vairo stiprintuvas taip pat reikalauja dėmesio. Ši sistema turi siurblį.

Patikrinkite, ar girdisi triukšmas staigiai ar maksimaliai sukant vairą. Jeigu girdisi, gali būti blogas vairo guolis. Jei išgirsite cypiantį triukšmą, gali būti, kad mašinos diržas laisvas. Nepamirškite patikrinti vairo stiprintuvo skysčio lygį rezervuare. Žemas lygis gali pakenkti variklio sistemai.

Palaiko optimalią temperatūrą

Aušinimo sistemos paskirtis – palaikyti optimalų automobilio variklio darbo temperatūros režimą. Jei variklis nebūtų aušinamas, labai įkaistų alkūninio ir dujų skirstymo mechanizmų detalės, jos būtų blogiau tepamos, tad galimi mechaniniai detalių pažeidimai ir atsirastų rimtų variklio gedimų.

Taip pat negerai variklį peraušinti, nes ant cilindrų sienelių imtų kondensuotis degalai, būtų blogiau paruošiamas degalų mišinys. Tada sumažėtų variklio galia ir padidėtų degalų sąnaudos.

Rekomenduojama, kad ši sistema būtų išplauta kas 50 tūkstančių kilometrų. Tai padės išvengti daug nuostolių. Be to, tai padeda išvengti variklio perkaitimo. Patikrinkite radiatoriaus žarnas – jos neturi būti suskeldėjusios, deformuotos ir pan.

Patikrinkite aušinimo skystį, jei trūksta, jo įpilkite. Pakeiskite aušinimo skystį, jeigu matote, kad jis purvinas. Patikrinkite ventiliatorių – jis turi automatiškai įsijungti variklio temperatūrai pakilus daugiau kaip 90 laipsnių, o įsijungęs dirbti tyliai ir tolygiai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Spūstis greitkelyje nebus problema, jei paruošite namų darbus (6)

Ilgieji savaitgaliai dažnai tampa puikia proga didmiesčių gyventojams sėsti į savo automobilius...

Sprendžia perėjų saugumo problemą (3)

Panevėžio mieste jau ne vienerius metus viena nesaugiausių vietų gatvėje laikomos perėjos po...

7 sėdimos vietos automobilyje: patogu, praktiška ar nereikalinga? (9)

Apie kai kurias automobilių, išmaniųjų telefonų bei kitas funkcijas yra kalbama, jog jos...

Šalies keliuose – dešimtys naujų policijos automobilių (83)

Ketvirtadienį Policijos departamente pristatyta dar viena serija naujų tarnybinių automobilių,...

Automobilio šeimininkas techninėje apžiūroje: dalyvauti negalima stebėti – kur dėti kablelį? (31)

Viso labo 17-24 metrų ilgio techninės apžiūros stotyse esančias patikros linijas automobilis...

Top naujienos

Visą šalį sukrėtė valdininkų abejingumas sergančiai mergaitei: Pijos atvejis atvėrė valstybės žaizdą (17)

Po prieš beveik tris mėnesius įvykusios avarijos Pija ilgą laiką buvo komoje. 13 metų mergaitė...

Aušra Kilkuvienė atsikratė jau 35 kilogramų: su jais kartu nukrito įtampa, nervai ir nuoskaudos (2)

Iš TV ekranų dingusi Aušra Kilkuvienė šiuo metu džiaugiasi atrasta fizine ir dvasine ramybe....

Priėmė sprendimus dėl „Naisių vasaros“, bet karas dar nesibaigė nuolat pildoma (394)

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį posėdyje pritarė „Naisių vasaros“ serialą...

Liūčių nuplautai Lietuvai vasara rengia staigmenų – ir baigsis ji netradiciškai (34)

Anksti prasidėjusi vasara dar nesitrauks, tačiau ji bus permaininga: teks ne tik braukti prakaitą,...

Pragaro naktis Vilniuje: moteris patyrė siaubingas kančias ir pažeminimą (21)

Antradienio naktis moteriai tapo tikru košmaru. Ji pareigūnams pasakojo, kad buvęs sugyventinis ją...

„Postimees“: Putiną skraidinęs lėktuvas pažeidė Estijos oro erdvę Estija įteikė notą (128)

Du Rusijos lėktuvai pirmadienį apie vidurdienį pažeidė Estijos oro erdvę, o viename iš jų...

Prie kolegės LAT seksualiai priekabiavusiam profesoriui pavyko išvengti bausmės teismas bandė nuslėpti tarnautojo tapatybę (52)

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ( LAT ) darbuotojas Skirmantas Jankauskas seksualiai priekabiavo...

Užkalnis: kepdami mėsą lauke mes švenčiame laisvę (152)

Kai prieš tris dešimtmečius atkūrinėjome laisvę, turėjome gerą supratimą, kaip mes gyvensime,...

Didėjančios algos verslo nepakirto: gerėja visi rodikliai (56)

Mažiau turto areštų , mažiau bankrotų. Nors dėl valdžios sprendimų ir įtampos darbo rinkoje...

Trumpo pasisakymas su Putinu pribloškė net jo sąjungininkus: tai tragiška klaida papildyta (736)

Pirmadienį, stovėdamas šalia Vladimiro Putino, JAV prezidentas Donaldas Trumpas atsisakė...